Każdy chirurg podczas zamykania ran skóry powinien dążyć do jak najmniejszej blizny. Zaopatrywanie za pomocą nici chirurgicznych często pozostawia za sobą ślady po wkłuciach igły. W związku z tym wielu chirurgów decyduje się na zamykanie ran za pomocą kleju chirurgicznego. Taki innowacyjny produkt jest łatwy w aplikacji, a na dodatek zapewnia pacjentom ochronę przed infekcjami. Specjaliści rekomendują użycie kleju tkankowego między innymi do zespalania powłok skóry. Ponadto, syntetyczne materiały od wielu lat stosowane są również w chirurgii naczyniowej. Co charakteryzuje kleje chirurgiczne i kiedy warto się na nie zdecydować?
Spis treści
Klej chirurgiczny
Nici chirurgiczne podczas pasażu przez tkanki mogą prowadzić do nadmiernej traumatyzacji, a co za tym idzie niezadowalającego efektu estetycznego. Między innymi dlatego opracowano klej tkankowy, który stanowi alternatywę dla materiałów szewnych. Pozwala on obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych do minimum. Obecnie na rynku można spotkać kleje w stu procentach syntetyczne oraz takie wyprodukowane z komponentów pochodzenia biologicznego. Te pierwsze poddawane są sterylizacji radiacyjnej, przez co zabezpieczają pacjenta przed reakcjami alergicznymi.
Z uwagi na wyższe bezpieczeństwo zabiegu, chirurdzy przy różnego rodzaju zabiegach coraz częściej sięgają po klej tkankowy syntetyczny i traktują go jako alternatywą dla szwów. Zwłaszcza w chirurgii plastycznej, gdzie pożądana jest wysoka estetyka i jak najmniejsza traumatyzacja tkanek. Klej tkankowy zapewnia właściwie to wszystko.
W klinikach medycyny estetycznej klej chirurgiczny używany jest do wielu zabiegów wymagających zamknięcia ran skóry. Produkt ten stosowany jest jednak nie tylko w chirurgii skóry, ale również w chirurgii naczyniowej czy gastroenterologicznej. W przeciwieństwie do staplerów czy szwów, klej tkankowy zapewnia trwałe połączenie brzegów rany przy minimalnych urazach tkanki. Dzięki temu, uznawany jest za najlepszą alternatywę dla nici chirurgicznych.
Syntetyczny klej tkankowy – plusy
Syntetyczne kleje chirurgiczne mogą być produkowane z monomerów cyjanoakrylanu n-heksylu. Związek ten nie powoduje podrażnień, przez co materiały na jego bazie, takie jak IFABOND®, coraz częściej wykorzystywane są do zamykania ran w chirurgii ogólnej. Ze względu na korzystne właściwości, chirurdzy stosują kleje tkankowe również w oftalmologii i ginekologii (zwłaszcza, gdy zależy im na wysokim efekcie estetycznym).
-
Klej chirurgiczny tkankowy IFABOND®
Cena:od 1550,23zł
Innowacyjny klej chirurgiczny stworzony z myślą o wysokim efekcie estetycznym. Dedykowany do zamykania ran skóry oraz mocowania siatek przepuklinowych. Dostępny w opakowaniach o różnej pojemności. Do aplikacji kleju dostępne w zestawie specjalne aplikatory....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Minimalne oddziaływanie na tkanki
Syntetyczny klej tkankowy jest nietoksyczny, a po kilku miesiącach ulega całkowitej resorpcji. Z tego powodu, nie ma konieczności usuwania go po zagojeniu się rany. Produkty, które w stu procentach złożone są z komponentów syntetycznych, ograniczają ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi do minimum. Poza tym, ich zastosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wstąpienia reakcji alergicznych. Co ważne, klej tkankowy to materiał wodoszczelny, dzięki czemu chroni ranę przed wnikaniem płynów.
Estetyczna blizna
W chirurgii plastycznej czy ginekologii niezwykle ważna jest estetyka. Kiedy chirurg nie chce, by po zamknięciu rany widoczne były miejsca wkłucia igły, powinien zdecydować się na zastosowanie kleju chirurgicznego. Jest to bezpieczna metoda zbliżania brzegów rany, podczas której nie dochodzi do uszkodzenia tkanek. Jak wiadomo, wykorzystywanie staplerów czy nici chirurgicznych zawsze wiąże się z traumatyzacją tkanek. Z kolei klej tkankowy nie powoduje nawet najmniejszych urazów.
Prostota aplikowania
Syntetyczne kleje chirurgiczne wyprodukowane z monomerów cyjanoakrylanu przed zaaplikowaniem nie wymagają żadnego przygotowania. IFABOND®, w przeciwieństwie do materiałów naturalnych, jest gotowy do natychmiastowego użytku, przez co zamykanie ran za jego pomocą pozwala zaoszczędzić na sali operacyjnej sporo czasu.
Dodatkowo, klej dostępny jest także w zestawie ze specjalnymi aplikatorami, których długość dostosowana jest do aplikowania kleju w chirurgii otwartej i laparoskopowej. Co istotne, kleje chirurgiczne sprzedawane są w niewielkich opakowaniach, przez co ich nakładanie jest bardzo wygodne. Ważne jednak, by po zakupie przechowywać je w niskiej temperaturze. W przeciwnym razie mogą stracić swoje właściwości.
-
Aplikatory do kleju chirurgicznego tkankowego IFABOND®
Cena:od 1846,80zł
Specjalistyczne aplikatory do nakładania kleju tkankowego w chirurgii otwartej, a także laparoskopowej. Dostępne są w różnych długościach, ułatwiają aplikację i dozowanie odpowiedniej ilości kleju chirurgicznego. Opakowanie zawiera 12 sztuk....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
-
Wyprzedany
IFAJET – natryskiwacz, aplikator do kleju chirurgicznego IFABOND®
Cena:57,91zł
Specjalistyczny natryskiwacz jest przeznaczony do nakładania kleju tkankowego w chirurgii otwartej. Umożliwia aplikowanie równomiernej ilości kleju chirurgicznego w miejscach łatwo dostępnych. Dedykowany do kleju chirurgicznego IFABOND®. Natryskiwacz nie zawiera kleju chirurgicznego....Dowiedz się więcej
Zwiększony komfort pacjenta
Zastosowanie staplerów czy nici chirurgicznych często wiąże się z dyskomfortem pacjenta. Nieco lepiej sprawa ma się w przypadku wykorzystania kleju chirurgicznego. Ogranicza on znacznie odczuwany ból pooperacyjny, dzięki czemu pacjent po zabiegu szybko wraca do pełnej sprawności. Ponadto, zamknięcie rany za pomocą syntetycznego kleju tkankowego jest bardzo wygodne zarówno dla pacjenta jak i lekarza, ponieważ produkt ulega biodegradacji.
Klej chirurgiczny – minusy
Wykorzystywanie kleju chirurgicznego jest świetnym sposobem na bezbolesne i szybkie zbliżenie brzegów rany. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach lepiej postawić na tradycyjne formy zaopatrywania tkanek. Kleje tkankowe nadają się do zamknięcia ran o gładkiej powierzchni. Z tego powodu, znajdują zastosowanie głownie w chirurgii skóry. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą wywoływać reakcje alergiczne. W związku z tym, kiedy lekarz decyduje się na użycie kleju tkankowego, powinien postawić na taki wykonany z materiałów syntetycznych.
Niektóre produkty przed zaaplikowaniem wymagają uprzedniego przygotowania. Dlatego też, przy doborze produktu warto sprawdzić, czy ten jest gotowy do natychmiastowego użytku. W zależności od materiału wykonania, kleje chirurgiczne są mniej lub bardziej wydajne. Do najbardziej efektywnych produktów należą te wykonane z cyjanoakrylanu. Z tego powodu, kiedy chirurg musi zaopatrzyć szeroką ranę, powinien postawić na syntetyczny klej tkankowy. Świetnym wyborem są produkty oferowane przez Péters Surgical, które odznaczają się niezwykle wysoką wydajnością.
Klej tkankowy – zastosowanie
Kleje chirurgiczne rekomendowane są do zamykania ran gładkich oraz powierzchownych. Dlatego też, chirurdzy stosują klej chirurgiczny przede wszystkim do zamykania ran skóry. Niemniej jednak, innowacyjne produkty znajdują zastosowanie również w chirurgii naczyniowej, kiedy niezbędne jest obniżenie ryzyka wystąpienia infekcji. Ze względu na minimalną reakcję tkankową, syntetyczne kleje wykorzystywane są w chirurgii ortodontycznej oraz oftalmologii. Ponieważ zamknięcie ran za pomocą kleju nie wymaga użycia ostrych narzędzi, chirurdzy stosują go do zespalania naczyń wieńcowych.
Zbliżanie brzegów rany za pomocą nowoczesnych materiałów rekomendowane jest także podczas zabiegów plastycznych. Głownie dlatego, że ich wykorzystanie zapewnia mało widoczną bliznę. Syntetyczne kleje chirurgiczne, takie jak IFABOND®, znajdują zastosowanie również w gastroenterologii, urologii czy ginekologii. Poza tym, produkty świetnie nadają się do mocowania siatek chirurgicznych.
Klej do ran – podsumowanie
Zaopatrywanie tkanek za pomocą nici chirurgicznych nie zawsze daje satysfakcjonujące rezultaty. Gdy chirurg chce osiągnąć wysoki efekt estetyczny, powinien zdecydować się na zamknięcie rany klejem tkankowym. Dla zachowania bezpieczeństwa pacjenta, specjaliści rekomendują stosowanie materiałów syntetycznych. Produkty takie jak IFABOND® są biokompatybilne, więc nie powodują podrażnień. Co istotne, kleje chirurgiczne pozwalają ograniczyć nie tylko widoczność blizny, ale także dyskomfort pooperacyjny pacjenta.
Źródła:
- https://www.peters-surgical.com/en/glue/20-ifabond.html#,
2 odpowiedzi na “Klej chirurgiczny – alternatywa dla nici chirurgicznych?”