Klej chirurgiczny - alternatywa dla nici chirurgicznych? – Sklep Medyczny Madens

Klej chirurgiczny – alternatywa dla nici chirurgicznych?

Każdy chirurg podczas zamykania ran skóry powinien dążyć do jak najmniejszej blizny. Zaopatrywanie za pomocą nici chirurgicznych często pozostawia za sobą ślady po wkłuciach igły. W związku z tym wielu chirurgów decyduje się na zamykanie ran za pomocą kleju chirurgicznego. Taki innowacyjny produkt jest łatwy w aplikacji, a na dodatek zapewnia pacjentom ochronę przed infekcjami. Specjaliści rekomendują użycie kleju tkankowego między innymi do zespalania powłok skóry. Ponadto, syntetyczne materiały od wielu lat stosowane są również w chirurgii naczyniowej. Co charakteryzuje kleje chirurgiczne i kiedy warto się na nie zdecydować?

Klej chirurgiczny

Nici chirurgiczne podczas pasażu przez tkanki mogą prowadzić do nadmiernej traumatyzacji, a co za tym idzie niezadowalającego efektu estetycznego. Między innymi dlatego opracowano klej tkankowy, który stanowi alternatywę dla materiałów szewnych. Pozwala on obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych do minimum. Obecnie na rynku można spotkać kleje w stu procentach syntetyczne oraz takie wyprodukowane z komponentów pochodzenia biologicznego. Te pierwsze poddawane są sterylizacji radiacyjnej, przez co zabezpieczają pacjenta przed reakcjami alergicznymi.

Z uwagi na wyższe bezpieczeństwo zabiegu, chirurdzy przy różnego rodzaju zabiegach coraz częściej sięgają po klej tkankowy syntetyczny i traktują go jako alternatywą dla szwów. Zwłaszcza w chirurgii plastycznej, gdzie pożądana jest wysoka estetyka i jak najmniejsza traumatyzacja tkanek. Klej tkankowy zapewnia właściwie to wszystko.

W klinikach medycyny estetycznej klej chirurgiczny używany jest do wielu zabiegów wymagających zamknięcia ran skóry. Produkt ten stosowany jest jednak nie tylko w chirurgii skóry, ale również w chirurgii naczyniowej czy gastroenterologicznej. W przeciwieństwie do staplerów czy szwów, klej tkankowy zapewnia trwałe połączenie brzegów rany przy minimalnych urazach tkanki. Dzięki temu, uznawany jest za najlepszą alternatywę dla nici chirurgicznych.

Syntetyczny klej tkankowy – plusy

Syntetyczne kleje chirurgiczne mogą być produkowane z monomerów cyjanoakrylanu n-heksylu. Związek ten nie powoduje podrażnień, przez co materiały na jego bazie, takie jak IFABOND®, coraz częściej wykorzystywane są do zamykania ran w chirurgii ogólnej. Ze względu na korzystne właściwości, chirurdzy stosują kleje tkankowe również w oftalmologii i ginekologii (zwłaszcza, gdy zależy im na wysokim efekcie estetycznym).

Minimalne oddziaływanie na tkanki

Syntetyczny klej tkankowy jest nietoksyczny, a po kilku miesiącach ulega całkowitej resorpcji. Z tego powodu, nie ma konieczności usuwania go po zagojeniu się rany. Produkty, które w stu procentach złożone są z komponentów syntetycznych, ograniczają ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi do minimum. Poza tym, ich zastosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wstąpienia reakcji alergicznych. Co ważne, klej tkankowy to materiał wodoszczelny, dzięki czemu chroni ranę przed wnikaniem płynów.  

Estetyczna blizna

W chirurgii plastycznej czy ginekologii niezwykle ważna jest estetyka. Kiedy chirurg nie chce, by po zamknięciu rany widoczne były miejsca wkłucia igły, powinien zdecydować się na zastosowanie kleju chirurgicznego. Jest to bezpieczna metoda zbliżania brzegów rany, podczas której nie dochodzi do uszkodzenia tkanek. Jak wiadomo, wykorzystywanie staplerów czy nici chirurgicznych zawsze wiąże się z traumatyzacją tkanek. Z kolei klej tkankowy nie powoduje nawet najmniejszych urazów.

Prostota aplikowania

Syntetyczne kleje chirurgiczne wyprodukowane z monomerów cyjanoakrylanu przed zaaplikowaniem nie wymagają żadnego przygotowania. IFABOND®, w przeciwieństwie do materiałów naturalnych, jest gotowy do natychmiastowego użytku, przez co zamykanie ran za jego pomocą pozwala zaoszczędzić na sali operacyjnej sporo czasu.

Dodatkowo, klej dostępny jest także w zestawie ze specjalnymi aplikatorami, których długość dostosowana jest do aplikowania kleju w chirurgii otwartej i laparoskopowej. Co istotne, kleje chirurgiczne sprzedawane są w niewielkich opakowaniach, przez co ich nakładanie jest bardzo wygodne. Ważne jednak, by po zakupie przechowywać je w niskiej temperaturze. W przeciwnym razie mogą stracić swoje właściwości.

Zwiększony komfort pacjenta

Zastosowanie staplerów czy nici chirurgicznych często wiąże się z dyskomfortem pacjenta. Nieco lepiej sprawa ma się w przypadku wykorzystania kleju chirurgicznego. Ogranicza on znacznie odczuwany ból pooperacyjny, dzięki czemu pacjent po zabiegu szybko wraca do pełnej sprawności. Ponadto, zamknięcie rany za pomocą syntetycznego kleju tkankowego jest bardzo wygodne zarówno dla pacjenta jak i lekarza, ponieważ produkt ulega biodegradacji.

Klej chirurgiczny – minusy

Wykorzystywanie kleju chirurgicznego jest świetnym sposobem na bezbolesne i szybkie zbliżenie brzegów rany. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach lepiej postawić na tradycyjne formy zaopatrywania tkanek. Kleje tkankowe nadają się do zamknięcia ran o gładkiej powierzchni. Z tego powodu, znajdują zastosowanie głownie w chirurgii skóry. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą wywoływać reakcje alergiczne. W związku z tym, kiedy lekarz decyduje się na użycie kleju tkankowego, powinien postawić na taki wykonany z materiałów syntetycznych.

Niektóre produkty przed zaaplikowaniem wymagają uprzedniego przygotowania. Dlatego też, przy doborze produktu warto sprawdzić, czy ten jest gotowy do natychmiastowego użytku. W zależności od materiału wykonania, kleje chirurgiczne są mniej lub bardziej wydajne. Do najbardziej efektywnych produktów należą te wykonane z cyjanoakrylanu. Z tego powodu, kiedy chirurg musi zaopatrzyć szeroką ranę, powinien postawić na syntetyczny klej tkankowy. Świetnym wyborem są produkty oferowane przez Péters Surgical, które odznaczają się niezwykle wysoką wydajnością.

Klej tkankowy – zastosowanie

Kleje chirurgiczne rekomendowane są do zamykania ran gładkich oraz powierzchownych. Dlatego też, chirurdzy stosują klej chirurgiczny przede wszystkim do zamykania ran skóry. Niemniej jednak, innowacyjne produkty znajdują zastosowanie również w chirurgii naczyniowej, kiedy niezbędne jest obniżenie ryzyka wystąpienia infekcji. Ze względu na minimalną reakcję tkankową, syntetyczne kleje wykorzystywane są w chirurgii ortodontycznej oraz oftalmologii. Ponieważ zamknięcie ran za pomocą kleju nie wymaga użycia ostrych narzędzi, chirurdzy stosują go do zespalania naczyń wieńcowych. Zbliżanie brzegów rany za pomocą nowoczesnych materiałów rekomendowane jest także podczas zabiegów plastycznych. Głownie dlatego, że ich wykorzystanie zapewnia mało widoczną bliznę. Syntetyczne kleje chirurgiczne, takie jak IFABOND®, znajdują zastosowanie również w gastroenterologii, urologii czy ginekologii. Poza tym, produkty świetnie nadają się do mocowania siatek chirurgicznych.

Klej tkankowy może być wykorzystywany do zaimplantowania siatki chirurgicznej podczas leczenia przepukliny brzusznej oraz pachwinowej. (źródło: wikipedia)

Klej do ran – podsumowanie

Zaopatrywanie tkanek za pomocą nici chirurgicznych nie zawsze daje satysfakcjonujące rezultaty. Gdy chirurg chce osiągnąć wysoki efekt estetyczny, powinien zdecydować się na zamknięcie rany klejem tkankowym. Dla zachowania bezpieczeństwa pacjenta, specjaliści rekomendują stosowanie materiałów syntetycznych. Produkty takie jak IFABOND® są biokompatybilne, więc nie powodują podrażnień. Co istotne, kleje chirurgiczne pozwalają ograniczyć nie tylko widoczność blizny, ale także dyskomfort pooperacyjny pacjenta.

Źródła:

 • https://www.peters-surgical.com/en/glue/20-ifabond.html#,

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

 • O tym jak zakładać rękawiczki chirurgiczne, aby zachować ich aseptykę, powinien pamiętać każdy, kto przygotowuje się do procedur medycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: Ewa Urban)

  Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne?

  Marcin Lewicki
  Przed wykonaniem jakichkolwiek procedur medycznych, lekarz, a także pozostałe osoby biorące udział w zabiegu, muszą zadbać o prawidłowe założenie rękawiczek chirurgicznych. Tylko i wyłącznie wtedy będą dawać one im i…
 • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

  Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

  Marcin Lewicki
  W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
 • Nożyczki opatrunkowe typu Lister mają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza na sali zabiegowej (Źródło: commons.wikimedia.org, Autor: Saltanat ebli)

  Nożyczki opatrunkowe Lister – jakie mają zastosowanie?

  Marcin Lewicki
  Żeby opatrunek mógł prawidłowo chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zakażenie drobnoustrojami, musi zostać odpowiednio założony. Niezbędne jest do tego prawidłowe docięcie gazy, opaski czy plastra. Służą temu nożyczki…
 • Kleszczyki chirurgiczne obok igłotrzymaczy i nożyczek chirurgicznych są jednymi z najczęściej wykorzystywanych instrumentów w takcie zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej i nie tylko (Źródło: Pixabay.com, Autor: Mériele Oliveira Méri)

  Kleszczyki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Nawet w przypadku prostych zabiegów chirurgicznych, niezbędne jest zastosowanie wielu instrumentów chirurgicznych. Jednymi z najczęściej używanych narzędzi są kleszczyki chirurgiczne, które są niezwykle przydatne zwłaszcza przy konieczności zatrzymania krwawienia. Jakie…
 • Nożyczki chirurgiczne mogą mieć różny kształt, dlatego też wyróżnia się nożyczki proste i zagięte (Źródło: pixabay.com, Autor: Ahmad Ardity)

  Nożyczki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Pośród narzędzi, które są niezbędne do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, są nożyczki chirurgiczne. W zależności od kształtu i zakończenia ostrzy, można wyróżnić ich różne rodzaje. Po jakie nożyczki chirurgiczne chirurdzy sięgają…
 • narzędzia chirurgiczne na sali operacyjnej

  Podstawowe narzędzia (instrumenty) chirurgiczne na sali operacyjnej

  Marcin Lewicki
  Spośród narzędzi chirurgicznych można wyróżnić takie, które na sali operacyjnej stosuje się najczęściej. Jednym z nich jest nóż chirurgiczny, który służy głównie nacinaniu tkanek. Po jakie narzędzia chirurgiczne oprócz skalpela…

2 odpowiedzi na “Klej chirurgiczny – alternatywa dla nici chirurgicznych?”

 • Bigusia pisze:

  Jak usunąć klej? Poza sklejeniem rany, część kleju rozlała się we włosach. Co stwarza problem choćby przy ich czesaniu. Od nałożenia minął już ponad tydzień.

  • Sklep Medyczny Madens pisze:

   W warunkach zabiegowych zamknięcie rany klejem chirurgicznym poprzedzane jest usunięciem włosów i dokładnym oczyszczeniem rany. Pozwala to uniknąć m.in. takiej sytuacji, jak Pani opisała. Przygotowanie i obłożenie pola operacyjnego jest niezbędnym elementem każdego zabiegu operacyjnego. Usunięcie samego kleju będzie utrudnione i konieczne może okazać się usunięcie sklejonych włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
Zamknij

Fartuchy medyczne

RozmiarLXL
Długość rękawa57cm60cm
Długość całkowita110cm120cm
Szerokość ramion62cm70cm
Szerokosć na dole130cm150cm

Fartuchy chirurgiczne

RozmiarSMLXLXXL
Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

Ubrania chirurgiczne

RozmiarSMLXLXXL
Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

×