Zestaw do szycia chirurgicznego – co warto wiedzieć?

W trakcie operacji, a także przy mniejszych zabiegach chirurgicznych, dochodzi do powstawania ran, które następnie należy zamknąć za pomocą szwów. Żeby to zrobić, niezbędny jest zestaw do szycia chirurgicznego. Zawarte w nim instrumenty umożliwią wygodne prowadzenie nici i wiązanie węzłów. Jak powinien wyglądać podstawowy zestaw do szycia chirurgicznego? Jak wybrać taki przeznaczony do nauki? Podpowiadamy!

Spis treści

    Zestaw do szycia ran – zastosowanie

    Wśród instrumentów chirurgicznych, oprócz pojedynczych narzędzi, są także zestawy do szycia ran, które mogą być jedno- lub wielorazowe. Te przeznaczone do jednorazowego użytku pozwalają przeprowadzić zabieg bez wcześniejszego przygotowania. Wszystko to za sprawą tego, że narzędzia, jakie zawiera taki zestaw do szycia ran, nie muszą być uprzednio poddawane sterylizacji. To pozwala na oszczędność czasu, dlatego też najczęściej są one stosowane w przypadku pierwotnego zamykania ran.

    Zestaw do zszywania ran może zawierać też instrumenty wielorazowe, najczęściej takie wykonane ze stali nierdzewnej. W zależności od tego, jakie konkretnie zawiera narzędzia, będzie miał inne zastosowanie. W gabinecie zabiegowym jak najbardziej sprawdzi się uniwersalny zestaw do chirurgicznego szycia ran, który będzie składał się z nożyczek, igłotrzymacza oraz pęsety. Taki zestaw do szycia ran to z kolei spora oszczędność pieniędzy. Instrumenty wielorazowego użytku można bowiem bezpiecznie sterylizować i wykorzystywać przy różnych zabiegach.

    Artykuł o tym jakie narzędzia chirurgiczne wybrać: jedno- czy wielorazowe, a także dlaczego, również przeczytasz na naszej stronie.

    Zestaw do szycia chirurgicznego – co zawiera?

    Zdarza się, że chirurdzy zamiast po pojedyncze narzędzia, wolą sięgnąć po gotowy zestaw do szycia chirurgicznego. Co zawiera zestaw do zakładania szwów? Z reguły są w nich narzędzia tnące i chwytające.

    Kompletny zestaw do zszywania ran powinien zawierać nożyczki chirurgiczne ostro-ostre oraz tępo-tępe, kleszczyki anatomiczne, pęsetę anatomiczną, pęsetę chirurgiczną, igłotrzymacz, a także trzonek do skalpela i ostrza. Niestety, z reguły są one mniej złożone, co oznacza, że są w nich tylko najważniejsze narzędzia chirurgiczne. Zestaw może składać się jedynie z uniwersalnych nożyczek, igłotrzymacza i pęsety. Jeśli jest to jednorazowy zestaw do zakładania szwów przy zaopatrywaniu ran, oprócz instrumentów chirurgicznych, może zawierać także serwetę, kompresy i inne materiały opatrunkowe.

    Zestaw do szycia chirurgicznego – co zawiera standardowo?

    • Nożyczki chirurgiczne,
    • pęsętę chirurgiczną,
    • igłotrzymacz.
    Podstawowy zestaw do szycia chirurgicznego powinien zawierać nożyczki, igłotrzymacz oraz pęsętę. (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)
    Podstawowy zestaw do szycia chirurgicznego powinien zawierać nożyczki, igłotrzymacz oraz pęsętę (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)

    Z racji tego, że podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych nie będzie miał w sobie takich instrumentów jak trzonek czy kleszczyki, do bardziej skomplikowanych zabiegów, a także operacji, o wiele częściej instrumentariusze dobierają je sami. Na całe instrumentarium chirurgiczne składają się narzędzia tnące, chwytające, przemieszczające, kłujące, naciągające czy uderzające. To, które z nich są konieczne do wykonania zabiegu, zależy od jego rodzaju.

    Zestaw do nauki szycia chirurgicznego  – czy warto?

    Zestaw narzędzi chirurgicznych przyda się nie tylko w gabinecie zabiegowym. Często korzystają z nich studenci, którzy doskonalą swoje umiejętności. Co zawiera zestaw do ćwiczenia szycia chirurgicznego? Te również mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.

    Podstawowy zestaw będzie posiadał jedynie nici chirurgiczne do nauki szycia. Mogą one być z igłą. Takie nici chirurgiczne możesz znaleźć w naszym outlecie.

    Bardziej rozbudowany zestaw do nauki szycia chirurgicznego, oprócz nici, będzie zawierał także skalpel, nożyczki, pęsetę i igłotrzymacz. Zdarza się, że są w nich nawet barwniki i sztuczna skóra. Taki zestaw do ćwiczenia szycia chirurgicznego pozwoli przyszłemu chirurgowi na symulację prawdziwego zabiegu. Niemniej jednak jego cena będzie o wiele wyższa. Do nauki wiązania węzłów w zupełności wystarczą nici chirurgiczne do nauki szycia wraz z igłą, sztuczna skóra i igłotrzymacz.

    Źródła:

    1. Podstawy instrumentowania, Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009;
    2. Instrumentarium Chirurgiczne, Zbigniew Paszenda, Jadwiga Tyrlik – Held, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2003.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

      Konserwacja narzędzi chirurgicznych

      Sklep Medyczny Madens
      Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
    • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

      Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

      Sklep Medyczny Madens
      Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
    • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

      Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

      Sklep Medyczny Madens
      W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
    • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

      Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…
    • Ubranie ochronne dla pacjenta to niezbędny element na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: sasint)

      Ubrania operacyjne dla pacjenta – rodzaje, właściwości

      Sklep Medyczny Madens
      Na bloku operacyjnym wymagane jest, aby używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Odzież na blok operacyjny powinna być lekka,…
    • To jak zdjąć szwy powinien wiedzieć nie tylko chirurg, ale także lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka (źródło: Pixabay.com, autor: Dominik Karch)

      Jak zdjąć szwy? Jak wygląda usuwanie szwów i kto je wykonuje?

      Sklep Medyczny Madens
      Jeśli lekarz lub pielęgniarka wiedzą, jak zdejmować szwy, jest to wtedy zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy nić zacznie wrastać. Jak temu zapobiec? Kiedy i jak…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

      Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
      Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
      Zamknij

      Fartuchy medyczne

      RozmiarLXL
      Długość rękawa57cm60cm
      Długość całkowita110cm120cm
      Szerokość ramion62cm70cm
      Szerokosć na dole130cm150cm

      Fartuchy chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
      Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

      Ubrania chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
      Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
      Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
      Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
      Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

      ×