Zestaw do szycia chirurgicznego – co warto wiedzieć?

W trakcie operacji, a także przy mniejszych zabiegach chirurgicznych, dochodzi do powstawania ran, które następnie należy zamknąć za pomocą szwów. Żeby to zrobić, niezbędny jest zestaw do szycia chirurgicznego. Zawarte w nim instrumenty umożliwią wygodne prowadzenie nici i wiązanie węzłów. Jak powinien wyglądać podstawowy zestaw do szycia chirurgicznego? Jak wybrać taki przeznaczony do nauki? Podpowiadamy!

Spis treści

  Zestaw do szycia ran – zastosowanie

  Wśród instrumentów chirurgicznych, oprócz pojedynczych narzędzi, są także zestawy do szycia ran, które mogą być jedno- lub wielorazowe. Te przeznaczone do jednorazowego użytku pozwalają przeprowadzić zabieg bez wcześniejszego przygotowania. Wszystko to za sprawą tego, że narzędzia, jakie zawiera taki zestaw do szycia ran, nie muszą być uprzednio poddawane sterylizacji. To pozwala na oszczędność czasu, dlatego też najczęściej są one stosowane w przypadku pierwotnego zamykania ran.

  Zestaw do zszywania ran może zawierać też instrumenty wielorazowe, najczęściej takie wykonane ze stali nierdzewnej. W zależności od tego, jakie konkretnie zawiera narzędzia, będzie miał inne zastosowanie. W gabinecie zabiegowym jak najbardziej sprawdzi się uniwersalny zestaw do chirurgicznego szycia ran, który będzie składał się z nożyczek, igłotrzymacza oraz pęsety. Taki zestaw do szycia ran to z kolei spora oszczędność pieniędzy. Instrumenty wielorazowego użytku można bowiem bezpiecznie sterylizować i wykorzystywać przy różnych zabiegach.

  Artykuł o tym jakie narzędzia chirurgiczne wybrać: jedno- czy wielorazowe, a także dlaczego, również przeczytasz na naszej stronie.

  Zestaw do szycia chirurgicznego – co zawiera?

  Zdarza się, że chirurdzy zamiast po pojedyncze narzędzia, wolą sięgnąć po gotowy zestaw do szycia chirurgicznego. Co zawiera zestaw do zakładania szwów? Z reguły są w nich narzędzia tnące i chwytające.

  Kompletny zestaw do zszywania ran powinien zawierać nożyczki chirurgiczne ostro-ostre oraz tępo-tępe, kleszczyki anatomiczne, pęsetę anatomiczną, pęsetę chirurgiczną, igłotrzymacz, a także trzonek do skalpela i ostrza. Niestety, z reguły są one mniej złożone, co oznacza, że są w nich tylko najważniejsze narzędzia chirurgiczne. Zestaw może składać się jedynie z uniwersalnych nożyczek, igłotrzymacza i pęsety. Jeśli jest to jednorazowy zestaw do zakładania szwów przy zaopatrywaniu ran, oprócz instrumentów chirurgicznych, może zawierać także serwetę, kompresy i inne materiały opatrunkowe.

  Zestaw do szycia chirurgicznego – co zawiera standardowo?

  • Nożyczki chirurgiczne,
  • pęsętę chirurgiczną,
  • igłotrzymacz.
  Podstawowy zestaw do szycia chirurgicznego powinien zawierać nożyczki, igłotrzymacz oraz pęsętę. (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)
  Podstawowy zestaw do szycia chirurgicznego powinien zawierać nożyczki, igłotrzymacz oraz pęsętę (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)

  Z racji tego, że podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych nie będzie miał w sobie takich instrumentów jak trzonek czy kleszczyki, do bardziej skomplikowanych zabiegów, a także operacji, o wiele częściej instrumentariusze dobierają je sami. Na całe instrumentarium chirurgiczne składają się narzędzia tnące, chwytające, przemieszczające, kłujące, naciągające czy uderzające. To, które z nich są konieczne do wykonania zabiegu, zależy od jego rodzaju.

  Zestaw do nauki szycia chirurgicznego  – czy warto?

  Zestaw narzędzi chirurgicznych przyda się nie tylko w gabinecie zabiegowym. Często korzystają z nich studenci, którzy doskonalą swoje umiejętności. Co zawiera zestaw do ćwiczenia szycia chirurgicznego? Te również mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.

  Podstawowy zestaw będzie posiadał jedynie nici chirurgiczne do nauki szycia. Mogą one być z igłą. Takie nici chirurgiczne możesz znaleźć w naszym outlecie.

  Bardziej rozbudowany zestaw do nauki szycia chirurgicznego, oprócz nici, będzie zawierał także skalpel, nożyczki, pęsetę i igłotrzymacz. Zdarza się, że są w nich nawet barwniki i sztuczna skóra. Taki zestaw do ćwiczenia szycia chirurgicznego pozwoli przyszłemu chirurgowi na symulację prawdziwego zabiegu. Niemniej jednak jego cena będzie o wiele wyższa. Do nauki wiązania węzłów w zupełności wystarczą nici chirurgiczne do nauki szycia wraz z igłą, sztuczna skóra i igłotrzymacz.

  Źródła:

  1. Podstawy instrumentowania, Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009;
  2. Instrumentarium Chirurgiczne, Zbigniew Paszenda, Jadwiga Tyrlik – Held, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2003.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…
  • Opatrunki hydrożelowe oraz hydrokolowidowe to nowoczesne opatrunki aktywne (Źródło: canva.com)

   Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają…
  • Opatrunki hemostatyczne w każdym momencie dają możliwość szybkiego zatrzymania krwawienia (Źródło: canva.com)

   Opatrunki hemostatyczne. Skuteczne narzędzie w kontroli krwawienia

   Sklep Medyczny Madens
   W każdej apteczce, oprócz plastrów, bandaży, kompresów jałowych i środków do dezynfekcji, powinny znaleźć się opatrunki hemostatyczne. Pozwalają one na zahamowanie krwawienia, nawet w przypadku dużych ran. Wszystko dzięki temu,…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×