Zakażenie rany pooperacyjnej – jak rozpoznać i co robić?

Zaczerwienienie i obrzęk w okolicach rany pooperacyjnej może oznaczać infekcję. Żeby uniknąć związanych z nią powikłań, należy jak najszybciej ją zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jak rozpoznać zakażenie rany pooperacyjnej i co robić na wypadek jego wystąpienia?

Spis treści

  Infekcja rany pooperacyjnej  – możliwe przyczyny

  Zapobieganie zakażeniom to jeden z ważniejszych elementów postępowania przedoperacyjnego. Niemniej jednak procedury te nie zawsze są skuteczne. Infekcja rany pooperacyjnej może mieć różne przyczyny. Co istotne, niekoniecznie musi mieć związek z niedostateczną higieną, chociaż rzeczywiście jest to jeden z najczęstszych powodów jej wystąpienia.

  Do zakażenia rany pooperacyjnej może dojść na skutek jej niewłaściwego tudzież niedostatecznego oczyszczenia. Możliwą przyczyną jest także zainfekowanie bakteriami obecnymi na ciele pacjenta, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe, a ich występowanie jest naturalne. Jest to tak zwana własna flora bakteryjna. Zakażona rana pooperacyjna może być także wynikiem przeniesienia bakterii od osób trzecich. Niekiedy zdarza się, że nosicielami są członkowie personelu medycznego, u których nie dochodzi do występowania objawów.

  Jednym z pierwszych objawów zakażenia rany pooperacyjnej jest zaczerwienienie (Źródło: canva.com)
  Jednym z pierwszych objawów zakażenia rany pooperacyjnej jest zaczerwienienie (Źródło: canva.com)

  Zaczerwienienie wokół rany pooperacyjnej nie zawsze musi oznaczać jej zakażenie. Niemniej jednak jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy, natychmiast należy wdrożyć odpowiednie działania.

  Na naszej stronie możesz przeczytać również artykuł o tym, jak zapobiegać powikłaniom pooperacyjnym.

  Jak rozpoznać zakażenie rany po operacji? Objawy

  Jak rozpoznać zakażenie rany? Całe szczęście objawy infekcji są widoczne gołym okiem i pojawiają się szybko. Z reguły już po 4 dniach od momentu przeprowadzenia zabiegu. Niekiedy jednak mogą pojawić się dopiero po upływie tygodnia. Co powinno zwrócić uwagę pacjenta? Najczęstsze objawy zakażenia rany pooperacyjnej to wspomniane zaczerwienienie, a także uczucie dyskomfortu. Bardzo często towarzyszy im podwyższenie temperatury okolicznych tkanek, a niekiedy nawet gorączka.

  Zakażenie rany pooperacyjnej – objawy:

  • zaczerwienienie wokół,
  • trudności w gojeniu,
  • obrzęk i bolesność jej okolicy,
  • powstanie guza,
  • pulsowanie lub pieczenie,
  • wyciek surowiczo-ropny,
  • upośledzenie funkcji,
  • podwyższenie temperatury okolicznych tkanek,
  • gorączka.

  W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości, konieczne jest rozpoczęcie właściwego leczenia. To opiera się przede wszystkim na wzmożonej higienie.

  Zakażenie rany pooperacyjnej  – leczenie

  Jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku, kiedy u pacjenta pojawi się zakażenie rany pooperacyjnej? Leczenie należy rozpocząć od jej oczyszczenia. Niekiedy lekarz decyduje się na ponowne otworzenie rany, co umożliwia zrobienie tego w sposób dokładny. W przypadku występowania wycieku surowiczo-ropnego, ważnym etapem leczenia jest założenie drenażu, a także płukanie specjalnie dobranymi środkami bakteriobójczymi lub bakteriostatycznymi. Czasami wystarczające jest użycie do tego soli fizjologicznej.

  Kluczowe w leczeniu zakażenia ran pooperacyjnych jest stosowanie odpowiednich opatrunków. Najlepiej sprawdzają się tutaj te specjalistyczne – o dobrych właściwościach antybakteryjnych i absorpcyjnych, dzięki którym możliwe jest stworzenie optymalnych warunków gojenia. W szczególnych przypadkach leczenie zakażeń wymaga zastosowania antybiotykoterapii.

  • Opatrunek na rany Cosmopor E sterile opakowanie 7,2x5 cm 50 szt.
   Opatrunek Cosmopor® E Steril, samoprzylepny plaster na rany pooperacyjne
   Profesjonalny opatrunek na rany pooperacyjne Hartmann Cosmopor® E, jałowy. Samoprzylepny, zapewniający ochronę i bezbolesną zmianę opatrunku. Hydrofobowa mikrosiatka i warstwa chłonna dla szybkiego przenikania wydzieliny. Przepuszczalny dla powietrza, zaokrąglone rogi, impregnacja wodoodporna. Idealny do ran pooperacyjnych, skaleczeń i jałowego opatrywania.
   Cena:od 23,99

  Zakażenie rany  – co robić?

  Leczenie zakażenia rany pooperacyjnej wymaga przede wszystkim dokładnego jej oczyszczenia (Źródło: canva.com)

  Co na zakażenie rany może poradzić sam pacjent? Przede wszystkim powinien go zapobiegać. Pomóc może w tym zachowanie higieny oraz stosowanie opatrunków chroniących ranę przed dostaniem się w jej okolice bakterii oraz innych zanieczyszczeń. Najlepiej, aby posiadały one warstwę chłonną dla szybszego przenikania ewentualnej wydzieliny, a także impregnację. W ten sposób będą stanowić barierę również dla wody. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby jednocześnie były one przepuszczalne dla pary wodnej.

  Niekiedy nawet przy prawidłowej higienie, po kilku dniach od operacji dochodzi do pojawienia się objawów wskazujących na zakażenie rany. Co robić w takim przypadku? Istotne jest, aby pacjent już przy pojawieniu się pierwszych niepokojących symptomów zgłosił się do lekarza. W ten sposób być może uda się je wyleczyć stosowaniem samych maści.

  Jeśli zakażenie będzie rozległe, rana będzie goić się o wiele dłużej, a proces leczenia będzie znacznie bardziej skomplikowany. Może wymagać aplikowania preparatów z antybiotykami, a nawet ogólnej antybiotykoterapii. Poza tym zwlekanie z leczeniem zakażonej rany może prowadzić do powstania nieestetycznej blizny, a także wielu innych powikłań. Jednym z częściej spotykanych jest posocznica. Warto zwrócić uwagę na to, że nieleczona infekcja może prowadzić nawet do sepsy, a w związku z tym do stanu zagrożenia życia.

  Źródła:

  1. Chirurgia, Repetytorium dla studentów Kolegium Karkonoskiego, Oskar Pelzer, KOLEGIUM KARKONOSKIE w Jeleniej Górze (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), Jelenia Góra 2008
  2. wszystkooranach.pl/konsekwencje-niewlasciwej-diagnozy/
  3. praktyczna-ortopedia.pl/artykul/leczenie-ran-i-zapobieganie-zakazeniom-po-zabiegach-chirurgicznych

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Chirurg zawsze musi dopasować igłotrzymacz do rozmiaru stosowanej nici chirurgicznej.

   Jak dopasować imadło chirurgiczne do rozmiaru szwu? Rodzaje

   Sklep Medyczny Madens
   Do prawidłowego założenia szwu, niezbędne jest imadło chirurgiczne. Inna nazwa tego narzędzia to igłotrzymacz. Dzięki niemu chirurg jest w stanie wygodnie poprowadzić nić przez tkanki, a także zakończyć szew mocnym…
  • Podkłady medyczne mogą być jedno- lub wielorazowe (Źródło: materiały własne).

   Jakie podkłady medyczne wybrać?

   Sklep Medyczny Madens
   W celu zwiększenia higieny w trakcie badań czy też innych procedur medycznych, niezbędne jest stosowanie podkładów. Dzięki nim pacjenci czują się komfortowo, a w gabinecie łatwiej jest utrzymać czystość. Jakie…
  • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

   Konserwacja narzędzi chirurgicznych

   Sklep Medyczny Madens
   Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
  • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

   Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

   Sklep Medyczny Madens
   Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
  • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

   Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

   Sklep Medyczny Madens
   W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
  • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

   Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

   Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
   Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
   Zamknij

   Fartuchy medyczne

   RozmiarLXL
   Długość rękawa57cm60cm
   Długość całkowita110cm120cm
   Szerokość ramion62cm70cm
   Szerokosć na dole130cm150cm

   Fartuchy chirurgiczne

   RozmiarSMLXLXXL
   Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
   Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

   Ubrania chirurgiczne

   RozmiarSMLXLXXL
   Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
   Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
   Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
   Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
   Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

   ×