Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda standardowe wyposażenie sali operacyjnej? Kto może przebywać na bloku i jakie obowiązują wtedy procedury medyczne? Wyjaśniamy!
Spis treści
Narzędzia, instrumenty chirurgiczne
Jakie standardy obowiązują na bloku operacyjnym?
W celu przeprowadzenia operacji lub zabiegu chirurgicznego, pacjent musi zostać przewieziony na blok operacyjny. Standardy, instrukcje i procedury ściśle określają to, jak powinno wyglądać postępowanie przedoperacyjne, a także śród- i pooperacyjne, co zapewnia odpowiedni poziom opieki i bezpieczeństwo – zarówno pacjenta, jak i personelu.
Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej mogą różnić się w zależności od rodzaju świadczeń udzielanych w szpitalu. Z tego względu każdy członek personelu medycznego bloku operacyjnego musi zapoznać się z obowiązującym w danej jednostce regulaminem.
Standardy gwarantowane przez szpital określają poziom świadczonej opieki. Wymuszają one m.in. idealną czystość i porządek, czy dokładną dezynfekcję sprzętu i narzędzi po zakończeniu zabiegu. W każdym szpitalu obowiązują również standardy obchodzenia się z instrumentarium, mycia sali operacyjnej, a także postępowania z brudnymi i zanieczyszczonymi ubraniami chirurgicznymi.
Jakie procedury obowiązują na bloku operacyjnym?
Wiele procedur dotyczących pracy na bloku operacyjnym ustalanych jest odgórnie przepisami prawa. Oprócz nich, lekarze i pozostały personel medyczny są zobowiązani przestrzegać procedur oraz instrukcji zawartych w wewnętrznych dokumentach regulujących pracę w bloku operacyjnym. Te dzielą się na te, które muszą być przestrzegane w następujących okresach:
- przedoperacyjnym,
- śródoperacyjnym,
- pooperacyjnym.
Taki podział zwiększa przejrzystość procedur. Czego mogą one dotyczyć? Ogółem określają one jak powinien funkcjonować cały blok operacyjny. Procedury w okresie przedoperacyjnym dotyczą przede wszystkim przyjęcia pacjenta do bloku operacyjnego, a także przyjęcia go w sali operacyjnej. Ściśle określone na tym etapie są także kwestie przygotowania samej sali operacyjnej (procedury powinny wskazywać również na sposoby rozwiązywania poszczególnych problemów), a także osób, które będą na niej będą przebywać.
Procedury w okresie śródoperacyjnym dotyczą m.in. dezynfekcji pola operacyjnego, podawania leków oraz zakładania opatrunków.
Inne reguły dotyczą oddania pacjenta przez blok operacyjny do sali wybudzeń czy oddziału. Procedury w okresie pooperacyjnym powinny zawierać wskazania m.in. co do tego, który z członków na sali operacyjnej dzwoni na oddział. Oprócz tego skupiają się one także na sprzątaniu sali operacyjnej oraz dezynfekcji narzędzi chirurgicznych.
W tym miejscu zachęcamy do przeczytania artykułu na temat sterylizacji narzędzi chirurgicznych.
Jak wygląda blok operacyjny i kto może na nim przebywać?
Jak wygląda blok operacyjny? Może składać się z kilku, a nawet kilkunastu sal operacyjnych i sali wybudzeniowej. Są one połączone z przedsionkiem. Pomieszczenie to służy chirurgicznemu myciu rąk. Każda z sal może mieć także osobny pokój do przygotowywania pacjentów, jak również myjnię.
Za prawidłowe funkcjonowanie, a także wyposażenie bloku operacyjnego, odpowiedzialny jest kierownik. W każdej z należących do niego sal powinny znajdować się stół operacyjny, aparat zapewniający śróoperacyjne monitorowanie parametrów, dwa rodzaje koszy – przeznaczony na przedmioty skażone i nieskażone, specjalne, bezcieniowe lampy, a także wiele innych sprzętów i narzędzi chirurgicznych.
Co do zasady, sala operacyjna składa się z trzech stref:
- anestezjologicznej,
- chirurgicznej,
- pielęgniarskiej.
Są one przeznaczone różnym procedurom medycznym, przez co każda nich ma swoją własną specyfikę. Strefa chirurgiczna, ze względu na największe skupienie uwagi, znajduje się z reguły w centralnej części sali operacyjnej, anestezjologiczna – za łóżkiem pacjenta, natomiast pielęgniarska z boku.
Kto pracuje na bloku operacyjnym? Mogą przebywać na nim: anestezjolog, chirurg, asysta i pielęgniarki – operacyjna oraz pomagająca.
Każdy z członków personelu medycznego przed wejściem na salę operacyjną jest zobowiązany do założenia stroju operacyjnego. Ten nie zawsze musi być jednak jałowy. Sterylny fartuch i rękawice chirurgiczne bezwzględnie muszą posiadać jednak operatorzy, asysta i pielęgniarka operacyjna. Zapewnia to bezpieczeństwo zabiegu. Dotykają oni bowiem obłożenia, pola operacyjnego oraz instrumentów chirurgicznych.
-
Fartuch chirurgiczny jednorazowy, jałowy, ochronny z włókniny 30g/m2Fartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, jałowy, wiązany z tyłu. Wykonany z włókniny polipropylenowej o gramaturze 30g/m², zapewniającej optymalną ochronę i komfort noszenia. Dobry wybór do krótkich zabiegów z małą ilością płynów. Pakowane pojedynczo w papierowo-foliowych opakowaniach, a zbiorczo w karton zawierający 40 sztuk.Cena:12,99zł
-
Fartuch chirurgiczny jałowy, jednorazowy, wzmocniony z włókniny SMS, PAKIETFartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, wiązany z tyłu. Dostępny w rozmiarach M-XXL. Wzmocniony nieprzemakalnymi wstawkami z przodu i w rękawach. Doskonały do operacji z dużą ilością płynów, w pakiecie z ręczniczkami z osuszania rąk.Cena:od 15,99zł
-
Fartuch chirurgiczny jednorazowy, jałowy z włókniny SMS PAKIETFartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, wiązany z tyłu. Wykonany z lekkiej i wytrzymałej włókniny SMMS. Dostępny w rozmiarach L-XL. W pakiecie z ręczniczkami do osuszania rąk. Konfekcjonowany w sterylnych opakowaniach. Minimalny zakup wybranego rozmiaru – 3 sztuki.Cena:od 13,99zł
Źródła:
- Przestrzeganie procedur w bloku operacyjnym W OKRESIE PRZEDOPERACYJNYM, ŚRÓDOPERACYJNYM I POOPERACYJNYM, spec. piel. oper. mgr Joanna Borzęcka Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek
- Jak szyć? Seria 2, Odc. 2. Sala operacyjna i zespół operacyjny, Patronat merytoryczny dr hab. N. med. Prof. Nadzw. UM Bogusław Antoszewski, Klinika Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dostęp: medicum.umed.lodz.pl/MediaObject/Details/3152
- nursing.com.pl/artykul/rola-standardow-i-procedur-w-bloku-operacyjnym-5fdb599bc88e67d29e8a907a
- szpital.swidnica.pl/oddzialy/blok-operacyjny/
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy