Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda standardowe wyposażenie sali operacyjnej? Kto może przebywać na bloku i jakie obowiązują wtedy procedury medyczne? Wyjaśniamy!

Spis treści

  Jakie standardy obowiązują na bloku operacyjnym?

  W celu przeprowadzenia operacji lub zabiegu chirurgicznego, pacjent musi zostać przewieziony na blok operacyjny. Standardy, instrukcje i procedury ściśle określają to, jak powinno wyglądać postępowanie przedoperacyjne, a także śród- i pooperacyjne, co zapewnia odpowiedni poziom opieki i bezpieczeństwo – zarówno pacjenta, jak i personelu.

  Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej mogą różnić się w zależności od rodzaju świadczeń udzielanych w szpitalu. Z tego względu każdy członek personelu medycznego bloku operacyjnego musi zapoznać się z obowiązującym w danej jednostce regulaminem.

  Standardy gwarantowane przez szpital określają poziom świadczonej opieki. Wymuszają one m.in. idealną czystość i porządek, czy dokładną dezynfekcję sprzętu i narzędzi po zakończeniu zabiegu. W każdym szpitalu obowiązują również standardy obchodzenia się z instrumentarium, mycia sali operacyjnej, a także postępowania z brudnymi i zanieczyszczonymi ubraniami chirurgicznymi.

  Na sali operacyjnej zawsze należy przestrzegać odgórnie ustalonych standardów (Źródło: canva.com)
  Na sali operacyjnej zawsze należy przestrzegać odgórnie ustalonych standardów (Źródło: canva.com)

  Jakie procedury obowiązują na bloku operacyjnym?

  Wiele procedur dotyczących pracy na bloku operacyjnym ustalanych jest odgórnie przepisami prawa. Oprócz nich, lekarze i pozostały personel medyczny są zobowiązani przestrzegać procedur oraz instrukcji zawartych w wewnętrznych dokumentach regulujących pracę w bloku operacyjnym. Te dzielą się na te, które muszą być przestrzegane w następujących okresach:

  • przedoperacyjnym,
  • śródoperacyjnym,
  • pooperacyjnym.

  Taki podział zwiększa przejrzystość procedur. Czego mogą one dotyczyć? Ogółem określają one jak powinien funkcjonować cały blok operacyjny. Procedury w okresie przedoperacyjnym dotyczą przede wszystkim przyjęcia pacjenta do bloku operacyjnego, a także przyjęcia go w sali operacyjnej. Ściśle określone na tym etapie są także kwestie przygotowania samej sali operacyjnej (procedury powinny wskazywać również na sposoby rozwiązywania poszczególnych problemów), a także osób, które będą na niej będą przebywać.

  Procedury obowiązujące na bloku operacyjnym można podzielić na przed-, śród- oraz pooperacyjne (Źródło: canva.com)
  Procedury obowiązujące na bloku operacyjnym można podzielić na przed-, śród- oraz pooperacyjne (Źródło: canva.com)

  Procedury w okresie śródoperacyjnym dotyczą m.in. dezynfekcji pola operacyjnego, podawania leków oraz zakładania opatrunków.

  Inne reguły dotyczą oddania pacjenta przez blok operacyjny do sali wybudzeń czy oddziału. Procedury w okresie pooperacyjnym powinny zawierać wskazania m.in. co do tego, który z członków na sali operacyjnej dzwoni na oddział. Oprócz tego skupiają się one także na sprzątaniu sali operacyjnej oraz dezynfekcji narzędzi chirurgicznych.

  W tym miejscu zachęcamy do przeczytania artykułu na temat sterylizacji narzędzi chirurgicznych.

  Jak wygląda blok operacyjny i kto może na nim przebywać?

  Koniecznym elementem wyposażenia sali operacyjnej są lampy, które nie dają cienia (Źródło: canva.com)

  Jak wygląda blok operacyjny? Może składać się z kilku, a nawet kilkunastu sal operacyjnych i sali wybudzeniowej. Są one połączone z przedsionkiem. Pomieszczenie to służy chirurgicznemu myciu rąk. Każda z sal może mieć także osobny pokój do przygotowywania pacjentów, jak również myjnię.

  Za prawidłowe funkcjonowanie, a także wyposażenie bloku operacyjnego, odpowiedzialny jest kierownik. W każdej z należących do niego sal powinny znajdować się stół operacyjny, aparat zapewniający śróoperacyjne monitorowanie parametrów, dwa rodzaje koszy – przeznaczony na przedmioty skażone i nieskażone, specjalne, bezcieniowe lampy, a także wiele innych sprzętów i narzędzi chirurgicznych.

  Co do zasady, sala operacyjna składa się z trzech stref:

  • anestezjologicznej,
  • chirurgicznej,
  • pielęgniarskiej.

  Są one przeznaczone różnym procedurom medycznym, przez co każda nich ma swoją własną specyfikę. Strefa chirurgiczna, ze względu na największe skupienie uwagi, znajduje się z reguły w centralnej części sali operacyjnej, anestezjologiczna – za łóżkiem pacjenta, natomiast pielęgniarska z boku.

  Kto pracuje na bloku operacyjnym? Mogą przebywać na nim: anestezjolog, chirurg, asysta i pielęgniarki – operacyjna oraz pomagająca.

  Każdy z członków personelu medycznego przed wejściem na salę operacyjną jest zobowiązany do założenia stroju operacyjnego. Ten nie zawsze musi być jednak jałowy. Sterylny fartuch i rękawice chirurgiczne bezwzględnie muszą posiadać jednak operatorzy, asysta i pielęgniarka operacyjna. Zapewnia to bezpieczeństwo zabiegu. Dotykają oni bowiem obłożenia, pola operacyjnego oraz instrumentów chirurgicznych.

  • fartuch chirurgiczny jednorazowy jałowy ochronny z włókniny polipropylenowej z mankietem
   Fartuch chirurgiczny jednorazowy, jałowy, ochronny z włókniny 30g/m2
   Fartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, jałowy, wiązany z tyłu. Wykonany z włókniny polipropylenowej o gramaturze 30g/m², zapewniającej optymalną ochronę i komfort noszenia. Dobry wybór do krótkich zabiegów z małą ilością płynów. Pakowane pojedynczo w papierowo-foliowych opakowaniach, a zbiorczo w karton zawierający 40 sztuk. 
   Cena:12,99
  • Pełnobarierowy fartuch chirurgiczny, sterylny WZMOCNIONY z włókniny SMMS
   Fartuch chirurgiczny jałowy, jednorazowy, wzmocniony z włókniny SMS, PAKIET
   Fartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, wiązany z tyłu. Dostępny w rozmiarach M-XXL. Wzmocniony nieprzemakalnymi wstawkami z przodu i w rękawach. Doskonały do operacji z dużą ilością płynów, w pakiecie z ręczniczkami z osuszania rąk.
   Cena:od 15,99
  • Pełnobarierowy fartuch chirurgiczny jałowy z włókniny SMMS
   Fartuch chirurgiczny jednorazowy, jałowy z włókniny SMS PAKIET
   Fartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, wiązany z tyłu. Wykonany z lekkiej i wytrzymałej włókniny SMMS. Dostępny w rozmiarach L-XL. W pakiecie z ręczniczkami do osuszania rąk. Konfekcjonowany w sterylnych opakowaniach. Minimalny zakup wybranego rozmiaru – 3 sztuki.
   Cena:od 13,99

  Źródła:

  1. Przestrzeganie procedur w bloku operacyjnym W OKRESIE PRZEDOPERACYJNYM, ŚRÓDOPERACYJNYM I POOPERACYJNYM, spec. piel. oper. mgr Joanna Borzęcka Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek
  2. Jak szyć? Seria 2, Odc. 2. Sala operacyjna i zespół operacyjny, Patronat merytoryczny dr hab. N. med. Prof. Nadzw. UM Bogusław Antoszewski, Klinika Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej  i Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dostęp: medicum.umed.lodz.pl/MediaObject/Details/3152
  3. nursing.com.pl/artykul/rola-standardow-i-procedur-w-bloku-operacyjnym-5fdb599bc88e67d29e8a907a
  4. szpital.swidnica.pl/oddzialy/blok-operacyjny/

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

   Rany cukrzycowe

   Sklep Medyczny Madens
   Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…
  • Inne rodzaje ran wyróżnia się ze względu na głębokość, ryzyko zakażenia oraz mechanizm urazu (Źródło: canva.com)

   Rodzaje ran

   Sklep Medyczny Madens
   W zależności od tego co jest przyczyną przerwania ciągłości skóry, a także jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran. Od tego jakiej wielkości jest uszkodzenie oraz jak długo…
  • Blizny po oparzeniu można poddać terapii laserowej, terapii uciskowej albo zacząć stosować odpowiednie plastry i maści (Źródło: canva.com)

   Blizny po oparzeniu

   Sklep Medyczny Madens
   Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny…
  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×