Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda standardowe wyposażenie sali operacyjnej? Kto może przebywać na bloku i jakie obowiązują wtedy procedury medyczne? Wyjaśniamy!

Spis treści

    Jakie standardy obowiązują na bloku operacyjnym?

    W celu przeprowadzenia operacji lub zabiegu chirurgicznego, pacjent musi zostać przewieziony na blok operacyjny. Standardy, instrukcje i procedury ściśle określają to, jak powinno wyglądać postępowanie przedoperacyjne, a także śród- i pooperacyjne, co zapewnia odpowiedni poziom opieki i bezpieczeństwo – zarówno pacjenta, jak i personelu.

    Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej mogą różnić się w zależności od rodzaju świadczeń udzielanych w szpitalu. Z tego względu każdy członek personelu medycznego bloku operacyjnego musi zapoznać się z obowiązującym w danej jednostce regulaminem.

    Standardy gwarantowane przez szpital określają poziom świadczonej opieki. Wymuszają one m.in. idealną czystość i porządek, czy dokładną dezynfekcję sprzętu i narzędzi po zakończeniu zabiegu. W każdym szpitalu obowiązują również standardy obchodzenia się z instrumentarium, mycia sali operacyjnej, a także postępowania z brudnymi i zanieczyszczonymi ubraniami chirurgicznymi.

    Na sali operacyjnej zawsze należy przestrzegać odgórnie ustalonych standardów (Źródło: canva.com)
    Na sali operacyjnej zawsze należy przestrzegać odgórnie ustalonych standardów (Źródło: canva.com)

    Jakie procedury obowiązują na bloku operacyjnym?

    Wiele procedur dotyczących pracy na bloku operacyjnym ustalanych jest odgórnie przepisami prawa. Oprócz nich, lekarze i pozostały personel medyczny są zobowiązani przestrzegać procedur oraz instrukcji zawartych w wewnętrznych dokumentach regulujących pracę w bloku operacyjnym. Te dzielą się na te, które muszą być przestrzegane w następujących okresach:

    • przedoperacyjnym,
    • śródoperacyjnym,
    • pooperacyjnym.

    Taki podział zwiększa przejrzystość procedur. Czego mogą one dotyczyć? Ogółem określają one jak powinien funkcjonować cały blok operacyjny. Procedury w okresie przedoperacyjnym dotyczą przede wszystkim przyjęcia pacjenta do bloku operacyjnego, a także przyjęcia go w sali operacyjnej. Ściśle określone na tym etapie są także kwestie przygotowania samej sali operacyjnej (procedury powinny wskazywać również na sposoby rozwiązywania poszczególnych problemów), a także osób, które będą na niej będą przebywać.

    Procedury obowiązujące na bloku operacyjnym można podzielić na przed-, śród- oraz pooperacyjne (Źródło: canva.com)
    Procedury obowiązujące na bloku operacyjnym można podzielić na przed-, śród- oraz pooperacyjne (Źródło: canva.com)

    Procedury w okresie śródoperacyjnym dotyczą m.in. dezynfekcji pola operacyjnego, podawania leków oraz zakładania opatrunków.

    Inne reguły dotyczą oddania pacjenta przez blok operacyjny do sali wybudzeń czy oddziału. Procedury w okresie pooperacyjnym powinny zawierać wskazania m.in. co do tego, który z członków na sali operacyjnej dzwoni na oddział. Oprócz tego skupiają się one także na sprzątaniu sali operacyjnej oraz dezynfekcji narzędzi chirurgicznych.

    W tym miejscu zachęcamy do przeczytania artykułu na temat sterylizacji narzędzi chirurgicznych.

    Jak wygląda blok operacyjny i kto może na nim przebywać?

    Koniecznym elementem wyposażenia sali operacyjnej są lampy, które nie dają cienia (Źródło: canva.com)

    Jak wygląda blok operacyjny? Może składać się z kilku, a nawet kilkunastu sal operacyjnych i sali wybudzeniowej. Są one połączone z przedsionkiem. Pomieszczenie to służy chirurgicznemu myciu rąk. Każda z sal może mieć także osobny pokój do przygotowywania pacjentów, jak również myjnię.

    Za prawidłowe funkcjonowanie, a także wyposażenie bloku operacyjnego, odpowiedzialny jest kierownik. W każdej z należących do niego sal powinny znajdować się stół operacyjny, aparat zapewniający śróoperacyjne monitorowanie parametrów, dwa rodzaje koszy – przeznaczony na przedmioty skażone i nieskażone, specjalne, bezcieniowe lampy, a także wiele innych sprzętów i narzędzi chirurgicznych.

    Co do zasady, sala operacyjna składa się z trzech stref:

    • anestezjologicznej,
    • chirurgicznej,
    • pielęgniarskiej.

    Są one przeznaczone różnym procedurom medycznym, przez co każda nich ma swoją własną specyfikę. Strefa chirurgiczna, ze względu na największe skupienie uwagi, znajduje się z reguły w centralnej części sali operacyjnej, anestezjologiczna – za łóżkiem pacjenta, natomiast pielęgniarska z boku.

    Kto pracuje na bloku operacyjnym? Mogą przebywać na nim: anestezjolog, chirurg, asysta i pielęgniarki – operacyjna oraz pomagająca.

    Każdy z członków personelu medycznego przed wejściem na salę operacyjną jest zobowiązany do założenia stroju operacyjnego. Ten nie zawsze musi być jednak jałowy. Sterylny fartuch i rękawice chirurgiczne bezwzględnie muszą posiadać jednak operatorzy, asysta i pielęgniarka operacyjna. Zapewnia to bezpieczeństwo zabiegu. Dotykają oni bowiem obłożenia, pola operacyjnego oraz instrumentów chirurgicznych.

    • fartuch chirurgiczny jednorazowy jałowy ochronny z włókniny polipropylenowej z mankietem
      Fartuch chirurgiczny jednorazowy, jałowy, ochronny z włókniny 30g/m2
      Fartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, jałowy, wiązany z tyłu. Wykonany z włókniny polipropylenowej o gramaturze 30g/m², zapewniającej optymalną ochronę i komfort noszenia. Dobry wybór do krótkich zabiegów z małą ilością płynów. Pakowane pojedynczo w papierowo-foliowych opakowaniach, a zbiorczo w karton zawierający 40 sztuk. 
      Cena:12,99
    • Pełnobarierowy fartuch chirurgiczny, sterylny WZMOCNIONY z włókniny SMMS
      Fartuch chirurgiczny jałowy, jednorazowy, wzmocniony z włókniny SMS, PAKIET
      Fartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, wiązany z tyłu. Dostępny w rozmiarach M-XXL. Wzmocniony nieprzemakalnymi wstawkami z przodu i w rękawach. Doskonały do operacji z dużą ilością płynów, w pakiecie z ręczniczkami z osuszania rąk.
      Cena:od 15,99
    • Pełnobarierowy fartuch chirurgiczny jałowy z włókniny SMMS
      Fartuch chirurgiczny jednorazowy, jałowy z włókniny SMS PAKIET
      Fartuch chirurgiczny jednorazowego użytku, wiązany z tyłu. Wykonany z lekkiej i wytrzymałej włókniny SMMS. Dostępny w rozmiarach L-XL. W pakiecie z ręczniczkami do osuszania rąk. Konfekcjonowany w sterylnych opakowaniach. Minimalny zakup wybranego rozmiaru – 3 sztuki.
      Cena:od 13,99

    Źródła:

    1. Przestrzeganie procedur w bloku operacyjnym W OKRESIE PRZEDOPERACYJNYM, ŚRÓDOPERACYJNYM I POOPERACYJNYM, spec. piel. oper. mgr Joanna Borzęcka Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek
    2. Jak szyć? Seria 2, Odc. 2. Sala operacyjna i zespół operacyjny, Patronat merytoryczny dr hab. N. med. Prof. Nadzw. UM Bogusław Antoszewski, Klinika Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej  i Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dostęp: medicum.umed.lodz.pl/MediaObject/Details/3152
    3. nursing.com.pl/artykul/rola-standardow-i-procedur-w-bloku-operacyjnym-5fdb599bc88e67d29e8a907a
    4. szpital.swidnica.pl/oddzialy/blok-operacyjny/

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

      Konserwacja narzędzi chirurgicznych

      Sklep Medyczny Madens
      Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
    • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

      Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

      Sklep Medyczny Madens
      W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
    • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

      Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…
    • Ubranie ochronne dla pacjenta to niezbędny element na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: sasint)

      Ubrania operacyjne dla pacjenta – rodzaje, właściwości

      Sklep Medyczny Madens
      Na bloku operacyjnym wymagane jest, aby używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Odzież na blok operacyjny powinna być lekka,…
    • To jak zdjąć szwy powinien wiedzieć nie tylko chirurg, ale także lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka (źródło: Pixabay.com, autor: Dominik Karch)

      Jak zdjąć szwy? Jak wygląda usuwanie szwów i kto je wykonuje?

      Sklep Medyczny Madens
      Jeśli lekarz lub pielęgniarka wiedzą, jak zdejmować szwy, jest to wtedy zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy nić zacznie wrastać. Jak temu zapobiec? Kiedy i jak…
    • Na rynku są różne rodzaje opatrunków, a wśród nich szereg opatrunków specjalistycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: HeungSoon, SEOUL/KOREA)

      Rodzaje opatrunków i ich zastosowanie, przykłady

      Sklep Medyczny Madens
      Przed opatrzeniem rany ciętej czy też innych obrażeń należy wiedzieć, jakie są rodzaje opatrunków i ich zastosowanie. Dzieli się je m.in. ze względu na właściwości. Różne rodzaje opatrunków można wyróżnić…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

      Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
      Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
      Zamknij

      Fartuchy medyczne

      RozmiarLXL
      Długość rękawa57cm60cm
      Długość całkowita110cm120cm
      Szerokość ramion62cm70cm
      Szerokosć na dole130cm150cm

      Fartuchy chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
      Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

      Ubrania chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
      Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
      Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
      Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
      Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

      ×