Sterylizacja narzędzi chirurgicznych – dezynfekcja, mycie

Wszystkie narzędzia chirurgiczne, które w trakcie zabiegu mają kontakt z jałowymi tkankami, muszą być poddawane sterylizacji. Sterylizacja narzędzi chirurgicznych pozwala zniszczyć żywe formy drobnoustrojów. Poprzedza ją procedura mycia i dezynfekcji sprzętu medycznego. Ma ona za zadanie oczyścić jego powierzchnię z zabrudzeń i form wegetatywnych drobnoustrojów. Czy mycie i dezynfekcja narzędzi chirurgicznych to konieczność? Jak dokładnie powinno przebiegać mycie narzędzi chirurgicznych, dezynfekcja narzędzi chirurgicznych, a także późniejsza konserwacja narzędzi chirurgicznych? Odpowiadamy!

Spis treści

  Dekontaminacja i odkażanie narzędzi chirurgicznych

  Dekontaminacja narzędzi chirurgicznych to proces, który polega na redukcji czynników biologicznych takich jak bakterie, wirusy, grzyby czy inne drobnoustroje chorobotwórcze. Odkażanie narzędzi chirurgicznych musi być przeprowadzane zawsze, kiedy mogłoby dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia. Proces ten pozwala zapobiegać zakażeniu tkanek, a także jałowych powierzchni, ograniczając w ten sposób ryzyko powikłań pozabiegowych. Składają się na niego procedury takie jak:

  • mycie,
  • dezynfekcja,
  • sterylizacja.

  Mycie narzędzi chirurgicznych, a w tym uchwytów do skalpeli, może odbywać się pod bieżącą wodą lub za pomocą urządzeń takich jak myjnia-dezynfektor lub myjnia ultradźwiękowa. Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych przed zabiegiem może być wykonywana metodą termiczną, metodą chemiczną tudzież metodą termiczno-chemiczną.

  Sterylizacja narzędzi chirurgicznych może być wysoko- albo niskotemperaturowa (inaczej nazywa się ją sterylizacją chemiczną). W pierwszym przypadku do jej przeprowadzenia wykorzystuje się parę wodną, suche gorące powietrze lub podczerwień. W drugim najczęściej stosowane są: tlenek etylenu, promieniowanie jonizujące, formaldehyd, nadtlenek wodoru i ozon.

  • Trzonek rączka uchwyt chirurgiczny nr 4 do skalpela, ostrzy chirurgicznych
   Trzonek, uchwyt, rączka nr 4 do skalpela, ostrzy chirurgicznych
   Trzonek nr 4 do ostrzy chirurgicznych ze stali nierdzewnej z wygrawerowaną podziałką. Dedykowany do ostrzy chirurgicznych nr 20, 21, 22, 23 i 24. Ergonomiczny kształt i wygodny uchwyt zapewniają zapewnia wygodę i precyzję podczas zabiegu. Bezpieczny do sterylizacji.
   Cena:11,99
  • Trzonek rączka uchwyt chirurgiczny nr 3 do skalpela, ostrzy chirurgicznych
   Trzonek, uchwyt, rączka nr 3 do skalpela, ostrzy chirurgicznych
   Trzonek nr 3 do ostrzy chirurgicznych ze stali nierdzewnej z wygrawerowaną podziałką. Dedykowany do ostrzy chirurgicznych nr 10, 11, 12 i 15. Ergonomiczny kształt i wygodny uchwyt zapewnia zapewnia wygodę i precyzję podczas zabiegu. Bezpieczny do sterylizacji.
   Cena:11,99

  Wstępna dezynfekcja narzędzi chirurgicznych – o czym pamiętać?

  Jednym z najważniejszych etapów dekontaminacji jest wstępna dezynfekcja narzędzi chirurgicznych, która ma za zadanie usunąć z ich powierzchni mikroorganizmy, a w szczególności biologiczne czynniki chorobotwórcze. Do jej przeprowadzenia można użyć czynników chemicznych, takich jak preparaty dezynfekujące, a także czynników fizycznych, takich jak ciepło wilgotne.

  Przed przystąpieniem do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, należy je umyć, a także poddać dezynfekcji (źródło: materiały własne)
  Przed przystąpieniem do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, należy je umyć, a także poddać dezynfekcji (źródło: materiały własne)

  Aby dezynfekcja narzędzi chirurgicznych była jak najbardziej skuteczna, należy poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu. W przypadku użycia metod chemicznych, niezwykle ważne jest także stężenie preparatu dezynfekującego. Kiedy wstępna dezynfekcja narzędzi chirurgicznych jest przeprowadzana przy użyciu metod fizycznych, istotnymi czynnikami wpływającymi na jej skuteczność jest wysokość temperatury oraz stopień wilgotności.

  Dezynfekcja manualna narzędzi medycznych – jak przebiega?

  Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych może być przeprowadzana manualnie lub maszynowo. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak posiadanie myjni-dezynfektorów oraz komór dezynfekcyjnych. Dezynfekcja manualna narzędzi chirurgicznych polega na ich ręcznym zmywaniu i przecieraniu. Jak dokładnie przebiega?

  Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych metodą manualną wymaga dokładnego przemycia ich powierzchni poprzez przecieranie, nawilżanie, a także zanurzanie całych instrumentów w odpowiednim preparacie. W przypadku niektórych narzędzi, niezbędne jest także wypełnianie płynem dezynfekcyjnym wolnych przestrzeni.

  Manualne mycie i dezynfekcja instrumentarium medycznego wymaga zastosowania roztworów preparatów chemicznych o różnych właściwościach. To jakiego preparatu użyć w danym przypadku zależy m.in. od rodzaju dezynfekowanego narzędzia, a także od znanego lub przewidywanego skażenia. Substancjami aktywnymi mogą być w nich związki na bazie chloru, alkohole, aldehydy czy też związki nadtlenowe.

  Jak wykonać sterylizację skalpela oraz innych narzędzi chirurgicznych?

  Kiedy manualne mycie i dezynfekcja instrumentarium medycznego zostaną już zakończone, w przypadku sprzętu o wysokim ryzyku przeniesienia zakażenia, konieczna jest jeszcze sterylizacja. Dzięki niej na powierzchni narzędzi chirurgicznych dochodzi do zniszczenia wszystkich żywych form drobnoustrojów. Jak powinna wyglądać sterylizacja skalpela i innych narzędzi chirurgicznych?

  Sterylizować należy sprzęt krytyczny, czyli taki, który ma kontakt z tkankami jałowymi (źródło: pixabay.com, autor: Arvydas Lakacauskas)
  Sterylizować należy sprzęt krytyczny, czyli taki, który ma kontakt z tkankami jałowymi (źródło: pixabay.com, autor: Arvydas Lakacauskas)

  Wiele zależy od konkretnej metody sterylizacji. Tak jak już wspomnieliśmy, ta może być wysoko- albo niskotemperaturowa. Do sterylizacji wysokotemperaturowej skalpeli i innych instrumentów chirurgicznych wykorzystuje się parę wodną pod ciśnieniem. Odbywa się to w specjalnym autoklawach – grawitacyjnych albo próżniowych. Procedura ta trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Do tego należy doliczyć jednak jeszcze czas, jaki zajmuje etap suszenia.

  Do sterylizacji niskotemperaturowej narzędzi chirurgicznych ze stali nierdzewnej, tytanu czy ceramiki bardzo często stosuje się ozon. Ma on bardzo silne właściwości utleniające. Cykl sterylizacji trwa wtedy od 2 do 4 godzin.

  Wynikiem sterylizacji, poprzedzonej myciem i dezynfekcją narzędzi chirurgicznych, takich jak skalpele, igłotrzymacze Mathieu czy pincety typu Adson jest sterylność wyrobu. Aby ją zachować, konieczne jest zapakowanie ich w opakowanie sterylizacyjne pierwotne zapewniające im szczelność mikrobiologiczną, a także późniejsze aseptyczne otwarcie.

  • Imadło igłotrzymacz Mathieu
   Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mathieu, różne rozmiary
   Igłotrzymacz Mathieu wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Trzyma się go wewnątrz dłoni, między kciukiem i palcami: III, IV i V. Szybki zatrzask, co zapewnia wygodę operowania. Sprawdza się przy podtrzymywaniu igły i wiązaniu końcówek nici chirurgicznych na narzędziu. Dostępny w różnych rozmiarach.
   Cena:od 51,99

  Źródła:

  • Ogólne wytyczne dla podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia, opracowany przez ekspertów Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, Narodowego Instytutu Leków. Warszawa, Październik 2017;
  • Dekontaminacja sprzętu i środowiska, autor opracowania: dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu;
  • scharf.pl/main/2020/06/02/mycie-dezynfekcja-i-sterylizacja-narzedzi-chirurgicznych-i-stomatologicznych-medesy/.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…
  • Opatrunki hydrożelowe oraz hydrokolowidowe to nowoczesne opatrunki aktywne (Źródło: canva.com)

   Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają…
  • Opatrunki hemostatyczne w każdym momencie dają możliwość szybkiego zatrzymania krwawienia (Źródło: canva.com)

   Opatrunki hemostatyczne. Skuteczne narzędzie w kontroli krwawienia

   Sklep Medyczny Madens
   W każdej apteczce, oprócz plastrów, bandaży, kompresów jałowych i środków do dezynfekcji, powinny znaleźć się opatrunki hemostatyczne. Pozwalają one na zahamowanie krwawienia, nawet w przypadku dużych ran. Wszystko dzięki temu,…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×