Sterylizacja narzędzi chirurgicznych – dezynfekcja, mycie

Wszystkie narzędzia chirurgiczne, które w trakcie zabiegu mają kontakt z jałowymi tkankami, muszą być poddawane sterylizacji. Sterylizacja narzędzi chirurgicznych pozwala zniszczyć żywe formy drobnoustrojów. Poprzedza ją procedura mycia i dezynfekcji sprzętu medycznego. Ma ona za zadanie oczyścić jego powierzchnię z zabrudzeń i form wegetatywnych drobnoustrojów. Czy mycie i dezynfekcja narzędzi chirurgicznych to konieczność? Jak dokładnie powinno przebiegać mycie narzędzi chirurgicznych, dezynfekcja narzędzi chirurgicznych, a także późniejsza konserwacja narzędzi chirurgicznych? Odpowiadamy!

Spis treści

  1. Dekontaminacja i odkażanie narzędzi chirurgicznych
  2. Wstępna dezynfekcja narzędzi chirurgicznych – o czym pamiętać?
  3. Dezynfekcja manualna narzędzi medycznych – jak przebiega?
  4. Jak wykonać sterylizację skalpela oraz innych narzędzi chirurgicznych?

Dekontaminacja i odkażanie narzędzi chirurgicznych

Dekontaminacja narzędzi chirurgicznych to proces, który polega na redukcji czynników biologicznych takich jak bakterie, wirusy, grzyby czy inne drobnoustroje chorobotwórcze. Odkażanie narzędzi chirurgicznych musi być przeprowadzane zawsze, kiedy mogłoby dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia. Proces ten pozwala zapobiegać zakażeniu tkanek, a także jałowych powierzchni, ograniczając w ten sposób ryzyko powikłań pozabiegowych. Składają się na niego procedury takie jak:

  • mycie,
  • dezynfekcja,
  • sterylizacja.

Mycie narzędzi chirurgicznych, a w tym uchwytów do skalpeli, może odbywać się pod bieżącą wodą lub za pomocą urządzeń takich jak myjnia-dezynfektor lub myjnia ultradźwiękowa. Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych przed zabiegiem może być wykonywana metodą termiczną, metodą chemiczną tudzież metodą termiczno-chemiczną.

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych może być wysoko- albo niskotemperaturowa (inaczej nazywa się ją sterylizacją chemiczną). W pierwszym przypadku do jej przeprowadzenia wykorzystuje się parę wodną, suche gorące powietrze lub podczerwień. W drugim najczęściej stosowane są: tlenek etylenu, promieniowanie jonizujące, formaldehyd, nadtlenek wodoru i ozon.

Wstępna dezynfekcja narzędzi chirurgicznych – o czym pamiętać?

Jednym z najważniejszych etapów dekontaminacji jest wstępna dezynfekcja narzędzi chirurgicznych, która ma za zadanie usunąć z ich powierzchni mikroorganizmy, a w szczególności biologiczne czynniki chorobotwórcze. Do jej przeprowadzenia można użyć czynników chemicznych, takich jak preparaty dezynfekujące, a także czynników fizycznych, takich jak ciepło wilgotne.

Przed przystąpieniem do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, należy je umyć, a także poddać dezynfekcji (źródło: materiały własne)
Przed przystąpieniem do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, należy je umyć, a także poddać dezynfekcji (źródło: materiały własne)

Aby dezynfekcja narzędzi chirurgicznych była jak najbardziej skuteczna, należy poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu. W przypadku użycia metod chemicznych, niezwykle ważne jest także stężenie preparatu dezynfekującego. Kiedy wstępna dezynfekcja narzędzi chirurgicznych jest przeprowadzana przy użyciu metod fizycznych, istotnymi czynnikami wpływającymi na jej skuteczność jest wysokość temperatury oraz stopień wilgotności.

Dezynfekcja manualna narzędzi medycznych – jak przebiega?

Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych może być przeprowadzana manualnie lub maszynowo. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak posiadanie myjni-dezynfektorów oraz komór dezynfekcyjnych. Dezynfekcja manualna narzędzi chirurgicznych polega na ich ręcznym zmywaniu i przecieraniu. Jak dokładnie przebiega?

Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych metodą manualną wymaga dokładnego przemycia ich powierzchni poprzez przecieranie, nawilżanie, a także zanurzanie całych instrumentów w odpowiednim preparacie. W przypadku niektórych narzędzi, niezbędne jest także wypełnianie płynem dezynfekcyjnym wolnych przestrzeni.

Manualne mycie i dezynfekcja instrumentarium medycznego wymaga zastosowania roztworów preparatów chemicznych o różnych właściwościach. To jakiego preparatu użyć w danym przypadku zależy m.in. od rodzaju dezynfekowanego narzędzia, a także od znanego lub przewidywanego skażenia. Substancjami aktywnymi mogą być w nich związki na bazie chloru, alkohole, aldehydy czy też związki nadtlenowe.

Jak wykonać sterylizację skalpela oraz innych narzędzi chirurgicznych?

Kiedy manualne mycie i dezynfekcja instrumentarium medycznego zostaną już zakończone, w przypadku sprzętu o wysokim ryzyku przeniesienia zakażenia, konieczna jest jeszcze sterylizacja. Dzięki niej na powierzchni narzędzi chirurgicznych dochodzi do zniszczenia wszystkich żywych form drobnoustrojów. Jak powinna wyglądać sterylizacja skalpela i innych narzędzi chirurgicznych?

Sterylizować należy sprzęt krytyczny, czyli taki, który ma kontakt z tkankami jałowymi (źródło: pixabay.com, autor: Arvydas Lakacauskas)
Sterylizować należy sprzęt krytyczny, czyli taki, który ma kontakt z tkankami jałowymi (źródło: pixabay.com, autor: Arvydas Lakacauskas)

Wiele zależy od konkretnej metody sterylizacji. Tak jak już wspomnieliśmy, ta może być wysoko- albo niskotemperaturowa. Do sterylizacji wysokotemperaturowej skalpeli i innych instrumentów chirurgicznych wykorzystuje się parę wodną pod ciśnieniem. Odbywa się to w specjalnym autoklawach – grawitacyjnych albo próżniowych. Procedura ta trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Do tego należy doliczyć jednak jeszcze czas, jaki zajmuje etap suszenia.

Do sterylizacji niskotemperaturowej narzędzi chirurgicznych ze stali nierdzewnej, tytanu czy ceramiki bardzo często stosuje się ozon. Ma on bardzo silne właściwości utleniające. Cykl sterylizacji trwa wtedy od 2 do 4 godzin.

Wynikiem sterylizacji, poprzedzonej myciem i dezynfekcją narzędzi chirurgicznych, takich jak skalpele, igłotrzymacze Mathieu czy pincety typu Adson jest sterylność wyrobu. Aby ją zachować, konieczne jest zapakowanie ich w opakowanie sterylizacyjne pierwotne zapewniające im szczelność mikrobiologiczną, a także późniejsze aseptyczne otwarcie.

  • Imadło igłotrzymacz Mathieu
    Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mathieu, różne rozmiary
    Igłotrzymacz Mathieu wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Trzyma się go wewnątrz dłoni, między kciukiem i palcami: III, IV i V. Szybki zatrzask, co zapewnia wygodę operowania. Sprawdza się przy podtrzymywaniu igły i wiązaniu końcówek nici chirurgicznych na narzędziu. Dostępny w różnych rozmiarach.
    Cena:od 51,99

Źródła:

  • Ogólne wytyczne dla podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia, opracowany przez ekspertów Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, Narodowego Instytutu Leków. Warszawa, Październik 2017;
  • Dekontaminacja sprzętu i środowiska, autor opracowania: dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu;
  • scharf.pl/main/2020/06/02/mycie-dezynfekcja-i-sterylizacja-narzedzi-chirurgicznych-i-stomatologicznych-medesy/.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Rany martwicze wymagają odpowiedniego oczyszczenia i zaopatrzenia odpowiednim typem opatrunków (Źródło: canva.com)

    Rany martwicze

    Marcin Lewicki
    Martwica to ogromny problem, który może pojawić się nie tylko na skutek poparzenia, ale także odmrożenia, odleżyn czy nawet po przejściu zabiegu chirurgicznego. Ma ona związek z obumieraniem tkanek i…
  • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

    Opatrunki hydrowłókniste

    Marcin Lewicki
    Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
  • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

    Opatrunek okluzyjny

    Marcin Lewicki
    Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
Zamknij

Fartuchy medyczne

RozmiarLXL
Długość rękawa57cm60cm
Długość całkowita110cm120cm
Szerokość ramion62cm70cm
Szerokosć na dole130cm150cm

Fartuchy chirurgiczne

RozmiarSMLXLXXL
Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

Ubrania chirurgiczne

RozmiarSMLXLXXL
Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

×