Srebro w medycynie wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu różnego rodzaju ran. Najczęściej pod postacią specjalistycznych opatrunków. Wykazuje ono działanie antybakteryjne, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia. Dlaczego tak wielu lekarzy zaleca srebro w leczeniu ran z infekcją, a także odleżyn? Odpowiadamy!
Spis treści
Opatrunki specjalistyczne
Srebro jako środek antybakteryjny. Jak działa?
Srebro w medycynie jest wykorzystywane w leczeniu ran głównie ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Stosuje się je pod postacią:
- jonów srebra (Ag+),
- srebra nanokrystalicznego (Ag-),
- srebra metalicznego,
- siarczanu srebra (AgSO4),
- srebra drobnocząsteczkowego (Ag0),
- sulfadiazyny srebra.
Jak dokładnie działa srebro? Właściwości antybakteryjne zależą od jego postaci. Dla przykładu, w formie jonowej uszkadza ono błonę komórkową bakterii. To prowadzi do wypływu cytoplazmy, a następnie do ich obumarcia. Szybkość działania jest z kolei uzależniona od konkretnego rodzaju opatrunku czy maści, a także od ilości wysięku.
Oprócz działania antybakteryjnego, srebro wykazuje także działanie przeciwgrzybiczne czy przeciwzapalne. Z tego względu jego zastosowanie w medycynie jest bardzo szerokie. Najczęściej wykorzystywane jest jednak pod postacią specjalistycznych opatrunków.
Srebro właściwości lecznicze:
- antybakteryjne,
- przeciwgrzybiczne,
- przeciwzapalne,
- przeciwwirusowe.
Korzyści ze stosowania opatrunków ze srebrem
Plastry ze srebrem to bardzo dobry wybór w przypadku leczenia ran przewlekłych, a w szczególności owrzodzeń żylnych podudzi oraz odleżyn. Stosowanie takiego opatrunku wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala stworzyć wokół rany optymalne warunki do jej gojenia.
Ze względu na wysoką absorpcję, plastry z jonami srebra chronią trudno gojące się odleżyny i owrzodzenia przed nadmierną wilgocią. To pozwala na uniknięcie maceracji, a także przyśpieszenie tempa procesów regeneracyjnych skóry.
Dużą zaletą opatrunków tego typu jest to, że z reguły mogą one pozostawać na ranie przez okres kilku dni. Należy mieć jednak na uwadze, że będzie to zależało od konkretnego rodzaju plastra.
Plastry ze srebrem na otwarte rany zapewniają im skuteczną wentylację. Ma to wiele zalet. Przede wszystkim jednak zapobiega rozwojowi bakterii, co jest niezwykle istotne w kontekście zapobiegania infekcji.
Artykuł o tym, jak rozpoznać zakażenie rany pooperacyjnej, także jest już na naszej stronie.
Opatrunki ze srebrem, które są impregnowane maścią, pozwalają uniknąć przyklejania się materiału do powierzchni rany, co nie dość, że pozwala na jej lepsze gojenie, to także znacznie zwiększa komfort pacjenta. Maść jednocześnie chroni brzegi rany, co również wpływa na minimalizację ryzyka jej maceracji.
-
Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.Cena:od 70,99zł
-
Rękawiczki chirurgiczne sterylne lateksowe bezpudrowe S, M, L (10 par) Sempermed® derma PFRękawice chirurgiczne lateksowe, bezpudrowe Sempermed® Derma PF z rolowanym mankietem i o mikroporowatej powierzchni. Są sterylne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w gabinetach zabiegowych i na salach operacyjnych będąc wyborem chirurgów i ich asystentów. Pakowane parami w jałowym opakowaniu. Wyrób medyczny klasy I. Cena za 10 par rękawiczek.Cena:od 29,90zł
-
Rękawiczki lateksowe pudrowane medyczne DOMAN+ (100 szt.) XS, S, M, L, XLRękawice lateksowe pudrowane DOMAN+ zapewniają ochronę przed substancjami chemicznymi, a także patogenami. Gwarantują doskonałe wyczucie dotyku i wytrzymałość. Są elastyczne i niezwykle wytrzymałe. Puder od wewnętrznej strony ułatwia zakładanie i zdejmowanie. Uniwersalne zastosowanie do gabinetów lekarskich, fryzjerskich, kosmetycznych i laboratoriów. Pakowane po 100 sztuk w pudełku. Wyrób medyczny klasy I.Cena:od 18,90zł
Plastry z jonami srebra mają też taką zaletę, że rzadko wywołują alergie. Zwłaszcza jeśli są impregnowane neutralną substancją. W takim przypadku łatwo je także zdjąć, co ogranicza ryzyko występowania bólu w trakcie zmiany opatrunku.
Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania opatrunków ze srebrem
Jak stosować opatrunki ze srebrem? Istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniej higieny. Zawsze należy zadbać o dezynfekcję rąk, a także oczyszczenie rany. Aby zachować sterylność opatrunku, należy także pamiętać o tym, aby nie dotykać warstwy kontaktowej. Po przyłożeniu do skóry, wystarczy go jedynie delikatnie docisnąć.
W przypadku ran, które na to pozwalają, warto zakładać do nich opatrunek wtórny. W tej roli świetnie sprawdzi się opatrunek chłonny albo superabsorpcyjny. Pozwoli on na optymalne wchłanianie się wydzieliny.
Ważną wskazówką jest to, aby nigdy nie przekraczać maksymalnego czasu użytkowania. Z reguły nie jest on dłuższy niż 7 dni. Pozwoli to uniknąć kontaktu rany z wchłoniętą wydzieliną i ograniczyć ryzyko pojawienia się infekcji.
W kwestii tego jak stosować opatrunki ze srebrem, należy wspomnieć o tym, że nie powinno się zakładać ich na rany, które są suche lub nie wskazują na żadne objawy infekcji. Nie mogą stosować ich także kobiety w ciąży, a także karmiące piersią.
Źródła:
- https://www.superpharm.pl/blog/srebro-koloidalne-wlasciwosci-jak-stosowac-efekty
- https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-ze-srebrem/
- https://opatrunek.eu/kiedy-stosowac-opatrunki-ze-srebrem/
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy