Srebro w służbie medycyny: opatrunki ze srebrem w leczeniu ran

Srebro w medycynie wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu różnego rodzaju ran. Najczęściej pod postacią specjalistycznych opatrunków. Wykazuje ono działanie antybakteryjne, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia. Dlaczego tak wielu lekarzy zaleca srebro w leczeniu ran z infekcją, a także odleżyn? Odpowiadamy!

Spis treści

    Srebro jako środek antybakteryjny. Jak działa?

    Srebro w medycynie jest wykorzystywane w leczeniu ran głównie ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Stosuje się je pod postacią:

    • jonów srebra (Ag+),
    • srebra nanokrystalicznego (Ag-),
    • srebra metalicznego,
    • siarczanu srebra (AgSO4),
    • srebra drobnocząsteczkowego (Ag0),
    • sulfadiazyny srebra.

    Jak dokładnie działa srebro? Właściwości antybakteryjne zależą od jego postaci. Dla przykładu, w formie jonowej uszkadza ono błonę komórkową bakterii. To prowadzi do wypływu cytoplazmy, a następnie do ich obumarcia. Szybkość działania jest z kolei uzależniona od konkretnego rodzaju opatrunku czy maści, a także od ilości wysięku.

    Oprócz działania antybakteryjnego, srebro wykazuje także działanie przeciwgrzybiczne czy przeciwzapalne. Z tego względu jego zastosowanie w medycynie jest bardzo szerokie. Najczęściej wykorzystywane jest jednak pod postacią specjalistycznych opatrunków.

    Srebro w medycynie spotyka się najczęściej pod postacią materiałów opatrunkowych (Źródło: canva.com)
    Srebro w medycynie spotyka się najczęściej pod postacią materiałów opatrunkowych (Źródło: canva.com)

    Srebro właściwości lecznicze:

    • antybakteryjne,
    • przeciwgrzybiczne,
    • przeciwzapalne,
    • przeciwwirusowe.

    Korzyści ze stosowania opatrunków ze srebrem

    Plastry ze srebrem to bardzo dobry wybór w przypadku leczenia ran przewlekłych, a w szczególności owrzodzeń żylnych podudzi oraz odleżyn. Stosowanie takiego opatrunku wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala stworzyć wokół rany optymalne warunki do jej gojenia.

    Ze względu na wysoką absorpcję, plastry z jonami srebra chronią trudno gojące się odleżyny i owrzodzenia przed nadmierną wilgocią. To pozwala na uniknięcie maceracji, a także przyśpieszenie tempa procesów regeneracyjnych skóry.

    Dużą zaletą opatrunków tego typu jest to, że z reguły mogą one pozostawać na ranie przez okres kilku dni. Należy mieć jednak na uwadze, że będzie to zależało od konkretnego rodzaju plastra.

    Plastry ze srebrem na otwarte rany zapewniają im skuteczną wentylację. Ma to wiele zalet. Przede wszystkim jednak zapobiega rozwojowi bakterii, co jest niezwykle istotne w kontekście zapobiegania infekcji.

    Artykuł o tym, jak rozpoznać zakażenie rany pooperacyjnej, także jest już na naszej stronie.

    Opatrunki ze srebrem, które są impregnowane maścią, pozwalają uniknąć przyklejania się materiału do powierzchni rany, co nie dość, że pozwala na jej lepsze gojenie, to także znacznie zwiększa komfort pacjenta. Maść jednocześnie chroni brzegi rany, co również wpływa na minimalizację ryzyka jej maceracji.

    • Opatrunek ze srebrem Atrauman AG
      Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.
      Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.
      Cena:od 70,99
    • Rękawice chirurgiczne Sempermed derma opakowanie blister
      Rękawiczki chirurgiczne sterylne lateksowe bezpudrowe S, M, L (10 par) Sempermed® derma PF
      Rękawice chirurgiczne lateksowe, bezpudrowe Sempermed® Derma PF z rolowanym mankietem i o mikroporowatej powierzchni. Są sterylne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w gabinetach zabiegowych i na salach operacyjnych będąc wyborem chirurgów i ich asystentów. Pakowane parami w jałowym opakowaniu. Wyrób medyczny klasy I. Cena za 10 par rękawiczek.
      Cena:od 29,90
    • rękawiczki lateksowe pudrowane doman+ L
      Rękawiczki lateksowe pudrowane medyczne DOMAN+ (100 szt.) XS, S, M, L, XL
      Rękawice lateksowe pudrowane DOMAN+ zapewniają ochronę przed substancjami chemicznymi, a także patogenami. Gwarantują doskonałe wyczucie dotyku i wytrzymałość. Są elastyczne i niezwykle wytrzymałe. Puder od wewnętrznej strony ułatwia zakładanie i zdejmowanie. Uniwersalne zastosowanie do gabinetów lekarskich, fryzjerskich, kosmetycznych i laboratoriów. Pakowane po 100 sztuk w pudełku. Wyrób medyczny klasy I.
      Cena:od 18,90

    Plastry z jonami srebra mają też taką zaletę, że rzadko wywołują alergie. Zwłaszcza jeśli są impregnowane neutralną substancją. W takim przypadku łatwo je także zdjąć, co ogranicza ryzyko występowania bólu w trakcie zmiany opatrunku.

    Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania opatrunków ze srebrem

    Plastry ze srebrem pomagają nie tylko w zapobieganiu infekcji, ale także w procesach regeneracyjnych (Źródło: canva.com)

    Jak stosować opatrunki ze srebrem? Istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniej higieny. Zawsze należy zadbać o dezynfekcję rąk, a także oczyszczenie rany. Aby zachować sterylność opatrunku, należy także pamiętać o tym, aby nie dotykać warstwy kontaktowej. Po przyłożeniu do skóry, wystarczy go jedynie delikatnie docisnąć.

    W przypadku ran, które na to pozwalają, warto zakładać do nich opatrunek wtórny. W tej roli świetnie sprawdzi się opatrunek chłonny albo superabsorpcyjny. Pozwoli on na optymalne wchłanianie się wydzieliny.

    Ważną wskazówką jest to, aby nigdy nie przekraczać maksymalnego czasu użytkowania. Z reguły nie jest on dłuższy niż 7 dni. Pozwoli to uniknąć kontaktu rany z wchłoniętą wydzieliną i ograniczyć ryzyko pojawienia się infekcji.

    W kwestii tego jak stosować opatrunki ze srebrem, należy wspomnieć o tym, że nie powinno się zakładać ich na rany, które są suche lub nie wskazują na żadne objawy infekcji. Nie mogą stosować ich także kobiety w ciąży, a także karmiące piersią.

    Źródła:

    1. https://www.superpharm.pl/blog/srebro-koloidalne-wlasciwosci-jak-stosowac-efekty
    2. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-ze-srebrem/
    3. https://opatrunek.eu/kiedy-stosowac-opatrunki-ze-srebrem/

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×