Rodzaje opatrunków i ich zastosowanie, przykłady

Przed opatrzeniem rany ciętej czy też innych obrażeń należy wiedzieć, jakie są rodzaje opatrunków i ich zastosowanie. Dzieli się je m.in. ze względu na właściwości. Różne rodzaje opatrunków można wyróżnić także ze względu na materiał ich wykonania. Do użytku domowego zazwyczaj stosuje się jedynie podstawowe rodzaje opatrunku. W gabinetach zabiegowych częściej sięga się jednak po te specjalistyczne. Jakie są rodzaje opatrunku okluzyjnego? Kiedy oraz w jaki sposób zakłada się różne typy opatrunków? W artykule omawiamy jakie są rodzaje opatrunków i przykłady ich zastosowania.

Spis treści

  Opatrunki specjalistyczne – rodzaje

  Do zabezpieczania skaleczeń, oparzeń, odleżyn czy innych obrażeń najlepiej sprawdzają się opatrunki specjalistyczne. Rodzaje materiałów opatrunkowych, jakie można znaleźć na rynku, pozwalają na prawidłowe opatrzenie ran o różnej wielkości, głębokości i umiejscowieniu. Mogą mieć one różne właściwości i być wykonane z różnych materiałów. Niekiedy działają nawet antybakteryjnie i nawilżająco. Jakie wyróżnia się rodzaje opatrunków specjalistycznych zgodnie z takim podziałem?

  Rodzaje opatrunków specjalistycznych:

  • absorpcyjne,
  • chłodzące,
  • hydrowłókniste,
  • hydrokoloidowe,
  • alginianowe,
  • silikonowe,
  • żelowe,
  • piankowe,
  • siatkowe,
  • foliowe.
  Opatrunki specjalistyczne różnią się od siebie właściwościami. Mogą mieć też różny rozmiar i być wykonane z innych materiałów (Źródło: pixabay.com, Autor: stevepb, Steve Buissinne)
  Opatrunki specjalistyczne różnią się od siebie właściwościami. Mogą mieć też różny rozmiar i być wykonane z innych materiałów (Źródło: pixabay.com, Autor: stevepb, Steve Buissinne)

  Rodzaje opatrunków na rany i krwotoki

  Jak widać, na rynku dostępne są różne rodzaje opatrunków. Na rany i krwotoki nadają się jednak tylko niektóre. Przede wszystkim te, które mają dobre właściwości chłonące, co sprzyja zachowaniu odpowiedniego środowiska gojenia. Wśród nich są opatrunki hemostatyczne. Rodzaje opatrunków tego typu nie tylko osłaniają ranę, ale również skutecznie hamują krwawienie. Jest to możliwe dzięki temu, że są wzbogacone o środki hemostatyczne.

  Rodzaje opatrunków na rany krwawiące:

  • hemostatyczne,
  • alginianowe,
  • siatkowe,
  • uciskowe.

  Jakie rodzaje opatrunków stosuje się na odleżyny?

  Nie wszystkie rany, nawet te trudno gojące się, muszą być krwawiące. Przykładem są chociażby odleżyny czy oparzenia. W takich przypadkach opatrunek nie musi mieć właściwości hemostatycznych, ale za to nie może przyklejać się do rany. Poza tym powinien sprzyjać utrzymywaniu w miejscu obrażenia odpowiedniej temperatury i wilgotności. Jakie rodzaje opatrunków na odleżyny dają najlepsze efekty leczenia?

  Bardzo dobrze sprawdzają się te, które zawierają srebro. Działa ono przeciwbakteryjnie. Popularnym wyborem są opatrunki impregnowane maścią z jego jonami, w przypadku których warstwa kontaktowa jest nieprzywierająca. Zapobiega to przyklejaniu się do powierzchni ran, co znacznie zwiększa komfort pacjenta i sprzyja optymalnemu gojeniu. Można stosować je również u osób z owrzodzeniami żylnymi i w przypadku ran, które są zainfekowane.

  Jaki rodzaj opatrunku stosować na oparzenia?

  Oparzenia, podobnie jak odleżyny, należą do ran, które nie są krwawiące, natomiast ich leczenie bywa dość trudne. Zwłaszcza jeśli są rozległe i głębokie. Jakie rodzaje opatrunków można stosować na oparzenia? Przede wszystkim te ze srebrem, parafinowe, hydrożelowe i siatkowe.

  Opatrunek z jonami srebra sprawdzi się w leczeniu ostrych oparzeń (maksymalnie II stopnia). Ze względu na właściwości antybakteryjne zapewnia on optymalne warunki gojenia. Kiedy z oparzenia sączy się wydzielina, można zastosować go w połączeniu z jałowym opatrunkiem wtórnym.

  Plaster parafinowy to rodzaj opatrunku stosowany na oparzenia, który można stosować pomiędzy ranę a kompres chłonny. Warstwa parafiny zapobiega przywieraniu opatrunku do rany, jednocześnie umożliwiając swobodny przepływ wysięku.

  Jeśli rana wymaga nawilżenia, częstym rodzajem opatrunku stosowanym na oparzenia jest opatrunek hydrożelowy. Ma on właściwości nawilżające, a przy tym działa chłodząco, co wspomaga leczenie, a także zmniejsza u pacjenta uczucie dyskomfortu.

  Kiedy lekarzowi zależy na dobrej wentylacji rany, może sięgnąć także po opatrunek siatkowy z maścią. Pozwala on stworzyć optymalne warunki gojenia, zapewniając odpowiednie utlenienie rany bez ryzyka wyschnięcia i powstania nieestetycznej blizny.

  Opatrunek okluzyjny – co to jest, rodzaje

  Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest tak zwany opatrunek okluzyjny. Co to takiego? Jest to opatrunek wodoodporny, który zapobiega przedostawaniu się do rany wody, a także innych niewskazanych substancji. Bardzo często stosuje się je u pacjentów z problemami dermatologicznymi, a w szczególności w przypadku łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy egzemy.

  Wykorzystywanie opatrunków okluzyjnych ma wiele zalet. Niekiedy zwiększają one siłę działania stosowanych pod nimi maści, a przy tym ograniczają wydzielanie ich nieprzyjemnego zapachu. Do tego redukują stan zapalny i zwiększają komfort chorego poprzez zmniejszenie uczucia świądu i efekt chłodzący.

  Aby zapewnić odpowiednie nawilżenie skóry, opatrunek okluzyjny najlepiej jest zastosować w postaci mokrej. Są one dostępne w różnych kształtach. Mogą zakrywać jedynie niewielki fragment ciała, ale są też takie, które pozwalają na opatrzenie np. całych kończyn.

  Opatrunek okluzyjny – rodzaje:

  • plastry,
  • bandaże,
  • opaski,
  • odzież medyczna (koszulki, rękawice, skarpety, legginsy).

  Jakie są rodzaje opatrunków bandażowych?

  Opatrunki bandażowe najczęściej pełnią rolę opatrunków podtrzymujących (Źródło: pixabay.com, Autor: Stefano Ferrario)

  Pośród materiałów opatrunkowych są także różne rodzaje opatrunków bandażowych. Zalicza się do nich bandaże samoprzylepne, czyli tak zwane bandaże kohezyjne, bandaże elastyczne, a także bandaże nieelastyczne. Bardzo często są one wykorzystywane do mocowania kompresów, pełniąc rolę opatrunku podtrzymującego. Mogą być jałowe lub nie.

  Opatrunki jałowe – rodzaje

  Wiele opatrunków specjalistycznych to opatrunki jałowe. Rodzaje, które mają taką właściwość, są zalecane do opatrywania ran, w przypadku których istnieje podwyższone ryzyko zakażenia. Wszystko ze względu na to, że są one wolne od wszelkich drobnoustrojów, co znacznie ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia mikrobiologicznego.

  Opatrunkami jałowymi bardzo często są opatrunki maściowe ze srebrem, parafinowe, a także kompresy oczne i różnego rodzaju plastry na rany pooperacyjne.

  • Eycopad kompresy 56x70mm, opakowanie 25 szt.
   Eycopad® opatrunek, kompresy oczne z waty, jałowe (25 szt.)
   Hartmann Eycopad® to wyjątkowo miękki i chłonny kompres oczny z wysokogatunkowej waty. Nie strzępi się, utrzymuje integralność i długotrwałe właściwości wyściełające. Dostępny w jałowej i niejałowej wersji, różnych rozmiarach. Idealny do ochrony ran ocznych i obszarów okołookularowych. Zapewnia optymalną higienę, ochronę i wygodę pacjenta.
   Cena:od 45,99
  • Opatrunek na rany Cosmopor E sterile opakowanie 7,2x5 cm 50 szt.
   Opatrunek Cosmopor® E Steril, samoprzylepny plaster na rany pooperacyjne
   Profesjonalny opatrunek na rany pooperacyjne Hartmann Cosmopor® E, jałowy. Samoprzylepny, zapewniający ochronę i bezbolesną zmianę opatrunku. Hydrofobowa mikrosiatka i warstwa chłonna dla szybkiego przenikania wydzieliny. Przepuszczalny dla powietrza, zaokrąglone rogi, impregnacja wodoodporna. Idealny do ran pooperacyjnych, skaleczeń i jałowego opatrywania.
   Cena:od 21,99
  • Opatrunek ze srebrem Atrauman AG
   Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.
   Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.
   Cena:od 61,99

  Więcej o tym, jaka jest różnica pomiędzy opatrunkami jałowymi a tymi, które takie nie są, przeczytasz w artykule o gazikach i kompresach jałowych i niejałowych.

  Źródła:

  1. Leczenie ran przewlekłych w warunkach ambulatoryjnych, Urszula Grata-Borkowska, Maria Magdalena Bujnowska-Fedak, Kamila Markiewicz, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  2. Rany: podział i gojenie się ran. Leczenie ran. Odleżyny. Opracowanie: Jerzy Leszczyński, Klinika Chirurgii Ogólnej I Endokrynologicznej
  3. RANY I ICH LECZENIE lek. Paulina Wierzbicka, III Katedra Chirurgii Ogólnej UJ CM, Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej z Onkologią, Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie
  4. forumleczeniaran.pl/jakie-rodzaje-opatrunkow-sa-dostepne-na-rynku-i-w-jaki-sposob-dobrac-opatrunek-do-rany/
  5. forumleczeniaran.pl/jak-prawidlowo-zalozyc-opatrunek-specjalistyczny-podstawowe-zasady/
  6. forumleczeniaran.pl/jak-dobrac-opatrunek-w-przypadku-odlezyn/
  7. forumleczeniaran.pl/opatrunki-okluzyjne-wspomagaja-leczenie-luszczycy/

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

   Konserwacja narzędzi chirurgicznych

   Sklep Medyczny Madens
   Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
  • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

   Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

   Sklep Medyczny Madens
   Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
  • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

   Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

   Sklep Medyczny Madens
   W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
  • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

   Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…
  • Ubranie ochronne dla pacjenta to niezbędny element na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: sasint)

   Ubrania operacyjne dla pacjenta – rodzaje, właściwości

   Sklep Medyczny Madens
   Na bloku operacyjnym wymagane jest, aby używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Odzież na blok operacyjny powinna być lekka,…
  • To jak zdjąć szwy powinien wiedzieć nie tylko chirurg, ale także lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka (źródło: Pixabay.com, autor: Dominik Karch)

   Jak zdjąć szwy? Jak wygląda usuwanie szwów i kto je wykonuje?

   Sklep Medyczny Madens
   Jeśli lekarz lub pielęgniarka wiedzą, jak zdejmować szwy, jest to wtedy zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy nić zacznie wrastać. Jak temu zapobiec? Kiedy i jak…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

   Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
   Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
   Zamknij

   Fartuchy medyczne

   RozmiarLXL
   Długość rękawa57cm60cm
   Długość całkowita110cm120cm
   Szerokość ramion62cm70cm
   Szerokosć na dole130cm150cm

   Fartuchy chirurgiczne

   RozmiarSMLXLXXL
   Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
   Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

   Ubrania chirurgiczne

   RozmiarSMLXLXXL
   Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
   Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
   Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
   Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
   Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

   ×