Gaziki, kompresy i opatrunki jałowe a niejałowe  – jakie są różnice?

Jałowość to stan, w którym ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego jest możliwie jak najmniejsze. Może dotyczyć ona produktów leczniczych, narzędzi chirurgicznych czy też materiałów opatrunkowych. Informację na temat tego czy gaziki i kompresy są jałowe, można znaleźć na ich opakowaniu. Niekiedy też może być tam napisane, że opatrunek nie jest jałowy a sterylny. Czym różnią się od siebie opatrunki jałowe a niejałowe? Czy istnieje jakaś różnica, kiedy opatrunek nie jest sterylny a jałowy, czy może sterylność i jałowość oznacza to samo? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Spis treści

  Gaziki jałowe a niejałowe – różnica

  Opatrunki można podzielić ze względu na to czy są jałowe czy niejałowe. Oprócz tego klasyfikuje się je m.in. ze względu na właściwości nawilżające, chłonące czy też antybakteryjne. Do jednych z najczęściej stosowanych materiałów opatrunkowych należą gaziki jałowe i niejałowe. Jaka jest między nimi różnica? Kiedy znajdują one zastosowanie?

  Gaziki jałowe a niejałowe – różnica między nimi dotyczy właśnie kwestii jałowości. Na czym dokładnie polega? Gaziki jałowe to takie, które są w pełni sterylne. To oznacza, że są wolne od wszelkich drobnoustrojów, co pozwala zapobiec zakażeniu mikrobiologicznemu.

  Gaziki jałowe są pakowane w pojedyncze saszetki (Źródło: materiały własne)
  Gaziki jałowe są pakowane w pojedyncze saszetki (Źródło: materiały własne)

  Ze względu na tę cechę są one wykorzystywane do zaopatrywania ran, które są krwawiące, głębokie czy też rozległe. Przy ich zakładaniu należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie zachowania aseptyki poprzez dezynfekcję skóry dłoni (a także okolicy rany) i zastosowanie jednorazowych rękawiczek.

  Artykuł o tym jak wybrać rękawiczki medyczne, również znajdziesz na naszej stronie.

  Niekiedy przy procedurach medycznych nie są potrzebne gaziki jałowe a niejałowe. Te nie są sterylne, co oznacza, że w przypadku ich zastosowania prawdopodobieństwo istnienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego jest znacznie większe. Gaza jałowa a niejałowa będzie więc różniła się tym, czy była poddawana wyjaławianiu czy też nie.

  Kompresy jałowe a niejałowe – różnica

  Informację na temat tego czy kompres jest jałowy czy nie, zawsze można znaleźć na opakowaniu (Źródło: materiały własne)

  Kompresy jałowe a niejałowe – różnica między nimi jest dokładnie taka sama jak w przypadku jałowych i niejałowych gazików czy innych materiałów opatrunkowych. To oznacza, że te pierwsze są wolne od drobnoustrojów, a więc ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego przy ich zastosowaniu jest znacznie ograniczone. Do sterylizacji materiałów opatrunkowych wykorzystuje się m.in. metodę radiacyjną.

  Jeśli ze względu na niski stopień rozległości czy też umiejscowienie, ryzyko zakażenia nie jest duże, do zaopatrywania ran nie są wykorzystywane kompresy jałowe a niejałowe. Tym bardziej, że kompres jałowy a niejałowy różni się ceną. Te drugie z reguły są dużo tańsze. Kiedy jednak rany są głębokie lub krwawiące, zastosowania nie znajdują kompresy niejałowe a jałowe.

  W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, czym różnią się one od gazika. Bardzo często nazwy te są używane zamiennie, jednak nie do końca są one tym samym. Kompres to już odpowiednio przycięty kawałek gazy, co oznacza, że zaopatrywanie ran za pomocą tego typu materiałów opatrunkowych jest nieco szybsze.

  Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać kompresy jałowe czy niejałowe. Kiedy dokładniej zastosowanie znajdują te pierwsze, a kiedy te drugie?

  Opatrunek jałowy a niejałowy – zastosowanie

  Rany pooperacyjne, urazowe, poparzenia czy też odmrożenia wymagają odpowiedniego opatrzenia. Jeśli są one krwawiące, głębokie lub rozległe, zawsze należy używać do tego opatrunków jałowych. Mogą być to gaziki lub opatrunki specjalistyczne, wśród których są m.in. opatrunki z folii poliuretanowej oraz wysokogatunkowej waty.

  • Eycopad kompresy 56x70mm, opakowanie 25 szt.
   Eycopad® opatrunek, kompresy oczne z waty, jałowe (25 szt.)
   Hartmann Eycopad® to wyjątkowo miękki i chłonny kompres oczny z wysokogatunkowej waty. Nie strzępi się, utrzymuje integralność i długotrwałe właściwości wyściełające. Dostępny w jałowej i niejałowej wersji, różnych rozmiarach. Idealny do ochrony ran ocznych i obszarów okołookularowych. Zapewnia optymalną higienę, ochronę i wygodę pacjenta.
   Cena:od 62,99
  • Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodporny
   Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodporny
   Opatrunek Hartmann Hydrofilm® Plus to wodoodporny, foliowy opatrunek z wkładem chłonnym. Chroni ranę przed infekcją i zatrzymuje bakterie i brud. Jest paroprzepuszczalny i nie zakłóca naturalnego oddychania skóry. Hipoalergiczny klej zapewnia komfort i minimalizuje podrażnienia skóry. Idealny do pooperacyjnego zaopatrywania ran i jałowego zaopatrywania skaleczeń.
   Cena:od 36,99

  Opatrunki jałowe stosuje się m.in. w przypadku:

  • ran pooparacyjnych,
  • ran szarpanych,
  • poparzeń cieplnych (drugiego i wyższego stopnia),
  • uszkodzeń popromiennych skóry,
  • odmrożeń,
  • złamań otwartych.

  W celu optymalnych warunków gojenia, opatrunków jałowych można używać również przy otarciach skóry czy owrzodzeń podudzi. W takich przypadkach świetnie będzie nadawał się parafinowy opatrunek jałowy z gazy pod postacią plastra.

  Zwykłe kompresy jałowe sprawdzają się również do przecierania kikuta pępowinowego, higieny jamy ustnej i czyszczenia oczu u noworodków.

  Jałowe kompresy warto mieć w domowej apteczce (Źródło: materiały własne)
  Jałowe kompresy warto mieć w domowej apteczce (Źródło: materiały własne)

  Kiedy do zaopatrzenia rany nie będzie potrzebny opatrunek jałowy a niejałowy? Przede wszystkim wtedy, kiedy będzie ona niewielka, a do tego nie będzie głęboka. Ponadto niejałowe kompresy świetnie nadają się do zabezpieczania otarć, pęcherzy czy opryszczek. To one są najczęściej wykorzystywane przy opatrywaniu niewielkich ran w domach. Poza tym są również używane przy zabiegach higienicznych i kosmetycznych.

  Źródła:

  1. Chirurgia, Repetytorium dla studentów Kolegium Karkonoskiego, Oskar Pelzer, KOLEGIUM KARKONOSKIE w Jeleniej Górze (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), Jelenia Góra 2008
  2. Dekontaminacja sprzętu i środowiska, autor opracowania: dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  3. forumleczeniaran.pl/jakie-rodzaje-opatrunkow-sa-dostepne-na-rynku-i-w-jaki-sposob-dobrac-opatrunek-do-rany/
  4. forumleczeniaran.pl/jak-prawidlowo-zalozyc-opatrunek-specjalistyczny-podstawowe-zasady/

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

   Rany cukrzycowe

   Sklep Medyczny Madens
   Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…
  • Inne rodzaje ran wyróżnia się ze względu na głębokość, ryzyko zakażenia oraz mechanizm urazu (Źródło: canva.com)

   Rodzaje ran

   Sklep Medyczny Madens
   W zależności od tego co jest przyczyną przerwania ciągłości skóry, a także jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran. Od tego jakiej wielkości jest uszkodzenie oraz jak długo…
  • Blizny po oparzeniu można poddać terapii laserowej, terapii uciskowej albo zacząć stosować odpowiednie plastry i maści (Źródło: canva.com)

   Blizny po oparzeniu

   Sklep Medyczny Madens
   Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny…
  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×