Jałowość to stan, w którym ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego jest możliwie jak najmniejsze. Może dotyczyć ona produktów leczniczych, narzędzi chirurgicznych czy też materiałów opatrunkowych. Informację na temat tego czy gaziki i kompresy są jałowe, można znaleźć na ich opakowaniu. Niekiedy też może być tam napisane, że opatrunek nie jest jałowy a sterylny. Czym różnią się od siebie opatrunki jałowe a niejałowe? Czy istnieje jakaś różnica, kiedy opatrunek nie jest sterylny a jałowy, czy może sterylność i jałowość oznacza to samo? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Spis treści
Opatrunki specjalistyczne
Gaziki jałowe a niejałowe – różnica
Opatrunki można podzielić ze względu na to czy są jałowe czy niejałowe. Oprócz tego klasyfikuje się je m.in. ze względu na właściwości nawilżające, chłonące czy też antybakteryjne. Do jednych z najczęściej stosowanych materiałów opatrunkowych należą gaziki jałowe i niejałowe. Jaka jest między nimi różnica? Kiedy znajdują one zastosowanie?
Gaziki jałowe a niejałowe – różnica między nimi dotyczy właśnie kwestii jałowości. Na czym dokładnie polega? Gaziki jałowe to takie, które są w pełni sterylne. To oznacza, że są wolne od wszelkich drobnoustrojów, co pozwala zapobiec zakażeniu mikrobiologicznemu.
Ze względu na tę cechę są one wykorzystywane do zaopatrywania ran, które są krwawiące, głębokie czy też rozległe. Przy ich zakładaniu należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie zachowania aseptyki poprzez dezynfekcję skóry dłoni (a także okolicy rany) i zastosowanie jednorazowych rękawiczek.
Artykuł o tym jak wybrać rękawiczki medyczne, również znajdziesz na naszej stronie.
Niekiedy przy procedurach medycznych nie są potrzebne gaziki jałowe a niejałowe. Te nie są sterylne, co oznacza, że w przypadku ich zastosowania prawdopodobieństwo istnienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego jest znacznie większe. Gaza jałowa a niejałowa będzie więc różniła się tym, czy była poddawana wyjaławianiu czy też nie.
Kompresy jałowe a niejałowe – różnica
Kompresy jałowe a niejałowe – różnica między nimi jest dokładnie taka sama jak w przypadku jałowych i niejałowych gazików czy innych materiałów opatrunkowych. To oznacza, że te pierwsze są wolne od drobnoustrojów, a więc ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego przy ich zastosowaniu jest znacznie ograniczone. Do sterylizacji materiałów opatrunkowych wykorzystuje się m.in. metodę radiacyjną.
Jeśli ze względu na niski stopień rozległości czy też umiejscowienie, ryzyko zakażenia nie jest duże, do zaopatrywania ran nie są wykorzystywane kompresy jałowe a niejałowe. Tym bardziej, że kompres jałowy a niejałowy różni się ceną. Te drugie z reguły są dużo tańsze. Kiedy jednak rany są głębokie lub krwawiące, zastosowania nie znajdują kompresy niejałowe a jałowe.
W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, czym różnią się one od gazika. Bardzo często nazwy te są używane zamiennie, jednak nie do końca są one tym samym. Kompres to już odpowiednio przycięty kawałek gazy, co oznacza, że zaopatrywanie ran za pomocą tego typu materiałów opatrunkowych jest nieco szybsze.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać kompresy jałowe czy niejałowe. Kiedy dokładniej zastosowanie znajdują te pierwsze, a kiedy te drugie?
Opatrunek jałowy a niejałowy – zastosowanie
Rany pooperacyjne, urazowe, poparzenia czy też odmrożenia wymagają odpowiedniego opatrzenia. Jeśli są one krwawiące, głębokie lub rozległe, zawsze należy używać do tego opatrunków jałowych. Mogą być to gaziki lub opatrunki specjalistyczne, wśród których są m.in. opatrunki z folii poliuretanowej oraz wysokogatunkowej waty.
-
Eycopad® opatrunek, kompresy oczne z waty, jałowe i niejałoweHartmann Eycopad® to wyjątkowo miękki i chłonny kompres oczny z wysokogatunkowej waty. Nie strzępi się, utrzymuje integralność i długotrwałe właściwości wyściełające. Dostępny w jałowej i niejałowej wersji, różnych rozmiarach. Idealny do ochrony ran ocznych i obszarów okołookularowych. Zapewnia optymalną higienę, ochronę i wygodę pacjenta.Cena:od 36,99zł
-
Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodpornyOpatrunek Hartmann Hydrofilm® Plus to wodoodporny, foliowy opatrunek z wkładem chłonnym. Chroni ranę przed infekcją i zatrzymuje bakterie i brud. Jest paroprzepuszczalny i nie zakłóca naturalnego oddychania skóry. Hipoalergiczny klej zapewnia komfort i minimalizuje podrażnienia skóry. Idealny do pooperacyjnego zaopatrywania ran i jałowego zaopatrywania skaleczeń.Cena:od 40,99zł
Opatrunki jałowe stosuje się m.in. w przypadku:
- ran pooparacyjnych,
- ran szarpanych,
- poparzeń cieplnych (drugiego i wyższego stopnia),
- uszkodzeń popromiennych skóry,
- odmrożeń,
- złamań otwartych.
W celu optymalnych warunków gojenia, opatrunków jałowych można używać również przy otarciach skóry czy owrzodzeń podudzi. W takich przypadkach świetnie będzie nadawał się parafinowy opatrunek jałowy z gazy pod postacią plastra.
-
Jelonet Smith&Nephew opatrunek, plaster parafinowy z gazySmith&Nephew Jelonet to parafinowy opatrunek jałowy z gazy. Umożliwia swobodny przepływ wysięku do kompresu. Zapobiega przywieraniu kompresu do rany. Może być stosowany w przypadku różnych rodzajów ran. Jest łatwy do usunięcia i zmiany warstwy chłonnej.Cena:od 38,99zł
Zwykłe kompresy jałowe sprawdzają się również do przecierania kikuta pępowinowego, higieny jamy ustnej i czyszczenia oczu u noworodków.
Kiedy do zaopatrzenia rany nie będzie potrzebny opatrunek jałowy a niejałowy? Przede wszystkim wtedy, kiedy będzie ona niewielka, a do tego nie będzie głęboka. Ponadto niejałowe kompresy świetnie nadają się do zabezpieczania otarć, pęcherzy czy opryszczek. To one są najczęściej wykorzystywane przy opatrywaniu niewielkich ran w domach. Poza tym są również używane przy zabiegach higienicznych i kosmetycznych.
Źródła:
- Chirurgia, Repetytorium dla studentów Kolegium Karkonoskiego, Oskar Pelzer, KOLEGIUM KARKONOSKIE w Jeleniej Górze (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), Jelenia Góra 2008
- Dekontaminacja sprzętu i środowiska, autor opracowania: dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- forumleczeniaran.pl/jakie-rodzaje-opatrunkow-sa-dostepne-na-rynku-i-w-jaki-sposob-dobrac-opatrunek-do-rany/
- forumleczeniaran.pl/jak-prawidlowo-zalozyc-opatrunek-specjalistyczny-podstawowe-zasady/
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy