Gaziki, kompresy i opatrunki jałowe a niejałowe  – jakie są różnice?

Jałowość to stan, w którym ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego jest możliwie jak najmniejsze. Może dotyczyć ona produktów leczniczych, narzędzi chirurgicznych czy też materiałów opatrunkowych. Informację na temat tego czy gaziki i kompresy są jałowe, można znaleźć na ich opakowaniu. Niekiedy też może być tam napisane, że opatrunek nie jest jałowy a sterylny. Czym różnią się od siebie opatrunki jałowe a niejałowe? Czy istnieje jakaś różnica, kiedy opatrunek nie jest sterylny a jałowy, czy może sterylność i jałowość oznacza to samo? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Spis treści

    Gaziki jałowe a niejałowe – różnica

    Opatrunki można podzielić ze względu na to czy są jałowe czy niejałowe. Oprócz tego klasyfikuje się je m.in. ze względu na właściwości nawilżające, chłonące czy też antybakteryjne. Do jednych z najczęściej stosowanych materiałów opatrunkowych należą gaziki jałowe i niejałowe. Jaka jest między nimi różnica? Kiedy znajdują one zastosowanie?

    Gaziki jałowe a niejałowe – różnica między nimi dotyczy właśnie kwestii jałowości. Na czym dokładnie polega? Gaziki jałowe to takie, które są w pełni sterylne. To oznacza, że są wolne od wszelkich drobnoustrojów, co pozwala zapobiec zakażeniu mikrobiologicznemu.

    Gaziki jałowe są pakowane w pojedyncze saszetki (Źródło: materiały własne)
    Gaziki jałowe są pakowane w pojedyncze saszetki (Źródło: materiały własne)

    Ze względu na tę cechę są one wykorzystywane do zaopatrywania ran, które są krwawiące, głębokie czy też rozległe. Przy ich zakładaniu należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie zachowania aseptyki poprzez dezynfekcję skóry dłoni (a także okolicy rany) i zastosowanie jednorazowych rękawiczek.

    Artykuł o tym jak wybrać rękawiczki medyczne, również znajdziesz na naszej stronie.

    Niekiedy przy procedurach medycznych nie są potrzebne gaziki jałowe a niejałowe. Te nie są sterylne, co oznacza, że w przypadku ich zastosowania prawdopodobieństwo istnienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego jest znacznie większe. Gaza jałowa a niejałowa będzie więc różniła się tym, czy była poddawana wyjaławianiu czy też nie.

    Kompresy jałowe a niejałowe – różnica

    Informację na temat tego czy kompres jest jałowy czy nie, zawsze można znaleźć na opakowaniu (Źródło: materiały własne)

    Kompresy jałowe a niejałowe – różnica między nimi jest dokładnie taka sama jak w przypadku jałowych i niejałowych gazików czy innych materiałów opatrunkowych. To oznacza, że te pierwsze są wolne od drobnoustrojów, a więc ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego przy ich zastosowaniu jest znacznie ograniczone. Do sterylizacji materiałów opatrunkowych wykorzystuje się m.in. metodę radiacyjną.

    Jeśli ze względu na niski stopień rozległości czy też umiejscowienie, ryzyko zakażenia nie jest duże, do zaopatrywania ran nie są wykorzystywane kompresy jałowe a niejałowe. Tym bardziej, że kompres jałowy a niejałowy różni się ceną. Te drugie z reguły są dużo tańsze. Kiedy jednak rany są głębokie lub krwawiące, zastosowania nie znajdują kompresy niejałowe a jałowe.

    W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, czym różnią się one od gazika. Bardzo często nazwy te są używane zamiennie, jednak nie do końca są one tym samym. Kompres to już odpowiednio przycięty kawałek gazy, co oznacza, że zaopatrywanie ran za pomocą tego typu materiałów opatrunkowych jest nieco szybsze.

    Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać kompresy jałowe czy niejałowe. Kiedy dokładniej zastosowanie znajdują te pierwsze, a kiedy te drugie?

    Opatrunek jałowy a niejałowy – zastosowanie

    Rany pooperacyjne, urazowe, poparzenia czy też odmrożenia wymagają odpowiedniego opatrzenia. Jeśli są one krwawiące, głębokie lub rozległe, zawsze należy używać do tego opatrunków jałowych. Mogą być to gaziki lub opatrunki specjalistyczne, wśród których są m.in. opatrunki z folii poliuretanowej oraz wysokogatunkowej waty.

    • Eycopad kompresy 56x70mm, opakowanie 25 szt.
      Eycopad® opatrunek, kompresy oczne z waty, jałowe (25 szt.)
      Hartmann Eycopad® to wyjątkowo miękki i chłonny kompres oczny z wysokogatunkowej waty. Nie strzępi się, utrzymuje integralność i długotrwałe właściwości wyściełające. Dostępny w jałowej i niejałowej wersji, różnych rozmiarach. Idealny do ochrony ran ocznych i obszarów okołookularowych. Zapewnia optymalną higienę, ochronę i wygodę pacjenta.
      Cena:od 45,99
    • Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodporny
      Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodporny
      Opatrunek Hartmann Hydrofilm® Plus to wodoodporny, foliowy opatrunek z wkładem chłonnym. Chroni ranę przed infekcją i zatrzymuje bakterie i brud. Jest paroprzepuszczalny i nie zakłóca naturalnego oddychania skóry. Hipoalergiczny klej zapewnia komfort i minimalizuje podrażnienia skóry. Idealny do pooperacyjnego zaopatrywania ran i jałowego zaopatrywania skaleczeń.
      Cena:od 34,99

    Opatrunki jałowe stosuje się m.in. w przypadku:

    • ran pooparacyjnych,
    • ran szarpanych,
    • poparzeń cieplnych (drugiego i wyższego stopnia),
    • uszkodzeń popromiennych skóry,
    • odmrożeń,
    • złamań otwartych.

    W celu optymalnych warunków gojenia, opatrunków jałowych można używać również przy otarciach skóry czy owrzodzeń podudzi. W takich przypadkach świetnie będzie nadawał się parafinowy opatrunek jałowy z gazy pod postacią plastra.

    Zwykłe kompresy jałowe sprawdzają się również do przecierania kikuta pępowinowego, higieny jamy ustnej i czyszczenia oczu u noworodków.

    Jałowe kompresy warto mieć w domowej apteczce (Źródło: materiały własne)
    Jałowe kompresy warto mieć w domowej apteczce (Źródło: materiały własne)

    Kiedy do zaopatrzenia rany nie będzie potrzebny opatrunek jałowy a niejałowy? Przede wszystkim wtedy, kiedy będzie ona niewielka, a do tego nie będzie głęboka. Ponadto niejałowe kompresy świetnie nadają się do zabezpieczania otarć, pęcherzy czy opryszczek. To one są najczęściej wykorzystywane przy opatrywaniu niewielkich ran w domach. Poza tym są również używane przy zabiegach higienicznych i kosmetycznych.

    Źródła:

    1. Chirurgia, Repetytorium dla studentów Kolegium Karkonoskiego, Oskar Pelzer, KOLEGIUM KARKONOSKIE w Jeleniej Górze (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), Jelenia Góra 2008
    2. Dekontaminacja sprzętu i środowiska, autor opracowania: dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
    3. forumleczeniaran.pl/jakie-rodzaje-opatrunkow-sa-dostepne-na-rynku-i-w-jaki-sposob-dobrac-opatrunek-do-rany/
    4. forumleczeniaran.pl/jak-prawidlowo-zalozyc-opatrunek-specjalistyczny-podstawowe-zasady/

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

      Konserwacja narzędzi chirurgicznych

      Sklep Medyczny Madens
      Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
    • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

      Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

      Sklep Medyczny Madens
      Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
    • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

      Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

      Sklep Medyczny Madens
      W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
    • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

      Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…
    • Ubranie ochronne dla pacjenta to niezbędny element na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: sasint)

      Ubrania operacyjne dla pacjenta – rodzaje, właściwości

      Sklep Medyczny Madens
      Na bloku operacyjnym wymagane jest, aby używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Odzież na blok operacyjny powinna być lekka,…
    • To jak zdjąć szwy powinien wiedzieć nie tylko chirurg, ale także lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka (źródło: Pixabay.com, autor: Dominik Karch)

      Jak zdjąć szwy? Jak wygląda usuwanie szwów i kto je wykonuje?

      Sklep Medyczny Madens
      Jeśli lekarz lub pielęgniarka wiedzą, jak zdejmować szwy, jest to wtedy zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy nić zacznie wrastać. Jak temu zapobiec? Kiedy i jak…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

      Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
      Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
      Zamknij

      Fartuchy medyczne

      RozmiarLXL
      Długość rękawa57cm60cm
      Długość całkowita110cm120cm
      Szerokość ramion62cm70cm
      Szerokosć na dole130cm150cm

      Fartuchy chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
      Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

      Ubrania chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
      Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
      Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
      Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
      Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

      ×