Opatrunki hemostatyczne. Skuteczne narzędzie w kontroli krwawienia

W każdej apteczce, oprócz plastrów, bandaży, kompresów jałowych i środków do dezynfekcji, powinny znaleźć się opatrunki hemostatyczne. Pozwalają one na zahamowanie krwawienia, nawet w przypadku dużych ran. Wszystko dzięki temu, że posiadają w sobie środki hemostatyczne. Jak dokładnie działają opatrunki tego typu i jakie wyróżnia się ich rodzaje? Odpowiadamy!

Spis treści

    Rodzaje opatrunków hemostatycznych

    Zastosowanie opatrunków hemostatycznych do zatrzymywania krwawienia, to jedna z najprostszych metod zaopatrywania intensywnie krwawiących ran. Pozwalają one na zachowanie kontroli utraty krwi, co jest szczególnie istotne w przypadku, kiedy przy przerwaniu ciągłości tkanek, doszło do uszkodzenia tętnicy.

    Początkowo opatrunki hemostatyczne były dostępne jedynie pod postacią proszków hemostatycznych. Te aplikuje się bezpośrednio w miejscu krwawienia, zarówno przy urazach, jak i w zabiegach chirurgicznych. Są one szczególnie wygodne w użyciu, kiedy ranę, ze względu na jej położenie, trudno jest ucisnąć. Aplikacja proszku jest bardzo prosta, a ich działanie wyjątkowo szybkie.

    Obecnie na rynku są dostępne także inne rodzaje opatrunków hemostatycznych, które w przeciwieństwie do proszków, mogą mieć również inne właściwości, przez co stają się coraz bardziej popularne. Mowa tutaj przede wszystkim o opatrunkach nasączonych hemostatykami ze srebrem. Te wykazują bowiem silne działanie przeciwbakteryjne, co sprawia, że ich zastosowanie pozwala nie tylko zatrzymać krwawienie, ale także wyeliminować ryzyko powstania zakażeń.

    Opatrunki hemostatyczne oprócz hemostatyków, mogą zawierać w sobie m.in. srebro (Źródło: canva.com)
    Opatrunki hemostatyczne oprócz hemostatyków, mogą zawierać m.in. srebro (Źródło: canva.com)

    Spośród tego typu materiałów opatrunkowych można wyróżnić opatrunki przylepne i nieprzylepne. Najczęściej są one wykonane z włókniny nasączonej alginianem sodowo-wapniowym (są to tak zwane opatrunki alginianowe). Można wykorzystywać je do zaopatrywania ran o silnym wysięku. Takie opatrunki mogą dodatkowo mieć w sobie wspomniane srebro, a także inne cenne substancje (np. miód Manuka).

    Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu srebra w medycynie? Przeczytaj nasz artykuł o wykorzystaniu opatrunków ze srebrem w leczeniu ran.

    Ze względu na częste pojawianie się krwotoków z nosa, na rynku pojawiły się także specjalne donosowe tampony. Mają one postać jednorazowego opatrunku wykonanego z gąbki o specjalnym kształcie i są zakończone sznurkiem. W ten sposób wygodnie się je zarówno aplikuje, jak i usuwa. Wybierając tego typu opatrunki należy zwrócić uwagę na to, aby dopasowywały się do anatomicznego kształtu jamy nosowej. Istotną kwestią będzie też to, aby nie przylegały do rany.

    Opatrunki hemostatyczne – rodzaje:

    • proszki,
    • opatrunki przylepne,
    • opatrunki nieprzylepne,
    • gąbki,
    • tampony.

    Jak działają opatrunki hemostatyczne?

    Dlaczego warto mieć w apteczce opatrunki hemostatyczne? Działanie tego typu materiałów opatrunkowych pozwala na skuteczne zatrzymanie krwawienia nawet w przypadku dużych ran. To z kolei, na wypadek przerwania ciągłości tkanek, a w szczególności naczyń włosowatych, żył i tętnic, może pomóc w zapobiegnięciu nadmiernej utraty krwi. Ich zastosowanie w szczególnych przypadkach daje szansę na uniknięcie stanu zagrożenia życia i konieczności przeprowadzenia transfuzji.

    • Opatrunek Atrauman z maścią 5x5, 50 szt.
      Hartmann Atrauman® opatrunek siatkowy z maścią na rany
      Chroni przed przyklejaniem się opatrunku do rany. Zapewnia właściwe odprowadzanie wysięku dzięki hydrofobowej siatce poliestrowej. Nie pozostawia trudnych do usunięcia resztek maści. Może być stosowany jako opatrunek pooperacyjny i specjalistyczny w leczeniu ran przewlekłych i ostrych. Jest łatwy w zmianie i zapewnia minimalny ból podczas jego usuwania.
      Cena:od 49,99
    • Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodporny
      Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodporny
      Opatrunek Hartmann Hydrofilm® Plus to wodoodporny, foliowy opatrunek z wkładem chłonnym. Chroni ranę przed infekcją i zatrzymuje bakterie i brud. Jest paroprzepuszczalny i nie zakłóca naturalnego oddychania skóry. Hipoalergiczny klej zapewnia komfort i minimalizuje podrażnienia skóry. Idealny do pooperacyjnego zaopatrywania ran i jałowego zaopatrywania skaleczeń.
      Cena:od 40,99
    • nożyczki opatrunkowe lister do bandaży i opatrunków
      Nożyczki, nożyce opatrunkowe Lister, do opatrunków, bandaży, różne rozmiary
      Nożyczki typu Lister z tępo zakończoną częścią roboczą, ułatwiającą cięcie opatrunków, bandaży albo odzieży, tuż przy powierzchni skóry pacjenta. Wykonane z medycznej stali nierdzewnej najwyższej jakości. Można poddawać je wielokrotnej sterylizacji. Dostępne w różnych rozmiarach.
      Cena:od 24,99

    Jakie właściwości mają opatrunki hemostatyczne? Działanie gąbek, gazików czy tamponów nasączonych hemostatykami będzie zależało od zastosowanej substancji. Na rynku dostępne są materiały opatrunkowe, których działanie polega na przyspieszaniu aktywacji wiązania płytek krwi, a także ich późniejszej koagulacji. Niemniej jednak, opatrunki hemostatyczne mogą spełniać swoją rolę także poprzez oddziaływanie na czynniki krzepnięcia krwi zawarte w osoczu.

    Zalety i ograniczenia opatrunków hemostatycznych

    Zastosowanie opatrunków hemostatycznych jest możliwe nawet w tak trudnych miejscach, jak pachy czy szyja (Źródło: canva.com)

    Zaopatrywanie ran za pomocą opatrunków hemostatycznych ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na szybkie i skuteczne zahamowanie krwawienia. Są świetną alternatywą dla podstawowych opasek uciskowych. Zwłaszcza w miejscach, w których zaopatrzenie rany jest trudne. Dzięki opatrunkom hemostatycznym, z łatwością można zahamować krwawienie w okolicach:

    • pach,
    • pachwin,
    • szyi,
    • nosa.

    Zaletą opatrunków hemostatycznych pod postacią gąbki lub gazy jest to, że nie tylko hamują krwawienie, ale mają także właściwości absorbujące. Ułatwiają wchłanianie płynów ustrojowych, co umożliwia stworzenie optymalnych warunków procesu gojenia. Mogą one mieć także działanie antybakteryjne – m.in. w przypadku połączenia hemostatyków ze srebrem. Opatrunki tego typu mogą nawet ograniczać ryzyko wystąpienia sepsy i innych poważnych powikłań.

    Mnóstwo zalet mają także tampony donosowe. Ich struktura i kształt pozwalają na idealne dopasowanie się opatrunku do powierzchni rany, w tak trudnym miejscu, jakim jest jama nosowa. Są one niezwykle łatwe w użyciu. Ich zakładanie jest całkowicie bezbolesne, podobnie jak usuwanie. W przypadku żelowej konstrukcji tamponu, opatrunek dodatkowo pozwala zachować wilgotne środowisko wewnątrz jamy nosowej, co przyspiesza proces gojenia i odnowę błony śluzowej.

    Opatrunki hemostatyczne mają też oczywiście pewne ograniczenia. Przede wszystkim mowa tutaj o cenie. Są one z reguły znacznie droższe aniżeli standardowe opatrunki. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że mają zazwyczaj długi termin ważności, a na ranie mogą niekiedy pozostawać nawet przez kilka dni.

    Źródła:

    1. youtube.com/watch?v=UCN3QW52cu4 Centrum Ratownictwa, Opatrunki Hemostatyczne
    2. sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/Opatrunki-hemostatyczne/35
    3. dezynfekcja24.com/pol_m_Materialy-opatrunkowe-opatrunki-specjalistyczne-terapia-podcisnieniowa_Opatrunki-spec-wg-zastosowania-_opatrunki-hemostatyczne-1235.html
    4. beryl-med.com/produkty/pozostale-produkty/698-proszek-hemostatyczny-4seal

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…
    • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

      Stripy chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
    • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

      Plastry chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×