Nożyczki opatrunkowe Lister – jakie mają zastosowanie?

Żeby opatrunek mógł prawidłowo chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zakażenie drobnoustrojami, musi zostać odpowiednio założony. Niezbędne jest do tego prawidłowe docięcie gazy, opaski czy plastra. Służą temu nożyczki opatrunkowe Lister. Kiedy i gdzie dokładniej znajdują zastosowanie? Podpowiadamy!

Spis treści

    Jak wyglądają nożyczki opatrunkowe Lister?

    Zanim przejdziemy do tego, jakie zastosowanie posiadają nożyczki opatrunkowe Lister, warto bliżej przyjrzeć się temu, jak wyglądają. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest to, że są one zakrzywione. Kąt zakrzywienia jest na tyle mały, żeby dobrze się je trzymało, natomiast na tyle duży, żeby swobodnie i bezpiecznie można było jedną końcówkę włożyć pod materiał opatrunkowy lub odzież.

    Tym co je charakteryzuje jest również długie dolne ostrze. To jest ostre, ale zaokrąglone. Dzięki takiej budowie, nawet w przypadku użycia narzędzia w pobliżu skóry pacjenta, nie ma ryzyka, że dojdzie do jakiegoś urazu.

    Nożyczki Lister drugie ostrze mają dużo krótsze, a jego koniec jest tępy. Samo narzędzie jest jednak na tyle ostre, że bez problemu można dociąć nim różnego rodzaju materiały opatrunkowe. Odpowiedni kształt i wykończenie ostrzy sprawia, że cięcie jest idealnie równe. W ten sposób docięte materiały opatrunkowe się nie strzępią i bez obaw można nimi zaopatrywać rany.

    Warto zwrócić uwagę na to, że nożyczki opatrunkowe tego typu posiadają również wygodne uchwyty. Mają one standardowy kształt pierścienia. Bardzo łatwo jest je trzymać w dłoni, przez co bez problemu można nimi manewrować. To szczególnie istotne w momencie, w którym należy ściągnąć opatrunek i konieczne jest operowanie nimi przy ciele pacjenta.

    Jak wyglądają inne rodzaje nożyczek chirurgicznych i które z nich również nadają się do docinania materiałów opatrunkowych? O tym przeczytasz w naszym wpisie na temat nożyczek chirurgicznych .

    • nozyczki ratunkowe opatrunkowe czerwone
      Nożyczki, nożyce ratownicze (ratunkowe), taktyczne, opatrunkowe, różne rozmiary
      Nożyczki ratownicze, opatrunkowe, z jednym ostrzem ząbkowanym. Przeznaczone do przecinania pasów bezpieczeństwa i odzieży pacjentów, bez ryzyka skaleczenia. Nożyczki taktyczne wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, z plastikową rączką i wygodnymi uchwytami. Dostępne w dwóch rozmiarach. 27-104A, 14 cm, dostępne  w 2 kolorach: czerwony oraz zielony 27-106A, 19 cm, dostępne  w 2 kolorach: czerwony oraz czarny Prosimy o podanie koloru podczas składania zamówienia.
      Cena:od 20,99
    • nożyczki opatrunkowe lister do bandaży i opatrunków
      Nożyczki, nożyce opatrunkowe Lister, do opatrunków, bandaży, różne rozmiary
      Nożyczki typu Lister z tępo zakończoną częścią roboczą, ułatwiającą cięcie opatrunków, bandaży albo odzieży, tuż przy powierzchni skóry pacjenta. Wykonane z medycznej stali nierdzewnej najwyższej jakości. Można poddawać je wielokrotnej sterylizacji. Dostępne w różnych rozmiarach.
      Cena:od 24,99

    Do czego używa się nożyczek Lister?

    Nożyczki Lister są nożyczkami opatrunkowymi. Tak jak już zaznaczyliśmy na wstępie, można docinać nimi gazy, różnego rodzaju opaski czy plastry. Znajdują zastosowanie właściwie w przypadku większości materiałów opatrunkowych.

    Ze względu na specjalny kształt i ostrość końcówek, nadają się do użycia zarówno w momencie zakładania opatrunku, jak i przy jego ściąganiu. Ponieważ są zakrzywione, mają jedną krótszą, tępą końcówkę, a drugą długą, lekarz, pielęgniarka czy też inny członek personelu medycznego, jest w stanie wsunąć jedno ramię bezpiecznie pod materiał i uciąć go bez ryzyka wywołania urazu.

    Nożyczki Lister mogą służyć do cięcia takich materiałów jak:

    • bandaże,
    • plastry,
    • waty opatrunkowe
    • waty wyściółkowe,
    • płatki ligniny,
    • gazy medyczne,
    • taśmy,
    • siatki opatrunkowe,
    • opaski elastyczne,
    • opaski z gazy,
    • serwety chirurgiczne,
    • obłożenia operacyjne.
    Nożyczki opatrunkowe Lister są wykorzystywane przede wszystkim przy docinaniu materiałów opatrunkowych, takich jak bandaże i gazy (Źródło: pixabay.com, Autor: stux)
    Nożyczki opatrunkowe Lister są wykorzystywane przede wszystkim przy docinaniu materiałów opatrunkowych, takich jak bandaże i gazy (Źródło: pixabay.com, Autor: stux)

    Specjalne nożyczki do opatrunków świetnie zdają egzamin nie tylko przy opatrywaniu, ale również podczas przygotowań różnego rodzaju zabiegów. Na sali operacyjnej czy też w gabinetach zabiegowych używa się ich do przycinania serwet chirurgicznych oraz innych materiałów służących jako obłożenia operacyjne.

    Bardzo często nożyczki do opatrunków znajdują się również na wyposażeniu gabinetów weterynaryjnych. Są one szeroko stosowane w różnego rodzaju procedurach chirurgicznych, a w szczególności do bezurazowego usunięcia bandaży. Za ich pomocą weterynarz lub jego asystent może docinać serwety chirurgiczne które podczas zabiegów służą do osłaniania pola operacyjnego tak, żeby jednocześnie mieć do niego odpowiedni dostęp.

    Ze względu na ich szerokie zastosowanie i bezpieczeństwo użytkowania, nożyce opatrunkowe powinny znajdować się również w każdej apteczce. Zarówno samochodowej, jak i domowej czy zakładowej.

    Nożyczki Lister sprawdzają się jako nożyczki do cięcia opatrunków, ale nie tylko. Można wygodnie rozcinać nimi także odzież, co sprawia, że są one jednym z podstawowych sprzętów wykorzystywanych przez ratowników medycznych. Ponieważ są ostre, ale jednocześnie mają zaokrąglone końcówki, można działać nimi szybko i bezpiecznie. To bardzo ważne w momencie, w którym poszkodowany pod ubraniem posiada rozległą ranę i konieczne jest jej szybkie odsłonięcie i zaopatrzenie.

    Dlaczego tak istotne jest prawidłowe docięcie materiału opatrunkowego?

    Przy cięciu bandaży czy plastrów zwykłymi nożycami, bardzo często dochodzi do ich rozdwajania. Ich końce nie są wtedy idealnie proste, a poszarpane, co może prowadzić do zanieczyszczenia rany i szybkiego uszkodzenia opatrunku.

    Przy opatrywaniu ran koniecznie należy zadbać nie tylko o to aby prawidłowo założyć opatrunek, ale również o to, żeby niezbędne do tego materiały były odpowiednio przygotowane. Nożyce opatrunkowe znacznie to ułatwiają. Dzięki nim w miejscach cięcia nie pojawiają się rozdwojone włókna, a poza tym sprawiają, że samo przygotowanie materiału zajmuje o wiele mniej czasu. Dzięki zastosowaniu nożyczek Lister w gabinecie zabiegowym czy w apteczce nie trzeba posiadać opatrunków w każdym rozmiarze, bowiem w razie potrzeby z łatwością można je dociąć.

    Właściwe docięcie gazy, bandaża, siatki opatrunkowej, opaski czy plastra, a następnie ich odpowiednie założenie, sprawiają, że rana jest stosownie chroniona przed oddziaływaniem jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Nie dostają się do niej drobnoustroje, ani nie wpływa na nią zbyt niska temperatura.

    W przypadku działań z zakresu ratownictwa, odpowiednie przygotowanie i założenie opatrunku pozwala skutecznie zatamować krwawienie. Poza tym, tylko i wyłącznie w momencie, w którym lekarz zrobi to dobrze, rana ma możliwość prawidłowo się goić.

    Do czego można stosować nożyczki opatrunkowe Lister? Podsumowanie

    Nożyczki do cięcia opatrunków typu Lister znajdują zastosowanie na salach operacyjnych, w gabinetach zabiegowych, gabinetach stomatologicznych czy też gabinetach weterynaryjnych. Powinny one znaleźć się także na wyposażeniu zestawu ratunkowego, jak i w każdej apteczce – czy to domowej, samochodowej czy przemysłowej.

    Nożyczki opatrunkowe Lister powinny znaleźć się w każdej apteczce (Źródło: pixabay.com, adexo_medical)
    Nożyczki opatrunkowe Lister powinny znaleźć się w każdej apteczce (Źródło: pixabay.com, adexo_medical)

    Nożyczki opatrunkowe, tak jak wskazuje zresztą na to ich nazwa, służą przede wszystkim do docinania lub rozcinania materiałów opatrunkowych. Można dzięki nim zarówno szybko zaopatrzyć ranę, jak i zdjąć opatrunek czy go wymienić. Warto wspomnieć o tym, że zasady opatrywania ran mówią o tym, że ten zawsze powinien być możliwie jak najmniejszy.

    Nożyczek typu Lister jak najbardziej można używać również do rozcinania odzieży osób poszkodowanych w wypadkach czy też w przypadku, kiedy konieczne jest szybkie wykonanie zabiegu, a ze względu na rozległość rany, nie można jej zdjąć.

    Źródła:

    • Chirurgia.; Wojciech Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
    • https://www.medco-athletics.com/lister-bandage-scissor,
    • https://en.wikipedia.org/wiki/Bandage_scissors,
    • https://www.dispomed.com/different-variations-and-applications-of-lister-bandage-scissors-in-veterinary-surgeries/.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Blizny po oparzeniu można poddać terapii laserowej, terapii uciskowej albo zacząć stosować odpowiednie plastry i maści (Źródło: canva.com)

      Blizny po oparzeniu

      Marcin Lewicki
      Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny…
    • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

      Ziarninowanie rany

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
    • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

      Opatrunek na odleżyny

      Sklep Medyczny Madens
      Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
    • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

      Jaki opatrunek na oparzenia

      Sklep Medyczny Madens
      Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
    • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

      Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

      Sklep Medyczny Madens
      Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…
    • Opatrunki hydrożelowe oraz hydrokolowidowe to nowoczesne opatrunki aktywne (Źródło: canva.com)

      Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

      Sklep Medyczny Madens
      W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×