Nożyczki opatrunkowe Lister – jakie mają zastosowanie?

Żeby opatrunek mógł prawidłowo chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zakażenie drobnoustrojami, musi zostać odpowiednio założony. Niezbędne jest do tego prawidłowe docięcie gazy, opaski czy plastra. Służą temu nożyczki opatrunkowe Lister. Kiedy i gdzie dokładniej znajdują zastosowanie? Podpowiadamy!

Spis treści:

  Jak wyglądają nożyczki opatrunkowe Lister?

  Zanim przejdziemy do tego jakie zastosowanie posiadają nożyczki opatrunkowe Lister, warto bliżej przyjrzeć się temu, jak wyglądają. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest to, że są one zakrzywione. Kąt zakrzywienia jest na tyle mały, żeby dobrze się je trzymało, natomiast na tyle duży, żeby swobodnie i bezpiecznie można było jedną końcówkę włożyć pod materiał opatrunkowy lub odzież.

  Tym co je charakteryzuje jest również długie dolne ostrze. To jest ostre, ale zaokrąglone. Dzięki takiej budowie, nawet w przypadku użycia narzędzia w pobliżu skóry pacjenta, nie ma ryzyka, że dojdzie do jakiegoś urazu.

  Nożyczki Lister drugie ostrze mają dużo krótsze, a jego koniec jest tępy. Samo narzędzie jest jednak na tyle ostre, że bez problemu można dociąć nim różnego rodzaju materiały opatrunkowe. Odpowiedni kształt i wykończenie ostrzy sprawia, że cięcie jest idealnie równe. W ten sposób docięte materiały opatrunkowe się nie strzępią i bez obaw można nimi zaopatrywać rany.

  Warto zwrócić uwagę na to, że nożyczki opatrunkowe tego typu posiadają również wygodne uchwyty. Mają one standardowy kształt pierścienia. Bardzo łatwo jest je trzymać w dłoni, przez co bez problemu można nimi manewrować. To szczególnie istotne w momencie, w którym należy ściągnąć opatrunek i konieczne jest operowanie nimi przy ciele pacjenta.

  Jak wyglądają inne rodzaje nożyczek chirurgicznych i które z nich również nadają się do docinania materiałów opatrunkowych? O tym przeczytasz w naszym kompendium.

  Do czego używa się nożyczek Lister?

  Nożyczki Lister są nożyczkami opatrunkowymi. Tak jak już zaznaczyliśmy na wstępie, można docinać nimi gazy, różnego rodzaju opaski czy plastry. Znajdują zastosowanie właściwie w przypadku większości materiałów opatrunkowych. Ze względu na specjalny kształt i ostrość końcówek, nadają się do użycia zarówno w momencie zakładania opatrunku, jak i przy jego ściąganiu. Ponieważ są zakrzywione, mają jedną krótszą, tępą końcówkę, a drugą długą, lekarz, pielęgniarka czy też inny członek personelu medycznego, jest w stanie wsunąć jedno ramię bezpiecznie pod materiał i uciąć go bez ryzyka wywołania urazu.

  Nożyczki Lister mogą służyć do cięcia takich materiałów jak:

  • bandaże,
  • plastry,
  • waty opatrunkowe
  • waty wyściółkowe,
  • płatki ligniny,
  • gazy medyczne,
  • taśmy,
  • siatki opatrunkowe,
  • opaski elastyczne,
  • opaski z gazy,
  • serwety chirurgiczne,
  • obłożenia operacyjne.
  Nożyczki opatrunkowe Lister są wykorzystywane przede wszystkim przy docinaniu materiałów opatrunkowych, takich jak bandaże i gazy (Źródło: pixabay.com, Autor: stux)
  Nożyczki opatrunkowe Lister są wykorzystywane przede wszystkim przy docinaniu materiałów opatrunkowych, takich jak bandaże i gazy (Źródło: pixabay.com, Autor: stux)

  Specjalne nożyczki do opatrunków świetnie zdają egzamin nie tylko przy opatrywaniu, ale również podczas przygotowań różnego rodzaju zabiegów. Na sali operacyjnej czy też w gabinetach zabiegowych używa się ich do przycinania serwet chirurgicznych oraz innych materiałów służących jako obłożenia operacyjne.

  Bardzo często nożyczki do opatrunków znajdują się również na wyposażeniu gabinetów weterynaryjnych. Są one szeroko stosowane w różnego rodzaju procedurach chirurgicznych, a w szczególności do bezurazowego usunięcia bandaży. Za ich pomocą weterynarz lub jego asystent może docinać serwety chirurgiczne które podczas zabiegów służą do osłaniania pola operacyjnego tak, żeby jednocześnie mieć do niego odpowiedni dostęp.

  Ze względu na ich szerokie zastosowanie i bezpieczeństwo użytkowania, nożyce opatrunkowe powinny znajdować się również w każdej apteczce. Zarówno samochodowej, jak i domowej czy zakładowej.

  Nożyczki Lister sprawdzają się jako nożyczki do cięcia opatrunków, ale nie tylko. Można wygodnie rozcinać nimi także odzież, co sprawia, że są one jednym z podstawowych sprzętów wykorzystywanych przez ratowników medycznych. Ponieważ są ostre, ale jednocześnie mają zaokrąglone końcówki, można działać nimi szybko i bezpiecznie. To bardzo ważne w momencie, w którym poszkodowany pod ubraniem posiada rozległą ranę i konieczne jest jej szybkie odsłonięcie i zaopatrzenie.

  Dlaczego tak istotne jest prawidłowe docięcie materiału opatrunkowego?

  Przy cięciu bandaży czy plastrów zwykłymi nożycami, bardzo często dochodzi do ich rozdwajania. Ich końce nie są wtedy idealnie proste, a poszarpane, co może prowadzić do zanieczyszczenia rany i szybkiego uszkodzenia opatrunku.

  Przy opatrywaniu ran koniecznie należy zadbać nie tylko o to aby prawidłowo założyć opatrunek, ale również o to, żeby niezbędne do tego materiały były odpowiednio przygotowane. Nożyce opatrunkowe znacznie to ułatwiają. Dzięki nim w miejscach cięcia nie pojawiają się rozdwojone włókna, a poza tym sprawiają, że samo przygotowanie materiału zajmuje o wiele mniej czasu. Dzięki zastosowaniu nożyczek Lister w gabinecie zabiegowym czy w apteczce nie trzeba posiadać opatrunków w każdym rozmiarze, bowiem w razie potrzeby z łatwością można je dociąć.

  Właściwe docięcie gazy, bandaża, siatki opatrunkowej, opaski czy plastra, a następnie ich odpowiednie założenie, sprawiają, że rana jest stosownie chroniona przed oddziaływaniem jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Nie dostają się do niej drobnoustroje, ani nie wpływa na nią zbyt niska temperatura.

  W przypadku działań z zakresu ratownictwa, odpowiednie przygotowanie i założenie opatrunku pozwala skutecznie zatamować krwawienie. Poza tym, tylko i wyłącznie w momencie, w którym lekarz zrobi to dobrze, rana ma możliwość prawidłowo się goić.

  Do czego można stosować nożyczki opatrunkowe Lister? Podsumowanie

  Nożyczki do cięcia opatrunków typu Lister znajdują zastosowanie na salach operacyjnych, w gabinetach zabiegowych, gabinetach stomatologicznych czy też gabinetach weterynaryjnych. Powinny one znaleźć się także na wyposażeniu zestawu ratunkowego, jak i w każdej apteczce – czy to domowej, samochodowej czy przemysłowej.

  Nożyczki opatrunkowe Lister powinny znaleźć się w każdej apteczce (Źródło: pixabay.com, adexo_medical)
  Nożyczki opatrunkowe Lister powinny znaleźć się w każdej apteczce (Źródło: pixabay.com, adexo_medical)

  Nożyczki opatrunkowe, tak jak wskazuje zresztą na to ich nazwa, służą przede wszystkim do docinania lub rozcinania materiałów opatrunkowych. Można dzięki nim zarówno szybko zaopatrzyć ranę, jak i zdjąć opatrunek czy go wymienić. Warto wspomnieć o tym, że zasady opatrywania ran mówią o tym, że ten zawsze powinien być możliwie jak najmniejszy.

  Nożyczek typu Lister jak najbardziej można używać również do rozcinania odzieży osób poszkodowanych w wypadkach czy też w przypadku, kiedy konieczne jest szybkie wykonanie zabiegu, a ze względu na rozległość rany, nie można jej zdjąć.

  Źródła:

  • Chirurgia.; Wojciech Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
  • https://www.medco-athletics.com/lister-bandage-scissor,
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Bandage_scissors,
  • https://www.dispomed.com/different-variations-and-applications-of-lister-bandage-scissors-in-veterinary-surgeries/.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *