Nożyczki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

Pośród narzędzi niezbędnych do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych są nożyczki chirurgiczne. W zależności od kształtu i zakończenia ostrzy, można wyróżnić ich różne rodzaje. Po jakie nożyczki chirurgiczne chirurdzy sięgają najczęściej, jakie ich rodzaje wykorzystują do cięcia tkanek, a jakie do cięcia materiałów opatrunkowych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Spis treści

  Nożyczki – niezbędne narzędzie na sali operacyjnej

  O tym, że nożyczki chirurgiczne są niezbędne na sali operacyjnej, a także w gabinecie zabiegowym, nie trzeba przekonywać żadnego chirurga. Dzięki nim lekarz podczas zabiegu z łatwością może preparować w głąb tkanek, a także prowadzić cięcia blisko powierzchni rany. Narzędzia te znacznie ułatwiają też docinanie materiałów opatrunkowych. Chirurdzy stosują je także do przycinania nadmiaru nici chirurgicznej podczas zabiegów, jak również przy usuwaniu szwów chirurgicznych po zagojeniu się rany. Jeśli chodzi o nożyczki chirurgiczne, można wyróżnić ich różne rodzaje. Najczęściej klasyfikuje się je ze względu na kształt końcówek, a także ze względu na zastosowanie.

  Nożyczki chirurgiczne – rodzaje wyróżniane ze względu na kształt końcówek

  Żeby chirurdzy byli w stanie dopasować narzędzie do rodzaju operowanej tkanki i specyfiki zabiegu, nożyczki chirurgiczne mogą mieć różny kształt końcówek. Z tego względu wyróżnia się:

  • nożyczki chirurgiczne proste, ostro-ostre,
  • nożyczki chirurgiczne proste, tępo-tępe,
  • nożyczki chirurgiczne zagięte, ostro ostre.
  • nożyczki chirurgiczne zagięte, tępo tępe.

  Oprócz nich występują jeszcze nożyczki operacyjne proste i zagięte, ostro tępe.

  Nożyczki proste w żadnym miejscu nie są zakrzywione, co można sprawdzić kładąc je na stole tak, żeby było widać górną część śrubki. Nożyczki zagięte, nazywane inaczej zakrzywionymi, posiadają zakrzywione końcówki tnące, ostrza, część zamykającą albo część chwytną. Chirurdzy często sięgają po nożyczki z zakrzywioną częścią roboczą w prawo lub w lewo pod kątem 25, 45, 60, 90 lub 125 stopni.

  Pośród nożyczek chirurgicznych są takie, które mają obie końcówki ostre, obie końcówki tępe lub jedną końcówkę ostrą i jedną tępą (Źródło: pixabay.com, Autor: Engin Akyurt)
  Pośród nożyczek chirurgicznych są takie, które mają obie końcówki ostre, obie końcówki tępe lub jedną końcówkę ostrą i jedną tępą (Źródło: pixabay.com, Autor: Engin Akyurt)

  Nożyczki chirurgiczne proste, ostro ostre

  Nożyczki proste, ostro ostre posiadają ostre obie końcówki tnące ostre. Są niezwykle precyzyjne, dzięki czemu można stosować je nawet w przypadku cięcia tkanek o bardzo delikatnej budowie, a w tym w chirurgii okulistycznej. Znajdują zastosowanie głównie przy preparowaniu tkanek miękkich, natomiast można używać ich również do przycinania materiałów opatrunkowych i nici chirurgicznych.

  Nożyczki chirurgiczne proste, tępo tępe

  Nożyczki chirurgiczne proste, tępo tępe, w przeciwieństwie do ostro ostrych, obie końcówki mają zaokrąglone. Z tego względu idealnie nadają się do preparowania w głąb tkanek, nawet podczas zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej. Z uwagi na to, że posiadają obie końcówki tępe, ich zastosowanie zmniejsza ryzyko zranienia pacjenta do minimum, co jest bardzo ważne również w chirurgii stomatologicznej.

  Nożyczki chirurgiczne zagięte, ostro ostre

  Nożyczki chirurgiczne zagięte, ostro ostre posiadają obie końcówki ostre, dlatego też są idealnym wyborem przy konieczności podpreparowania brzegów ran skórnych. W przypadku nożyczek zagiętych, końcówki nie dość, że są ostre, to jeszcze zakrzywione, co sprawia, że wiele wygodniej się nimi pracuje. Kształt narzędzi świetnie sprawdza się przy docinaniu materiałów opatrunkowych lub przy rozcinaniu bandaży. Chirurdzy często sięgają po nie również, kiedy muszą odciąć nadmiar nici chirurgicznej.

  Nożyczki chirurgiczne zagięte, tępo tępe

  Nożyczki chirurgiczne zagięte, tępo tępe mają wygięte ostrza, a do tego obie końcówki tępe. To sprawia, że lekarz może nimi wygodnie preparować w głąb tkanek, podobnie jak ma to miejsce w przypadku nożyczek chirurgicznych tępo tępych, z częścią roboczą prostą. Tym na co warto zwrócić uwagę jest fakt, że nożyczek z obiema końcówkami tępymi przeważnie nie stosuje się do obcinania nadmiaru nici ani przycinania materiałów opatrunkowych.

  Szczególnym rodzajem nożyczek chirurgicznych są nożyczki Nelson Metzenbaum o węższych, lekko zaokrąglonych ostrzach (Źródło: pixabay.com, Autor: Engin Akyurt)
  Szczególnym rodzajem nożyczek chirurgicznych są nożyczki Nelson Metzenbaum o węższych, lekko zaokrąglonych ostrzach (Źródło: pixabay.com, Autor: Engin Akyurt)

  Nożyczki chirurgiczne – rodzaje wyróżniane ze względu na zastosowanie

  Tak jak już wspomnieliśmy, nożyczki chirurgiczne najczęściej klasyfikuje się ze względu na kształt końcówek, a także ze względu na zastosowanie. W drugim przypadku można wyróżnić nożyczki narządowe, nożyczki preparacyjne, nożyczki do rozcinania bandaży, czy też nożyczki mikrochirurgiczne.

  Jeśli chodzi o różne rodzaje tych instrumentów, warto zwrócić uwagę na nożyczki Metzenbauma, nożyczki Nelson Metzenbaum oraz nożyczki operacyjne Mayo. Co je charakteryzuje i w jakich zabiegach znajdują zastosowanie?

  Nożyczki Metzenbauma

  Tym co wyróżnia nożyczki Metzenbauma jest bardzo delikatna budowa. Ponieważ są lekkie, bardzo dobrze leżą w dłoni. Ze względu na delikatną budowę, nie należy używać ich do cięcia twardych materiałów, co oznacza, że raczej nie nadają się do docinania materiałów opatrunkowych, ani obcinania nadmiaru nici chirurgicznych. W przypadku nieodpowiedniego użytkowania, można łatwo stępić ich ostrza. Nożyczki Metzenbauma świetnie nadają się do precyzyjnego preparowania tkanek.

  Nożyczki Nelson Metzenbaum

  Nelson Metzenbaum swoim kształtem przypominają nożyczki Metzenbauma, natomiast są o wiele dłuższe. Ze względu na węższe ostrza, łatwo można nimi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, co znacznie ułatwia przeprowadzanie zabiegów. Nożyczki Nelson Metzenbaum idealnie sprawdzają się również przy wykonywaniu cięć w pobliżu powierzchni rany, a także do preparowania w głąb tkanek. Podobnie jak w przypadku nożyczek Metzenbauma, nie należy używać ich do cięcia twardych materiałów. Ze względu na delikatną budowę sprawdzają się przede wszystkim do preparowania tkanek miękkich.

  Nożyczki Mayo

  Kolejnym rodzajem nożyczek chirurgicznych są nożyczki operacyjne Mayo. Ich budowa przypomina budowę standardowych nożyczek chirurgicznych, tyle tylko, że mają lekko zaokrąglone końcówki. Występują zarówno w wersji prostej, jak i zagiętej, co oznacza, że można wybrać spośród nich takie, które będą nadawać się do preparowania w głąb rany, jak i do wykonywania cięć blisko powierzchni rany. Ponieważ mają dość smukłe końcówki, wykorzystuje się je do operowania tkanek miękkich o zwartej budowie.

  Nożyczki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie. Podsumowanie

  Obok skalpela, podstawowym narzędziem służącym do preparowania tkanek są nożyczki chirurgiczne. Te mogą mieć różny kształt, dlatego też wyróżnia się ich rożne rodzaje. Ponieważ chirurdzy w innych przypadkach sięgają po nożyczki proste, a w innych po nożyczki zagięte, dzieli się je nie tylko ze względu na kształt, ale i zastosowanie.

  Warto zapamiętać, że do precyzyjnych nacięć najlepiej sprawdzają się nożyczki o delikatnej budowie, takie jak Nelson Metzenbaum. Z kolei do docinania materiałów opatrunkowych lepszym wyborem będą nożyczki zagięte, ostro ostre.

  Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu na temat podstawowych narzędzi chirurgicznych.

  Źródła

  • Podstawy szycia chirurgicznego; M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2006, wyd.3,
  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
  • Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
  • www.pomysly-na.pl/artykul/nozyczki-chirurgiczne-charakterystyka-104079.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

   Rany cukrzycowe

   Sklep Medyczny Madens
   Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…
  • Inne rodzaje ran wyróżnia się ze względu na głębokość, ryzyko zakażenia oraz mechanizm urazu (Źródło: canva.com)

   Rodzaje ran

   Sklep Medyczny Madens
   W zależności od tego co jest przyczyną przerwania ciągłości skóry, a także jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran. Od tego jakiej wielkości jest uszkodzenie oraz jak długo…
  • Blizny po oparzeniu można poddać terapii laserowej, terapii uciskowej albo zacząć stosować odpowiednie plastry i maści (Źródło: canva.com)

   Blizny po oparzeniu

   Sklep Medyczny Madens
   Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny…
  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×