Konserwacja narzędzi chirurgicznych

Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej. Ta, chociaż jest wytrzymała, przy niewłaściwym postępowaniu może ulec szybkiemu zużyciu. Jak czyścić stal chirurgiczną? Konserwacja narzędzi operacyjnych krok po kroku!

Spis treści

  Korozja narzędzi chirurgicznych – kiedy może wystąpić?

  Ze względu na ciągły kontakt z płynami ustrojowymi, wodą, a także środkami dezynfekującymi, na narzędziach chirurgicznych może wystąpić korozja. W przypadku instrumentów wykonanych ze stali nierdzewnej, wywołuje ją oddziaływanie jonów halogenowych. Te w kontakcie z powierzchnią narzędzia, przenikają przez warstwę pasywną, prowadząc do tworzenia się ubytku korozyjnego.

  Korozja narzędzi chirurgicznych może powstawać również na skutek ocierania się o siebie elementów mechanizmów ruchomych (np. obszaru przegubowego nożyczek), braku ich smarowania oraz nieprawidłowego przechowywania i transportu.

  Korozja narzędzi chirurgicznych może być wynikiem ich niskiej jakości, a także nieodpowiedniej konserwacji i uszkodzeń mechanicznych (Źródło: canva.com)
  Korozja narzędzi chirurgicznych może być wynikiem ich niskiej jakości, a także nieodpowiedniej konserwacji i uszkodzeń mechanicznych (Źródło: canva.com)

  W zależności od wyglądu zmian, a także ich pochodzenia i przyczyn, wyróżnia się różne rodzaje korozji. Może ona pojawiać się na znacznej powierzchni instrumentów chirurgicznych lub jedynie w szczelinach. W niektórych przypadkach prowadzi zaledwie do powstania niewielkiego nalotu, w innych zaś może prowadzić nawet do jego pęknięcia albo złamania.

  Rodzaje korozji na narzędziach chirurgicznych:

  • wżerowa,
  • cierna,
  • wtórna,
  • naprężeniowa,
  • powierzchniowa,
  • stykowa,
  • szczelinowa.

  Aby zapobiec korozji, niezbędna jest właściwa konserwacja narzędzi chirurgicznych, a także minimalizowanie niekorzystnego oddziaływania ze strony wspomnianych czynników sprzyjających jej powstawaniu.

  • Nożyczki chirurgiczne Iris proste
   Nożyczki chirurgiczne (operacyjne) Iris proste, do skórek, paznokci
   Nożyczki medyczne Iris proste z ostrymi końcówkami, z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Mają uniwersalną konstrukcję, dzięki czemu sprawdzają się zarówno w trakcie zabiegów chirurgicznych, jak i ambulatoryjnych. Przeznaczone do wielokrotnego użytku – można je bezpiecznie sterylizować.
   Cena:20,99
  • Nożyczki chirurgiczne Mayo proste
   Nożyczki chirurgiczne (operacyjne) Mayo proste, różne rozmiary
   Nożyczki chirurgiczne Mayo o prostych końcówkach. Odpowiednio wyprofilowane uchwyty, pozwalają na wygodną manipulację nożyczkami. Dzięki zaokrąglonym ostrzom, można nimi preparować nawet w głąb tkanek. Znajdują zastosowanie zarówno w chirurgii miękkiej, jak i twardej.
   Cena:od 31,99
  • Imadło igłotrzymacz Mathieu
   Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mathieu, różne rozmiary
   Igłotrzymacz Mathieu wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Trzyma się go wewnątrz dłoni, między kciukiem i palcami: III, IV i V. Posiada szybki zatrzask, co zapewnia pełną wygodę operowania. Sprawdza się przy podtrzymywaniu igły i wiązaniu końcówek nici chirurgicznych na narzędziu. Dostępny w różnych rozmiarach.
   Cena:od 29,99

  Czym i jak wyczyścić stal chirurgiczną?

  Pierwszym, a zarazem niezwykle istotnym, etapem konserwacji narzędzi chirurgicznych jest ich mycie. Jak wyczyścić stal chirurgiczną? Przede wszystkim dokładnie. Po zakończonym zabiegu z każdego narzędzia należy precyzyjnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia (resztki krwi, fragmenty tkanek). Tylko i wyłącznie wtedy można poddać je sterylizacji.

  Czym wyczyścić stal chirurgiczną? Należy używać przeznaczonych do tego detergentów, a także wody destylowanej. W ten sposób na narzędziach nie będą pojawiały się osad, ani przebarwienia.

  Aby na powierzchni narzędzi nie tworzył się osad, należy płukać je w wodzie destylowanej (Źródło: canva.com)
  Aby na powierzchni narzędzi nie tworzył się osad, należy płukać je w wodzie destylowanej (Źródło: canva.com)

  W kontekście tego czym czyścić stal chirurgiczną, warto wspomnieć o tym, że można robić to ręcznie lub za pomocą myjek automatycznych. Do wyboru są myjki-dezynfektory, a także myjki ultradźwiękowe.

  Po zakończeniu czyszczenia narzędzi chirurgicznych w wodzie i detergencie, można przejść do ich dezynfekcji i sterylizacji.

  Więcej na temat dekontaminacji przeczytasz w artykule o myciu, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi chirurgicznych.

  Konserwacja narzędzi chirurgicznych – zasady

  Konserwacja narzędzi chirurgicznych jest złożonym procesem, na który składają się nie tylko mycie, dezynfekcja i sterylizacja, ale również:

  • kontrola jakości,
  • smarowanie mechanizmów,
  • pakowanie,
  • bezpieczny transport.

  Tak kompleksowa konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas, co przekłada się z kolei na ograniczenie kosztów związanych z zakupem nowego instrumentarium. Niedokładne mycie i nieregularne smarowanie mechanizmów może doprowadzić do degeneracji materiału, z jakiego są wykonane. W takim przypadku na narzędziach mogą pojawiać się deformacje, zarysowania, a nawet pęknięcia, co sprawia, że przestają być one zdatne do użytkowania.

  Konserwacja narzędzi chirurgicznych w pierwszej kolejności skupia się na dekontaminacji. Należy przeprowadzać ją tuż po zabiegu, tak aby pozostałe na nich krew czy resztki tkanek nie były w stanie zaschnąć, co znacznie utrudniłoby ich późniejsze usunięcie.

  Jak powinna wyglądać dalsza konserwacja narzędzi operacyjnych?

  Konserwacja narzędzi chirurgicznych powinna obejmować smarowanie mechanizmów ruchomych (Źródło: canva.com)

  Jedną z ważniejszych kwestii dla prawidłowego działania instrumentarium jest regularna kontrola jakości. Polega ona na dokładnym obejrzeniu narzędzi i przeglądu mechanizmów. W przypadku pęset czy nożyczek mikrochirurgicznych, powierzchnię należy oglądać pod lupą. Umożliwia to dostrzeżenia nawet niewielkich rys, pęknięć, odbarwień i innych oznak korozji.

  Przegląd mechanizmów wymaga dokładnego sprawdzenia działania sprężyn, ząbków, zapadek czy zamków. Jest on szczególnie istotny w przypadku takich instrumentów chirurgicznych jak igłotrzymacze, nożyczki oraz kleszczyki.

  Przy okazji kontroli jakości, warto zadbać o kolejny element konserwacji, jakim jest nasmarowanie mechanizmów. Należy używać do tego tylko i wyłącznie specjalnych środków smarujących, zmniejszających tarcie ruchomych części. Z reguły są one na bazie oleju parafinowego. Mogą mieć postać kropli lub aerozolu.

  Środek należy aplikować na ruchome złącza, zawiasy oraz łożyska. Koniecznie trzeba zadbać o to, aby został on rozprowadzony równomiernie. Najlepiej nanosić go ręcznie. Nieprawidłowe naniesienie lub wybór nieodpowiedniego środka do konserwacji narzędzi chirurgicznych może doprowadzić do ich uszkodzenia – zwłaszcza jeśli mają one elementy z tworzywa sztucznego.

  Czyste narzędzia należy przechowywać w taki sposób, aby chronić je przed zawilgoceniem i osadzaniem się kurzu – najlepiej w zamkniętych szafach. Pod tym kątem trzeba również zwrócić uwagę na opakowania. Ważne jest to, aby były one szczelne i trwałe, a przy tym miały możliwość otworzenia ich przy zachowaniu wszelkich zasad aseptyki. Specjalnych opakowań należy używać także do transportu narzędzi. Na ten czas należy dodatkowo je zabezpieczyć.

  Źródła:

  1. Ogólne wytyczne dla podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia, opracowany przez ekspertów Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, Narodowego Instytutu Leków. Warszawa, Październik 2017
  2. ZMIANY ZEWNĘTRZNE NA POWIERZCHNI INSTRUMENTARIUM, sterylizacja.org.pl
  3. MYCIE, CZYSZCZENIE, WYROBÓW MEDYCZNYCH, Warszawa 2021, Katarzyna Domrzalska, sterylizacja.org.pl
  4. Dekontaminacja sprzętu i środowiska, autor opracowania: dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  5. scharf.pl/main/2020/06/02/mycie-dezynfekcja-i-sterylizacja-narzedzi-chirurgicznych-i-stomatologicznych-medesy/
  6. sterim.eu/blog/zasady-mycia-i-sterylizacji-narzedzi-chirurgicznych
  7. www.dezynfekcja24.com/Konserwacja-narzedzi-medycznych-istotne-elementy-calej-procedury-chelp-pol-113.html

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…
  • Opatrunki hydrożelowe oraz hydrokolowidowe to nowoczesne opatrunki aktywne (Źródło: canva.com)

   Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają…
  • Opatrunki hemostatyczne w każdym momencie dają możliwość szybkiego zatrzymania krwawienia (Źródło: canva.com)

   Opatrunki hemostatyczne. Skuteczne narzędzie w kontroli krwawienia

   Sklep Medyczny Madens
   W każdej apteczce, oprócz plastrów, bandaży, kompresów jałowych i środków do dezynfekcji, powinny znaleźć się opatrunki hemostatyczne. Pozwalają one na zahamowanie krwawienia, nawet w przypadku dużych ran. Wszystko dzięki temu,…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×