Konserwacja narzędzi chirurgicznych

Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej. Ta, chociaż jest wytrzymała, przy niewłaściwym postępowaniu może ulec szybkiemu zużyciu. Jak czyścić stal chirurgiczną? Konserwacja narzędzi operacyjnych krok po kroku!

Spis treści

    Korozja narzędzi chirurgicznych – kiedy może wystąpić?

    Ze względu na ciągły kontakt z płynami ustrojowymi, wodą, a także środkami dezynfekującymi, na narzędziach chirurgicznych może wystąpić korozja. W przypadku instrumentów wykonanych ze stali nierdzewnej, wywołuje ją oddziaływanie jonów halogenowych. Te w kontakcie z powierzchnią narzędzia, przenikają przez warstwę pasywną, prowadząc do tworzenia się ubytku korozyjnego.

    Korozja narzędzi chirurgicznych może powstawać również na skutek ocierania się o siebie elementów mechanizmów ruchomych (np. obszaru przegubowego nożyczek), braku ich smarowania oraz nieprawidłowego przechowywania i transportu.

    Korozja narzędzi chirurgicznych może być wynikiem ich niskiej jakości, a także nieodpowiedniej konserwacji i uszkodzeń mechanicznych (Źródło: canva.com)
    Korozja narzędzi chirurgicznych może być wynikiem ich niskiej jakości, a także nieodpowiedniej konserwacji i uszkodzeń mechanicznych (Źródło: canva.com)

    W zależności od wyglądu zmian, a także ich pochodzenia i przyczyn, wyróżnia się różne rodzaje korozji. Może ona pojawiać się na znacznej powierzchni instrumentów chirurgicznych lub jedynie w szczelinach. W niektórych przypadkach prowadzi zaledwie do powstania niewielkiego nalotu, w innych zaś może prowadzić nawet do jego pęknięcia albo złamania.

    Rodzaje korozji na narzędziach chirurgicznych:

    • wżerowa,
    • cierna,
    • wtórna,
    • naprężeniowa,
    • powierzchniowa,
    • stykowa,
    • szczelinowa.

    Aby zapobiec korozji, niezbędna jest właściwa konserwacja narzędzi chirurgicznych, a także minimalizowanie niekorzystnego oddziaływania ze strony wspomnianych czynników sprzyjających jej powstawaniu.

    • Nożyczki chirurgiczne Iris proste
      Nożyczki chirurgiczne (operacyjne) Iris proste, do skórek, paznokci
      Nożyczki medyczne Iris proste z ostrymi końcówkami, z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Mają uniwersalną konstrukcję, dzięki czemu sprawdzają się zarówno w trakcie zabiegów chirurgicznych, jak i ambulatoryjnych. Przeznaczone do wielokrotnego użytku – można je bezpiecznie sterylizować.
      Cena:20,99
    • Nożyczki chirurgiczne Mayo proste
      Nożyczki chirurgiczne (operacyjne) Mayo proste, różne rozmiary
      Nożyczki chirurgiczne Mayo o prostych końcówkach. Odpowiednio wyprofilowane uchwyty, pozwalają na wygodną manipulację nożyczkami. Dzięki zaokrąglonym ostrzom, można nimi preparować nawet w głąb tkanek. Znajdują zastosowanie zarówno w chirurgii miękkiej, jak i twardej.
      Cena:od 31,99
    • Imadło igłotrzymacz Mathieu
      Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mathieu, różne rozmiary
      Igłotrzymacz Mathieu wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Trzyma się go wewnątrz dłoni, między kciukiem i palcami: III, IV i V. Posiada szybki zatrzask, co zapewnia pełną wygodę operowania. Sprawdza się przy podtrzymywaniu igły i wiązaniu końcówek nici chirurgicznych na narzędziu. Dostępny w różnych rozmiarach.
      Cena:od 29,99

    Czym i jak wyczyścić stal chirurgiczną?

    Pierwszym, a zarazem niezwykle istotnym, etapem konserwacji narzędzi chirurgicznych jest ich mycie. Jak wyczyścić stal chirurgiczną? Przede wszystkim dokładnie. Po zakończonym zabiegu z każdego narzędzia należy precyzyjnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia (resztki krwi, fragmenty tkanek). Tylko i wyłącznie wtedy można poddać je sterylizacji.

    Czym wyczyścić stal chirurgiczną? Należy używać przeznaczonych do tego detergentów, a także wody destylowanej. W ten sposób na narzędziach nie będą pojawiały się osad, ani przebarwienia.

    Aby na powierzchni narzędzi nie tworzył się osad, należy płukać je w wodzie destylowanej (Źródło: canva.com)
    Aby na powierzchni narzędzi nie tworzył się osad, należy płukać je w wodzie destylowanej (Źródło: canva.com)

    W kontekście tego czym czyścić stal chirurgiczną, warto wspomnieć o tym, że można robić to ręcznie lub za pomocą myjek automatycznych. Do wyboru są myjki-dezynfektory, a także myjki ultradźwiękowe.

    Po zakończeniu czyszczenia narzędzi chirurgicznych w wodzie i detergencie, można przejść do ich dezynfekcji i sterylizacji.

    Więcej na temat dekontaminacji przeczytasz w artykule o myciu, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi chirurgicznych.

    Konserwacja narzędzi chirurgicznych – zasady

    Konserwacja narzędzi chirurgicznych jest złożonym procesem, na który składają się nie tylko mycie, dezynfekcja i sterylizacja, ale również:

    • kontrola jakości,
    • smarowanie mechanizmów,
    • pakowanie,
    • bezpieczny transport.

    Tak kompleksowa konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas, co przekłada się z kolei na ograniczenie kosztów związanych z zakupem nowego instrumentarium. Niedokładne mycie i nieregularne smarowanie mechanizmów może doprowadzić do degeneracji materiału, z jakiego są wykonane. W takim przypadku na narzędziach mogą pojawiać się deformacje, zarysowania, a nawet pęknięcia, co sprawia, że przestają być one zdatne do użytkowania.

    Konserwacja narzędzi chirurgicznych w pierwszej kolejności skupia się na dekontaminacji. Należy przeprowadzać ją tuż po zabiegu, tak aby pozostałe na nich krew czy resztki tkanek nie były w stanie zaschnąć, co znacznie utrudniłoby ich późniejsze usunięcie.

    Jak powinna wyglądać dalsza konserwacja narzędzi operacyjnych?

    Konserwacja narzędzi chirurgicznych powinna obejmować smarowanie mechanizmów ruchomych (Źródło: canva.com)

    Jedną z ważniejszych kwestii dla prawidłowego działania instrumentarium jest regularna kontrola jakości. Polega ona na dokładnym obejrzeniu narzędzi i przeglądu mechanizmów. W przypadku pęset czy nożyczek mikrochirurgicznych, powierzchnię należy oglądać pod lupą. Umożliwia to dostrzeżenia nawet niewielkich rys, pęknięć, odbarwień i innych oznak korozji.

    Przegląd mechanizmów wymaga dokładnego sprawdzenia działania sprężyn, ząbków, zapadek czy zamków. Jest on szczególnie istotny w przypadku takich instrumentów chirurgicznych jak igłotrzymacze, nożyczki oraz kleszczyki.

    Przy okazji kontroli jakości, warto zadbać o kolejny element konserwacji, jakim jest nasmarowanie mechanizmów. Należy używać do tego tylko i wyłącznie specjalnych środków smarujących, zmniejszających tarcie ruchomych części. Z reguły są one na bazie oleju parafinowego. Mogą mieć postać kropli lub aerozolu.

    Środek należy aplikować na ruchome złącza, zawiasy oraz łożyska. Koniecznie trzeba zadbać o to, aby został on rozprowadzony równomiernie. Najlepiej nanosić go ręcznie. Nieprawidłowe naniesienie lub wybór nieodpowiedniego środka do konserwacji narzędzi chirurgicznych może doprowadzić do ich uszkodzenia – zwłaszcza jeśli mają one elementy z tworzywa sztucznego.

    Czyste narzędzia należy przechowywać w taki sposób, aby chronić je przed zawilgoceniem i osadzaniem się kurzu – najlepiej w zamkniętych szafach. Pod tym kątem trzeba również zwrócić uwagę na opakowania. Ważne jest to, aby były one szczelne i trwałe, a przy tym miały możliwość otworzenia ich przy zachowaniu wszelkich zasad aseptyki. Specjalnych opakowań należy używać także do transportu narzędzi. Na ten czas należy dodatkowo je zabezpieczyć.

    Źródła:

    1. Ogólne wytyczne dla podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia, opracowany przez ekspertów Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, Narodowego Instytutu Leków. Warszawa, Październik 2017
    2. ZMIANY ZEWNĘTRZNE NA POWIERZCHNI INSTRUMENTARIUM, sterylizacja.org.pl
    3. MYCIE, CZYSZCZENIE, WYROBÓW MEDYCZNYCH, Warszawa 2021, Katarzyna Domrzalska, sterylizacja.org.pl
    4. Dekontaminacja sprzętu i środowiska, autor opracowania: dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
    5. scharf.pl/main/2020/06/02/mycie-dezynfekcja-i-sterylizacja-narzedzi-chirurgicznych-i-stomatologicznych-medesy/
    6. sterim.eu/blog/zasady-mycia-i-sterylizacji-narzedzi-chirurgicznych
    7. www.dezynfekcja24.com/Konserwacja-narzedzi-medycznych-istotne-elementy-calej-procedury-chelp-pol-113.html

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

      Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

      Sklep Medyczny Madens
      Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
    • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

      Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

      Sklep Medyczny Madens
      W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
    • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

      Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…
    • Ubranie ochronne dla pacjenta to niezbędny element na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: sasint)

      Ubrania operacyjne dla pacjenta – rodzaje, właściwości

      Sklep Medyczny Madens
      Na bloku operacyjnym wymagane jest, aby używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Odzież na blok operacyjny powinna być lekka,…
    • To jak zdjąć szwy powinien wiedzieć nie tylko chirurg, ale także lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka (źródło: Pixabay.com, autor: Dominik Karch)

      Jak zdjąć szwy? Jak wygląda usuwanie szwów i kto je wykonuje?

      Sklep Medyczny Madens
      Jeśli lekarz lub pielęgniarka wiedzą, jak zdejmować szwy, jest to wtedy zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy nić zacznie wrastać. Jak temu zapobiec? Kiedy i jak…
    • Na rynku są różne rodzaje opatrunków, a wśród nich szereg opatrunków specjalistycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: HeungSoon, SEOUL/KOREA)

      Rodzaje opatrunków i ich zastosowanie, przykłady

      Sklep Medyczny Madens
      Przed opatrzeniem rany ciętej czy też innych obrażeń należy wiedzieć, jakie są rodzaje opatrunków i ich zastosowanie. Dzieli się je m.in. ze względu na właściwości. Różne rodzaje opatrunków można wyróżnić…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

      Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
      Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
      Zamknij

      Fartuchy medyczne

      RozmiarLXL
      Długość rękawa57cm60cm
      Długość całkowita110cm120cm
      Szerokość ramion62cm70cm
      Szerokosć na dole130cm150cm

      Fartuchy chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
      Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

      Ubrania chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
      Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
      Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
      Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
      Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

      ×