Jak zdjąć szwy? Jak wygląda usuwanie szwów i kto je wykonuje?

Jeśli lekarz lub pielęgniarka wiedzą, jak zdejmować szwy, jest to wtedy zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy nić zacznie wrastać. Jak temu zapobiec? Kiedy i jak zdjąć szwy chirurgiczne, a także kto powinien się tym zająć? Wyjaśniamy!

Spis treści

    Kto zdejmuje szwy?

    Jeśli do zaopatrzenia rany skóry zastosowano szwy niewchłanialne, po pewnym czasie należy je zdjąć. W przeciwieństwie do nici wchłanialnych, nie są one w stanie samodzielnie się rozpuścić. Kto zdejmuje szwy? Z reguły robi to lekarz lub pielęgniarka pracujący w poradni chirurgicznej. Niemniej jednak odpowiednie kwalifikacje posiadają do tego także lekarze rodzinni czy pielęgniarki środowiskowo rodzinne.

    W praktyce to, kto zdejmuje szwy, zależy od tego gdzie zostały one założone. Jeśli szycie miało miejsce w ramach pobytu w oddziale szpitalnym, na ich usunięcie można zgłosić się do poradni przyszpitalnej.

    W szczególnych przypadkach zdjęciem szwów może zająć się inny lekarz. Mowa tutaj m.in. o usuwaniu ich po porodzie naturalnym albo cesarskim cięciu. Niekiedy nawet zajmuje się tym położna.

    Zapraszamy także do przeczytania artykułu o tym, jakie szwy zakładane są po porodzie i cesarskim cięciu.

    Jak i kiedy zdejmuje się szwy?

    Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak wyciągnąć szwy i myśli o tym, aby zrobić to samodzielnie. Zawsze należy jednak udać się z tym do poradni chirurgicznej, pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej lub lekarza rodzinnego. Specjaliści mają wiedzę na temat tego jak ściągać szwy, a także dysponują właściwymi narzędziami. W ten sposób procedura jest wykonana w pełni bezpiecznie, a w dodatku bezboleśnie. Samodzielne zdjęcie szwów mogłoby natomiast doprowadzić do wielu poważnych powikłań.

    Kiedy zdjąć szwy? To zależy od tempa gojenia się rany. Czynnikami, które mają na to wpływ są zarówno te ustrojowe, jak i miejscowe. To znaczy, że termin ściągnięcia szwów w danym przypadku będzie podyktowany nie tylko wielkością i umiejscowieniem rany, ale także istnieniem chorób ogólnoustrojowych i przyjmowanych w związku z tym leków. Z reguły procedurę tą można przeprowadzić w ciągu 5 do 14 dni od zabiegu.

    To kiedy należy zdjąć szwy zależy przede wszystkim od tego, jak goi się rana (Źródło: materiały własne)
    To kiedy należy zdjąć szwy zależy przede wszystkim od tego, jak goi się rana (Źródło: materiały własne)

    Zdolność gojenia jest o wiele lepsza u dzieci. Niekiedy możliwe jest u nich zdjęcie szwów już po 4 dniach od zabiegu. U osób starszych odbywa się to znacznie wolniej, co wymaga pozostawienia ich na dłuższy czas. Przy zastosowaniu szwu śródskórnego, niekiedy możliwe jest nawet usunięcie go dopiero po upływie miesiąca.

    Tak jak już wspomnieliśmy, na to kiedy i jak zdejmuje się szwy, bardzo duży wpływ ma też umiejscowienie rany. Skóra najszybciej goi się na powiekach, natomiast najdłużej na plecach i kończynach. Jak ściągnąć szwy, żeby zrobić to prawidłowo? Należy pamiętać przy tym o kilku kwestiach.

    Jak ściągnąć szwy chirurgiczne?

    Jak ściągnąć szwy chirurgiczne? Technika jest dość prosta. Zwłaszcza w przypadku szwów pojedynczych i kiedy rana goi się prawidłowo.

    Przed przystąpieniem do procedury właściwej należy dokładnie zdezynfekować skórę pacjenta. Niezbędne jest także założenie rękawiczek ochronnych.

    Usuwanie szwów wymaga precyzji i zachowania higieny (Źródło: materiały własne)
    Usuwanie szwów wymaga precyzji i zachowania higieny (Źródło: materiały własne)

    Nici najwygodniej zdejmuje się za pomocą imadła. Wystarczy chwycić nim koniec szwu, a następnie przeciąć go skalpelem lub nożyczkami tuż pod węzłem. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nigdy nie zrobić tego w dwóch miejscach. W ten sposób fragment nici mógłby zostać pod skórą, co uniemożliwiłoby atraumatyczne usunięcie całego szwu. Następnie wystarczy pociągnąć fragment nici trzymany imadłem. Należy robić to w kierunku do rany. W przeciwnym razie ta mogłaby się rozejść.

    Niezwykle istotne jest, aby końców nici, które znajdowały się na zewnątrz, nigdy nie przeciągać przez wnętrze rany. Mogłoby to doprowadzić do wystąpienia wtórnego zakażenia.

    • Nożyczki chirurgiczne do szwów Spencer
      Nożyczki, nożyce do szwów Spencer (Littauer), różne rozmiary
      Proste nożyczki do szwów typu Spencer. Służą bezpiecznemu zdejmowaniu szwów chirurgicznych. Nożyczki do zdejmowania szwów na końcu jednego ostrza posiadają specjalny haczyk, który pozwala chirurgowi z łatwością podważyć nić, a następnie ją przeciąć. Wykonane ze stali nierdzewnej, mogą być poddawane wielokrotnej sterylizacji. Dostępne w dwóch rozmiarach.  
      Cena:od 23,99
    • Imadło igłotrzymacz Mayo Hegar
      Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mayo-Hegar, różne rozmiary
      Igłotrzymacz Mayo Hegar z wygodnymi uszkami i zatrzaskiem w uchwycie. Od wewnętrznej strony części roboczej posiada radełkowanie, co sprawia, że igła trzyma się w nim niezwykle stabilnie. Wykonany z wysokogatunkowej stali chirurgicznej. Dostępny w różnych rozmiarach.
      Cena:od 32,99
    • Imadło igłotrzymacz Mathieu
      Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mathieu, różne rozmiary
      Igłotrzymacz Mathieu wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Trzyma się go wewnątrz dłoni, między kciukiem i palcami: III, IV i V. Szybki zatrzask, co zapewnia wygodę operowania. Sprawdza się przy podtrzymywaniu igły i wiązaniu końcówek nici chirurgicznych na narzędziu. Dostępny w różnych rozmiarach.
      Cena:od 51,99

    Jak się zdejmuje metalowe szwy?

    Szczególnym rodzajem szwów chirurgicznych są te wykonane z metalu. Bardzo często zakłada się je w trudno dostępnych miejscach, a także wtedy, kiedy konieczne jest równomierne naciągnięcie tkanek. Jak usuwa się szwy metalowe? Tak zwane zszywki zdejmuje się za pomocą specjalnego urządzenia. Można korzystać przy tym także z odpowiednio wygiętych kleszczyków.

    Jak się zdejmuje metalowe szwy tym sposobem? Należy wsunąć ostrą końcówkę kleszczyków pod zszywkę, a następnie ją przeciąć. Później wystarczy ją już tylko wyciągnąć.

    Taka metoda sprawia, że cała procedura jest szybka oraz całkowicie bezbolesna. W kwestii tego jak usuwa się szwy metalowe, należy jeszcze pamiętać o tym, aby po ich wyciągnięciu, bliznę dokładnie zdezynfekować i, jeśli istnieje taka konieczność, zabezpieczyć opatrunkiem

    Jak usuwa się wrośnięte szwy?

    Zdjęcie szwów w nieodpowiednim terminie może skutkować powstaniem bliznowca (Źródło: materiały własne)

    Jeśli szwy nie zostaną usunięte w odpowiednim momencie, istnieje wysokie ryzyko wrośnięcia ich w skórę. W takim przypadku ich zdjęcie nie jest już takie proste.

    Jak usunąć wrośnięte szwy? Wymaga to dużej wprawy. Sama procedura tego, jak wyciągnąć wrośnięte szwy, wygląda podobnie, jak przy standardowym zabiegu, natomiast jest o wiele bardziej bolesna.

    Ponadto, na skutek wrośnięcia się szwów może dojść do powstania bliznowca. Zawsze należy więc usuwać je w odpowiednim terminie.

    Źródła:

    1. Jak szyć? Odc. 10. Usuwanie szwów, Patronat merytoryczny dr hab. N. med. Prof. Nadzw. UM Bogusław Antoszewski, Konsultacja merytoryczna lek. Piotr Stabryła, Klinika Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej  i Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dostęp umed.pl/odcinek-10-usuwanie-szwow/
    2. pielegniarkadodomu.pl/usuniecie-klamerek-po-operacji/
    3. pogotowiepielegniarskie.com.pl/usuniecie-szwow-staplerow/
    4. nfz-szczecin.pl/vtt5i_news_1821_zdjecie_szwow_zabieg_prosty_kto_ma_go_wykonac_.htm
    5. Chirurgia, Repetytorium dla studentów Kolegium Karkonoskiego, Oskar Pelzer, KOLEGIUM KARKONOSKIE w Jeleniej Górze (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), Jelenia Góra 2008
    6. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2
    7. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

      Konserwacja narzędzi chirurgicznych

      Sklep Medyczny Madens
      Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
    • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

      Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

      Sklep Medyczny Madens
      Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
    • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

      Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

      Sklep Medyczny Madens
      W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
    • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

      Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…
    • Ubranie ochronne dla pacjenta to niezbędny element na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: sasint)

      Ubrania operacyjne dla pacjenta – rodzaje, właściwości

      Sklep Medyczny Madens
      Na bloku operacyjnym wymagane jest, aby używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Odzież na blok operacyjny powinna być lekka,…
    • Na rynku są różne rodzaje opatrunków, a wśród nich szereg opatrunków specjalistycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: HeungSoon, SEOUL/KOREA)

      Rodzaje opatrunków i ich zastosowanie, przykłady

      Sklep Medyczny Madens
      Przed opatrzeniem rany ciętej czy też innych obrażeń należy wiedzieć, jakie są rodzaje opatrunków i ich zastosowanie. Dzieli się je m.in. ze względu na właściwości. Różne rodzaje opatrunków można wyróżnić…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

      Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
      Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
      Zamknij

      Fartuchy medyczne

      RozmiarLXL
      Długość rękawa57cm60cm
      Długość całkowita110cm120cm
      Szerokość ramion62cm70cm
      Szerokosć na dole130cm150cm

      Fartuchy chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
      Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

      Ubrania chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
      Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
      Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
      Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
      Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

      ×