Zdarza się, że ze względu na dużą rozległość urazu, występowanie chorób przewlekłych, otyłość czy indywidualne predyspozycje organizmu, rany goją się wyjątkowo długo. Często dotyczy to osób z cukrzycą lub niedożywieniem. Tempo gojenia się rany zależy od wielu czynników miejscowych i ogólnoustrojowych. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę, aby proces ten był jak najkrótszy? Jak przyspieszyć gojenie ran, a przy okazji uniknąć powstania nieestetycznej blizny? Podpowiadamy!
Spis treści
Opatrunki specjalistyczne
Co przyspiesza gojenie ran?
Wiele osób mających cukrzycę, niedokrwistość czy zakażenie ogólnoustrojowe zastanawia się nad tym, co przyspiesza gojenie ran. Tacy pacjenci mają często z tym problem. Tak naprawdę trudno określić, co na gojenie ran jest najlepsze, bowiem proces ten determinuje wiele czynników, a wpływ na jego przebieg mają także indywidualne predyspozycje. Istnieje jednak kilka zasad, którymi warto się kierować, by leczenie trwało jak najkrócej.
Co na szybkie gojenie rany? Przede wszystkim prawidłowe leczenie, które powinno opierać się nie tylko na jej zamknięciu, ale także wcześniejszym oczyszczeniu i późniejszym utrzymywaniu optymalnego stopnia wilgotności. W przypadku ran trudno gojących się, lekarze często decydują się na zastosowanie leczenia miejscowego, opartego na 6 głównych etapach. Mowa o systemie TIMERS, na który składają się:
- oczyszczenie tkanek,
- redukcja stanu zapalnego,
- utrzymanie wilgotnego środowiska,
- zapewnienie odpowiednich warunków do epitelizacji i zamknięcia rany,
- wsparcie regeneracji tkanek,
- czynniki społeczne, czyli edukacja, pomoc socjalna w środowisku domowym i opieka nad chorym i raną.
Alternatywnym systemem leczenia ran trudno gojących się jest MOIST(S). W jego przypadku poszczególne etapy leczenia wyglądają następująco:
- balans wilgotności,
- uzupełnianie tleny w tkankach i zlikwidowanie hipoksji,
- zlikwidowanie infekcji i zakażenia,
- modyfikacja gojenia,
- zarządzanie tkanką (z zastosowaniem stosownych płynów do pielęgnacji i oczyszczenia rany),
- pomoc socjalna.
Jak można zauważyć, w kwestii tego, co przyspiesza gojenie rany, ogromne znaczenie ma utrzymywanie wokół niej odpowiednio wilgotnego środowiska. W tym celu należy stosować w leczonym obszarze specjalne maści lub żele. Wspomagają one proces gojenia i jednocześnie działają antybakteryjnie. Doskonałą alternatywą jest zastosowanie specjalistycznego opatrunku z maścią lub opatrunku hydrożelowego.
Co na szybsze gojenie się ran? Sprawdzić może się m.in. Prontosan® hydrogel X do ran ostrych, przewlekłych i oparzeniowych, a także opatrunek Atrauman® Hartmann z maścią, która chroni przed przyklejaniem się go do powierzchni rany.
-
Prontosan® hydrogel X – żel do ran ostrych, przewlekłych i oparzeniowychBezbarwny, dwuskładnikowy Prontosan® hydrogel X do każdego rodzaju ran. Posiada właściwości nawilżające, oczyszczające oraz przeciwbakteryjne. Przyśpiesza gojenie się ran oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.Cena:281,99zł
-
Hartmann Atrauman® opatrunek siatkowy z maścią na ranyChroni przed przyklejaniem się opatrunku do rany. Zapewnia właściwe odprowadzanie wysięku dzięki hydrofobowej siatce poliestrowej. Nie pozostawia trudnych do usunięcia resztek maści. Może być stosowany jako opatrunek pooperacyjny i specjalistyczny w leczeniu ran przewlekłych i ostrych. Jest łatwy w zmianie i zapewnia minimalny ból podczas jego usuwania.Cena:od 49,99zł
-
Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.Cena:od 70,99zł
Jak przyspieszyć gojenie rany na ustach?
Niektóre osoby zastanawiają się nad tym, jak przyspieszyć gojenie rany na ustach. Jest to miejsce szczególnie problematyczne, ze względu na ciągły ruch warg przy mówieniu. W przypadku ran pooperacyjnych czy większych urazów, zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza. Natomiast przy niewielkich skaleczeniach czy opryszczce, najlepiej sięgnąć po specjalne plastry.
Większość powierzchownych ran w tym miejscu goi się stosunkowo szybko. Jeśli specyfika urazu tego nie wymaga, nie ma potrzeby stosowania antybakteryjnego żelu, ani innych preparatów tego typu. Warto natomiast uważać na miejsce urazu w trakcie higieny jamy ustnej. Niekiedy sprawdzają się również maści o działaniu nawilżającym.
Jak przyspieszyć gojenie ran – domowe sposoby
Istnieją róże sposoby gojenia się ran. Przede wszystkim mowa tutaj o rychłozroście i ziarninowaniu. Sposób, a także czas trwania poszczególnych faz gojenia się rany, zależą od tego czy doszło do zakażenia, czy tkanki są wystarczająco ukrwione, czy nie dochodzi do nadmiernego wysięku, a także od odpowiedniego odżywienia organizmu i zastosowania właściwego opatrunku. W przypadku niewielkich urazów, proces ten powinien przebiegać stosunkowo szybko. Jeśli tak nie jest, warto udać się z raną do specjalisty. Ten oceni, jaki jest jej stan i podpowie, w jaki sposób należy z nią postępować.
Niektórzy decydują się działać w tej kwestii na własną rękę. Jak przyspieszyć gojenie ran? Domowe sposoby bywają niestety nieskuteczne i zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. W niektórych przypadkach (na rany trądzikowe lub przy niewielkich skaleczeniach i otarciach) można ewentualnie zdecydować się na zastosowanie na ranę żelu aloesowego, miodu czy kremu z nagietka.
Przy poważnych urazach czy owrzodzeniach, koniecznie należy jednak sięgnąć po specjalistyczne opatrunki tak, by nie doprowadzić do rozwoju infekcji czy postępującej degradacji tkanek. Pomoże to także uniknąć powstania nieestetycznej blizny, co jest szczególnie istotne w widocznych miejscach.
Chcąc przyśpieszyć gojenie się jakichkolwiek ran, należy zadbać o właściwą dietę. Przede wszystkim trzeba skupić się na dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości białka. Pełni ono rolę budulcową i ma ogromny wpływ na przebieg procesu regeneracji tkanek.
Wolne gojenie się ran
Powolne gojenie się ran może mieć różne podłoża. Bardzo często jest to objaw cukrzycy, a także takich chorób, jak:
- nowotwory.
- niewydolność nerek,
- zespół krótkiego jelita,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- choroba Crohna,
Wolne gojenie się ran może być także wynikiem chemioterapii, niedożywienia, utraty białek ustroju oraz przyjmowania glikokortykosterydów. Mając do czynienia z którymkolwiek z tych czynników, warto od razu zwrócić na to uwagę swojemu lekarzowi, tak by od razu zalecił odpowiedni sposób leczenia rany, co z pewnością pozwoli znacznie przyspieszyć proces gojenia.
Źródła:
- Chirurgia, Repetytorium dla studentów Kolegium Karkonoskiego, Oskar Pelzer, KOLEGIUM KARKONOSKIE w Jeleniej Górze (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), Jelenia Góra 2008
- https://forumleczeniaran.pl/jak-przyspieszyc-gojenie-ran-3-wazne-zasady/#
- Rany: podział i gojenie się ran. Leczenie ran, Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej, Jerzy Leszczyński, dostęp: https://chirurgia-transplantacyjna.wum.edu.pl/sites/chirurgia-transplantacyjna.wum.edu.pl/files/seminarium_rany_podzial_gojenie_i_leczenie_iii_r.pdf
- forumleczeniaran.pl/10-bledow-ktore-moga-spowolnic-proces-gojenia-ran-pooperacyjnych/
- https://forumleczeniaran.pl/jak-przyspieszyc-gojenie-ran-3-wazne-zasady/#
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy