Rodzaje ran

W zależności od tego co jest przyczyną przerwania ciągłości skóry, a także jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran. Od tego jakiej wielkości jest uszkodzenie oraz jak długo może się goić, będzie zależeć sposób leczenia. Jakie są rodzaje ran ze względu na ich głębokość, czas trwania czy ryzyko zakażenia? Poniżej rodzaje ran i ich charakterystyka.

Spis treści

    Klasyfikacja ran – informacje ogólne

    Rany można podzielić ze względu na kilka czynników. Najczęściej w klasyfikacji uwzględnia się ich głębokość, czas trwania, czynniki uszkadzające, to jak duże jest skażenie oraz jakie istnieje prawdopodobieństwo skażenia.

    Klasyfikacja ran ze względu na głębokość:

    • powierzchowne
    • głębokie
    • drążące

    Rany powierzchowne to takie, w przypadku których uraz nie przekracza warstwy podskórnej tkanki podskórnej. Głębokie sięgają natomiast poza tkankę podskórną. Rany drążące mogą drążyć do jam ciała i uszkadzać głęboko położone narządy wewnętrzne.

    Klasyfikacja ran ze względu na czas trwania:

    • ostre
    • przewlekłe

    Ranami ostrymi nazywa się te, które powstały na skutek działania czynników zewnętrznych, a ich gojenie trwa zwykle do 7 dni. Przewlekłe są natomiast wynikiem wystąpienia choroby bądź chorób współistniejących.

    Ze względu na różne sposoby powstania urazu, głębokość i ryzyko zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran (Źródło: Materiały własne)
    Ze względu na różne sposoby powstania urazu, głębokość i ryzyko zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran (Źródło: Materiały własne)

    Klasyfikacja ran ze względu na mechanizm urazu:

    • cięte
    • tłuczone
    • skalpujące
    • postrzałowe
    • otarcia
    • oparzenia

    Kiedy przerwanie ciągłości skóry jest wynikiem działania ostrego narzędzia, mówi się o ranie ciętej. Kiedy narzędzie jest tępe, powstaje rana tłuczona. Najczęściej ma ona nierówne brzegi. Na skutek działania pocisków lub ich części, dochodzi do powstania rany postrzałowej. Rany skalpujące, inaczej nazywane płatowymi są urazami, w przypadku których dochodzi do odwarstwienia skóry od podłoża. Kiedy uszkodzony jest naskórek oraz powierzchowne warstwy skóry właściwej, mówi się o otarciach. Oparzeniami nazywa się z kolei rany powstałe wskutek działania wysokich bądź niskich temperatur lub substancji chemicznych.

    Klasyfikacja ran chirurgicznych

    W chirurgii najczęściej stosuje się podział ran ze względu na obecność skażenia i ryzyko zakażenia. W ten sposób wyróżnia się rany o małym ryzyku zakażenia, takie jak rany czyste, czyste skażone oraz skażone, a także rany o dużym ryzyku zakażenia, czyli rany o dużym skażeniu, brudne lub już zakażone.

    Klasyfikacja ran chirurgicznych obejmuje rany o małym i dużym ryzyku zakażenia (Źródło: canva.com)
    Klasyfikacja ran chirurgicznych obejmuje rany o małym i dużym ryzyku zakażenia (Źródło: canva.com)

    Klasyfikacja ran chirurgicznych:

    • zakażone
    • brudne
    • skażone
    • czyste skażone
    • czyste

    Ranami zakażonymi są te z klinicznymi objawami zakażenia jeszcze przed naruszeniem ciągłości tkanek skóry. Brudnymi są rany urazowe, w przypadku których zauważalna jest obecność tkanek martwiczych, ciała obcego, treści kałowej lub rozległe uszkodzenie tkanek. Ranami skażonymi nazywa się te z masywnym wyciekiem do rany. Mogą być to rany skażone w trakcie operacji treścią z jamy otrzewnej, treścią kałową, mające kontakt z zakażoną żółcią bądź roponerczem.

    • nici chirurgiczne wchłanialne Optime R
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA rapid – OPTIME® R
      Szwy syntetyczne, plecione o szybkim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu (PGA Rapid). Zapewniają doskonałe wyniki leczenia ran. Rekomendowane w sytuacjach, w których potrzebny jest krótki czas podtrzymywania rany. Nici bezbarwne, nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. 36 saszetek w opakowaniu.
      Cena:od 335,11
    • nici chirurgiczne wchłanialne Monotime polidioksanon
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PDS MONOTIME®
      Szwy syntetyczne, monofilamentowe o długim czasie absorpcji, wykonane z polidioksanonu (PDS). Charakteryzuje je regularne wchłanianie i wysoka stabilność w długim okresie. Polecane do zaopatrywania ran o długim okresie gojenia.
      Cena:od 335,11
    • nici chirurgiczne wchłanialne plecionka PGA OPTIME
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA OPTIME®
      Nici syntetyczne, plecione, o średnim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego (PGA) ze specjalnym powleczeniem dla lepszego pasażu przez tkankę. Zapewniają wysoką początkową siłą podtrzymywania i regularne wchłanianie. Dzięki wysokiej poręczności i regularnej absorpcji znajdują szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej. 36 saszetek w opakowaniu.  (z wyjątkiem podwiązek na rolce pakowanych po 24 saszetki).
      Cena:od 239,50

    Rany czyste skażone to te, które w trakcie operacji miały styczność ze światłem przewodu pokarmowego czy układu moczowo-płciowego, ale było to kontrolowane i wcześniej zostały do tego odpowiednio przygotowane. Ranami czystymi są natomiast te, które nie miały styczności ze wspomnianymi czynnikami, a w trakcie operacji została zachowana całkowita aseptyka, przez co ryzyko wystąpienia zakażenia jest przy nich znikome. Nie mają one żadnych cech zapalenia.

    Klasyfikacja ran przewlekłych

    Rany przewlekłe wymagają kompleksowego leczenia i regularnej zmiany opatrunku (Źródło: canva.com)

    Szczególnym rodzajem ran są rany przewlekłe, które najczęściej powstają w wyniku zaburzeń  związanych z występowaniem u pacjenta choroby bądź wielu chorób współistniejących. Mowa tutaj o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu immunologicznego czy też niewydolności układu krążenia. Rany przewlekłe mogą być także wynikiem nieprawidłowości mających miejsce w przebiegu poszczególnych etapów gojenia.

    Klasyfikacja ran przewlekłych:

    • rozległe rany oparzeniowe
    • odleżyny
    • zespół stopy cukrzycowej
    • niedokrwienne owrzodzenia tętnicze
    • owrzodzenia tętnicze goleni
    • owrzodzenia żylne goleni
    • neuroartropatie
    • rany pourazowe

    Rany przewlekłe mogą nieść za sobą wiele powikłań, również tych zagrażających życiu pacjenta, dlatego też niezwykle ważne jest, aby do ich leczenia podchodzić kompleksowo. Należy skupić się zarówno na prawidłowym gojeniu się rany, jak i leczeniu schorzenia, na skutek którego doszło do jej powstania.

    Źródła:

    1. Szwy chirurgiczne, Stanisław Zapalski, Paweł Chęciński, A-Medica Press, 1999
    2. Kurs szycia chirurgicznego, III Ogólnopolska Konferencja Naukowa ‘CHIRURGIA DZIECIĘCA’; Poznań, 2013
    3. RANY I ICH LECZENIE; lek. Paulina Wierzbicka, III Katedra Chirurgii Ogólnej UJ CM, Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej z Onkologią, Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie
    4. Rany: podział i gojenie się ran. Leczenie ran. Odleżyny. Opracował: Jerzy Leszczyński, Klinika Chirurgii Ogólnej I Endokrynologicznej
    5. Leczenie Ran, Oficjalne czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, członka Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran, ISSN: 1733-4101 | e-ISSN: 1733-7607 Zeszyt 1 | Tom 17 | 2020 | Kwartalnik

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Wysięk z rany może mieć różną barwę i konsystencję i świadczyć o różnych procesach (Źródło: canva.com)

      Wysięk z rany

      Marcin Lewicki
      Pojawienie się przezroczystego wysięku z rany w trakcie fazy ziarninowania czy naskórkowania jest sytuacją jak najbardziej normalną. Niemniej jednak w momencie, w którym wysięk z rany pooperacyjnej zaczyna być mętny,…
    • Apteczka pierwszej pomocy musi być wyposażona w taki sposób, aby umożliwić zaopatrzenie rany, zabezpieczenie złamania czy zatamowanie krwawienia (Źródło: canva.com)

      Apteczka pierwszej pomocy

      Marcin Lewicki
      Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy może nawet uratować życie. Bez niej trudno zaopatrzyć nagły uraz czy zatamować krwawienie, w związku z czym warto mieć ją w domu, samochodzie, a także…
    • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

      Rany cukrzycowe

      Sklep Medyczny Madens
      Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…
    • Blizny po oparzeniu można poddać terapii laserowej, terapii uciskowej albo zacząć stosować odpowiednie plastry i maści (Źródło: canva.com)

      Blizny po oparzeniu

      Sklep Medyczny Madens
      Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny…
    • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

      Ziarninowanie rany

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
    • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

      Opatrunek na odleżyny

      Sklep Medyczny Madens
      Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×