W zależności od tego co jest przyczyną przerwania ciągłości skóry, a także jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran. Od tego jakiej wielkości jest uszkodzenie oraz jak długo może się goić, będzie zależeć sposób leczenia. Jakie są rodzaje ran ze względu na ich głębokość, czas trwania czy ryzyko zakażenia? Poniżej rodzaje ran i ich charakterystyka.
Spis treści
Nici chirurgiczne
Klasyfikacja ran – informacje ogólne
Rany można podzielić ze względu na kilka czynników. Najczęściej w klasyfikacji uwzględnia się ich głębokość, czas trwania, czynniki uszkadzające, to jak duże jest skażenie oraz jakie istnieje prawdopodobieństwo skażenia.
Klasyfikacja ran ze względu na głębokość:
- powierzchowne
- głębokie
- drążące
Rany powierzchowne to takie, w przypadku których uraz nie przekracza warstwy podskórnej tkanki podskórnej. Głębokie sięgają natomiast poza tkankę podskórną. Rany drążące mogą drążyć do jam ciała i uszkadzać głęboko położone narządy wewnętrzne.
Klasyfikacja ran ze względu na czas trwania:
- ostre
- przewlekłe
Ranami ostrymi nazywa się te, które powstały na skutek działania czynników zewnętrznych, a ich gojenie trwa zwykle do 7 dni. Przewlekłe są natomiast wynikiem wystąpienia choroby bądź chorób współistniejących.
Klasyfikacja ran ze względu na mechanizm urazu:
- cięte
- tłuczone
- skalpujące
- postrzałowe
- otarcia
- oparzenia
Kiedy przerwanie ciągłości skóry jest wynikiem działania ostrego narzędzia, mówi się o ranie ciętej. Kiedy narzędzie jest tępe, powstaje rana tłuczona. Najczęściej ma ona nierówne brzegi. Na skutek działania pocisków lub ich części, dochodzi do powstania rany postrzałowej. Rany skalpujące, inaczej nazywane płatowymi są urazami, w przypadku których dochodzi do odwarstwienia skóry od podłoża. Kiedy uszkodzony jest naskórek oraz powierzchowne warstwy skóry właściwej, mówi się o otarciach. Oparzeniami nazywa się z kolei rany powstałe wskutek działania wysokich bądź niskich temperatur lub substancji chemicznych.
Klasyfikacja ran chirurgicznych
W chirurgii najczęściej stosuje się podział ran ze względu na obecność skażenia i ryzyko zakażenia. W ten sposób wyróżnia się rany o małym ryzyku zakażenia, takie jak rany czyste, czyste skażone oraz skażone, a także rany o dużym ryzyku zakażenia, czyli rany o dużym skażeniu, brudne lub już zakażone.
Klasyfikacja ran chirurgicznych:
- zakażone
- brudne
- skażone
- czyste skażone
- czyste
Ranami zakażonymi są te z klinicznymi objawami zakażenia jeszcze przed naruszeniem ciągłości tkanek skóry. Brudnymi są rany urazowe, w przypadku których zauważalna jest obecność tkanek martwiczych, ciała obcego, treści kałowej lub rozległe uszkodzenie tkanek. Ranami skażonymi nazywa się te z masywnym wyciekiem do rany. Mogą być to rany skażone w trakcie operacji treścią z jamy otrzewnej, treścią kałową, mające kontakt z zakażoną żółcią bądź roponerczem.
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA rapid – OPTIME® RSzwy syntetyczne, plecione o szybkim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu (PGA Rapid). Zapewniają doskonałe wyniki leczenia ran. Rekomendowane w sytuacjach, w których potrzebny jest krótki czas podtrzymywania rany. Nici bezbarwne, nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. 36 saszetek w opakowaniu.Cena:od 372,31zł
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PDS MONOTIME®Szwy syntetyczne, monofilamentowe o długim czasie absorpcji, wykonane z polidioksanonu (PDS). Charakteryzuje je regularne wchłanianie i wysoka stabilność w długim okresie. Polecane do zaopatrywania ran o długim okresie gojenia.Cena:od 379,31zł
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA OPTIME®Nici syntetyczne, plecione, o średnim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego (PGA) ze specjalnym powleczeniem dla lepszego pasażu przez tkankę. Zapewniają wysoką początkową siłą podtrzymywania i regularne wchłanianie. Dzięki wysokiej poręczności i regularnej absorpcji znajdują szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej. 36 saszetek w opakowaniu. (z wyjątkiem podwiązek na rolce pakowanych po 24 saszetki).Cena:od 256,09zł
Rany czyste skażone to te, które w trakcie operacji miały styczność ze światłem przewodu pokarmowego czy układu moczowo-płciowego, ale było to kontrolowane i wcześniej zostały do tego odpowiednio przygotowane. Ranami czystymi są natomiast te, które nie miały styczności ze wspomnianymi czynnikami, a w trakcie operacji została zachowana całkowita aseptyka, przez co ryzyko wystąpienia zakażenia jest przy nich znikome. Nie mają one żadnych cech zapalenia.
Klasyfikacja ran przewlekłych
Szczególnym rodzajem ran są rany przewlekłe, które najczęściej powstają w wyniku zaburzeń związanych z występowaniem u pacjenta choroby bądź wielu chorób współistniejących. Mowa tutaj o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu immunologicznego czy też niewydolności układu krążenia. Rany przewlekłe mogą być także wynikiem nieprawidłowości mających miejsce w przebiegu poszczególnych etapów gojenia.
Klasyfikacja ran przewlekłych:
- rozległe rany oparzeniowe
- odleżyny
- zespół stopy cukrzycowej
- niedokrwienne owrzodzenia tętnicze
- owrzodzenia tętnicze goleni
- owrzodzenia żylne goleni
- neuroartropatie
- rany pourazowe
Rany przewlekłe mogą nieść za sobą wiele powikłań, również tych zagrażających życiu pacjenta, dlatego też niezwykle ważne jest, aby do ich leczenia podchodzić kompleksowo. Należy skupić się zarówno na prawidłowym gojeniu się rany, jak i leczeniu schorzenia, na skutek którego doszło do jej powstania.
Źródła:
- Szwy chirurgiczne, Stanisław Zapalski, Paweł Chęciński, A-Medica Press, 1999
- Kurs szycia chirurgicznego, III Ogólnopolska Konferencja Naukowa ‘CHIRURGIA DZIECIĘCA’; Poznań, 2013
- RANY I ICH LECZENIE; lek. Paulina Wierzbicka, III Katedra Chirurgii Ogólnej UJ CM, Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej z Onkologią, Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie
- Rany: podział i gojenie się ran. Leczenie ran. Odleżyny. Opracował: Jerzy Leszczyński, Klinika Chirurgii Ogólnej I Endokrynologicznej
- Leczenie Ran, Oficjalne czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, członka Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran, ISSN: 1733-4101 | e-ISSN: 1733-7607 Zeszyt 1 | Tom 17 | 2020 | Kwartalnik
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy