Stripy chirurgiczne

Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie łączą brzegi skóry, jednocześnie jej nie podrażniając. Stripy medyczne nadają się do zaopatrywania małych ran, skaleczeń, a także niewielkich nacięć chirurgicznych. Kiedy można założyć je zamiast szwów oraz jak zrobić to prawidłowo? Poniżej kilka wskazówek.

Spis treści

  Stripy na rany

  W przypadku konieczności szybkiego zaopatrzenia skaleczenia czy niewielkiego nacięcia, można zastosować stripy do ran, które pozwalają na dokładne zbliżenie krawędzi skóry bez użycia nici chirurgicznych. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych szwów, a także zszywek, nazywanych inaczej szwami mechanicznymi.

  Stripy na ranę mają postać specjalnych plastrów. By zbliżyć za ich pomocą brzegi skóry, wystarczy we właściwy sposób je nakleić. Ze względu na dużą wygodę i prostotę aplikacji, stripy na rany pozwalają na znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu i zwiększenie komfortu pacjenta.

  Stripy chirurgiczne można stosować samodzielnie, ale mogą one służyć także jako dodatkowa stabilizacja rany w połączeniu ze szwami albo zszywkami (Źródło: canva.com)
  Stripy chirurgiczne można stosować samodzielnie, ale mogą one służyć także jako dodatkowa stabilizacja rany w połączeniu ze szwami albo zszywkami (Źródło: canva.com)

  Jak założyć stripy na ranę?

  W kwestii tego, jak założyć stripy na ranę, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy w danym przypadku ich wykorzystanie jest w ogóle możliwe. Żeby tak było, rana musi być stosunkowo niewielka. Ponadto jej brzegi powinny bez problemu dać zbliżyć się do siebie palcami lub za pomocą kleszczy chirurgicznych.

  Jak przykleić stripy, kiedy jest to możliwe? W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić obszar wokół rany, osuszyć, a także usunąć z niego nadmiar włosów. Następnie należy zbliżyć do siebie krawędzie skóry. Można zrobić to palcami lub wykorzystać kleszczyki.

  Pora przejść do umieszczenia pasków. Jak nakleić stripy? Jeśli są one pojedyncze, należy aplikować je w odstępach około 3 mm. Jeśli stripy są ze sobą połączone, wystarczy przytrzymać ich krawędzie w miejscu, gdzie znajduje się papier podkładowy i umieścić na ranie. Następnie należy je docisnąć i upewnić się, że rana jest właściwie zamknięta, a paski się nie rozciągają.

  Należy zwrócić uwagę na to, że dokładny sposób aplikacji stripów zależy od producenta. Ich zastosowanie ma wiele zalet, natomiast trzeba zauważyć, że nie zawsze się one sprawdzają. Nie powinno się ich stosować m.in. w przypadku obecności wysięku czy łoju skórnego i wszędzie tam, gdzie panuje wilgotne środowisko. Ich aplikacja może być też znacznie utrudniona w miejscach, gdzie rosną włosy. Ponadto stripów nie można używać przy ranach zainfekowanych.

  Stripy zamiast szwów

  Stripy zamiast szwów bardzo dobrze sprawdzają się do zamykania małych ran oraz nacięć chirurgicznych. Ponieważ są atraumatyczne, zapewniają wysoki efekt estetyczny. Ich zastosowanie zapewnia powstanie minimalnej blizny, dlatego też, kiedy tylko jest to możliwe, warto używać ich zamiast szwów, które niekiedy pozostawiają po sobie ślady.

  Przylepcem, który pozwala na bezpieczne zamknięcie małych ran oraz nacięć chirurgicznych są stripy szwy Omnistrip®. Są one od spodu pokryte hipoalergicznym klejem, dzięki czemu nadają się do użytku nawet w przypadku pacjentów o wrażliwej skórze. Stripy te są wykonane z elastycznej włókniny. Ta doskonale przepuszcza powietrze i parę wodną, co przekłada się na jeszcze większy komfort pacjenta i pozwala zachować naturalne funkcje skóry.

  Paski tego typu są przeznaczone do użytku profesjonalnego. Niemniej jednak można znaleźć również plastry do zamykania ran, które nadają się do samodzielnej aplikacji. Trzeba natomiast pamiętać, że w przypadku poważnego uszkodzenia skóry, warto skonsultować się z lekarzem i to jemu pozostawić decyzję co do tego, w jaki sposób należy zaopatrzyć ranę.

  Stripy na rany – kiedy należy zdjąć takie plastry?

  Stripy sprawdzają się głównie do zaopatrywania niewielkich skaleczeń oraz nacięć chirurgicznych (Źródło: canva.com)

  Kiedy rana jest niewielka i bez problemu można zbliżyć do siebie jej brzegi, do jej zaopatrzenia można wykorzystać stripy plastry. Kiedy zdjąć takie paski? To zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od wielkości i rodzaju rany. Okres, przez który mogą one pozostać na ranie jest różny także w zależności od ich producenta.

  Stripy na rany – kiedy zdjąć wspomniane plastry Omnistrip®? Producent tych pasków wskazuje, że mogą one w bezpieczny sposób pozostać na ranie przez okres do 7 dni. Jeśli przez ten czas nie zdąży się ona zagoić, można zastąpić je nowymi stripami, natomiast nie więcej niż 3 razy.

  Na samym końcu warto zaznaczyć, że zużytych stripów pod żadnym pozorem nie należy stosować ponownie. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem zakażenia rany. Są one jednorazowego użytku.

  Źródła:

  1. Instrukcja użytkowania 3M™ Steri‑Strip™
  2. https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/p/d/v000057960/
  3. Instrukcja użytkowania Hartmann Omnistrip®
  4. https://www.hartmann.info/pl-pl/produkty-medyczne/leczenie-ran/przylepne-zabepieczenie-opatrunk%C3%B3w/wound-closure/omnistrip%C2%AE#products

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

   Plastry chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…
  • Siatka po operacji przepukliny może wrastać się w różnym okresie, w zależności od swojej struktury

   Jak długo wrasta siatka po operacji przepukliny?

   Marcin Lewicki
   Leczenie przepuklin za pomocą siatek chirurgicznych to obecnie najskuteczniejsza technika w hernioplastyce. Zapewnia mniejszy odsetek nawrotów, a także ogranicza prawdopodobieństwo występowania przewlekłych dolegliwości bólowych. Czy siatka po operacji przepukliny zanika,…
  • Podkłady medyczne na łóżko to specjalne pokrycia, które chronią materac przed zmoczeniem i zabrudzeniem, zwiększając higienę pracy (Źródło: materiały własne).

   Podkłady medyczne – typy i rozmiary

   Marcin Lewicki
   Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na…
  • Wysięk z rany może mieć różną barwę i konsystencję i świadczyć o różnych procesach (Źródło: canva.com)

   Wysięk z rany

   Marcin Lewicki
   Pojawienie się przezroczystego wysięku z rany w trakcie fazy ziarninowania czy naskórkowania jest sytuacją jak najbardziej normalną. Niemniej jednak w momencie, w którym wysięk z rany pooperacyjnej zaczyna być mętny,…
  • Apteczka pierwszej pomocy musi być wyposażona w taki sposób, aby umożliwić zaopatrzenie rany, zabezpieczenie złamania czy zatamowanie krwawienia (Źródło: canva.com)

   Apteczka pierwszej pomocy

   Sklep Medyczny Madens
   Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy może nawet uratować życie. Bez niej trudno zaopatrzyć nagły uraz czy zatamować krwawienie, w związku z czym warto mieć ją w domu, samochodzie, a także…
  • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

   Rany cukrzycowe

   Sklep Medyczny Madens
   Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×