Stripy chirurgiczne

Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie łączą brzegi skóry, jednocześnie jej nie podrażniając. Stripy medyczne nadają się do zaopatrywania małych ran, skaleczeń, a także niewielkich nacięć chirurgicznych. Kiedy można założyć je zamiast szwów oraz jak zrobić to prawidłowo? Poniżej kilka wskazówek.

Spis treści

    Stripy na rany

    W przypadku konieczności szybkiego zaopatrzenia skaleczenia czy niewielkiego nacięcia, można zastosować stripy do ran, które pozwalają na dokładne zbliżenie krawędzi skóry bez użycia nici chirurgicznych. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych szwów, a także zszywek, nazywanych inaczej szwami mechanicznymi.

    Stripy na ranę mają postać specjalnych plastrów. By zbliżyć za ich pomocą brzegi skóry, wystarczy we właściwy sposób je nakleić. Ze względu na dużą wygodę i prostotę aplikacji, stripy na rany pozwalają na znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu i zwiększenie komfortu pacjenta.

    Stripy chirurgiczne można stosować samodzielnie, ale mogą one służyć także jako dodatkowa stabilizacja rany w połączeniu ze szwami albo zszywkami (Źródło: canva.com)
    Stripy chirurgiczne można stosować samodzielnie, ale mogą one służyć także jako dodatkowa stabilizacja rany w połączeniu ze szwami albo zszywkami (Źródło: canva.com)

    Jak założyć stripy na ranę?

    W kwestii tego, jak założyć stripy na ranę, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy w danym przypadku ich wykorzystanie jest w ogóle możliwe. Żeby tak było, rana musi być stosunkowo niewielka. Ponadto jej brzegi powinny bez problemu dać zbliżyć się do siebie palcami lub za pomocą kleszczy chirurgicznych.

    Jak przykleić stripy, kiedy jest to możliwe? W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić obszar wokół rany, osuszyć, a także usunąć z niego nadmiar włosów. Następnie należy zbliżyć do siebie krawędzie skóry. Można zrobić to palcami lub wykorzystać kleszczyki.

    Pora przejść do umieszczenia pasków. Jak nakleić stripy? Jeśli są one pojedyncze, należy aplikować je w odstępach około 3 mm. Jeśli stripy są ze sobą połączone, wystarczy przytrzymać ich krawędzie w miejscu, gdzie znajduje się papier podkładowy i umieścić na ranie. Następnie należy je docisnąć i upewnić się, że rana jest właściwie zamknięta, a paski się nie rozciągają.

    Należy zwrócić uwagę na to, że dokładny sposób aplikacji stripów zależy od producenta. Ich zastosowanie ma wiele zalet, natomiast trzeba zauważyć, że nie zawsze się one sprawdzają. Nie powinno się ich stosować m.in. w przypadku obecności wysięku czy łoju skórnego i wszędzie tam, gdzie panuje wilgotne środowisko. Ich aplikacja może być też znacznie utrudniona w miejscach, gdzie rosną włosy. Ponadto stripów nie można używać przy ranach zainfekowanych.

    Stripy zamiast szwów

    Stripy zamiast szwów bardzo dobrze sprawdzają się do zamykania małych ran oraz nacięć chirurgicznych. Ponieważ są atraumatyczne, zapewniają wysoki efekt estetyczny. Ich zastosowanie zapewnia powstanie minimalnej blizny, dlatego też, kiedy tylko jest to możliwe, warto używać ich zamiast szwów, które niekiedy pozostawiają po sobie ślady.

    Przylepcem, który pozwala na bezpieczne zamknięcie małych ran oraz nacięć chirurgicznych są stripy szwy Omnistrip®. Są one od spodu pokryte hipoalergicznym klejem, dzięki czemu nadają się do użytku nawet w przypadku pacjentów o wrażliwej skórze. Stripy te są wykonane z elastycznej włókniny. Ta doskonale przepuszcza powietrze i parę wodną, co przekłada się na jeszcze większy komfort pacjenta i pozwala zachować naturalne funkcje skóry.

    Paski tego typu są przeznaczone do użytku profesjonalnego. Niemniej jednak można znaleźć również plastry do zamykania ran, które nadają się do samodzielnej aplikacji. Trzeba natomiast pamiętać, że w przypadku poważnego uszkodzenia skóry, warto skonsultować się z lekarzem i to jemu pozostawić decyzję co do tego, w jaki sposób należy zaopatrzyć ranę.

    Stripy na rany – kiedy należy zdjąć takie plastry?

    Stripy sprawdzają się głównie do zaopatrywania niewielkich skaleczeń oraz nacięć chirurgicznych (Źródło: canva.com)

    Kiedy rana jest niewielka i bez problemu można zbliżyć do siebie jej brzegi, do jej zaopatrzenia można wykorzystać stripy plastry. Kiedy zdjąć takie paski? To zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od wielkości i rodzaju rany. Okres, przez który mogą one pozostać na ranie jest różny także w zależności od ich producenta.

    Stripy na rany – kiedy zdjąć wspomniane plastry Omnistrip®? Producent tych pasków wskazuje, że mogą one w bezpieczny sposób pozostać na ranie przez okres do 7 dni. Jeśli przez ten czas nie zdąży się ona zagoić, można zastąpić je nowymi stripami, natomiast nie więcej niż 3 razy.

    Na samym końcu warto zaznaczyć, że zużytych stripów pod żadnym pozorem nie należy stosować ponownie. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem zakażenia rany. Są one jednorazowego użytku.

    Źródła:

    1. Instrukcja użytkowania 3M™ Steri‑Strip™
    2. https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/p/d/v000057960/
    3. Instrukcja użytkowania Hartmann Omnistrip®
    4. https://www.hartmann.info/pl-pl/produkty-medyczne/leczenie-ran/przylepne-zabepieczenie-opatrunk%C3%B3w/wound-closure/omnistrip%C2%AE#products

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…
    • Najważniejszym aspektem w kontekście tego, jak przyśpieszyć gojenie ran, jest zastosowanie właściwego opatrunku (Źródło: canva.com)

      Jak przyspieszyć gojenie ran?

      Marcin Lewicki
      Zdarza się, że ze względu na dużą rozległość urazu, występowanie chorób przewlekłych, otyłość czy indywidualne predyspozycje organizmu, rany goją się wyjątkowo długo. Często dotyczy to osób z cukrzycą lub niedożywieniem.…
    • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

      Plastry chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×