Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie łączą brzegi skóry, jednocześnie jej nie podrażniając. Stripy medyczne nadają się do zaopatrywania małych ran, skaleczeń, a także niewielkich nacięć chirurgicznych. Kiedy można założyć je zamiast szwów oraz jak zrobić to prawidłowo? Poniżej kilka wskazówek.
Spis treści
Nici chirurgiczne
Stripy na rany
W przypadku konieczności szybkiego zaopatrzenia skaleczenia czy niewielkiego nacięcia, można zastosować stripy do ran, które pozwalają na dokładne zbliżenie krawędzi skóry bez użycia nici chirurgicznych. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych szwów, a także zszywek, nazywanych inaczej szwami mechanicznymi.
Stripy na ranę mają postać specjalnych plastrów. By zbliżyć za ich pomocą brzegi skóry, wystarczy we właściwy sposób je nakleić. Ze względu na dużą wygodę i prostotę aplikacji, stripy na rany pozwalają na znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu i zwiększenie komfortu pacjenta.
Jak założyć stripy na ranę?
W kwestii tego, jak założyć stripy na ranę, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy w danym przypadku ich wykorzystanie jest w ogóle możliwe. Żeby tak było, rana musi być stosunkowo niewielka. Ponadto jej brzegi powinny bez problemu dać zbliżyć się do siebie palcami lub za pomocą kleszczy chirurgicznych.
Jak przykleić stripy, kiedy jest to możliwe? W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić obszar wokół rany, osuszyć, a także usunąć z niego nadmiar włosów. Następnie należy zbliżyć do siebie krawędzie skóry. Można zrobić to palcami lub wykorzystać kleszczyki.
Pora przejść do umieszczenia pasków. Jak nakleić stripy? Jeśli są one pojedyncze, należy aplikować je w odstępach około 3 mm. Jeśli stripy są ze sobą połączone, wystarczy przytrzymać ich krawędzie w miejscu, gdzie znajduje się papier podkładowy i umieścić na ranie. Następnie należy je docisnąć i upewnić się, że rana jest właściwie zamknięta, a paski się nie rozciągają.
Należy zwrócić uwagę na to, że dokładny sposób aplikacji stripów zależy od producenta. Ich zastosowanie ma wiele zalet, natomiast trzeba zauważyć, że nie zawsze się one sprawdzają. Nie powinno się ich stosować m.in. w przypadku obecności wysięku czy łoju skórnego i wszędzie tam, gdzie panuje wilgotne środowisko. Ich aplikacja może być też znacznie utrudniona w miejscach, gdzie rosną włosy. Ponadto stripów nie można używać przy ranach zainfekowanych.
Stripy zamiast szwów
Stripy zamiast szwów bardzo dobrze sprawdzają się do zamykania małych ran oraz nacięć chirurgicznych. Ponieważ są atraumatyczne, zapewniają wysoki efekt estetyczny. Ich zastosowanie zapewnia powstanie minimalnej blizny, dlatego też, kiedy tylko jest to możliwe, warto używać ich zamiast szwów, które niekiedy pozostawiają po sobie ślady.
Przylepcem, który pozwala na bezpieczne zamknięcie małych ran oraz nacięć chirurgicznych są stripy szwy Omnistrip®. Są one od spodu pokryte hipoalergicznym klejem, dzięki czemu nadają się do użytku nawet w przypadku pacjentów o wrażliwej skórze. Stripy te są wykonane z elastycznej włókniny. Ta doskonale przepuszcza powietrze i parę wodną, co przekłada się na jeszcze większy komfort pacjenta i pozwala zachować naturalne funkcje skóry.
-
Omnistrip® – plastry, paski do zamykania ran, szwówPrzylepiec włókninowy Omnistrip® w kolorze cielistym. Jest pokryty delikatnym dla skóry klejem, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień. Pozwala na szybkie i bezpieczne zamykanie małych ran oraz nacięć chirurgicznych.Cena:od 143,99zł
-
Kleszcze, kleszczyki Pean chirurgiczne, naczyniowe, zagięte, różne rozmiaryKleszczyki hemostatyczne typu Pean z wygiętymi końcówkami. Wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Posiadają praktyczny zatrzask w uchwycie i poprzeczne rowki, co zapewnia skuteczne zaciśnięcie naczynia. Ze względu na idealnie wyprofilowaną część roboczą, gwarantują pełen komfort operowania. Dostępne w różnych rozmiarach.Cena:od 29,99zł
-
Rękawice chirurgiczne, sterylne, lateksowe, bezpudrowe, różne rozmiary (10 par) EURODERM MCLateksowe, bezpudrowe rękawiczki chirurgiczne EURODERM MC w anatomicznym kształcie. Zapewniają operującemu swobodę ruchów i pewny chwyt, co przekłada się na wysokie bezpieczeństwo zabiegu. Pakowane parami w sterylne blistry. Cena za 10 par.Cena:od 27,90zł
Paski tego typu są przeznaczone do użytku profesjonalnego. Niemniej jednak można znaleźć również plastry do zamykania ran, które nadają się do samodzielnej aplikacji. Trzeba natomiast pamiętać, że w przypadku poważnego uszkodzenia skóry, warto skonsultować się z lekarzem i to jemu pozostawić decyzję co do tego, w jaki sposób należy zaopatrzyć ranę.
Stripy na rany – kiedy należy zdjąć takie plastry?
Kiedy rana jest niewielka i bez problemu można zbliżyć do siebie jej brzegi, do jej zaopatrzenia można wykorzystać stripy plastry. Kiedy zdjąć takie paski? To zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od wielkości i rodzaju rany. Okres, przez który mogą one pozostać na ranie jest różny także w zależności od ich producenta.
Stripy na rany – kiedy zdjąć wspomniane plastry Omnistrip®? Producent tych pasków wskazuje, że mogą one w bezpieczny sposób pozostać na ranie przez okres do 7 dni. Jeśli przez ten czas nie zdąży się ona zagoić, można zastąpić je nowymi stripami, natomiast nie więcej niż 3 razy.
Na samym końcu warto zaznaczyć, że zużytych stripów pod żadnym pozorem nie należy stosować ponownie. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem zakażenia rany. Są one jednorazowego użytku.
Źródła:
- Instrukcja użytkowania 3M™ Steri‑Strip™
- https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/p/d/v000057960/
- Instrukcja użytkowania Hartmann Omnistrip®
- https://www.hartmann.info/pl-pl/produkty-medyczne/leczenie-ran/przylepne-zabepieczenie-opatrunk%C3%B3w/wound-closure/omnistrip%C2%AE#products
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy