Pojawienie się przezroczystego wysięku z rany w trakcie fazy ziarninowania czy naskórkowania jest sytuacją jak najbardziej normalną. Niemniej jednak w momencie, w którym wysięk z rany pooperacyjnej zaczyna być mętny, żółty, a nawet czerwonawy, należy jak najszybciej zareagować. Sączące się rany mogą świadczyć o rozwoju stanu zapalnego lub pojawieniu się zakażenia bakteryjnego. W artykule wyjaśniamy, co to jest wysięk oraz jak postępować, by nie doszło do zakłócenia procesu gojenia.
Spis treści
Opatrunki specjalistyczne
Co to jest wysięk?
W kontekście tego, co to jest wysięk, należy wspomnieć o tym, że na niektórych etapach procesu gojenia, jest on naturalnym zjawiskiem. Pojawienie się niewielkiej ilości przezroczystego lub słomkowego płynu o rzadkiej, wodnistej konsystencji pozwala utrzymać wilgotne środowisko wokół rany, a także sprzyja jej oczyszczaniu. Kiedy natomiast zaczyna przybierać on niepokojącą barwę, jest mętny i gęsty, a nawet ma nieprzyjemny zapach, może świadczyć o pojawieniu się poważnych powikłań.
Szczególną uwagę należy zwrócić wtedy, kiedy wysięk z rany jest:
- różowy,
- żółty,
- kremowy,
- mleczny,
- beżowy,
- brązowy,
- zielonkawy,
- jasnoczerwony,
- czerwony,
- gęstszy niż woda,
- rzadki, ale mętny,
- rzadki, ale o nieprawidłowej barwie,
- gęsty.
Kiedy dochodzi do powikłań w gojeniu się rany, w wysięku znajdują się inne składniki, niż przy prawidłowym procesie. To skutkuje zmianą w jego barwie i konsystencji, a także może powodować pojawianie się nieprzyjemnego zapachu. Jest on mieszaniną cytokin i czynników wzrostu. Ponadto znajdują się w nim enzymy proteolityczne oraz czynniki prozapalne. W takim przypadku wysięk zakłóca proces gojenia, a nawet może prowadzić do rozszerzenia się rany i maceracji tkanek. Niszczy on bowiem czynniki wzrostowe, białka organizmu i macierz zewnątrzkomórkową, a do tego może zatrzymywać proliferację komórek.
Typy nieprawidłowego wysięku z rany:
- surowiczo-krwisty,
- surowiczo-ropny,
- włóknisty,
- wysięk ropny z rany,
- krwisto-ropny,
- krwotoczny.
Żółty wysięk z rany lub o zabarwieniu kremowym czy beżowym (surowiczo-ropny), może świadczyć o rozwijającym się zakażeniu. Jest on wtedy rzadki, ale jednocześnie mętny. Wysięk ropny z rany również może mieć kolor żółty ale też mleczny, beżowy, brązowy czy zielonkawy, natomiast jest on znacznie bardziej gęsty i ma nieprzyjemny zapach. Pojawia się on w sytuacji, kiedy już dojdzie do zakażenia.
Opatrunki na rany sączące
Do prawidłowego gojenia się rany niezbędne jest jej właściwe zaopatrzenie. Opatrunek powinien zapewniać optymalnie wilgotne środowisko, co oznacza, że jednocześnie powinien dostarczać wilgoci i pochłaniać ewentualny nadmiar wysięku. Będzie to sprzyjać dokładnemu oczyszczeniu rany i pozwoli ochronić ją przed rozwojem infekcji.
Na rynku dostępne są różnego rodzaju hydrowłókniste opatrunki na rany sączące, pianki czy plastry na sączące się rany, które znajdują zastosowanie w zależności od stopnia intensywności wysięku. Pozwalają one na pochłonięcie jego nadmiaru, zapobiegając maceracji okolicznych tkanek.
Opatrunki na rany sączące:
- poliuretanowo-piankowe,
- siatkowe z maścią ochronną,
- superabsorbenty,
- hydrokoloidy.
- opatrunki płucząco-absorpcyjne,
- alginiany,
- dekstranomery.
Każdy opatrunek na rany sączące powinien zostać dobrany przez specjalistę. Sposób leczenia zawsze musi być dopasowany do rodzaju i stanu urazu. Inny opatrunek na sączące się rany sprawdzi się w przypadku ran pooperacyjnych, natomiast inny przy ranach ostrych czy ranach przewlekłych.
Co na sączące rany?
Oprócz opatrunku na sączące się rany warto zastosować także żel, który pozwoli zapobiec rozwojowi infekcji i przyśpieszyć proces gojenia. Powinien mieć on właściwości oczyszczające i przeciwbakteryjne. Najlepiej, aby wyróżniał się wysoką skutecznością mikrobójczą i był zgodny z różnymi rodzajami opatrunków.
Maść na sączące się rany musi wykazywać się doskonałą tolerancją dla tkanek. Nie może uczulać, ani wywoływać podrażnień. Najlepszym wyborem są te preparaty, które stabilizują pH rany, wspomagając tym samym istotne procesy.
Stosowanie żelu przy ranach sączących nie tylko pozwala na stworzenie bariery przeciwbakteryjnej, ale także ułatwia bezbolesną zmianę opatrunków., co jest szczególnie istotne dla komfortu pacjenta. By bez problemu móc na niego przykleić opatrunek wtórny, warto poszukać preparatu, który w swoim składzie nie będzie posiadał glicerolu.
-
Zetuvit® Plus opatrunek z superabsorbentem (SAP) na rany silnie sącząceCzterowarstwowy, superabsorpcyjny opatrunek Zetuvit® Plus z cząsteczkami SAP do stosowania na rany zakażone i niezakażone, silnie i umiarkowanie sączące. Posiada mocne właściwości absorpcyjne, stwarzając optymalne warunki gojenia. Nie przywiera do rany, przez co zmiana opatrunku nie wywołuje dyskomfortu.Cena:od 160,99zł
-
Prontosan® hydrogel X – żel do ran ostrych, przewlekłych i oparzeniowychBezbarwny, dwuskładnikowy Prontosan® hydrogel X do każdego rodzaju ran. Posiada właściwości nawilżające, oczyszczające oraz przeciwbakteryjne. Przyśpiesza gojenie się ran oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.Cena:281,99zł
-
Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.Cena:od 70,99zł
O tym co na sączące rany sprawdzi się w przypadku danego pacjenta, zawsze powinni zadecydować lekarz lub pielęgniarka. Należy przy tym uwzględniać nie tylko rodzaj wysięku, ale także etiologię, lokalizację i rozległość rany. Nie bez znaczenia jest również ogólny stan pacjenta.
Źródła:
- Fizjologia i patofizjologia procesu gojenia ran; Stanisław Dąbrowiecki, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej, Akademia Medyczna w Bydgoszczy
- PIELĘGNACJA SKÓRY I RANY; Podstawowe informacje w zakresie pielęgnacji rany, Produkty do przygotowania łożyska i antyseptyki rany; ZESZYT VII, tłumaczenie: Magdalena Biegańska biuro „Biegańska-Office”, Przewodniczący zespołu recenzentów: dr n. biol. Grzegorz Ziółkowski
- https://www.hartmann.info/pl-pl/articles/f/d/wysiek-z-rany-co-robic
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy