Powikłania pooperacyjne

Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym bólem, a nawet rozejściem się rany. Jakie są najczęstsze powikłania pooperacyjne, w jaki sposób je rozpoznać i jakie są ich przyczyny? Wyjaśniamy.

Spis treści

    Rozejście rany po zdjęciu szwów

    W celu zapobiegania powikłaniom, niezbędne jest przestrzeganie właściwych procesów przed, około- oraz pooperacyjnych. Kluczowa jest też sama technika operacyjna. Kiedy ta zostanie nieodpowiednio dobrana, możliwe jest rozejście się rany po zdjęciu szwów, a nawet, gdy te jeszcze podtrzymują jej brzegi.

    Rozejście się brzegów rany może być także objawem miejscowego zakażenia miejsca operowanego. Może towarzyszyć mu ból, naciek, a także ropny wysięk. Do przyczyn rozejścia się rany po szyciu zalicza się także: nadmierną otyłość, zbieranie się krwi w łożysku rany czy zbyt gwałtowne uruchamianie pacjenta.

    W celu ograniczenia ryzyka pojawienia się powikłań pooperacyjnych niezbędne jest stosowanie się do procedur przed-, około- oraz pooperacyjnych, a w tym ciągłe monitorowanie stanu pacjenta (Źródło: canva.com)
    W celu ograniczenia ryzyka pojawienia się powikłań pooperacyjnych niezbędne jest stosowanie się do procedur przed-, około- oraz pooperacyjnych, a w tym ciągłe monitorowanie stanu pacjenta (Źródło: canva.com)

    Do rozejścia się rany po szyciu może dojść m.in. na skutek:

    • nieodpowiedniej techniki operacyjnej,
    • zropienia rany,
    • zakażenia rany,
    • długotrwałego stosowania sterydów przed zabiegiem operacyjnym,
    • chorób współistniejących, takich jak cukrzyca czy mocznica.

    Do czynników mogących przyczyniać się do rozejścia się rany po szyciu należą także:

    • kaszel,
    • wymioty,
    • wzdęcia,
    • niedożywienie,
    • hipoalbuminemia

    Rozejście rany po zdjęciu szwów może być skutkiem ich przedwczesnego usunięcia. Powikłania pooperacyjne tego typu najczęściej mają miejsce w przypadku zabiegów wykonywanych w obrębie jamy brzusznej. W takim przypadku, przy rozejściu się rany po szyciu, istnieje nawet ryzyko wytrzewienia narządów.

    Wyciek z rany po operacji

    Objawem, który często towarzyszy powikłaniom pooperacyjnym jest wyciek z rany po operacji. Może mieć on charakter ropny, krwisty bądź surowiczy. Pojawia się przede wszystkim przy zakażeniach. W takim przypadku pacjent może odczuwać także ból i mieć podwyższoną temperaturę ciała. Co więcej, rana przy zakażeniu może być obrzęknięta i zaczerwieniona.

    Wyciek może świadczyć także o wytrzewieniu, czyli wysunięciu bądź wypadnięciu trzewi. Jest to miejscowe powikłanie pooperacyjne. Dochodzi do niego na skutek rozejścia się rany, umiejscowionej w jamie brzusznej, na całej jej głębokości. Przy takich powikłaniach wyciek jest dość obfity.

    Wyciek krwi z rany po operacji

    Wyciek krwi z rany po operacji to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów świadczących o pojawieniu się powikłań pooperacyjnych. W żadnym wypadku nie można go lekceważyć. Krwawienie z rany pooperacyjnej przede wszystkim może świadczyć o jej rozejściu się i wytrzewieniu.

    Wyciek ropy z rany po operacji

    Wyciek ropy z rany po operacji jest z kolei charakterystycznym objawem dla miejscowego zakażenia rany. Przy takich powikłaniach często pojawiają się także objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, dreszcze, a nawet objawy posocznicy czy bakteriemii.

    Ryzyko miejscowego zakażenia rany jest zwiększone w przypadku operacji skażonych, a także operacji czystych wykonywanych m.in. w obrębie kości i stawów (Źródło: canva.com)
    Ryzyko miejscowego zakażenia rany jest zwiększone w przypadku operacji skażonych, a także operacji czystych wykonywanych m.in. w obrębie kości i stawów (Źródło: canva.com)

    W celu zapobiegania występowania miejscowego zakażenia, w niektórych przypadkach zalecane jest profilaktyczne podanie antybiotyków. Przede wszystkim dotyczy to operacji skażonych, a także operacji czystych, w trakcie których dochodzi do wszczepienia protezy stawów czy implantów naczyniowych.

    Ropa z rany pooperacyjnej może świadczyć również o wytrzewieniu.

    Siniak wokół rany pooperacyjnej

    Powikłania pooperacyjne takie jak siniak wokół rany pooperacyjnej może być reakcją na uraz chirurgiczny lub świadczyć o problemie z krzepnięciem krwi (Źródło: canva.com)

    Jednym z powikłań, jakie może pojawić się po zabiegu chirurgicznym, jest siniak wokół szwów. Małe, czerwone albo niebieskofioletowe plamki w okolicach rany nazywa się wybroczynami. Ich obecność świadczy o wystąpieniu niewielkich krwotoków podskórnych, tj. wycieku krwi z naczyń krwionośnych do tkanki podskórnej.

    Siniak po zabiegu chirurgicznym może pojawić się na skutek urazu chirurgicznego. Wybroczyny niekiedy wynikają także z problemów pacjenta z krzepnięciem krwi lub przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych. Z reguły znikają samoistnie, chociaż w przypadku, kiedy są rozległe i mają duży stopień nasilenia, pacjent powinien skonsultować się ze specjalistą. Ten może np. rozważyć wprowadzenie leków przyśpieszających leczenie.

    Jeśli pacjentowi zależy na szybszym wchłonięciu wybroczyn, może zastosować się on do kilku wskazówek. Jednym ze sposobów na zmniejszenie krwotoku i przyśpieszenie gojenia jest stosowanie zimnych okładów. Kolejnym jest unikanie nadmiernego wysiłku, po to, by pozwolić ciału się zregenerować. Niezwykle ważną kwestią w kontekście wchłaniania wybroczyn, a także gojenia się samej rany, jest stosowanie zbilansowanej diety. Ta powinna być bogata w witaminę K, a także zapewniać odpowiednio dużą podaż białka. Jest ono bowiem podstawowym budulcem naszego ciała.

    Źródła:

    1. Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego. Redakcja naukowa Elżbieta Walewska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014
    2. Pielęgniarstwo w chirurgii, Wybrane problemy z praktyki pielęgniarskiej oddziałów chirurgii ogólnej, Czelej, Lublin, 2006
    3. https://forumleczeniaran.pl/jakie-moga-wystapic-miejscowe-wczesne-powiklania-pooperacyjne/
    4. https://przepuklinabezsiatki.pl/dlaczego-rana-jest-sina/

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Rany martwicze wymagają odpowiedniego oczyszczenia i zaopatrzenia odpowiednim typem opatrunków (Źródło: canva.com)

      Rany martwicze

      Marcin Lewicki
      Martwica to ogromny problem, który może pojawić się nie tylko na skutek poparzenia, ale także odmrożenia, odleżyn czy nawet po przejściu zabiegu chirurgicznego. Ma ona związek z obumieraniem tkanek i…
    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×