Rana po cesarskim cięciu

Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje się poziomo.

Rana po cesarce znajduje się tuż nad wzgórkiem łonowym, dlatego też wymaga noszenia odpowiedniej bielizny. Nie może być ona uciskająca, a do tego powinna zapewniać stały dostęp powietrza. Jak długo goi się rana po cesarskim cięciu, jakie są tego etapy i ile dni pacjentka musi po nim spędzić w szpitalu? Co jeszcze pozwala zapobiec powstaniu powikłań i nieestetycznej blizny? O tym w artykule.

Spis treści

    Ile trzymają w szpitalu po cesarce

    Większość kobiet, przygotowując się do porodu, zastanawia się nad tym, ile trzymają w szpitalu po cesarce, a ile po porodzie siłami natury. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, kluczowy jest stan pacjentki. Ile dni po cesarce w szpitalu? Jeśli tylko nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, zarówno ze strony matki, jak i dziecka, wypis można otrzymać już po upływie 48 godzin od momentu porodu.

    To, ile w szpitalu po cesarce musi pozostać pacjentka, zależy jednak od wielu czynników. Przede wszystkim od wyglądu rany i ogólnego stanu organizmu. Jeśli rana po cesarskim cięciu goi się dobrze, a sama pacjentka szybko podejmuje się aktywności, wypis powinna dostać już po dwóch-trzech dniach od porodu. O dłuższym pobycie w szpitalu może zadecydować jednak zbyt niska waga dziecka lub przekraczający normę poziom bilirubiny.

    Etapy gojenia się rany po cesarce

    Rana po cesarskim cięciu może goić się nawet kilkanaście miesięcy, z czego należy zwrócić uwagę na to, że skóra w jej miejscu nigdy nie osiągnie pierwotnej wytrzymałości. Proces ten dzieli się na pięć etapów. Pierwszym z nich jest hemostaza, natomiast długim stan zapalny. O właściwym gojeniu mówi się dopiero na trzecim etapie gojenia rany, który obejmuje fazę migracji i proliferacji. Końcowymi etapami są natomiast synteza białek, obkurczanie rany oraz przebudowa blizny.

    Gojenie się rany po cesarce można podzielić na 5 etapów, z czego pierwszym z nich jest hemostaza (Źródło: canva.com)
    Gojenie się rany po cesarce można podzielić na 5 etapów, z czego pierwszym z nich jest hemostaza (Źródło: canva.com)

    Etapy gojenia się rany po cesarce:

    • hemostaza (determinowana przerwaniem ciągłości tkanek),
    • stan zapalny (pojawia się po około 6-8 godzinach od przerwania ciągłości tkanek i trwa od dwóch do czterech dni),
    • migracja i proliferacja komórkowa (rozpoczyna się proces ziarninowania),
    • synteza białek i obkurczanie rany (blizna przestaje być silnie zaczerwieniona, z czasem coraz bardziej blednie),
    • przebudowa blizny (to ostatni etap gojenia się rany po cesarce, może trwać nawet kilkanaście miesięcy).

    Cesarskie cięcie wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem występowania powikłań związanych głównie z zaburzeniami procesu gojenia, w szczególności na skutek pojawienia się zakażenia. Z tego względu niezwykle ważne jest wdrożenie odpowiedniego procesu leczenia i pielęgnacji rany oraz prawidłowa edukacja w tym zakresie samych pacjentek. Takie postępowanie pozwala przyśpieszyć gojenie się rany, a także przekłada się na powstanie mniej widocznej blizny skórnej.

    Istotnym problemem przy cesarskim cięciu jest ryzyko rozejścia się szwów. Aby dodatkowo je zabezpieczyć, można zastosować stripy do ran. Co to takiego? Stripy na ranę to niewielkie, samoprzylepne paski do zamykania ran. Są one elastyczne i dostosowują się do ruchów ciała. Stabilizują ranę, dzięki czemu w połączeniu ze szwami chirurgicznymi, pozwalają na przyśpieszenie procesu gojenia.

    Jak długo goi się macica po cesarskim cięciu

    To, jak długo goi się rana po cesarce, zależy m.in. od obecności czynników ryzyka, a w tym otyłości i chorób przewlekłych (Źródło: canva.com)

    Jednym z częściej zadawanych pytań przez pacjentki jest to, jak długo goi się macica po cesarskim cięciu. Zwłaszcza, jeśli planują one drugą ciążę. Ze względu na to, jak długo goi się rana po cesarce, do kolejnych starań o dziecko najlepiej odczekać przynajmniej rok. W przypadku szybszego zajścia w ciążę, tj. kiedy kobieta rodzi w okresie 12-18 miesięcy po przebytym cięciu cesarskim, przy porodzie siłami natury istnieje zwiększone ryzyko pęknięcia macicy.

    To, ile goi się rana po cesarskim cięciu, jest uzależnione od postępowania przed-, śród- i pooperacyjnego.

    By zapewnić jak najszybsze gojenie powłok jamy brzusznej, a przy tym zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, kluczowe jest:

    • zapewnienie jednorazowej bielizny szpitalnej,
    • wzięcie prysznica najpóźniej w dniu poprzedzającym poród,
    • zastosowanie zasad aseptyki w trakcie operacji,
    • utrzymanie temperatury ciała w trakcie operacji na poziomie 36°C oraz saturacji wynoszącej co najmniej 95%,
    • zastosowanie specjalistycznego opatrunku,
    • przemywanie rany roztworem soli fizjologicznej do 48 godzin od momentu ukończenia zabiegu,
    • w przypadku ran gojących się przez rychłozrost – brak stosowania miejscowych środków antybakteryjnych.

    Źródła:

    1. Wawryków Agata, Korabiusz Katarzyna, Torbé Dorota, Torbé Andrzej, Lubkowska Anna, Wawryków Paweł. Scar after caesarean section – possibilities of physiotherapy. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(7):629-639. eISSN 2391-8306. Dostęp: http://dx.doi.org/10.5281/zenodo.839036
    2. Katarzyna Mosoń, Rana po cięciu cesarskim – jak zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego gojenia? Cesarean section wound – how to reduce the risk of impaired healing? II Klinika Położnictwa i Ginekologii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie Kierownik Kliniki: dr hab. med. Romuald Dębski, prof. nadzw. w CMKP
    3. https://www.opiekaokoloporodowa.pl/artykul/gojenie-rany-po-cieciu-cesarskim
    4. https://viscoplast.3mpolska.pl/3M/pl_PL/viscoplast-pl/edukacja/pielegnacja-blizny-po-cesarskim-cieciu/
    5. https://www.szpitalzelazna.pl/szpital/porod-na-zelaznej

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Rany martwicze wymagają odpowiedniego oczyszczenia i zaopatrzenia odpowiednim typem opatrunków (Źródło: canva.com)

      Rany martwicze

      Marcin Lewicki
      Martwica to ogromny problem, który może pojawić się nie tylko na skutek poparzenia, ale także odmrożenia, odleżyn czy nawet po przejściu zabiegu chirurgicznego. Ma ona związek z obumieraniem tkanek i…
    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×