Plastry chirurgiczne

Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny, które doskonale łączą brzegi skóry i je stabilizują. Plaster chirurgiczny sprawdzi się m.in. do opatrzenia skaleczenia, a także niewielkiego nacięcia chirurgicznego. Jak wygląda przylepiec chirurgiczny do łączenia brzegów skóry oraz kiedy można użyć go zamiast szwów? Jakie są do tego przeciwwskazania? Wyjaśniamy!

Spis treści

  Plaster chirurgiczny zamiast szwów

  W przypadku konieczności szybkiego zamknięcia rany, można zastosować zszywki, nazywane inaczej szwami mechanicznymi albo plastry chirurgiczne. Oba rozwiązania pozwalają na dokładne zbliżenie krawędzi skóry bez użycia nici, co znacznie skraca czas trwania zabiegu, a także jest bardziej wygodne.

  Plastry na rany zamiast szwów są nieinwazyjne, dzięki czemu można nimi zaopatrzyć skórę bez jej uszkodzenia. Niestety nie można powiedzieć tego o zszywkach. Te ściskając brzegi rany prowadzą do traumatyzacji tkanek, co sprawia, że nie zawsze dają wystarczająco satysfakcjonujący efekt estetyczny. Ponieważ plastry zastępujące nici chirurgiczne są całkowicie atraumatyczne, nie pozostawiają po sobie żadnych śladów. Przez to ich zastosowanie gwarantuje powstanie minimalnej blizny i wysoki efekt estetyczny.

  Plastry chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć rany skóry w sposób bezurazowy
  Plastry chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć rany skóry w sposób bezurazowy (Źródło: canva.com)

  Plastry do zamykania ran są przeznaczone do użytku profesjonalnego, ale część producentów wskazuje na to, że mogą być one używane także przez laików. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że każde znaczne uszkodzenie skóry, wymaga konsultacji lekarskiej.

  Plastry zamiast szwów – wskazania i przeciwwskazania

  Kiedy można użyć zamiast szwów plaster? Przede wszystkim wtedy, kiedy rana jest stosunkowo niewielka, a jej brzegi bez problemu można zbliżyć do siebie palcami lub przy użyciu kleszczy chirurgicznych. Są one dedykowane do opatrywania skaleczeń, a także nacięć wykonywanych skalpelem.

  Plastry chirurgiczne świetnie sprawdzają się także w połączeniu ze szwami oraz zszywkami oraz po ich usunięciu. Doskonale stabilizują brzegi rany, dzięki czemu sprawiają, że te znacznie lepiej się goją.

  Zastosowanie plastrów chirurgicznych ma wiele zalet. Nie dość, że pozwalają one na szybkie zaopatrzenie rany, to jeszcze są wygodne dla pacjenta i zapewniają bardzo dobry efekt kosmetyczny. Niestety chirurg nie zawsze może pozwolić sobie na zrezygnowanie z nici i połączenie brzegów skóry paskami. Wynika to z tego, że nie w każdym przypadku są one w stanie odpowiednio mocno się przykleić. Ponadto, nie zawsze są wystarczająco wytrzymałe, by skutecznie zbliżyć do siebie brzegi rany i stabilnie podtrzymywać tkanki.

  Plaster chirurgiczny zamiast szwów nie sprawdzi się, kiedy w pobliżu przerwania ciągłości skóry panuje wilgotne środowisko. To znaczy, że nie powinno stosować się ich w przypadku obecności wysięku czy też łoju skórnego. Ze względu na utrudnioną przyczepność, nie należy zaopatrywać nimi ran również w tych miejscach, gdzie obecne są włosy.

  Plastrów chirurgicznych nie można używać również przy zainfekowanych ranach, a także w sytuacjach, kiedy krawędzi skóry nie można łatwo zbliżyć palcami ani przy użyciu kleszczyków.

  Przylepiec chirurgiczny z włókniny

  Przylepcem dedykowanym do zamykania małych ran oraz nacięć chirurgicznych jest m.in. Omnistrip®. Plastry te są wykonane z włókniny, która doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza parę wodną, przez co pozwala na zachowanie naturalnych funkcji skóry.

  Innym przykładem jest przylepiec chirurgiczny 3M™.  Nadaje się on do bezszwowego zamykania ran skóry. Jest to przylepiec chirurgiczny z włókniny wzmocnionej specjalnymi włóknami poliestrowymi, co zapewnia mu zwiększoną wytrzymałość. Każdy plaster od spodu jest pokryty hipoalergicznym klejem, wrażliwym na ucisk.

  Plastry chirurgiczne w swojej ofercie posiadają również inni producenci wyrobów medycznych. Przed ich zastosowaniem zawsze należy przeczytać ulotkę, w której znajdują się informacje dotyczące przeciwwskazań, środków ostrożności, a także dokładna instrukcja stosowania.

  Warto wspomnieć, że pasków do zamykania skóry nie należy mylić ze zwykłymi przylepcami chirurgicznymi na rolce. Te służą tylko i wyłącznie jako przylepne zabezpieczenia opatrunków, sond, cewników, czy też instrumentów pomiarowych. Przykładem jest przylepiec chirurgiczny włókninowy 15cm x 10m Omnifix® Elastic.

  Plastry zamiast szwów – jak długo należy je trzymać na ranie?

  Plastry chirurgiczne sprawdzają się przede wszystkim do zaopatrywania niewielkich ran skóry.

  Podsumowując, plastry zamiast szwów to dobre rozwiązanie, kiedy rana jest niewielka i z łatwością można zbliżyć do siebie jej brzegi. Jednak jak długo można je używać? Zależy to od wielu czynników.

  Przede wszystkim od rodzaju i stanu klinicznego rany, a także producenta przylepców. Co istotne, zużytych pasków pod żadnym pozorem nie należy stosować ponownie. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zakażenia.

  Dla przykładu, producent pasków Omnistrip® podaje, że mogą one pozostać na ranie przez okres do 7 dni. Kiedy zaistnieje taka konieczność, można zastąpić je nowymi plastrami, natomiast nie więcej niż 3 razy.

  Źródła:

  1. Instrukcja użytkowania Hartmann Omnistrip®
  2. https://www.hartmann.info/pl-pl/produkty-medyczne/leczenie-ran/przylepne-zabepieczenie-opatrunk%C3%B3w/wound-closure/omnistrip%C2%AE#products
  3. Instrukcja użytkowania 3M™ Steri‑Strip™
  4. https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/p/d/v000057960/

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

   Stripy chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
  • Siatka po operacji przepukliny może wrastać się w różnym okresie, w zależności od swojej struktury

   Jak długo wrasta siatka po operacji przepukliny?

   Marcin Lewicki
   Leczenie przepuklin za pomocą siatek chirurgicznych to obecnie najskuteczniejsza technika w hernioplastyce. Zapewnia mniejszy odsetek nawrotów, a także ogranicza prawdopodobieństwo występowania przewlekłych dolegliwości bólowych. Czy siatka po operacji przepukliny zanika,…
  • Podkłady medyczne na łóżko to specjalne pokrycia, które chronią materac przed zmoczeniem i zabrudzeniem, zwiększając higienę pracy (Źródło: materiały własne).

   Podkłady medyczne – typy i rozmiary

   Marcin Lewicki
   Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na…
  • Wysięk z rany może mieć różną barwę i konsystencję i świadczyć o różnych procesach (Źródło: canva.com)

   Wysięk z rany

   Marcin Lewicki
   Pojawienie się przezroczystego wysięku z rany w trakcie fazy ziarninowania czy naskórkowania jest sytuacją jak najbardziej normalną. Niemniej jednak w momencie, w którym wysięk z rany pooperacyjnej zaczyna być mętny,…
  • Apteczka pierwszej pomocy musi być wyposażona w taki sposób, aby umożliwić zaopatrzenie rany, zabezpieczenie złamania czy zatamowanie krwawienia (Źródło: canva.com)

   Apteczka pierwszej pomocy

   Sklep Medyczny Madens
   Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy może nawet uratować życie. Bez niej trudno zaopatrzyć nagły uraz czy zatamować krwawienie, w związku z czym warto mieć ją w domu, samochodzie, a także…
  • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

   Rany cukrzycowe

   Sklep Medyczny Madens
   Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×