Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia z maścią. Opatrunek na oparzenia 2 stopnia należy nakładać po wcześniejszym schłodzeniu uszkodzonego miejsca przez minimum 30 minut. Opatrunki na oparzenia, które są mniej rozległe, można zastosować po krótszym okresie chłodzenia. Jaki rodzaj opatrunku sprawdzi się najlepiej w poszczególnych przypadkach? Podpowiadamy!
Spis treści
Opatrunki specjalistyczne
Opatrunek hydrożelowy na oparzenia
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opatrunków na oparzenia. Występują one pod postacią plastrów, jałowych gaz, hydrożeli i sprayów. Bez względu na rozległość poparzenia, nigdy nie należy stosować środków, które nie są przeznaczone do użytku medycznego. W przypadku znacznego uszkodzenia skóry, niezbędna jest konsultacja lekarska, a następnie stosowanie się do otrzymanych zaleceń.
Pierwszą opcją jest hydrożelowy opatrunek na oparzenia. Może mieć on postać półpłynną (żelową) lub przypominać plaster. Opatrunki hydrożelowe na oparzenia pozwalają na zabezpieczenie rany przed wnikaniem drobnoustrojów. Jednocześnie chronią miejsce uszkodzenia przed wysychaniem, co sprzyja procesowi gojenia. Są one polecane m.in. w przypadku oparzeń gorącym olejem.
Plastry hydrożelowe na oparzenia w żaden sposób nie przywierają do rany, dzięki czemu można je zdejmować bez ryzyka dodatkowego traumatyzowania tkanek. Część opatrunków dostępnych na rynku ma w sobie dodatkowe składniki, które mogą działać m.in. przeciwbólowo lub nawilżająco.
Opatrunek żelowy na oparzenia
Kolejną opcją jest żelowy opatrunek na oparzenia. Może mieć on formę żelu lub żelowej płytki, przypominającej plaster. Taki opatrunek pozwala na ochłodzenie rany, a także ograniczenie ryzyka rozwoju jej głębokości. Jakie jeszcze właściwości ma plaster żelowy na oparzenia? Taki opatrunek, podobnie jak ten hydrożelowy, pozwoli uniknąć wysychaniu rany. Ponadto będzie on zmniejszał uczucie pieczenia, a także dolegliwości bólowe.
Plastry żelowe na oparzenia stosowane przez okres do 2 tygodni mogą nawet przyczyniać się do powstania mniejszych blizn. Niemniej jednak najczęściej zaleca się je jedynie w przypadku niewielkich uszkodzeń. Trzeba także często je zmieniać. Opatrunki pod postacią żelu mogą mieć też właściwości oczyszczające i przeciwbakteryjne. Mogą być stosowane na oparzenia termiczne i chemiczne o różnym stopniu.
-
Prontosan® hydrogel X – żel do ran ostrych, przewlekłych i oparzeniowychBezbarwny, dwuskładnikowy Prontosan® hydrogel X do każdego rodzaju ran. Posiada właściwości nawilżające, oczyszczające oraz przeciwbakteryjne. Przyśpiesza gojenie się ran oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.Cena:281,99zł
-
Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.Cena:od 70,99zł
Opatrunek ze srebrem na oparzenia
Kolejnym rodzajem opatrunków stosowanych w przypadku poparzeń są plastry na oparzenia ze srebrem. Mogą one mieć w sobie jony srebra, srebro nanokrystaliczne czy też srebro drobnocząsteczkowe. Można leczyć nimi oparzenia, które nie są rozległe (maksymalnie II stopnia).
Opatrunki ze srebrem na oparzenia działają przede wszystkim przeciwbakteryjnie. Pozwalają także utrzymać wilgotne środowisko. Opatrunek na oparzenia ze srebrem powinien być impregnowany maścią. W ten sposób nie będzie przyklejał się do rany, co będzie sprzyjać gojeniu i jednocześnie zmniejszy ryzyko traumatyzacji w momencie jego odklejania. Opatrunki tego typu z reguły są stosowane wraz z jałowymi opatrunkami wtórnymi, które mają na celu chłonąć wysięk.
Opatrunek w sprayu na oparzenia
Jako opatrunek na oparzenie można zastosować także spray – najlepiej taki zawierający pantenol. Po zaaplikowaniu na ranę będzie miał on formę pianki. Z reguły są one polecane w przypadku oparzeń słonecznych.
Spray na oparzenia to środek, który powinien znaleźć się w domowej apteczce i kosmetyczce przy każdym wakacyjnym wyjeździe. Niemniej jednak przy bardziej rozległych poparzeniach, lepszym wyborem będzie zastosowanie np. opatrunku hydrożelowego.
Przy oparzeniu, bardzo ważny jest czas reakcji. Poparzone miejsce jak najszybciej należy schłodzić. Dopiero potem należy pomyśleć o tym, aby założyć na ranę opatrunek. Przy poparzeniu słonecznym, można zastosować specjalny spray. W przypadku niewielkich i płytkich oparzeń wodą czy tłuszczem sprawdzą się opatrunki hydrożelowe, żelowe, a także te ze srebrem. Przy każdym rozległym poparzeniu należy natomiast zgłosić się do lekarza, który dopiero po ocenie jego stopnia, podejmie decyzję co do sposobu leczenia.
Źródła:
- https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-ze-srebrem/
- https://www.centrumratownictwa.com/blog/co-na-oparzenia-i-odlezyny-skuteczne-metody-na-szybka-ulge
- https://forumleczeniaran.pl/na-jaka-rane-opatrunek-zelowy/
- https://forumleczeniaran.pl/jakie-rodzaje-opatrunkow-sa-dostepne-na-rynku-i-w-jaki-sposob-dobrac-opatrunek-do-rany/
- https://forumleczeniaran.pl/oparzenie-goracym-olejem-jak-postepowac/
- https://forumleczeniaran.pl/pianka-z-pantenolem-zloty-srodek-na-oparzenia-sloneczne-jak-wybrac-prawidlowy-produkt/
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy