Jaki opatrunek na oparzenia

Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia z maścią. Opatrunek na oparzenia 2 stopnia należy nakładać po wcześniejszym schłodzeniu uszkodzonego miejsca przez minimum 30 minut. Opatrunki na oparzenia, które są mniej rozległe, można zastosować po krótszym okresie chłodzenia. Jaki rodzaj opatrunku sprawdzi się najlepiej w poszczególnych przypadkach? Podpowiadamy!

Spis treści

    Opatrunek hydrożelowy na oparzenia

    Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opatrunków na oparzenia. Występują one pod postacią plastrów, jałowych gaz, hydrożeli i sprayów. Bez względu na rozległość poparzenia, nigdy nie należy stosować środków, które nie są przeznaczone do użytku medycznego. W przypadku znacznego uszkodzenia skóry, niezbędna jest konsultacja lekarska, a następnie stosowanie się do otrzymanych zaleceń.

    Pierwszą opcją jest hydrożelowy opatrunek na oparzenia. Może mieć on postać półpłynną (żelową) lub przypominać plaster. Opatrunki hydrożelowe na oparzenia pozwalają na zabezpieczenie rany przed wnikaniem drobnoustrojów. Jednocześnie chronią miejsce uszkodzenia przed wysychaniem, co sprzyja procesowi gojenia. Są one polecane m.in. w przypadku oparzeń gorącym olejem.

    Hydrożelowy opatrunek na oparzenia pozwoli uchronić ranę przed nadmiernym wysychaniem i zmniejszyć widoczność blizny (Źródło: canva.com)
    Hydrożelowy opatrunek na oparzenia pozwoli uchronić ranę przed nadmiernym wysychaniem i zmniejszyć widoczność blizny (Źródło: canva.com)

    Plastry hydrożelowe na oparzenia w żaden sposób nie przywierają do rany, dzięki czemu można je zdejmować bez ryzyka dodatkowego traumatyzowania tkanek. Część opatrunków dostępnych na rynku ma w sobie dodatkowe składniki, które mogą działać m.in. przeciwbólowo lub nawilżająco.

    Opatrunek żelowy na oparzenia

    Kolejną opcją jest żelowy opatrunek na oparzenia. Może mieć on formę żelu lub żelowej płytki, przypominającej plaster. Taki opatrunek pozwala na ochłodzenie rany, a także ograniczenie ryzyka rozwoju jej głębokości. Jakie jeszcze właściwości ma plaster żelowy na oparzenia? Taki opatrunek, podobnie jak ten hydrożelowy, pozwoli uniknąć wysychaniu rany. Ponadto będzie on zmniejszał uczucie pieczenia, a także dolegliwości bólowe.

    Plastry żelowe na oparzenia stosowane przez okres do 2 tygodni mogą nawet przyczyniać się do powstania mniejszych blizn. Niemniej jednak najczęściej zaleca się je jedynie w przypadku niewielkich uszkodzeń. Trzeba także często je zmieniać. Opatrunki pod postacią żelu mogą mieć też właściwości oczyszczające i przeciwbakteryjne. Mogą być stosowane na oparzenia termiczne i chemiczne o różnym stopniu.

    Opatrunek ze srebrem na oparzenia

    Kolejnym rodzajem opatrunków stosowanych w przypadku poparzeń są plastry na oparzenia ze srebrem. Mogą one mieć w sobie jony srebra, srebro nanokrystaliczne czy też srebro drobnocząsteczkowe. Można leczyć nimi oparzenia, które nie są rozległe (maksymalnie II stopnia).

    Opatrunki ze srebrem na oparzenia działają przede wszystkim przeciwbakteryjnie. Pozwalają także utrzymać wilgotne środowisko. Opatrunek na oparzenia ze srebrem powinien być impregnowany maścią. W ten sposób nie będzie przyklejał się do rany, co będzie sprzyjać gojeniu i jednocześnie zmniejszy ryzyko traumatyzacji w momencie jego odklejania. Opatrunki tego typu z reguły są stosowane wraz z jałowymi opatrunkami wtórnymi, które mają na celu chłonąć wysięk.

    Opatrunek w sprayu na oparzenia

    Opatrunek w sprayu sprawdzi się przy poparzeniu słonecznym (Źródło: canva.com)

    Jako opatrunek na oparzenie można zastosować także spray – najlepiej taki zawierający pantenol. Po zaaplikowaniu na ranę będzie miał on formę pianki. Z reguły są one polecane w przypadku oparzeń słonecznych.

    Spray na oparzenia to środek, który powinien znaleźć się w domowej apteczce i kosmetyczce przy każdym wakacyjnym wyjeździe. Niemniej jednak przy bardziej rozległych poparzeniach, lepszym wyborem będzie zastosowanie np. opatrunku hydrożelowego.

    Przy oparzeniu, bardzo ważny jest czas reakcji. Poparzone miejsce jak najszybciej należy schłodzić. Dopiero potem należy pomyśleć o tym, aby założyć na ranę opatrunek. Przy poparzeniu słonecznym, można zastosować specjalny spray. W przypadku niewielkich i płytkich oparzeń wodą czy tłuszczem sprawdzą się opatrunki hydrożelowe, żelowe, a także te ze srebrem. Przy każdym rozległym poparzeniu należy natomiast zgłosić się do lekarza, który dopiero po ocenie jego stopnia, podejmie decyzję co do sposobu leczenia.

    Źródła:

    1. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-ze-srebrem/
    2. https://www.centrumratownictwa.com/blog/co-na-oparzenia-i-odlezyny-skuteczne-metody-na-szybka-ulge
    3. https://forumleczeniaran.pl/na-jaka-rane-opatrunek-zelowy/
    4. https://forumleczeniaran.pl/jakie-rodzaje-opatrunkow-sa-dostepne-na-rynku-i-w-jaki-sposob-dobrac-opatrunek-do-rany/
    5. https://forumleczeniaran.pl/oparzenie-goracym-olejem-jak-postepowac/
    6. https://forumleczeniaran.pl/pianka-z-pantenolem-zloty-srodek-na-oparzenia-sloneczne-jak-wybrac-prawidlowy-produkt/

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×