Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne?

Przed wykonaniem jakichkolwiek procedur medycznych, lekarz, a także pozostałe osoby biorące udział w zabiegu, muszą zadbać o prawidłowe założenie rękawiczek chirurgicznych. Tylko i wyłącznie wtedy będą dawać one im i pacjentowi odpowiednią ochronę. Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne, żeby zachować ich aseptykę? Zwracamy uwagę na najważniejsze kwestie.

Spis treści

  Jałowe zakładanie rękawiczek – na co należy zwrócić uwagę?

  Podczas każdej operacji, a także przy drobnych zabiegach chirurgicznych, zmianie opatrunków i wielu badaniach diagnostycznych (np. przy badaniu ginekologicznym), konieczne jest noszenie sterylnych rękawiczek chirurgicznych. Zapewniają one ochronę przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami oraz przenoszeniem wirusów, bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów, zabezpieczając tym samym personel medyczny i pacjentów przed zakażeniem. To jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne tak, aby zachować ich aseptykę, powinna wiedzieć każda osoba wykonująca zawód medyczny, a także każdy, kto się do niego przygotowuje.

  Rękawiczki chirurgiczne należy mieć na sobie przy każdej procedurze wymagającej aseptyki (Źródło: pixabay.com, Autor: Ewa Urban)
  Rękawiczki chirurgiczne należy mieć na sobie przy każdej procedurze wymagającej aseptyki (Źródło: pixabay.com, Autor: Ewa Urban)

  Chirurgiczne zakładanie rękawiczek polega na robieniu tego w taki sposób, aby skóra miała kontakt tylko i wyłącznie z wewnętrzną stroną rękawiczek. W żadnym wypadku nie może mieć ona kontaktu ze stroną zewnętrzną, bowiem oznaczałoby to utratę ich jałowości. Jak najlepiej zrobić to krok po kroku? W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę. Zakładanie rękawiczek sterylnych powinno poprzedzać chirurgiczne mycie i dezynfekcja dłoni.

  Chirurgiczne mycie i dezynfekcja

  Przed przejściem do chirurgicznego zakładania rękawiczek, ich użytkownik musi dokładnie umyć dłonie tak, aby pozbyć się z nich tak zwanej flory przejściowej, czyli drobnoustrojów, które nie znajdują się na skórze na stałe, a znalazły się tam w wyniku kontaktu z różnymi zanieczyszczeniami. Pozwala to utrzymać ich niski poziom nawet przez kilka godzin, co znacznie ułatwia zachowanie sterylności rękawiczek podczas różnych zabiegów.

  Do chirurgicznego mycia rąk i dezynfekcji w pierwszej kolejności należy użyć mydła, a następnie bakteriobójczych preparatów antyseptycznych. Muszą one spełniać normy europejskie, zgodnie z którymi powinny one odpowiednio redukować na skórze liczbę chorobotwórczych drobnoustrojów.

  Chirurgiczne mycie rąk należy rozpocząć namydleniem ich do wysokości zgięć łokciowych i umyciem pod bieżącą wodą. Wszystko to w oparciu o technikę według schematu Ayliffe’a. Następnie trzeba ponownie umyć je do połowy przedramion. Później należy umyć już tylko dłonie, cały czas pamiętając o odpowiedniej technice.

  Po umyciu rąk, zakładanie rękawiczek sterylnych musi poprzedzić jeszcze dezynfekcja. Powinno wykonywać się ją metodą wcierania na suche ręce. Należy pamiętać, aby zastosować środki antyseptyczne również aż do zgięcia łokciowego. Czas wcierania powinien wynosić każdorazowo od 30 do 60 sekund. W celu dokładnej dezynfekcji, należy powtórzyć ją pięciokrotnie.

  Przed sterylnym założeniem rękawiczek chirurgicznych, konieczna jest dokładna dezynfekcja dłoni (Źródło: pixabay.com, Autor: Jeyaratnam Caniceus)
  Przed sterylnym założeniem rękawiczek chirurgicznych, konieczna jest dokładna dezynfekcja dłoni (Źródło: pixabay.com, Autor: Jeyaratnam Caniceus)

  Chirurgiczne zakładanie rękawiczek

  Przy wszelkich procedurach inwazyjnych, specjalista powinien mieć na sobie rękawiczki chirurgiczne sterylne. Po zakończeniu chirurgicznego mycia rąk i dezynfekcji, w końcu może przystąpić do ich założenia. Zawsze musi odbywać się to zgodnie z zasadą, aby skóra miała kontakt tylko i wyłącznie z wewnętrzną stroną rękawic. Żeby się to udało, najlepiej zacząć od prawej dłoni.

  Chcąc założyć na nią rękawiczkę bez zbędnego kontaktu, należy chwycić ją lewą dłonią od wewnętrznej strony wywiniętego mankietu. W ten sposób powstaje otwór, w który następnie z łatwością można wsunąć prawą rękę. Żeby rękawiczka dobrze przylegała, należy dobrze ją naciągnąć, pamiętając o tym, aby lewą dłonią dotykać tylko jej wewnętrznej powierzchni.

  Mając już ubraną prawą rękawiczkę, można przejść do założenia lewej. Aby zrobić to prawidłowo, należy wsunąć pod jej odwrócony mankiet palce prawej ręki. Dotykając nimi zewnętrznej powierzchni rękawiczki powstaje otwór, w który należy włożyć lewą dłoń. Następnie rękawiczkę należy naciągnąć, aby dobrze przylegała, cały czas pamiętając o tym, aby nie dotknąć lewą ręką powierzchni skóry prawej ręki.

  Odpowiednie naciągnięcie rękawiczek chirurgicznych zapewnia użytkownikowi lepsze wyczucie dotyku (Źródło: pixabay.com, Autor: Arvydas Lakacauskas)
  Odpowiednie naciągnięcie rękawiczek chirurgicznych zapewnia użytkownikowi lepsze wyczucie dotyku (Źródło: pixabay.com, Autor: Arvydas Lakacauskas)

  Zarówno przy naciąganiu rękawiczek na prawą, jak i lewą dłoń, warto też zwrócić uwagę na to, żeby nie zrobić tego ze zbyt dużą siłą, tak, aby ich nie uszkodzić. Żeby temu zapobiec, najlepiej jest też zainwestować w rękawiczki chirurgiczne sterylne o wzmocnionych ścianach. Takie też są lateksowe, bezpudrowe rękawice chirurgiczne EURODERM MC.

  O czym jeszcze trzeba pamiętać przy zakładaniu rękawiczek chirurgicznych?

  Rękawice chirurgiczne sterylne pozwalają na wykonywanie procedur aseptycznych. Żeby mieć pewność, że są one jałowe i zabieg zostanie wykonany w pełni bezpiecznie, przy ich zakładaniu należy zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii. Przede wszystkim zawsze należy sprawdzić, czy opakowanie, w którym znajdują się rękawiczki, nie jest w jakiś sposób uszkodzone. Bardzo ważne jest też to, aby otwierać jałowe opakowanie bez dotykania jego powierzchni.

  Podczas zakładania rękawiczek chirurgicznych ważne jest, żeby unikać kontaktu z wszelkimi powierzchniami. Aby zachować aseptykę, w rękawicach można dotykać jedynie zdezynfekowanych miejsc na ciele pacjenta, a także jałowych narzędzi chirurgicznych. Przy jakimkolwiek kontakcie z innymi powierzchniami, konieczna jest zmiana rękawic na nowe.

  Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne? Podsumowanie

  O tym jak zakładać rękawiczki chirurgiczne, aby zachować ich sterylność, powinien pamiętać każdy, kto przygotowuje się do jakiejkolwiek procedury aseptycznej. Będąc przed zabiegiem, w pierwszej kolejności należy zadbać o higienę. Mowa tutaj o dokładnym umyciu rąk i dezynfekcji. Ma to na celu usunąć florę przejściową, czyli drobnoustroje, które znajdują się na skórze czasowo. Dopiero wtedy można przejść do jałowego zakładania rękawiczek. Najważniejsze jest, żeby zachować przy tym zasadę, która mówi o tym, że skóra może mieć kontakt tylko i wyłącznie z wewnętrzną stroną rękawic.

  Źródła:

  • Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej – podsumowanie” ©World Health Organization 2009, cmj.org.pl/clean-care/higiena-rak-wytyczne-who-draft.pdf,
  • gov.pl/web/gis/koronawirus–jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice,
  • biotechnologia.pl/kosmetologia/mikrobiom-skory-rak,19729,
  • mediq.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=159, broszura informacyjna EURODERM MC.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…
  • Opatrunki hydrożelowe oraz hydrokolowidowe to nowoczesne opatrunki aktywne (Źródło: canva.com)

   Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają…
  • Opatrunki hemostatyczne w każdym momencie dają możliwość szybkiego zatrzymania krwawienia (Źródło: canva.com)

   Opatrunki hemostatyczne. Skuteczne narzędzie w kontroli krwawienia

   Sklep Medyczny Madens
   W każdej apteczce, oprócz plastrów, bandaży, kompresów jałowych i środków do dezynfekcji, powinny znaleźć się opatrunki hemostatyczne. Pozwalają one na zahamowanie krwawienia, nawet w przypadku dużych ran. Wszystko dzięki temu,…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×