Jak dopasować imadło chirurgiczne do rozmiaru szwu? Rodzaje

Do prawidłowego założenia szwu, niezbędne jest imadło chirurgiczne. Inna nazwa tego narzędzia to igłotrzymacz. Dzięki niemu chirurg jest w stanie wygodnie poprowadzić nić przez tkanki, a także zakończyć szew mocnym węzłem. Imadła chirurgiczne mogą mieć różną konstrukcję, a do tego są dostępne w różnych długościach. Jak dobrać je do rozmiaru szwu? Podpowiadamy!

Spis treści

  Budowa igłotrzymacza

  Igłotrzymacz chirurgiczny to narzędzie, w którym głównym elementem jest część zaciskowa, czyli tak zwane szczęki. Służą one do zaciskania igły i łatwiejszego prowadzenia nici. Szczęki od wewnętrznej strony mogą posiadać wkładki z poprzecznymi żłobieniami lub nacięciami krzyżowymi. Taka budowa pozwala na ograniczenie ryzyka wyślizgnięcia się igły.

  Szczęki w igłotrzymaczu są połączone ze sobą za pomocą zawiasu. Z drugiej strony znajduje się uchwyt. Ten może mieć postać ramion z uszkami lub bez – w takim przypadku mają one specjalny kształt, a także żłobienia żeby łatwiej było je trzymać w dłoni. Na wysokości uchwytu igłotrzymacz chirurgiczny z reguły posiada także zapadkę, która pełni rolę blokady przed mimowolnym uwolnieniem się igły.

  Igłotrzymacz – budowa:

  • szczęki robocze,
  • zawias,
  • zapadka,
  • uchwyt.

  Dopasowanie igłotrzymacza do rozmiaru szwu

  Igłotrzymacze chirurgiczne występują w różnych rozmiarach. To po jakie narzędzie powinien sięgnąć chirurg w trakcie danego zabiegu, zależy od tego, jakich będzie używał nici. Do najcieńszych szwów, czyli tych w rozmiarach 9/0, 10/0 i 11/0, należy wybrać igłotrzymacz, którego wkładki są całkiem gładkie.

  W przypadku zastosowania grubszych nici, dobrym wyborem będzie imadło z wkładką z podziałką. Do szwów w rozmiarach od 6/0 do 10/0, najlepsze będzie takie o podziałce 0,2 mm, natomiast do tych w rozmiarach od 6/0 do 4/0, takie o podziałce 0,4 mm. Do grubszych szwów, świetnie będzie sprawdzał się igłotrzymacz z wkładką o podziałce 0,5 mm.

  Imadło chirurgiczne odpowiednio dopasowane do rozmiaru szwu pozwala zapobiec przesuwaniu się igły w trakcie prowadzenia nici.
  Imadło chirurgiczne odpowiednio dopasowane do rozmiaru szwu pozwala zapobiec przesuwaniu się igły w trakcie prowadzenia nici.

  Odpowiednie dopasowanie igłotrzymacza do rozmiaru nici jest niezwykle istotne pod kątem komfortu, a także bezpieczeństwa użytkowania. Igła, na której zamocowany jest szew, będąc w imadle nie może się bowiem przesuwać ani w żaden sposób ślizgać.

  Narzędzie można dopasowywać do rozmiaru szwu również pod kątem długości. Najczęściej robi się tak w przypadku zabiegów z zakresu mikrochirurgii.

  Rodzaje igłotrzymaczy

  Igłotrzymacze mogą mieć różną konstrukcję, natomiast zawsze mają szczęki, zawias i uchwyt.

  Igłotrzymacz jest narzędziem niezbędnym do prawidłowego poprowadzenia szwu. W zależności od konstrukcji, a w szczególności typu zatrzasku, wyróżnia się imadła Mathieu i Hegar, a także miękkie i twarde.

  Igłotrzymacz – rodzaje wyróżniane ze względu na konstrukcję:

  • typu Mathieu,
  • typu Hegar.

  Imadło chirurgiczne – rodzaje wyróżniane ze względu na typ zatrzasku:

  • miękkie,
  • twarde.

  Jak wyglądają poszczególne rodzaje imadeł? Igłotrzymacz typu Mathieu to narzędzie, które łudząco przypomina cążki. Wszystko to za sprawą tego, że na wysokości uchwytu nie posiada uszek. Trzyma się go wewnątrz dłoni, stabilizując w części odsiebnej palcem wskazującym. U podstawy ma on szybką blokadę. W ten sposób do zatrzaśnięcia igły w jego szczękach dochodzi błyskawicznie.

  • Imadło igłotrzymacz Mayo Hegar
   Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Derf
   Igłotrzymacz Derf z wygodnymi uszkami i zatrzaskiem w uchwycie. Wykonany z wysokogatunkowej stali chirurgicznej. Dostępny w rozmiarze 12,5cm
   Cena:49,99
  • Imadło igłotrzymacz Mayo Hegar
   Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mayo-Hegar, różne rozmiary
   Igłotrzymacz Mayo Hegar z wygodnymi uszkami i zatrzaskiem w uchwycie. Od wewnętrznej strony części roboczej posiada radełkowanie, co sprawia, że igła trzyma się w nim niezwykle stabilnie. Wykonany z wysokogatunkowej stali chirurgicznej. Dostępny w różnych rozmiarach.
   Cena:od 32,99
  • Imadło igłotrzymacz Mathieu
   Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mathieu, różne rozmiary
   Igłotrzymacz Mathieu wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Trzyma się go wewnątrz dłoni, między kciukiem i palcami: III, IV i V. Szybki zatrzask, co zapewnia wygodę operowania. Sprawdza się przy podtrzymywaniu igły i wiązaniu końcówek nici chirurgicznych na narzędziu. Dostępny w różnych rozmiarach.
   Cena:od 51,99

  Igłotrzymacz typu Hegar ma natomiast kształt przypominający nożyczki. W jego uchwycie znajdują się uszka, które operujący trzyma kciukiem i palcem serdecznym. Palec wskazujący stabilizuje w tym czasie ramię odsiebne, natomiast palec środkowy leży u podstawy uszka przy palcu serdecznym. Zatrzaskuje się go za pomocą zapadki, która jest skonstruowana tak, aby nie dochodziło do samoistnego zwolnienia blokady. Żeby otworzyć igłotrzymacz, operujący musi odepchnąć jedno uszko kciukiem (jeśli jest praworęczny – ku dołowi, natomiast jeśli jest leworęczny – ku górze).

  Imadła miękkie dzieli się dodatkowo na imadła bezzatrzaskowe i takie o słabym zatrzasku (mają one wąskie ramiona). Należą do nich m.in. igłotrzymacze mikrochirurgiczne. Imadła twarde to te, które mają silny zatrzask.

  Źródła:

  1. Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
  2. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
  3. chirmed.pl/rodzaje-iglotrzymaczy-dobor-iglotrzymacza-do-rozmiaru-szwow/.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Podkłady medyczne mogą być jedno- lub wielorazowe (Źródło: materiały własne).

   Jakie podkłady medyczne wybrać?

   Sklep Medyczny Madens
   W celu zwiększenia higieny w trakcie badań czy też innych procedur medycznych, niezbędne jest stosowanie podkładów. Dzięki nim pacjenci czują się komfortowo, a w gabinecie łatwiej jest utrzymać czystość. Jakie…
  • Zakażenie rany pooperacyjnej to stan, któremu jak najszybciej należy zaradzić, bowiem może prowadzić do poważnych powikłań (Źródło: canva.com)

   Zakażenie rany pooperacyjnej – jak rozpoznać i co robić?

   Sklep Medyczny Madens
   Zaczerwienienie i obrzęk w okolicach rany pooperacyjnej może oznaczać infekcję. Żeby uniknąć związanych z nią powikłań, należy jak najszybciej ją zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jak rozpoznać zakażenie rany pooperacyjnej…
  • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

   Konserwacja narzędzi chirurgicznych

   Sklep Medyczny Madens
   Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
  • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

   Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

   Sklep Medyczny Madens
   Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
  • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

   Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

   Sklep Medyczny Madens
   W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
  • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

   Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

   Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
   Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
   Zamknij

   Fartuchy medyczne

   RozmiarLXL
   Długość rękawa57cm60cm
   Długość całkowita110cm120cm
   Szerokość ramion62cm70cm
   Szerokosć na dole130cm150cm

   Fartuchy chirurgiczne

   RozmiarSMLXLXXL
   Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
   Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

   Ubrania chirurgiczne

   RozmiarSMLXLXXL
   Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
   Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
   Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
   Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
   Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

   ×