Jak dopasować imadło chirurgiczne do rozmiaru szwu? Rodzaje

Do prawidłowego założenia szwu, niezbędne jest imadło chirurgiczne. Inna nazwa tego narzędzia to igłotrzymacz. Dzięki niemu chirurg jest w stanie wygodnie poprowadzić nić przez tkanki, a także zakończyć szew mocnym węzłem. Imadła chirurgiczne mogą mieć różną konstrukcję, a do tego są dostępne w różnych długościach. Jak dobrać je do rozmiaru szwu? Podpowiadamy!

Spis treści

    Budowa igłotrzymacza

    Igłotrzymacz chirurgiczny to narzędzie, w którym głównym elementem jest część zaciskowa, czyli tak zwane szczęki. Służą one do zaciskania igły i łatwiejszego prowadzenia nici. Szczęki od wewnętrznej strony mogą posiadać wkładki z poprzecznymi żłobieniami lub nacięciami krzyżowymi. Taka budowa pozwala na ograniczenie ryzyka wyślizgnięcia się igły.

    Szczęki w igłotrzymaczu są połączone ze sobą za pomocą zawiasu. Z drugiej strony znajduje się uchwyt. Ten może mieć postać ramion z uszkami lub bez – w takim przypadku mają one specjalny kształt, a także żłobienia żeby łatwiej było je trzymać w dłoni. Na wysokości uchwytu igłotrzymacz chirurgiczny z reguły posiada także zapadkę, która pełni rolę blokady przed mimowolnym uwolnieniem się igły.

    Igłotrzymacz – budowa:

    • szczęki robocze,
    • zawias,
    • zapadka,
    • uchwyt.

    Dopasowanie igłotrzymacza do rozmiaru szwu

    Igłotrzymacze chirurgiczne występują w różnych rozmiarach. To po jakie narzędzie powinien sięgnąć chirurg w trakcie danego zabiegu, zależy od tego, jakich będzie używał nici. Do najcieńszych szwów, czyli tych w rozmiarach 9/0, 10/0 i 11/0, należy wybrać igłotrzymacz, którego wkładki są całkiem gładkie.

    W przypadku zastosowania grubszych nici, dobrym wyborem będzie imadło z wkładką z podziałką. Do szwów w rozmiarach od 6/0 do 10/0, najlepsze będzie takie o podziałce 0,2 mm, natomiast do tych w rozmiarach od 6/0 do 4/0, takie o podziałce 0,4 mm. Do grubszych szwów, świetnie będzie sprawdzał się igłotrzymacz z wkładką o podziałce 0,5 mm.

    Imadło chirurgiczne odpowiednio dopasowane do rozmiaru szwu pozwala zapobiec przesuwaniu się igły w trakcie prowadzenia nici.
    Imadło chirurgiczne odpowiednio dopasowane do rozmiaru szwu pozwala zapobiec przesuwaniu się igły w trakcie prowadzenia nici.

    Odpowiednie dopasowanie igłotrzymacza do rozmiaru nici jest niezwykle istotne pod kątem komfortu, a także bezpieczeństwa użytkowania. Igła, na której zamocowany jest szew, będąc w imadle nie może się bowiem przesuwać ani w żaden sposób ślizgać.

    Narzędzie można dopasowywać do rozmiaru szwu również pod kątem długości. Najczęściej robi się tak w przypadku zabiegów z zakresu mikrochirurgii.

    Rodzaje igłotrzymaczy

    Igłotrzymacze mogą mieć różną konstrukcję, natomiast zawsze mają szczęki, zawias i uchwyt.

    Igłotrzymacz jest narzędziem niezbędnym do prawidłowego poprowadzenia szwu. W zależności od konstrukcji, a w szczególności typu zatrzasku, wyróżnia się imadła Mathieu i Hegar, a także miękkie i twarde.

    Igłotrzymacz – rodzaje wyróżniane ze względu na konstrukcję:

    • typu Mathieu,
    • typu Hegar.

    Imadło chirurgiczne – rodzaje wyróżniane ze względu na typ zatrzasku:

    • miękkie,
    • twarde.

    Jak wyglądają poszczególne rodzaje imadeł? Igłotrzymacz typu Mathieu to narzędzie, które łudząco przypomina cążki. Wszystko to za sprawą tego, że na wysokości uchwytu nie posiada uszek. Trzyma się go wewnątrz dłoni, stabilizując w części odsiebnej palcem wskazującym. U podstawy ma on szybką blokadę. W ten sposób do zatrzaśnięcia igły w jego szczękach dochodzi błyskawicznie.

    • Imadło igłotrzymacz Mayo Hegar
      Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Derf
      Igłotrzymacz Derf z wygodnymi uszkami i zatrzaskiem w uchwycie. Wykonany z wysokogatunkowej stali chirurgicznej. Dostępny w rozmiarze 12,5cm
      Cena:55,99
    • Imadło igłotrzymacz Mayo Hegar
      Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mayo-Hegar, różne rozmiary
      Igłotrzymacz Mayo Hegar z wygodnymi uszkami i zatrzaskiem w uchwycie. Od wewnętrznej strony części roboczej posiada radełkowanie, co sprawia, że igła trzyma się w nim niezwykle stabilnie. Wykonany z wysokogatunkowej stali chirurgicznej. Dostępny w różnych rozmiarach.
      Cena:od 36,99
    • Imadło igłotrzymacz Mathieu
      Igłotrzymacz, imadło chirurgiczne Mathieu, różne rozmiary
      Igłotrzymacz Mathieu wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Trzyma się go wewnątrz dłoni, między kciukiem i palcami: III, IV i V. Szybki zatrzask, co zapewnia wygodę operowania. Sprawdza się przy podtrzymywaniu igły i wiązaniu końcówek nici chirurgicznych na narzędziu. Dostępny w różnych rozmiarach.
      Cena:od 51,99

    Igłotrzymacz typu Hegar ma natomiast kształt przypominający nożyczki. W jego uchwycie znajdują się uszka, które operujący trzyma kciukiem i palcem serdecznym. Palec wskazujący stabilizuje w tym czasie ramię odsiebne, natomiast palec środkowy leży u podstawy uszka przy palcu serdecznym. Zatrzaskuje się go za pomocą zapadki, która jest skonstruowana tak, aby nie dochodziło do samoistnego zwolnienia blokady. Żeby otworzyć igłotrzymacz, operujący musi odepchnąć jedno uszko kciukiem (jeśli jest praworęczny – ku dołowi, natomiast jeśli jest leworęczny – ku górze).

    Imadła miękkie dzieli się dodatkowo na imadła bezzatrzaskowe i takie o słabym zatrzasku (mają one wąskie ramiona). Należą do nich m.in. igłotrzymacze mikrochirurgiczne. Imadła twarde to te, które mają silny zatrzask.

    Źródła:

    1. Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
    2. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
    3. chirmed.pl/rodzaje-iglotrzymaczy-dobor-iglotrzymacza-do-rozmiaru-szwow/.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×