Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim jedynie częściowo uwarunkowane czy też całkowicie nieuwarunkowane. Co konkretnie wpływa na to, jak wygląda gojenie ran po szwach? O czym powinien pamiętać pacjent, aby gojenie ran po zabiegu przebiegało prawidłowo? Podpowiadamy!

Spis treści

  Gojenie ran pooperacyjnych – jak przebiega?

  Gojenie się rany po operacji przebiega w kilku etapach. Na każdym z nich personel medyczny, a następnie sam pacjent muszą pamiętać o zachowaniu codziennej higieny. Na prawidłowe gojenie ran pooperacyjnych ogromne znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja. Należy zwracać na nią uwagę już od samego początku.

  Właściwa pielęgnacja rany pozwala przyśpieszyć proces gojenia i uzyskać estetyczną bliznę (Źródło: materiały własne)
  Właściwa pielęgnacja rany pozwala przyśpieszyć proces gojenia i uzyskać estetyczną bliznę (Źródło: materiały własne)

  Jeśli chodzi o to jak przebiega gojenie ran po zabiegu chirurgicznym, najczęściej proces ten dzieli się na kilka etapów.

  Etapy gojenia rany pooperacyjnej

  Bez względu na rodzaj i miejsce zabiegu, proces gojenia rany pooperacyjnej niepowikłanej z reguły jest taki sam. Inaczej wygląda on natomiast w przypadku wystąpienia powikłań (zakażenia przyrannego, infekcji czy wtórnego urazu). Przede wszystkim proces gojenia rany pooperacyjnej jest wtedy znacznie dłuższy. Niekiedy też przy powikłaniach, konieczna jest nawet ponowna interwencja chirurgiczna.

  Etapy gojenia rany pooperacyjnej:

  • Homeostaza (fibrynoliza i krzepnięcie krwi).
  • Faza wysiękowa (wytwarzania się stanu zapalnego w tkankach na skutek urazu), powstanie obrzęku.
  • Migracja i proliferacja komórek.
  • Aktywacja fibroblastów, synteza białek (kolagenu).
  • Obkurczanie się rany i napełzanie naskórka (epitelializacja).
  • Tworzenie się blizny.
  • Przebudowa blizny (zwiększanie wytrzymałości, blednięcie, spłaszczenie).

  Z różnych powodów, zwłaszcza przy powstaniu wspomnianych powikłań, poszczególne etapy gojenia rany po szyciu mogą różnić się czasem trwania. Dla przykładu, faza proliferacyjna może trwać od 3 do 6 tygodni, a faza przebudowy blizny od 3 tygodni do nawet kilku lat.

  Końcowym etapem procesu gojenia ran jest przebudowa blizny. Może trwać ona nawet kilka lat (Źródło: materiały własne)
  Końcowym etapem procesu gojenia ran jest przebudowa blizny. Może trwać ona nawet kilka lat (Źródło: materiały własne)

  Warto wspomnieć też o tym, że mogą one goić się na dwa sposoby – poprzez rychłozrost oraz ziarninowanie. Efektem końcowym tego procesu jest blizna, która przy ziarninowaniu może być bardziej widoczna.

  Rany pooperacyjne – czas gojenia

  Jak długo goją się rany pooperacyjne? Czas gojenia zależy od czynników miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Do tych pierwszych można zaliczyć umiejscowienie i rozległość rany czy też stopień ukrwienia, natomiast do drugich skłonności genetyczne, anemię, przyjmowane leki oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Ogromne znaczenie ma też pielęgnacja, a także indywidualne predyspozycje do bliznowacenia.

  Na to ile trwa gojenie rany po szyciu wpływ będzie mieć również to, czy powstała ona na skutek zabiegu operacyjnego czy urazu. W pierwszym przypadku proces ten będzie zachodził o wiele szybciej. Takie rany mają bowiem równe brzegi, które bardzo dobrze do siebie przylegają. Przy ranach pourazowych, czas gojenia może być znacznie dłuższy. Zwłaszcza, jeśli są one rozległe i poszarpane.

  Ile mogą bliźnić się rany pooperacyjne? Gojenie trwa z reguły od kilku tygodni do kilku miesięcy. Średnio zajmuje to około 8 tygodni. Niemniej jednak, po niewielkim zabiegu miejscowym, rana może zabliźnić się już po upływie 10 dni.

  Kiedy tylko stan miejscowy na to pozwoli, pacjentowi należy zdjąć szwy. W ten sposób nie pozostawią one na skórze dodatkowych śladów, a powstała blizna będzie bardziej estetyczna.

  Artykuł o tym jak i kiedy zdejmuje się szwy, także jest już na naszej stronie.

  Gojenie ran po szyciu a plastry i opatrunki

  Żeby rana dobrze się goiła, a blizna nie była widoczna, w wielu przypadkach warto stosować specjalne opatrunki (Źródło: materiały własne)

  Aby przyśpieszyć regenerację tkanek, pacjent może stosować specjalne plastry na gojenie ran pooperacyjnych. Zapewniają one skuteczną ochronę przed zabrudzeniami, dzięki czemu pomagają zapobiec występowaniu infekcji.

  W zależności od konkretnego rodzaju opatrunku, może mieć on nieco inne właściwości. W celu lepszego gojenia się rany, warto wybrać taki, który będzie miał warstwę chłonną. Będzie ona służyć szybkiej absorpcji ewentualnej wydzieliny.

  Plaster koniecznie musi być też przepuszczalny – zarówno dla pary wodnej, jak i powietrza. Skóra w ten sposób będzie mogła swobodnie oddychać, co sprzyja jej regeneracji.

  • Opatrunek foliowy Tegaderm przezroczysty
   Opatrunek 3M™ Tegaderm™ Film, plaster foliowy, przezroczysty z ramką
   Opatrunek 3M™ Tegaderm™ Film to przezroczysta, wodoodporna bariera ochronna. Chroni miejsce wkłucia lub ranę przed bakteriami, wirusami i płynami ustrojowymi. Zapewnia ciągłą widoczność miejsca wkłucia, umożliwiając monitorowanie gojenia. Umożliwia przepuszczanie tlenu i pary, co wspomaga proces gojenia ran. Dopasowuje się do skóry, zapewniając komfort i swobodę ruchu.
   Cena:od 71,99
  • Opatrunek na rany Cosmopor E sterile opakowanie 7,2x5 cm 50 szt.
   Opatrunek Cosmopor® E Steril, samoprzylepny plaster na rany pooperacyjne
   Profesjonalny opatrunek na rany pooperacyjne Hartmann Cosmopor® E, jałowy. Samoprzylepny, zapewniający ochronę i bezbolesną zmianę opatrunku. Hydrofobowa mikrosiatka i warstwa chłonna dla szybkiego przenikania wydzieliny. Przepuszczalny dla powietrza, zaokrąglone rogi, impregnacja wodoodporna. Idealny do ran pooperacyjnych, skaleczeń i jałowego opatrywania.
   Cena:od 21,99

  Niekiedy konieczne jest ciągłe monitorowanie rany. Aby móc w każdym momencie ocenić jej stan, bez zdejmowania opatrunku, warto zastosować plaster foliowy, który jest przezroczysty. Będzie on stanowił odpowiednią barierę ochronną, jednocześnie zapewniając świetną widoczność miejsca szycia.

  Źródła:

  1. Jak szyć? Odc. 10. Usuwanie szwów, Patronat merytoryczny dr hab. N. med. Prof. Nadzw. UM Bogusław Antoszewski, Konsultacja merytoryczna lek. Piotr Stabryła, Klinika Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej  i Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dostęp: umed.pl/odcinek-10-usuwanie-szwow/
  2. Rany: podział i gojenie się ran. Leczenie ran, Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej, Jerzy Leszczyński, dostęp: https://chirurgia-transplantacyjna.wum.edu.pl/sites/chirurgia-transplantacyjna.wum.edu.pl/files/seminarium_rany_podzial_gojenie_i_leczenie_iii_r.pdf
  3. „Estetyczna blizna” — cz. II, Urszula Zdanowicz
  4. wszystkooranach.pl/jakie-sa-etapy-gojenia-sie-ran/
  5. forumleczeniaran.pl/10-bledow-ktore-moga-spowolnic-proces-gojenia-ran-pooperacyjnych/

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

   Konserwacja narzędzi chirurgicznych

   Sklep Medyczny Madens
   Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
  • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

   Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

   Sklep Medyczny Madens
   Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
  • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

   Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

   Sklep Medyczny Madens
   W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
  • Ubranie ochronne dla pacjenta to niezbędny element na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: sasint)

   Ubrania operacyjne dla pacjenta – rodzaje, właściwości

   Sklep Medyczny Madens
   Na bloku operacyjnym wymagane jest, aby używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Odzież na blok operacyjny powinna być lekka,…
  • To jak zdjąć szwy powinien wiedzieć nie tylko chirurg, ale także lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka (źródło: Pixabay.com, autor: Dominik Karch)

   Jak zdjąć szwy? Jak wygląda usuwanie szwów i kto je wykonuje?

   Sklep Medyczny Madens
   Jeśli lekarz lub pielęgniarka wiedzą, jak zdejmować szwy, jest to wtedy zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy nić zacznie wrastać. Jak temu zapobiec? Kiedy i jak…
  • Na rynku są różne rodzaje opatrunków, a wśród nich szereg opatrunków specjalistycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: HeungSoon, SEOUL/KOREA)

   Rodzaje opatrunków i ich zastosowanie, przykłady

   Sklep Medyczny Madens
   Przed opatrzeniem rany ciętej czy też innych obrażeń należy wiedzieć, jakie są rodzaje opatrunków i ich zastosowanie. Dzieli się je m.in. ze względu na właściwości. Różne rodzaje opatrunków można wyróżnić…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

   Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
   Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
   Zamknij

   Fartuchy medyczne

   RozmiarLXL
   Długość rękawa57cm60cm
   Długość całkowita110cm120cm
   Szerokość ramion62cm70cm
   Szerokosć na dole130cm150cm

   Fartuchy chirurgiczne

   RozmiarSMLXLXXL
   Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
   Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

   Ubrania chirurgiczne

   RozmiarSMLXLXXL
   Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
   Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
   Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
   Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
   Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

   ×