Apteczka pierwszej pomocy

Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy może nawet uratować życie. Bez niej trudno zaopatrzyć nagły uraz czy zatamować krwawienie, w związku z czym warto mieć ją w domu, samochodzie, a także podczas wycieczek. Profesjonalna apteczka pierwszej pomocy powinna znaleźć się również w każdym zakładzie pracy. Podpowiadamy, jak ją wyposażyć oraz gdzie należy ją umieścić.

Spis treści

    Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

    Apteczkę można wyposażyć samemu lub kupić ją od razu z wyposażeniem. Ważne jest, by po każdym użyciu ją uzupełnić i regularnie sprawdzać terminy przydatności do użycia. To, co zawiera apteczka pierwszej pomocy, zależy od tego, jaką spełnia normę. Producenci najczęściej kierują się tutaj normami niemieckimi – DIN (Deutsches Institut fϋr Normung), które są zgodne z wymaganiami obowiązującymi w większości krajów europejskich.

    Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Przede wszystkim muszą znaleźć się w niej bandaże, kompresy i jałowe opatrunki. Do tego potrzebne są plastry, koc ratunkowy i chusta trójkątna. Przydać może się także ustnik do sztucznego oddychania oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

    W zależności od rodzaju i wielkości apteczki, jej zawartość może spełniać następujące normy: DIN 13167, DIN 13164, DIN 13157 lub DIN 13169. Najczęściej spotykane są te przedostatnie. Apteczki pierwszej pomocy zgodne z normą DIN 13157 są niezbędne m.in. w zakładach pracy czy szkołach. Są one znacznie większe od samochodowych, do których przypisywana jest norma DIN13164.

    Apteczka pierwszej pomocy – wyposażenie zgodne z normą DIN 13157:

    • Opatrunki indywidualne w opakowaniach G (1x), M (3x), K (1x);
    • Bandaż usztywniający 4m x 6cm (2x), 4m x 6cm (2x);
    • Chusta opatrunkowa (1x);
    • Chusta trójkątna (2x);
    • Chusta flizelinowa (5x);
    • Zestaw plastrów (1x);
    • Rolka przylepca (1x);
    • Kompres 100×100 mm (3 op.);
    • Kompres na oko (2x);
    • Kompres do wilgotnego schłodzenia (1x);
    • Bandaże 10×6 cm (2 op.);
    • Koc ratunkowy (1x);
    • Nożyczki (1x);
    • Worek foliowy (2x);
    • Rękawice ochronne jednorazowe (4 pary);
    • Ustnik do sztucznego oddychania (1x);
    • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy (1x).
    • Eycopad kompresy 56x70mm, opakowanie 25 szt.
      Eycopad® opatrunek, kompresy oczne z waty, jałowe i niejałowe
      Hartmann Eycopad® to wyjątkowo miękki i chłonny kompres oczny z wysokogatunkowej waty. Nie strzępi się, utrzymuje integralność i długotrwałe właściwości wyściełające. Dostępny w jałowej i niejałowej wersji, różnych rozmiarach. Idealny do ochrony ran ocznych i obszarów okołookularowych. Zapewnia optymalną higienę, ochronę i wygodę pacjenta.
      Cena:od 36,99
    • nożyczki opatrunkowe lister do bandaży i opatrunków
      Nożyczki, nożyce opatrunkowe Lister, do opatrunków, bandaży, apteczki, różne rozmiary
      Nożyczki typu Lister z tępo zakończoną częścią roboczą, ułatwiającą cięcie opatrunków, bandaży albo odzieży, tuż przy powierzchni skóry pacjenta. Wykonane z medycznej stali nierdzewnej najwyższej jakości. Można poddawać je wielokrotnej sterylizacji. Dostępne w różnych rozmiarach.
      Cena:od 25,99
    • Rękawice chirurgiczne Sempermed classic opakowanie blister
      Rękawiczki chirurgiczne sterylne lateksowe pudrowane S, M, L (10 par) Sempermed® Classic
      Sempermed® Classic to rękawice jałowe, lateksowe, delikatnie pudrowane, z rolowanym mankietem. Mają mikroporowatą powierzchnię i wysoką elastyczność. Są sterylne, dlatego też można używać ich w podczas operacji i innych zabiegów chirurgicznych. Pakowane parami w jałowe blistry, a zbiorczo w opakowanie po 50 par rękawiczek. Cena za 10 par rękawiczek.
      Cena:od 26,90

    Gdzie powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy?

    Apteczka pierwszej pomocy tak naprawdę powinna znajdować się wszędzie tam, gdzie może się przydać. Przede wszystkim mowa tutaj o samochodach, domach, obiektach użyteczności publicznej i zakładach pracy.

    Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem, ale dla bezpieczeństwa własnego i innych, warto ją mieć (Źródło: canva.com)
    Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem, ale dla bezpieczeństwa własnego i innych, warto ją mieć (Źródło: canva.com)

    Apteczkę dobrze jest mieć przy sobie również na wszelkiego rodzaju wyjazdach. Są one szczególnie przydatne w trakcie wycieczek szkolnych i różnego rodzaju turnusów. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku apteczki turystyczne w formie plecaków.

    Z myślą o osobach, które chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo także na co dzień, dostępne są również mini apteczki osobiste, które można przyczepić do kluczyków, torebki czy paska.

    Apteczka pierwszej pomocy samochodowa

    Posiadanie apteczki samochodowej nie jest obowiązkiem, co jednak nie zmienia faktu, że powinna ona towarzyszyć każdemu kierowcy. Zwłaszcza, że jest ona wymagana w wielu innych krajach, więc przy zagranicznych wyjazdach i tak trzeba ją kupić. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że przepisy nakładają obowiązek udzielenia pierwszej pomocy każdej osobie poszkodowanej w wypadku, co bez apteczki może okazać się dużym problemem.

    Większość kierowców umieszcza ją w bagażniku. O wiele lepiej przechowywać ją jednak wewnątrz auta np. w bocznej kieszeni drzwi. Jest to miejsce o wiele bardziej dostępne. Chowając apteczkę do bagażnika, należy zwrócić uwagę na to, by umieścić ją z boku, najlepiej w oddzielnej przegródce. W przypadku, kiedy zostanie ona schowana pod innymi przedmiotami, znacznie trudniej będzie się do niej dostać, a do tego może się uszkodzić.

    Apteczka pierwszej pomocy domowa

    W domach również nie ma obowiązku posiadania apteczki, aczkolwiek dbając o bezpieczeństwo swoje i bliskich, bezwzględnie należy ją mieć. Podczas wypełniania domowych obowiązków czy nawet przy najzwyklejszych czynnościach, nietrudno o uraz. Mając pod ręką apteczkę, nawet z podstawowym wyposażeniem, bez problemu można udzielić pierwszej pomocy w przypadku skaleczeń, otarć, poparzeń czy złamań.

    Gdzie ją umieścić? Najlepiej w takim miejscu, które będzie łatwo dostępne i o którym będzie wiedział każdy z domowników. Jednocześnie należy zadbać o to, aby nie była ona w zasięgu najmłodszych, ponieważ znajdują się w niej nożyczki.

    Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy

    Apteczka powinna znaleźć się w każdej firmie tak, by w nagłych wypadkach zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy (Źródło: canva.com)

    Zgodnie z Art. 2091 §1 Ustawy Kodeks Pracy dotyczącym obowiązków pracodawcy w zakresie udzielania pierwszej pomocy „Pracodawca jest zobowiązany zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (…)”. To oznacza, że w każdym zakładzie pracy, zatrudniającym pracowników na etat, powinna znaleźć się odpowiednio wyposażona apteczka.

    Wspomniany akt prawny nie określa co dokładnie musi się w niej znajdować, ani gdzie należy ją umieścić. Więcej mówi o tym §44 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, brzmiący następująco: „Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń”.

    Chociaż nie jest to narzucone, dobrze byłoby, aby apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy spełniała wspomnianą normę DIN 13157. Ponadto należy ją umieścić w łatwo dostępnym miejscu i właściwie oznaczyć. Najczęściej w tym celu stosuje się piktogramy przedstawiające biały krzyż na zielonym tle.

    Źródła:

    1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
    2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
    3. https://www.centrumratownictwa.com/blog/firmowa-apteczka-czy-jest-obowiazkowa-i-co-powinna-zawierac
    4. https://www.centrumratownictwa.com/blog/w-co-wyposazyc-apteczke-samochodowa
    5. https://bezpieczenstwo-bhp.pl/blog/blog-o-bezpieczenstwie-bhp/apteczki-wedlug-norm-din

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×