Szwy chirurgiczne w chirurgii szczękowo-twarzowej – niezbędne wskazówki

Chirurgia szczękowo-twarzowa wymaga od lekarza niezwykłej precyzji. Zespalanie nerwu twarzowego czy szycie fałdów głosowych należy do skomplikowanych zabiegów. Aby sprawnie przeprowadzić operację, otolaryngolog przede wszystkim, musi wybrać odpowiednie szwy chirurgiczne i igły chirurgiczne. Jednak jakie nici będą najlepsze podczas zaopatrywania tkanek w okolicach twarzy i szyi? Na co zwrócić uwagę powinien chirurg, żeby rana nie pozostawiła po sobie nieestetycznej blizny?

Spis treści:

  Sprawdź produkty

  Szwy chirurgiczne – najważniejsze cechy

  Bez względu na rodzaj wykonywanego zabiegu, otolaryngolog powinien wybierać materiały, które minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji tkankowej. Żeby zredukować traumatyzację tkanki, w trakcie operacji otolaryngologicznych, chirurdzy najczęściej decydują się na szwy chirurgiczne w rozmiarach od 11/0 do 5/0 USP. Podczas doboru nici do zaopatrywania rozległych ran, istotna jest także początkowa siła podtrzymywania tkankowego i stopień wchłanialności.

  Na jakie szwy zdecydować się podczas zabiegu?

  Niemalże każdy zabieg z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej wymaga użycia nici, które są poręczne. Najlepiej, żeby szwy były bioobojętne i nie posiadały pamięci skrętu. Jednak jakie materiały szewne będą najlepsze podczas szycia różnych tkanek?

  health.mil,  autor: Marcy Sanchez, William Beaumont Army Medical Center opis: Wiele zabiegów otolaryngologicznych wymaga użycia mikroskopu operacyjnego.

  Chirurgia nerwu twarzowego

  Szycie nerwu twarzowego należy do niezwykle precyzyjnych zabiegów. Przeprowadzenie operacji wymaga użycia mikroskopu i bardzo cienkich szwów chirurgicznych. Podczas dekompresji i aproksymacji nerwu, najczęściej stosuje się takie w rozmiarach od 11/0 do 8/0 USP. Do zespalania nerwu twarzowego zazwyczaj wybiera się monofilamenty, do których należą NYLON BLACK. W mikrochirurgii idealnym rozwiązaniem jest użycie nici syntetycznych. Dobre efekty zagwarantuje zastosowanie niewchłanialnych szwów nylonowych, takich jak FILAPEAU®.

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dobrać optymalne szwy chirurgiczne, zapraszamy do przeczytania naszego kolejnego  artykułu.

  Zaopatrywanie ran powiek

  Do zabiegów wykonywanych w obrębie twarzy zalicza się korekcję powiek. Podczas tego typu operacji, najlepsze będą delikatne nici niewchłanialne w rozmiarach od 5/0 do 7/0. Dobrym wyborem będą szwy wykonane z polipropylenu, a także te nylonowe. Szycie za pomocą nici syntetycznych gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów estetycznych. Wielu otolaryngologów decyduje się na zastosowanie monofilamentów COROLENE®, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Co więcej, nici jednowłóknowe minimalizują ryzyko wstąpienia reakcji zapalnej.

  Szycie fałdów głosowych

  Zabieg odwodzenia fałdów głosowych do boku wymaga użycia materiałów szewnych o wysokiej sile podtrzymywania tkankowego. Podczas operacji najlepiej zdecydować się na szwy niewchłanialne, które przez długi czas będą podtrzymywać tkanki w niezmienionym stanie. Niestety, wadą zastosowania szwów nieresorbowalnych jest konieczność ich usunięcia po całkowitym zagojeniu się rany.

  Zmniejszanie migdałków podniebnych

  Usuwanie niewchłanialnych szwów chirurgicznych nie należy do przyjemnych zabiegów. Zwłaszcza, jeżeli rana dotyczy trudno dostępnych miejsc. Z tego powodu, podczas zmniejszania migdałków podniebnych, otolaryngolodzy wybierają cienkie nici, które z czasem ulegają resorpcji.  Co więcej, wchłanialne materiały chirurgiczne polecane są także do szycia innych tkanek gardła.

  Rany w jamie ustnej

  Zaopatrywanie ran w jamie ustnej wiąże się z niewielkim polem operacyjnym. W związku z tym, otolaryngolog powinien wybierać poręczne nici chirurgiczne, które ułatwiają zbliżanie brzegów rany. Podczas szycia tkanek w jamie ustnej chirurdzy bardzo często używają plecionek wykonanych z jedwabiu, do których należą nici SILK. Naturalny szew wytrzymały jest na rozciąganie i nie posiada pamięci skrętu. Ponadto, wielofilamentowa struktura sprawia, że nici są niezwykle łatwe w wiązaniu.

  Jakie właściwości posiadają monofilamenty i czym charakteryzują się plecionki? Zapraszamy do przeczytania innego artykułu na ten temat.

  Zaopatrywanie ochrzęstnej

  Szycie ochrzęstnej wymaga użycia nici, które podczas pasażu nie spowodują traumatyzacji tkanki. Najlepszym wyborem są szwy wchłanialne w rozmiarze 6/0 USP. Zastosowanie resorbowalnego materiału szewnego pozwoli na sprawne zagojenie się rany i na dodatek, nie wymaga późniejszego usuwania. Co ważne, tego rodzaju szwy są częstym wyborem podczas innych zabiegów otolaryngologicznych.

  Chirurgia skóry twarzy

  Zabiegi chirurgiczne wykonywane w okolicach twarzy wymagają użycia szwów, które ograniczą ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej. Do zaopatrywania skóry twarzy stosuje się nici wykonane z poliglekapronu w rozmiarze od 7/0 do 5/0 USP. Wysoce plastyczny monofilament PGCL jakim jest ADVANTIME®, zapewnia płynny pasaż przez tkankę. Polecany jest zatem w szczególności przy zamknięciach podskórnych. Rany skóry, które goją się szybko, mogą być zaopatrywane szwami wielowłóknowymi. Ich zastosowanie sprawia, że zakładane węzły są bardzo stabilne.

  Jakie nici chirurgiczne można wyróżnić na podstawie materiału, z którego zostały wykonane? Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat.

  Jak zminimalizować widoczność blizny?

  Znaczna część zabiegów otolaryngologicznych pozostawia po sobie widoczną bliznę. Aby ślad wyglądał estetycznie, chirurdzy decydują się na zaopatrywanie za pomocą szwów węzełkowych, które pozwalają na regulację napięcia brzegów rany. W przypadku, gdy lekarz nie chce pozostawiać śladów wkłuć może także zastosować szew śródskórny. Co jeszcze ma wpływ na efekt estetyczny zabiegu?

  Pacaf.af.mil autor: U.S. Air Force photo/Osakabe Yasuo

  Stosowanie najlepszych nici chirurgicznych

  Kiedy zabieg chirurgiczny obejmuje okolice twarzy istotne jest, aby wybrać szwy, które nie po operacji nie będą widoczne. Do zaopatrywania skóry najlepiej używać nici o jasnych kolorach lub całkowicie bezbarwnych. Żeby operowana tkanka nie uległa nadmiernej traumatyzacji, należy stosować nici monofilamentowe lub plecione z dodatkowym powleczeniem. W celu ograniczenia urazu i ryzyka wystąpienia reakcji zapalnej, otolaryngologom poleca się materiały szewne w niewielkich rozmiarach.

  Wybór igły chirurgicznej

  Podczas każdej operacji istotne jest użycie odpowiedniej igły chirurgicznej, która będzie wystarczająco ostra i ułatwi pasaż przez tkanki. W przypadku zaopatrywania skóry, poleca się się stosowanie igieł o czubku trójkątnym, a także okrągłym. Te drugie stosowane są przez otolaryngologów zwłaszcza do zbliżania tkanek podskórnych. Do plastyki powiek warto wybrać igły okrągło-tnące. Żeby uzyskać wysoką precyzję pasażu w trakcie szycia skóry, otolaryngolog powinien zdecydować się na igły o długości 9 mm – 16 mm.

  W zabiegach chirurgicznych z zakresu otolaryngologii, dobór odpowiednich materiałów szewnych jest niezwykle istotny. Najlepsze efekty operacji zagwarantują bioobojętne szwy, które nie posiadają pamięci skrętu. Do zaopatrywania rozległych ran, zawsze należy wybierać nici o wysokiej początkowej sile podtrzymywania. Natomiast, w przypadku mało skomplikowanych operacji można sięgnąć po materiały, które z czasem stracą swoją wytrzymałość.

  Źródła:

  1. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2,
  2. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
  3. Ethicon Wound Closure Manual ETHICON, INC,, 2004,
  4. Chirurgia plastyczna, wyd. 1, Jurgen Holle, Warszawa 2013,
  5. Head & Neck Surgery–otolaryngology, Tom 1 – pod redakcją Byron J. Bailey, Jonas T. Johnson, Shawn D. Newlands.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *