Chirurgia szczękowo-twarzowa wymaga od lekarza niezwykłej precyzji. Zespalanie nerwu twarzowego czy szycie fałdów głosowych należy do skomplikowanych zabiegów. Aby sprawnie przeprowadzić operację, otolaryngolog przede wszystkim, musi wybrać odpowiednie szwy chirurgiczne i igły chirurgiczne. Jednak jakie nici będą najlepsze podczas zaopatrywania tkanek w okolicach twarzy i szyi? Na co zwrócić uwagę powinien chirurg, żeby rana nie pozostawiła po sobie nieestetycznej blizny?
Spis treści
Szwy chirurgiczne – najważniejsze kryteria doboru
Bez względu na rodzaj wykonywanego zabiegu, otolaryngolog powinien wybierać materiały, które minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji tkankowej. Żeby zredukować traumatyzację tkanki, w trakcie operacji otolaryngologicznych, chirurdzy najczęściej decydują się na szwy chirurgiczne w rozmiarach od 11/0 do 5/0 USP. Podczas wyboru odpowiednich szwów chirurgicznych do zaopatrywania rozległych ran, istotna jest także początkowa siła podtrzymywania tkankowego i stopień wchłanialności.
Na jakie szwy zdecydować się podczas zabiegu?
Niemalże każdy zabieg z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej wymaga użycia nici, które są poręczne. Najlepiej, żeby szwy były bioobojętne i nie posiadały pamięci skrętu. Jednak jakie materiały szewne będą najlepsze podczas szycia różnych tkanek?
Chirurgia nerwu twarzowego
Szycie nerwu twarzowego należy do niezwykle precyzyjnych zabiegów. Przeprowadzenie operacji wymaga użycia mikroskopu i bardzo cienkich szwów chirurgicznych. Podczas dekompresji i aproksymacji nerwu, najczęściej stosuje się takie w rozmiarach od 11/0 do 8/0 USP.
W mikrochirurgii idealnym rozwiązaniem jest użycie nici syntetycznych. Dobre efekty zagwarantuje zastosowanie niewchłanialnych szwów nylonowych. Do zespalania nerwu twarzowego zazwyczaj wybiera się monofilamenty, do których należą szwy NYLON BLACK.
-
Nici, szwy niewchłanialne nylon, mikrochirurgiczne, okulistyczne NYLON BlackNici syntetyczne, monofilamentowe z nylonu. Bardzo delikatne i odporne na zerwania – gwarantują wysokie bezpieczeństwo podczas zabiegu. Rekomendowane w zabiegach okulistycznych i mikrochirurgicznych.Cena:od 153,77zł
Zaopatrywanie ran powiek
Do zabiegów wykonywanych w obrębie twarzy zalicza się korekcję powiek. Podczas tego typu operacji, najlepsze będą delikatne nici niewchłanialne w rozmiarach od 5/0 do 7/0. Dobrym wyborem będą szwy wykonane z polipropylenu, a także te nylonowe. Szycie za pomocą nici syntetycznych gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów estetycznych.
Wielu otolaryngologów decyduje się na zastosowanie delikatnych monofilamentów COROLENE®, które charakteryzują się jednocześnie wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Co więcej, nici jednowłóknowe minimalizują ryzyko wstąpienia reakcji zapalnej.
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, polipropylen COROLENE®Szwy syntetyczne, monofilamentowe, niewchłanialne. Wykonane z polipropylenu. Bardzo miękkie i gładkie – zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Innowacyjne pakowanie “na prosto” zwiększa poręczność użytkowania. Wysoka wytrzymałość na rozciąganie umożliwia stosowanie szwu we wszystkich technikach szycia chirurgicznego. Rekomendowane do chirurgii sercowo-naczyniowej oraz chirurgii kosmetycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek.Cena:od 438,10zł
Szycie fałdów głosowych
Zabieg odwodzenia fałdów głosowych do boku wymaga użycia materiałów szewnych o wysokiej sile podtrzymywania tkankowego. Podczas operacji najlepiej zdecydować się na szwy niewchłanialne, które przez długi czas będą podtrzymywać tkanki w niezmienionym stanie. Niestety, wadą zastosowania szwów nieresorbowalnych jest konieczność ich usunięcia po całkowitym zagojeniu się rany.
Zmniejszanie migdałków podniebnych
Usuwanie niewchłanialnych szwów chirurgicznych nie należy do przyjemnych zabiegów. Zwłaszcza, jeżeli rana dotyczy trudno dostępnych miejsc. Z tego powodu, podczas zmniejszania migdałków podniebnych, otolaryngolodzy wybierają cienkie nici, które z czasem ulegają resorpcji. Co więcej, wchłanialne materiały chirurgiczne polecane są także do szycia innych tkanek gardła.
Rany w jamie ustnej
Zaopatrywanie ran w jamie ustnej wiąże się z niewielkim polem operacyjnym. W związku z tym, otolaryngolog powinien wybierać poręczne nici chirurgiczne, które ułatwiają zbliżanie brzegów rany.
Podczas szycia tkanek w jamie ustnej chirurdzy bardzo często używają nici nylonowych (poliamid 6.6), rzadziej plecionek wykonanych z jedwabiu. Choć naturalny szew jedwabny jest wytrzymały na rozciąganie i poręczny w użytkowaniu, to monofilameniowa struktura nylonu zapobiega traumatyzacji tkanki i powikłaniom pooperacyjnym.
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne jedwabne – SILKSzwy naturalne z jedwabiu, impregnowane woskiem dla ulepszonej tolerancji w tkance. Wyznaczają standard poręczności, są miękkie i przez to łatwe w wiązaniu. Materiał szewny o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, dzięki czemu ryzyko zerwania szwu chirurgicznego jest bardzo ograniczone. Polecane do stosowania w stomatologii i otolaryngologii. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek nici chirurgicznych (z wyjątkiem podwiązek na rolce i odcinków bez igły pakowanych po 24 saszCena:od 207,36zł
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne nylon FILAPEAU®Nici syntetyczne, monofilamentowe z nylonu (poliamid 6.6). Bardzo delikatne i odporne na zerwania – gwarantują bezpieczeństwo i doskonały efekt estetyczny. Występują w kolorze granatowym lub bezbarwnym. Zaopatrzone w plastyczną i wytrzymałą atraumatyczną igłę chirurgiczną. Rekomendowane do zbliżania brzegów skóry i w zabiegach chirurgii plastycznej. 36 saszetek w opakowaniu.Cena:od 235,30zł
Wybór między plecionką a monofilamentem należy do chirurga. Są to fundamentalnie różne szwy, a o ich cechach charakterystycznych przeczytasz w artykule porównującym nici monofilamentowe i multifilamentowe.
Zaopatrywanie ochrzęstnej
Szycie ochrzęstnej wymaga użycia nici, które podczas pasażu nie spowodują traumatyzacji tkanki. Najlepszym wyborem są szwy wchłanialne w rozmiarze 6/0 USP. Zastosowanie resorbowalnego materiału szewnego pozwoli na sprawne zagojenie się rany i na dodatek, nie wymaga późniejszego usuwania. Co ważne, tego rodzaju szwy są częstym wyborem podczas innych zabiegów otolaryngologicznych.
Chirurgia skóry twarzy
Zabiegi chirurgiczne wykonywane w okolicach twarzy wymagają użycia szwów, które ograniczą ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej. Do zaopatrywania skóry twarzy stosuje się nici wykonane z poliglekapronu w rozmiarze od 7/0 do 5/0 USP. Wysoce plastyczny monofilament PGCL jakim jest ADVANTIME®, zapewnia płynny pasaż przez tkankę. Polecany jest zatem w szczególności przy zamknięciach podskórnych. Rany skóry, które goją się szybko, mogą być zaopatrywane szwami wielowłóknowymi. Ich zastosowanie sprawia, że zakładane węzły są bardzo stabilne.
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA OPTIME®Nici syntetyczne, plecione, o średnim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego (PGA) ze specjalnym powleczeniem dla lepszego pasażu przez tkankę. Zapewniają wysoką początkową siłą podtrzymywania i regularne wchłanianie. Dzięki wysokiej poręczności i regularnej absorpcji znajdują szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej. 36 saszetek w opakowaniu. (z wyjątkiem podwiązek na rolce pakowanych po 24 saszetki).Cena:od 256,09zł
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne poliglekapron 25 (PGCL) ADVANTIME®Szwy syntetyczne, monofilamentowe, o średnim okresie absorpcji. Wykonane z poliglekapronu 25 (PGCL). Bardzo miękkie i delikatne – zapewniają doskonałe wyniki gojenia ran. Rekomendowane do szwu ciągłego, śródskórnego, szczególnie gdy wymagany jest wysoki efekt estetyczny. Dostępne są także z igłami kosmetycznymi z precyzyjnym ostrzem EXTRACUT®, przeznaczonymi do chirurgii plastycznej.Cena:od 404,51zł
Jak zminimalizować widoczność blizny pooperacyjnej?
Znaczna część zabiegów otolaryngologicznych pozostawia po sobie widoczną bliznę. Aby ślad wyglądał estetycznie, chirurdzy decydują się na zaopatrywanie za pomocą szwów węzełkowych, które pozwalają na regulację napięcia brzegów rany. W przypadku, gdy lekarz nie chce pozostawiać śladów wkłuć może także zastosować szew śródskórny. Co jeszcze ma wpływ na efekt estetyczny zabiegu?
Stosowanie najlepszych nici chirurgicznych
Kiedy zabieg chirurgiczny obejmuje okolice twarzy istotne jest, aby wybrać szwy, które nie po operacji nie będą widoczne. Do zaopatrywania skóry najlepiej używać nici o jasnych kolorach lub całkowicie bezbarwnych. Żeby operowana tkanka nie uległa nadmiernej traumatyzacji, należy stosować nici monofilamentowe lub plecione z dodatkowym powleczeniem. W celu ograniczenia urazu i ryzyka wystąpienia reakcji zapalnej, otolaryngologom poleca się materiały szewne w niewielkich rozmiarach.
Wybór igły chirurgicznej
Podczas każdej operacji istotne jest użycie igły chirurgicznej o odpowiednich właściwościach, która będzie wystarczająco ostra i ułatwi pasaż przez tkanki.
W przypadku zaopatrywania skóry, poleca się się stosowanie igieł o czubku trójkątnym, a także okrągłym. Te drugie stosowane są przez otolaryngologów zwłaszcza do zbliżania tkanek podskórnych. Do plastyki powiek warto wybrać igły okrągło-tnące. Żeby uzyskać wysoką precyzję pasażu w trakcie szycia skóry, otolaryngolog powinien zdecydować się na igły o długości 9 mm – 16 mm.
W zabiegach chirurgicznych z zakresu otolaryngologii, dobór odpowiednich materiałów szewnych jest niezwykle istotny. Najlepsze efekty operacji zagwarantują bioobojętne szwy, które nie traumatyzują tkanek. Do zaopatrywania rozległych ran, zawsze należy wybierać nici o wysokiej początkowej sile podtrzymywania. Natomiast, w przypadku mało skomplikowanych operacji można sięgnąć po materiały, które z czasem stracą swoją wytrzymałość.
Źródła:
- Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2,
- Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
- Ethicon Wound Closure Manual ETHICON, INC,, 2004,
- Chirurgia plastyczna, wyd. 1, Jurgen Holle, Warszawa 2013,
- Head & Neck Surgery–otolaryngology, Tom 1 – pod redakcją Byron J. Bailey, Jonas T. Johnson, Shawn D. Newlands.
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy