Rodzaje igieł chirurgicznych

Producenci przez lata włożyli wiele wysiłku, aby stworzyć igły chirurgiczne o końcówkach odpowiednich dla konkretnych zabiegów. Czubek igły powinien być tak zaprojektowany, aby posiadał odpowiednią ostrość potrzebną do łatwej penetracji tkanki określonego typu. Rozciąga się od końca igły do jej maksymalnego przekroju. Podstawowe rodzaje igieł chirurgicznych to: stożkowe (okrągłe), tnące i szpatułkowe.

IGŁA OKRĄGŁA


Okrągły profil i stożkowy czubek igły zapewniają płynną penetrację i minimalną traumatyzację tkanki podczas szycia chirurgicznego. W połowie długości igły znajduje się spłaszczenie dla imadła, które zapewnia wyjątkową stabilność trzymanej igły i umożliwia precyzyjne zakładanie szwu chirurgicznego.

Igły okrągłe dostępne są w pełnym zakresie rozmiarów: igły o mniejszej średnicy preferowane są do szycia tkanek bardziej miękkich, np. w zabiegach naczyniowych lub przewodu pokarmowego, natomiast igły o większej średnicy znajdują zastosowanie przy szyciu bardziej twardych tkanek, takich jak mięśnie.

Extrablack ® – specjalne czarne igły do chirurgii sercowo-naczyniowej, zaprojektowane w celu zapewnienia lepszej widoczności w tkance i w przypadku obecności krwi w polu operacyjnym.

Zastosowanie:

 • przybliżanie miękkich tkanek,
 • chirurgia otrzewnej,
 • chirurgia urologiczna,
 • chirurgia przewodu pokarmowego,
 • chirurgia ginekologiczna,
 • chirurgia sercowo -naczyniowa.

IGŁA TĘPA

Okrągły profil i tępy czubek zapewniają minimalizację urazów powstających przy wkłuwaniu igły, dzięki czemu zapobiega ryzyku zakażenia. Jest ona przeznaczona do szycia chirurgicznego bardzo kruchych tkanek, między innymi wątroby.

Zastosowanie:

 • szycie delikatnych tkanek m. in. wątroby, nerek, śledziony,
 • pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG).

IGŁA OKRĄGŁO-TNĄCA

Łączy w sobie zwiększoną penetrację igły tnącej z minimalizacją uszkodzeń tkanki przez igłę okrągłą. Końcówkę igły stanowi trójkątna część tnąca, która następnie rozszerza się w stożek, aby na końcu łagodnie przejść w okrągły profil trzonu. Dzięki swej budowie igła okrągło-tnąca zapewnia lepszą penetrację tkanki niż igła okrągła.

Zastosowanie:

 • chirurgia sercowo-naczyniowa,
 • szycie twardych i zwapniałych naczyń,
 • szycie mięśni, ścięgna i więzadło.

IGŁA ODWROTNIE TNĄCA

Trzon tej igły ma trójkątny przekrój z czubkiem o trzech brzegach tnących na zewnątrz krzywizny. Zapewnia to optymalną penetrację tkanki i zwiększony efekt tnący igły, która dzięki swej budowie jest także bardziej wytrzymała i odporna na zginanie.Zastosowanie:

 • szycie skóry,
 • szycie mięśni, więzadła i ścięgna.

IGŁA KONWENCJONALNIE TNĄCA

Igła o trójkątnym przekroju z czubkiem o brzegu tnącym wewnątrz krzywizny igły. Brzegi tnące ograniczają się do przedniej części igły i przechodzą w trójkątny trzon dochodzący do połowy długości igły. Stosowane w chirurgii plastycznej.

IGŁA SZPATUŁKOWATA

Igła ta ma niezwykle ostry koniec i krawędzie, zapewniające znakomite przechodzenie przez tkanki. Trzon o kwadratowym przekroju zwiększa odporność na zginanie i poprawia stabilność umocowania igły w imadle, umożliwiając pewne i precyzyjne założenie szwów chirurgicznych. Szpatułka wykonana jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej i znajduje zastosowanie w chirurgii okulistycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *