Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać. Przy tym cały czas chroni on ranę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak nadmierna wilgoć czy drobnoustroje. Jakie właściwości ma opatrunek foliowy i kiedy warto go zastosować? Podpowiadamy!

Spis treści

    Opatrunek foliowy – właściwości

    Przezroczysty opatrunek foliowy w każdej chwili pozwala zobaczyć, jak wygląda rana, bez potrzeby jego ściągania. Z tego względu jest to często stosowane rozwiązanie w przypadku, kiedy konieczna jest jej ciągła, wnikliwa obserwacja. Takie opatrunki mają jednak o wiele więcej zalet. Przede wszystkim stanowią skuteczną barierę dla bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów, co pozwala utrzymać wokół rany bezpieczne otoczenie i zapobiec jej zakażeniu.

    Opatrunki foliowe chronią także przed zamoczeniem rany. Są bowiem wodoodporne. Jednocześnie jednak ich zastosowanie pozwala utrzymać wokół rany wilgotne środowisko, co ma pozytywny wpływ na przebieg procesu gojenia, a w szczególności regenerację tkanek.

    Opatrunki foliowe pozwalają utrzymać wokół rany wilgotne środowisko, jednocześnie zapobiegając maceracji tkanek (Źródło: canva.com)
    Opatrunki foliowe pozwalają utrzymać wokół rany wilgotne środowisko, jednocześnie zapobiegając maceracji tkanek (Źródło: canva.com)

    Zakładając opatrunek na jakąkolwiek ranę, należy zadbać o to, aby nie doprowadził on do maceracji, ani odparzenia się skóry. Pod tym względem plastry foliowe również są świetnym wyborem. Wszystko za sprawą tego, że mają one właściwości oddychające. Przepuszczają parę wodną i tlen, dzięki czemu w żadnym stopniu nie utrudniają wymiany gazowej.

    • Opatrunek foliowy Tegaderm przezroczysty 6x7 1623W
      Opatrunek 3M™ Tegaderm™ Film 1623W, plaster foliowy, przezroczysty do kaniuli
      Opatrunek 3M™ Tegaderm™ Film to przezroczysta, wodoodporna bariera ochronna. Chroni miejsce wkłucia lub ranę przed bakteriami, wirusami i płynami ustrojowymi. Zapewnia ciągłą widoczność miejsca wkłucia, umożliwiając monitorowanie gojenia. Umożliwia przepuszczanie tlenu i pary, co wspomaga proces gojenia ran. Dopasowuje się do skóry, zapewniając komfort i swobodę ruchu.
      Cena:189,99
    • Opatrunek foliowy Tegaderm przezroczysty
      Opatrunek 3M™ Tegaderm™ Film, plaster foliowy, przezroczysty z ramką
      Opatrunek 3M™ Tegaderm™ Film to przezroczysta, wodoodporna bariera ochronna. Chroni miejsce wkłucia lub ranę przed bakteriami, wirusami i płynami ustrojowymi. Zapewnia ciągłą widoczność miejsca wkłucia, umożliwiając monitorowanie gojenia. Umożliwia przepuszczanie tlenu i pary, co wspomaga proces gojenia ran. Dopasowuje się do skóry, zapewniając komfort i swobodę ruchu.
      Cena:od 106,99
    • Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodporny
      Opatrunek foliowy Hydrofilm® Plus, plaster samoprzylepny na rany, wodoodporny
      Opatrunek Hartmann Hydrofilm® Plus to wodoodporny, foliowy opatrunek z wkładem chłonnym. Chroni ranę przed infekcją i zatrzymuje bakterie i brud. Jest paroprzepuszczalny i nie zakłóca naturalnego oddychania skóry. Hipoalergiczny klej zapewnia komfort i minimalizuje podrażnienia skóry. Idealny do pooperacyjnego zaopatrywania ran i jałowego zaopatrywania skaleczeń.
      Cena:od 40,99

    Przezroczysty opatrunek foliowy:

    • Chroni ranę przed czynnikami zewnętrznymi, zapewniając sterylność.
    • Daje możliwość kontrolowania stanu rany, bez konieczności jego zdejmowania.
    • Jest skuteczną barierą dla bakterii i innych mikroorganizmów.
    • Pozwala utrzymać wokół rany wilgotne środowisko.
    • Jest wodoodporny, dzięki czemu chroni okolice rany przed zamoczeniem.
    • Bardzo dobrze przepuszcza parę i powietrze, dzięki czemu zapewnia wymianę gazową.
    • Pozwala zapobiec maceracji tkanek.
    • Dopasowuje się do kształtów ciała.
    • Nie podrażnia skóry i jest bezbolesny przy usuwaniu.

    Opatrunek foliowy – zastosowanie

    Plastry foliowe mają bardzo szerokie zastosowanie (Źródło: canva.com)

    Plastry foliowe to chętnie stosowany typ opatrunków w przypadku różnego rodzaju drobnych ran, a w tym otarć oraz skaleczeń. Bardzo dobrze dopasowują się one do kształtów ciała, dzięki czemu to idealny wybór do zaopatrywania niewielkich urazów w okolicach łokci, kolan czy kostek. Opatrunek foliowy na rany jest bezbolesny w usunięciu, dlatego też wielu specjalistów poleca ich stosowanie przy oparzeniach. Zwłaszcza, że jednocześnie dają one możliwość wygodnego kontrolowania procesu gojenia.

    Opatrunki foliowe bardzo dobrze sprawdzają się także przy trudno gojących się ranach, przez co są one częstym wyborem w trakcie leczenia odleżyn i owrzodzeń nóg, a nawet martwicy. Szczególnie korzystne jest stosowanie tego typu plastrów w ich wczesnej fazie. Można też używać ich w celu profilaktycznej ochrony skóry m.in. przed otarciami.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat innych materiałów opatrunkowych, przeczytaj także artykuł dotyczący zastosowania opatrunków ze srebrem.

    Opatrunek foliowy na rany można zastosować w przypadku:

    • drobnych oparzeń,
    • otarć i skaleczeń,
    • odleżyn I i II stopnia,
    • ran pooperacyjnych,
    • ran lekko sączących się,

    a także:

    • do zabezpieczania miejsc po przeszczepie skóry,
    • przy konieczności zastosowania opatrunku wtórnego,
    • do oklejania wkłuć,
    • do zabezpieczania i mocowania kaniul i cewników,
    • jako ochronę przed wtórnym zakażeniem mechanicznym czy podrażnieniem.

    Na samym końcu należy wspomnieć o tym, że opatrunki foliowe nie nadają się do zaopatrywania ran zakażonych. Nie są one zalecane także w przypadku dużego wysięku czy też krwawienia.

    Podsumowując, opatrunki foliowe są w stanie nie tylko ochronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi, ale także utrzymać wokół niej odpowiednio wilgotne środowisko. Tym sposobem znajdują one szerokie zastosowanie zarówno w leczeniu niewielkich urazów, jak i w celu ochrony przed podrażnieniem czy też wtórnym zakażeniem.

    Źródła:

    1. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-foliowy/
    2. https://intra-med.pl/kiedy-stosowac-opatrunek-poliuretanowy-przypadki-i-zastosowania/
    3. https://www.hartmann24.pl/794/plastry-opatrunkowe-do-celow-profesjonalnych/hydrofilm

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×