Opatrunek na odleżyny

Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a także stopnia i fazy gojenia. Na rynku dostępne są m.in. opatrunki na odleżyny ze srebrem oraz piankowe. Jakie mają one właściwości i kiedy można je zastosować? Wyjaśniamy!

Spis treści

    Jaki opatrunek na odleżyny

    W każdym przypadku dobór sposobu pielęgnacji, a także metody leczenia miejscowego powinien uwzględniać charakterystykę rany. Tylko i wyłącznie jej optymalna higiena jest w stanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji. W wielu przypadkach pacjentowi rekomenduje się założyć opatrunek na odleżyny, który pomoże utrzymać odpowiednio wilgotne środowisko, a do tego będzie chłonął wysięk. Może być to opatrunek hydrożelowy na odleżyny lub opatrunek piankowy.

    Kiedy istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji lub rana jest już zakażona, dobrą metodą leczenia może być zastosowanie miejscowych środków przeciwdrobnoustrojowych. W takich przypadkach pomocny będzie opatrunek na odleżyny ze srebrem. To ma bowiem działanie antybakteryjne.

    W profilaktyce zakażeń stosuje się m.in. opatrunki na odleżyny ze srebrem (Źródło: canva.com)
    W profilaktyce zakażeń stosuje się m.in. opatrunki na odleżyny ze srebrem (Źródło: canva.com)

    Opatrunek na odleżyny zawsze należy dostosować do fazy gojenia, stanu mikrobiologicznego i głębokości. Niezwykle istotną kwestią jest także intensywności wysięku.

    W leczeniu odleżyn najczęściej stosowane są następujące rodzaje opatrunków:

    • opatrunki hydrokoloidowe,
    • opatrunki hydrożelowe,
    • plastry na odleżyny ze srebrem,
    • opatrunki foliowe (półprzepuszczalne folie poliuretanowe),
    • pianki poliuretanowe,
    • opatrunki siatkowe,
    • superabsorbenty.

    Opatrunek na odleżyny ze srebrem

    Przy leczeniu ran przewlekłych konieczne jest stosowanie opatrunków, które chronią skórę przed maceracją, nie przywierają i nie powodują bólu podczas ich zmiany. Z tego względu częstym wyborem są plastry na odleżyny ze srebrem. Jak stosować taki opatrunek? Plastry ze srebrem na odleżyny nakłada się bezpośrednio na ranę. Najczęściej wymagają one założenia opatrunku wtórnego, który będzie chłonął ewentualny nadmiar wydzieliny. Są jednak dostępne też takie plastry na odleżyny ze srebrem, które można stosować samodzielnie.

    Opatrunki te są zalecane w przypadku ran zakażonych, a także tych, przy których istnieje wysokie ryzyko infekcji. Srebro wykazuje bowiem właściwości bakterio- i grzybobójcze. Z reguły mają one formę siatek impregnowanych maścią. Taki opatrunek ze srebrem na odleżyny, nie dość, że pomaga w profilaktyce zakażeń, to jeszcze chroni brzegi rany, zapobiegając jej maceracji.

    • Prontosan wound gel X tube 250g
      Prontosan® hydrogel X – żel do ran ostrych, przewlekłych i oparzeniowych
      Bezbarwny, dwuskładnikowy Prontosan® hydrogel X do każdego rodzaju ran. Posiada właściwości nawilżające, oczyszczające oraz przeciwbakteryjne. Przyśpiesza gojenie się ran oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.
      Cena:281,99
    • Opatrunek Atrauman z maścią 5x5, 50 szt.
      Hartmann Atrauman® opatrunek siatkowy z maścią na rany
      Chroni przed przyklejaniem się opatrunku do rany. Zapewnia właściwe odprowadzanie wysięku dzięki hydrofobowej siatce poliestrowej. Nie pozostawia trudnych do usunięcia resztek maści. Może być stosowany jako opatrunek pooperacyjny i specjalistyczny w leczeniu ran przewlekłych i ostrych. Jest łatwy w zmianie i zapewnia minimalny ból podczas jego usuwania.
      Cena:od 49,99
    • Opatrunek ze srebrem Atrauman AG
      Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.
      Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.
      Cena:od 70,99

    Opatrunek piankowy na odleżyny

    Ciekawym rozwiązaniem w leczeniu odleżyn jest stosowanie opatrunków piankowych. Niekiedy konieczne jest jednak ich dodatkowe zabezpieczenie warstwą koloidu lub silikonu, chociaż istnieją też takie w wersji przylepnej, które nie wymagają już dodatkowego mocowania. Mogą one od razu być pokryte od zewnątrz folią poliuretanową.

    Opatrunek piankowy na odleżyny pozwoli zatrzymać wysięk, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu właściwości kapilarnych. W zależności od fazy gojenia odleżyn, będzie stymulował on procesy fibrynolizy oraz angiogenezy. Ponieważ opatrunki piankowe mają porowatą powierzchnię, ich zastosowanie pozwala uniknąć przywierania materiału opatrunkowego do dna owrzodzenia odleżynowego. W ten sposób możliwe jest późniejsze usunięcie go z rany bez ryzyka jej traumatyzacji.

    Opatrunek hydrożelowy na odleżyny

    Odpowiednią wilgotność rany pomoże utrzymać opatrunek hydrożelowy (Źródło: canva.com)

    W przypadku odleżyn można stosować także opatrunki hydrożelowe. Mogą mieć one postać płytki, przypominającej przezroczysty plaster, lub żelu. Te drugie mogą mieć w swoim składzie dodatkowo środki antyseptyczne. Taki opatrunek zapobiega powstawaniu wtórnych infekcji, a do tego pomaga w utrzymaniu właściwej wilgotności rany. To, jak często należy go zmieniać zależy od tego, jaki jest wysięk.

    Opatrunki hydrożelowe w większości składają się z wody. Niekiedy stopień uwodnienia wynosi aż 95%. Do tego znajdują się w nich sieci polimerów. Dzięki wysokiej zawartości wody, u pacjentów z odleżynami pozwalają przyśpieszyć proces demarkacji tkanek. Ponadto, opatrunki te są przepuszczalne, a do tego elastyczne, dzięki czemu bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Ich przezroczysta budowa pozwala także na łatwą obserwację stanu odleżyn.

    Na samym końcu jeszcze raz należy wspomnieć o tym, że opatrunek zawsze trzeba dobierać indywidualnie uwzględniając przy tym m.in. takie kwestie jak fazę gojenia rany, jej stan mikrobiologiczny, uszkodzenia skóry wokół czy intensywność wysięku.

    Źródła:

    1. Wytyczne/zalecenia; Leczenie odleżyn – zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Część II, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran; M.T. Szewczyk, J. Cwajda-Białasik, P. Mościcka, K. Cierzniakowska, D. Bazaliński, A. Jawień, A. Spannbauer, A. Polak, M. Sopata, E. Kozłowska, A. Popow, R. Jabłońska, J. Przybek-Mita, R. Sierżantowicz, I. Kuberka, R. Ślusarz, B. Mrozikiewicz-Rakowska, M. Kózka, U. Jakubowska, M. Bakowska, Z. Augusewicz, I. Samson, 2020;
    2. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-alginianowy/;
    3. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-foliowy/;
    4. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-hydrowloknisty/;
    5. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-ze-srebrem/;
    6. https://forumleczeniaran.pl/jakie-rodzaje-opatrunkow-sa-dostepne-na-rynku-i-w-jaki-sposob-dobrac-opatrunek-do-rany.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×