Opatrunek na odleżyny

Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a także stopnia i fazy gojenia. Na rynku dostępne są m.in. opatrunki na odleżyny ze srebrem oraz piankowe. Jakie mają one właściwości i kiedy można je zastosować? Wyjaśniamy!

Spis treści

  Jaki opatrunek na odleżyny

  W każdym przypadku dobór sposobu pielęgnacji, a także metody leczenia miejscowego powinien uwzględniać charakterystykę rany. Tylko i wyłącznie jej optymalna higiena jest w stanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji. W wielu przypadkach pacjentowi rekomenduje się założyć opatrunek na odleżyny, który pomoże utrzymać odpowiednio wilgotne środowisko, a do tego będzie chłonął wysięk. Może być to opatrunek hydrożelowy na odleżyny lub opatrunek piankowy.

  Kiedy istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji lub rana jest już zakażona, dobrą metodą leczenia może być zastosowanie miejscowych środków przeciwdrobnoustrojowych. W takich przypadkach pomocny będzie opatrunek na odleżyny ze srebrem. To ma bowiem działanie antybakteryjne.

  W profilaktyce zakażeń stosuje się m.in. opatrunki na odleżyny ze srebrem (Źródło: canva.com)
  W profilaktyce zakażeń stosuje się m.in. opatrunki na odleżyny ze srebrem (Źródło: canva.com)

  Opatrunek na odleżyny zawsze należy dostosować do fazy gojenia, stanu mikrobiologicznego i głębokości. Niezwykle istotną kwestią jest także intensywności wysięku.

  W leczeniu odleżyn najczęściej stosowane są następujące rodzaje opatrunków:

  • opatrunki hydrokoloidowe,
  • opatrunki hydrożelowe,
  • plastry na odleżyny ze srebrem,
  • opatrunki foliowe (półprzepuszczalne folie poliuretanowe),
  • pianki poliuretanowe,
  • opatrunki siatkowe,
  • superabsorbenty.

  Opatrunek na odleżyny ze srebrem

  Przy leczeniu ran przewlekłych konieczne jest stosowanie opatrunków, które chronią skórę przed maceracją, nie przywierają i nie powodują bólu podczas ich zmiany. Z tego względu częstym wyborem są plastry na odleżyny ze srebrem. Jak stosować taki opatrunek? Plastry ze srebrem na odleżyny nakłada się bezpośrednio na ranę. Najczęściej wymagają one założenia opatrunku wtórnego, który będzie chłonął ewentualny nadmiar wydzieliny. Są jednak dostępne też takie plastry na odleżyny ze srebrem, które można stosować samodzielnie.

  Opatrunki te są zalecane w przypadku ran zakażonych, a także tych, przy których istnieje wysokie ryzyko infekcji. Srebro wykazuje bowiem właściwości bakterio- i grzybobójcze. Z reguły mają one formę siatek impregnowanych maścią. Taki opatrunek ze srebrem na odleżyny, nie dość, że pomaga w profilaktyce zakażeń, to jeszcze chroni brzegi rany, zapobiegając jej maceracji.

  • Prontosan wound gel X tube 250g
   Prontosan® hydrogel X – żel do ran ostrych, przewlekłych i oparzeniowych
   Bezbarwny, dwuskładnikowy Prontosan® hydrogel X do każdego rodzaju ran. Posiada właściwości nawilżające, oczyszczające oraz przeciwbakteryjne. Przyśpiesza gojenie się ran oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.
   Cena:232,99
  • Opatrunek Atrauman z maścią 5x5, 50 szt.
   Hartmann Atrauman® opatrunek siatkowy z maścią na rany
   Chroni przed przyklejaniem się opatrunku do rany. Zapewnia właściwe odprowadzanie wysięku dzięki hydrofobowej siatce poliestrowej. Nie pozostawia trudnych do usunięcia resztek maści. Może być stosowany jako opatrunek pooperacyjny i specjalistyczny w leczeniu ran przewlekłych i ostrych. Jest łatwy w zmianie i zapewnia minimalny ból podczas jego usuwania.
   Cena:od 49,99
  • Opatrunek ze srebrem Atrauman AG
   Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.
   Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.
   Cena:od 70,99

  Opatrunek piankowy na odleżyny

  Ciekawym rozwiązaniem w leczeniu odleżyn jest stosowanie opatrunków piankowych. Niekiedy konieczne jest jednak ich dodatkowe zabezpieczenie warstwą koloidu lub silikonu, chociaż istnieją też takie w wersji przylepnej, które nie wymagają już dodatkowego mocowania. Mogą one od razu być pokryte od zewnątrz folią poliuretanową.

  Opatrunek piankowy na odleżyny pozwoli zatrzymać wysięk, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu właściwości kapilarnych. W zależności od fazy gojenia odleżyn, będzie stymulował on procesy fibrynolizy oraz angiogenezy. Ponieważ opatrunki piankowe mają porowatą powierzchnię, ich zastosowanie pozwala uniknąć przywierania materiału opatrunkowego do dna owrzodzenia odleżynowego. W ten sposób możliwe jest późniejsze usunięcie go z rany bez ryzyka jej traumatyzacji.

  Opatrunek hydrożelowy na odleżyny

  Odpowiednią wilgotność rany pomoże utrzymać opatrunek hydrożelowy (Źródło: canva.com)

  W przypadku odleżyn można stosować także opatrunki hydrożelowe. Mogą mieć one postać płytki, przypominającej przezroczysty plaster, lub żelu. Te drugie mogą mieć w swoim składzie dodatkowo środki antyseptyczne. Taki opatrunek zapobiega powstawaniu wtórnych infekcji, a do tego pomaga w utrzymaniu właściwej wilgotności rany. To, jak często należy go zmieniać zależy od tego, jaki jest wysięk.

  Opatrunki hydrożelowe w większości składają się z wody. Niekiedy stopień uwodnienia wynosi aż 95%. Do tego znajdują się w nich sieci polimerów. Dzięki wysokiej zawartości wody, u pacjentów z odleżynami pozwalają przyśpieszyć proces demarkacji tkanek. Ponadto, opatrunki te są przepuszczalne, a do tego elastyczne, dzięki czemu bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Ich przezroczysta budowa pozwala także na łatwą obserwację stanu odleżyn.

  Na samym końcu jeszcze raz należy wspomnieć o tym, że opatrunek zawsze trzeba dobierać indywidualnie uwzględniając przy tym m.in. takie kwestie jak fazę gojenia rany, jej stan mikrobiologiczny, uszkodzenia skóry wokół czy intensywność wysięku.

  Źródła:

  1. Wytyczne/zalecenia; Leczenie odleżyn – zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Część II, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran; M.T. Szewczyk, J. Cwajda-Białasik, P. Mościcka, K. Cierzniakowska, D. Bazaliński, A. Jawień, A. Spannbauer, A. Polak, M. Sopata, E. Kozłowska, A. Popow, R. Jabłońska, J. Przybek-Mita, R. Sierżantowicz, I. Kuberka, R. Ślusarz, B. Mrozikiewicz-Rakowska, M. Kózka, U. Jakubowska, M. Bakowska, Z. Augusewicz, I. Samson, 2020;
  2. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-alginianowy/;
  3. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-foliowy/;
  4. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-hydrowloknisty/;
  5. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-ze-srebrem/;
  6. https://forumleczeniaran.pl/jakie-rodzaje-opatrunkow-sa-dostepne-na-rynku-i-w-jaki-sposob-dobrac-opatrunek-do-rany.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

   Rany cukrzycowe

   Sklep Medyczny Madens
   Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…
  • Inne rodzaje ran wyróżnia się ze względu na głębokość, ryzyko zakażenia oraz mechanizm urazu (Źródło: canva.com)

   Rodzaje ran

   Sklep Medyczny Madens
   W zależności od tego co jest przyczyną przerwania ciągłości skóry, a także jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran. Od tego jakiej wielkości jest uszkodzenie oraz jak długo…
  • Blizny po oparzeniu można poddać terapii laserowej, terapii uciskowej albo zacząć stosować odpowiednie plastry i maści (Źródło: canva.com)

   Blizny po oparzeniu

   Sklep Medyczny Madens
   Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny…
  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×