Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają stworzenie optymalnego środowiska wewnętrznego. Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy – czym różni się ich działanie? Kiedy warto je zastosować? Wyjaśniamy!

Spis treści

    Różnice między opatrunkiem hydrożelowym a hydrokoloidowym

    Zarówno opatrunki hydrożelowe, jak i hydrokoloidowe zalicza się do opatrunków aktywnych. Ich działanie jest jednak zupełnie inne. Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy – na czym polega między nimi różnica?

    Opatrunki hydrożelowe przede wszystkim pomagają utrzymać wokół rany wilgotne środowisko, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. W przypadku ran sączących, są one także w stanie absorbować nadmiar wydzieliny. Ponieważ jest on zatrzymywany wewnątrz opatrunku, ograniczone zostaje przy tym ryzyko rozwoju bakterii oraz innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Kolejną właściwością opatrunków hydrożelowych jest zdolność do obniżania temperatury ciała. Z tego względu są one szczególnie często wykorzystywane w przypadku poparzeń.

    Nowoczesne opatrunki hydrokoloidowe również zapobiegają nadmiernemu wyschnięciu rany. W przeciwieństwie do hydrożelowych, mają jednak niską zdolność chłonięcia wysięku. Z reguły przy ich zastosowaniu temperatura ciała w dnie rany utrzymuje się na stałym poziomie. Niemniej jednak może zdarzyć się, że hydrokoloid doprowadzi do przegrzania tkanki. Z tego względu w przeciwieństwie do opatrunków hydrożelowych, nie należy stosować ich na oparzenia. Tym co je wyróżnia jest także zdolność do zakwaszania środowiska rany, które tym sposobem staje się nieprzyjazne dla rozwoju drobnoustrojów.

    W przypadku konieczności zastosowania tak zwanej wilgotnej terapii ran, należy zastosować opatrunek hydrożelowy. Może mieć on postać plastra, żelu, a nawet sprayu. Taki opatrunek jest transparentny, a do tego niemalże 90% jego składu to woda.

    Opatrunki hydrokoloidowe najczęściej mają z kolei postać plastrów i składają się z dwóch warstw. Pierwsza z nich – zewnętrzna – jest wykonana z folii. Ta zapobiega dostawaniu się do rany drobnoustrojów, a także innych zanieczyszczeń. Może być to folia poliuretanowa, która dodatkowo ma właściwości hydrofobowe i świetnie oddycha. Druga – wewnętrzna – to natomiast warstwa hydrokoloidowa. Mogą znajdować się w niej takie substancje jak pektyny, żelatyna, karboksymetyloceluloza sodu oraz polisacharydy.

    Opatrunki hydrożelowe i hydrokoloidowe najczęściej wstępują pod postacią plastrów (Źródło: canva.com)
    Opatrunki hydrożelowe i hydrokoloidowe najczęściej wstępują pod postacią plastrów (Źródło: canva.com)

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia ran, przeczytaj także artykuł dotyczący zastosowania opatrunków ze srebrem.

    Opatrunek hydrożelowy – zastosowanie

    Do zabezpieczenia rany, która w trakcie gojenia wymaga nawilżenia, sprawdzi się opatrunek hydrożelowy. Oprócz tego, że zapewni on odpowiednią wilgotność, dodatkowo będzie chronił ją przed zabrudzeniami, a nawet uszkodzeniami mechanicznymi. Zabezpieczenie rany opatrunkiem hydrożelowym, pozwoli też stworzyć barierę dla drobnoustrojów.

    Ze względu na to, że w około 90% składa się z wody, daje pacjentowi uczucie chłodzenia. Co więcej, hydrożelowy opatrunek może także zmniejszać dolegliwości bólowe. Z tego względu jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie w przypadku opatrywania oparzeń oraz owrzodzeń. Hydrożel działa szybko i skuteczne, dzięki czemu jego zastosowanie pozwala uniknąć rozwoju głębokości oparzenia, a do tego może wpłynąć na powstanie mniej widocznej blizny.

    Na jakie jeszcze rany stosuje się hydrożele? Opatrunki te mają zdolność do zmiękczania twardych tkanek martwiczych. Jednocześnie stymulują one naturalne procesy gojenia. Dzięki temu służą do opatrywania ran odleżynowych oraz martwiczych. Ich zastosowanie pozwala znacznie przyśpieszyć proces gojenia, a także ułatwia ich oczyszczenie.

    • Opatrunek Atrauman z maścią 5x5, 50 szt.
      Hartmann Atrauman® opatrunek siatkowy z maścią na rany
      Chroni przed przyklejaniem się opatrunku do rany. Zapewnia właściwe odprowadzanie wysięku dzięki hydrofobowej siatce poliestrowej. Nie pozostawia trudnych do usunięcia resztek maści. Może być stosowany jako opatrunek pooperacyjny i specjalistyczny w leczeniu ran przewlekłych i ostrych. Jest łatwy w zmianie i zapewnia minimalny ból podczas jego usuwania.
      Cena:od 49,99
    • Opatrunek siatkowy z maścią Grassolind neutral opakowanie
      Grassolind® neutral, opatrunek siatkowy z maścią na rany
      Hartmann Grassolind® to opatrunek siatkowy z maścią do skutecznego leczenia ran. Siatka bawełniana o dużych oczkach zapewniająca wentylację i utlenienie rany. Neutralna maść utrzymuje elastyczne krawędzie rany i zapobiega przyklejaniu się opatrunku. Jałowy, jednorazowego użytku, gwarantujący bezpieczeństwo i higienę. Możliwość przycięcia na dowolne wymiary dla idealnego dopasowania do rany.
      Cena:od 36,99
    • Opatrunek ze srebrem Atrauman AG
      Atrauman® Ag opatrunek ze srebrem na rany, antybakteryjny 10 szt.
      Hartmann Atrauman® Ag to skuteczny opatrunek w leczeniu ran przewlekłych i ostrych oparzeń. Materiał nośny z srebrem zapewnia dobry kontakt z raną. Maść chroni brzegi rany, bez substancji czynnych ani parafiny. Stosować samodzielnie lub z jałowym opatrunkiem wtórnym. Łatwy w użyciu, zmieniać co 7 dni.
      Cena:od 70,99

    Opatrunek hydrożelowy można założyć na:

    • rany odleżynowe,
    • rany martwicze,
    • owrzodzenia podudzi,
    • oparzenia,
    • inne rany wymagające nawilżenia.

    Opatrunek hydrokoloidowy – zastosowanie

    Stosowanie opatrunków hydrokoloidowych jest możliwe tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą (Źródło: canva.com)

    Na jakie rany można z kolei stosować hydrokoloidy? Opatrunki tego typu przyśpieszają regenerację i nie przywierają do tkanek, dzięki czemu można zabezpieczać nimi różnego rodzaju rany otwarte (w tym te pourazowe) w trakcie trwania fazy proliferacyjnej, a także w okresie ich przebudowy. To właśnie dlatego w takich przypadkach częściej zastosowanie znajduje nie opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy.

    Dzięki temu, że plastry hydrokoloidowe są w stanie stworzyć idealne warunki do odbudowywania tkanek, są one popularnym wyborem także w profilaktyce przeciwodleżynowej. Mają one względnie niską zdolność do chłonięcia wysięku, dlatego też nadają się do opatrywania tylko i wyłącznie ran z wysiękiem małym do umiarkowanego.

    Przy ich stosowaniu należy pamiętać o tym, aby najpierw dokładnie oczyścić i osuszyć ranę, a dopiero potem nałożyć plaster hydrokoloidowy. Opatrunek musi przy tym być oczywiście odpowiednio dobrany do rozmiaru rany. Przyjmuje się, że powinien być on około 3 cm większy od jej powierzchni.

    Opatrunek hydrokoloidowy można założyć na:

    • odleżyny,
    • odciski,
    • zrogowacenia na stopach i łokciach,
    • opryszczkę,
    • blizny przerostowe.

    W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, że plastry hydrokoloidowe mogą być stosowane tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Ze względu na ich szczególne działanie, nie należy zakładać ich na rany oparzeniowe, szarpane z objawami zakażenia, grzybicze, a także z dużą ilością wysięku lub bez wydzieliny.

    Źródła:

    1. https://forumleczeniaran.pl/najakarane-opatrunek-hydrokoloidowy/
    2. https://forumleczeniaran.pl/na-jaka-rane-opatrunek-zelowy/
    3. https://www.hartmann24.pl/739/opatrunki-specjalistyczne/hydrocoll
    4. https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/opatrunki-hydrozelowe-kiedy-je-stosowac/
    5. https://www.medme.pl/artykuly/opatrunek-hydrozelowy-na-oparzenia-i-rany,69652.html
    6. http://pl.hydrocaretech.com/news/the-difference-between-hydrogel-dressing-and-hydrocolloid/
    7. https://www.medme.pl/artykuly/plastry-hydrokoloidowe-kiedy-i-jak-stosowac-czym-jest-hydrokoloid,73533.html

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×