Nici chirurgiczne – jakiego są koloru?

Nici chirurgiczne można podzielić na kilka kategorii. Do najczęściej stosowanych kryteriów klasyfikacji zalicza się zdolność do resorpcji, materiał wykonania, rozmiar czy też kolor. Tym razem przyjrzymy się, jak wygląda podział szwów ze względu na ich barwę. Jaki kolor nici stosuje się w kardiochirurgii, a jaki w otolaryngologii i chirurgii stomatologicznej? Na te i inne ciekawe pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Spis treści:

  Sprawdź produkty

  Kolory nici chirurgicznych i ich zastosowanie

  W zależności od materiału wykonania i zastosowania, nici chirurgiczne mogą mieć mniej lub bardziej intensywną barwę. Bezbarwne i beżowe szwy stosowane są tam, gdzie oczekiwany jest wysoki efekt estetyczny zabiegu. Z kolei nici chirurgiczne o intensywnej barwie są dobrze widoczne i wykorzystuje się je w przypadkach, kiedy pole operacyjne jest ograniczone.

  Nici chirurgiczne bezbarwne i beżowe

  Bezbarwne i beżowe nici chirurgiczne produkowane są z materiałów takich jak kwas poliglikolowy (PGA), poliglekapron (PGCL), poliglaktyna 910 (PGLA), poliester czy len. Założenie szwów o mało intensywnej barwie gwarantuje wysoki efekt estetyczny zabiegu, dlatego też stosuje się je w otolaryngologii, stomatologii, chirurgii dziecięcej i plastycznej, a w szczególności do szycia skóry. Nici tego typu świetnie nadają się do szwu ciągłego, śródskórnego. W chirurgii kosmetycznej często wykorzystuje się szwy resorbowalne bezbarwne, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest mniej widoczna. Przykładem nici tego typu są szybko wchłanialne plecionki Optime R wykonane z kwasu poliglikolowego czy też niezwykle miękkie i plastyczne monofilamenty Advantime, wykonane z poliglekapronu. Bezbarwne nici chirurgiczne z naturalnych włókien lnu, np. LINEN, stosowane są z kolei do zakładania podwiązek. Materiały w kolorze beżowym mają mało intensywną barwę, dzięki czemu nie prześwitują przez skórę. Chirurdzy często sięgają po nie w przypadku zakładania szwu śródskórnego.

  źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli
  źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

  Nici chirurgiczne niebieskie i granatowe

  Nici chirurgiczne w kolorze niebieskim czy granatowym rekomendowane są podczas zabiegów z zakresu kardiochirurgii dziecięcej oraz chirurgii naczyniowej. W niektórych przypadkach stosuje się je również w chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i stomatologicznej. Ich intensywna barwa znacznie ułatwia wiązanie węzłów, co jest szczególnie istotne przy ograniczonej widoczności pola operacyjnego. Niebieskie i granatowe nici chirurgiczne produkowane są z polifluorku winylidenu, polipropylenu oraz poliamidu. Materiały te są bardzo wytrzymałe i plastyczne, co znacznie ułatwia sprowadzanie węzła. Granatowe nici z PVDF takie jak PREMIO świetnie sprawdzają się w kardiochirurgii dziecięcej oraz przy zespoleniach chirurgicznych u noworodków. Szwy z polipropylenu, czyli np. Corolene, stosowane są z kolei w chirurgii sercowo-naczyniowej, a także przy procedurach CABG.

  źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

  Nici chirurgiczne fioletowe

  Fioletowe nici chirurgiczne produkowane są z polidioksanonu (PDS), kwasu poliglikolowego, poliglekapronu lub poliglaktyny 910. Materiały te mają zdolność do resorpcji, przez co po zagojeniu się rany nie trzeba ich usuwać. Nici chirurgiczne w kolorze fioletowym, podobnie jak granatowe zapewniają dobrą widoczność. Ponieważ mają intensywną barwę, rekomendowane są do zakładania szwów wewnątrz organizmu. Monofilamenty wykonane z poliglekapronu stosowane są w chirurgii dentystycznej, chirurgii przewodu pokarmowego oraz w urologii i ginekologii, a zwłaszcza do założenia szwu ciągłego, śródskórnego. Fioletowe plecionki z kwasu poliglikolowego, takie jak OPTIME, świetnie nadają się do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich w zamknięciach podskórnych i śródskórnych. Wykorzystywane są zarówno w chirurgii ogólnej, jak i weterynaryjnej.

  Nici chirurgiczne czarne

  Czarne nici najczęściej produkowane są z poliamidu i jedwabiu. Ze względu na intensywną barwę zakłada się je w przypadku, gdy istnieje konieczność szybkiego ściągnięcia szwów. Czarny kolor nici zapewnia dobrą widoczność w polu operacyjnym. W związku z tym, wykorzystuje się je w neurochirurgii i podczas zabiegów z zakresu mikrochirurgii, takich jak keratoplastyka. Czarne nici w małych rozmiarach, czyli np. NYLON Black, mogą być stosowane w chirurgii okulistycznej, a zwłaszcza podczas operowania zaćmy czy jaskry. Nici z jedwabiu, takie jak SILK, dzięki intensywnej barwie znajdują zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, otolaryngologii oraz neurochirurgii.

  źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

  Nici chirurgiczne zielone

  Zielone materiały szewne produkowane są z poliestru, dlatego też są poręczne i niezwykle wytrzymałe. Stosuje się je głównie w chirurgii sercowo-naczyniowej, neurochirurgii i chirurgii okulistycznej. Warto wspomnieć, że niektórzy chirurdzy sięgają po nie także podczas zabiegów ortopedycznych do mocowania tkanek miękkich do tkanki kostnej. Przykładem zielonych nici chirurgicznych są plecione, syntetyczne i niewchłanialne szwy POLYTRESSE, które ze względu na swoją strukturę odznaczają się niezwykłą poręcznością użytkowania. Niewchłanialne nici poliestrowe w kolorze zielonym rekomendowane są także do zabiegów z zakresu kardiochirurgii.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *