Nici chirurgiczne - jakiego są koloru? – Sklep Medyczny Madens

Nici chirurgiczne – jakiego są koloru?

Nici chirurgiczne można podzielić na kilka kategorii. Do najczęściej stosowanych kryteriów klasyfikacji zalicza się zdolność do resorpcji, materiał wykonania, rozmiar czy też kolor. Tym razem przyjrzymy się, jak wygląda podział szwów ze względu na ich barwę. Jaki kolor nici stosuje się w kardiochirurgii, a jaki w otolaryngologii i chirurgii stomatologicznej? Na te i inne ciekawe pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Sprawdź produkty

Kolory nici chirurgicznych i ich zastosowanie

W zależności od materiału wykonania i zastosowania, nici chirurgiczne mogą mieć mniej lub bardziej intensywną barwę. Bezbarwne i beżowe szwy stosowane są tam, gdzie oczekiwany jest wysoki efekt estetyczny zabiegu. Z kolei nici chirurgiczne o intensywnej barwie są dobrze widoczne i wykorzystuje się je w przypadkach, kiedy pole operacyjne jest ograniczone.

Nici chirurgiczne bezbarwne i beżowe

Bezbarwne i beżowe nici chirurgiczne produkowane są z materiałów takich jak kwas poliglikolowy (PGA), poliglekapron (PGCL), poliglaktyna 910 (PGLA), poliester czy len. Założenie szwów o mało intensywnej barwie gwarantuje wysoki efekt estetyczny zabiegu, dlatego też stosuje się je w otolaryngologii, stomatologii, chirurgii dziecięcej i plastycznej, a w szczególności do szycia skóry. Nici tego typu świetnie nadają się do szwu ciągłego, śródskórnego. W chirurgii kosmetycznej często wykorzystuje się szwy resorbowalne bezbarwne, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest mniej widoczna. Przykładem nici tego typu są szybko wchłanialne plecionki Optime R wykonane z kwasu poliglikolowego czy też niezwykle miękkie i plastyczne monofilamenty Advantime, wykonane z poliglekapronu. Bezbarwne nici chirurgiczne z naturalnych włókien lnu, np. LINEN, stosowane są z kolei do zakładania podwiązek. Materiały w kolorze beżowym mają mało intensywną barwę, dzięki czemu nie prześwitują przez skórę. Chirurdzy często sięgają po nie w przypadku zakładania szwu śródskórnego.

źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli
źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

Nici chirurgiczne niebieskie i granatowe

Nici chirurgiczne w kolorze niebieskim czy granatowym rekomendowane są podczas zabiegów z zakresu kardiochirurgii dziecięcej oraz chirurgii naczyniowej. W niektórych przypadkach stosuje się je również w chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i stomatologicznej. Ich intensywna barwa znacznie ułatwia wiązanie węzłów, co jest szczególnie istotne przy ograniczonej widoczności pola operacyjnego. Niebieskie i granatowe nici chirurgiczne produkowane są z polifluorku winylidenu, polipropylenu oraz poliamidu. Materiały te są bardzo wytrzymałe i plastyczne, co znacznie ułatwia sprowadzanie węzła. Granatowe nici z PVDF takie jak PREMIO świetnie sprawdzają się w kardiochirurgii dziecięcej oraz przy zespoleniach chirurgicznych u noworodków. Szwy z polipropylenu, czyli np. Corolene, stosowane są z kolei w chirurgii sercowo-naczyniowej, a także przy procedurach CABG.

źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

Nici chirurgiczne fioletowe

Fioletowe nici chirurgiczne produkowane są z polidioksanonu (PDS), kwasu poliglikolowego, poliglekapronu lub poliglaktyny 910. Materiały te mają zdolność do resorpcji, przez co po zagojeniu się rany nie trzeba ich usuwać. Nici chirurgiczne w kolorze fioletowym, podobnie jak granatowe zapewniają dobrą widoczność. Ponieważ mają intensywną barwę, rekomendowane są do zakładania szwów wewnątrz organizmu. Monofilamenty wykonane z poliglekapronu stosowane są w chirurgii dentystycznej, chirurgii przewodu pokarmowego oraz w urologii i ginekologii, a zwłaszcza do założenia szwu ciągłego, śródskórnego. Fioletowe plecionki z kwasu poliglikolowego, takie jak OPTIME, świetnie nadają się do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich w zamknięciach podskórnych i śródskórnych. Wykorzystywane są zarówno w chirurgii ogólnej, jak i weterynaryjnej.

Nici chirurgiczne czarne

Czarne nici najczęściej produkowane są z poliamidu i jedwabiu. Ze względu na intensywną barwę zakłada się je w przypadku, gdy istnieje konieczność szybkiego ściągnięcia szwów. Czarny kolor nici zapewnia dobrą widoczność w polu operacyjnym. W związku z tym, wykorzystuje się je w neurochirurgii i podczas zabiegów z zakresu mikrochirurgii, takich jak keratoplastyka. Czarne nici w małych rozmiarach, czyli np. NYLON Black, mogą być stosowane w chirurgii okulistycznej, a zwłaszcza podczas operowania zaćmy czy jaskry. Nici z jedwabiu, takie jak SILK, dzięki intensywnej barwie znajdują zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, otolaryngologii oraz neurochirurgii.

źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

Nici chirurgiczne zielone

Zielone materiały szewne produkowane są z poliestru, dlatego też są poręczne i niezwykle wytrzymałe. Stosuje się je głównie w chirurgii sercowo-naczyniowej, neurochirurgii i chirurgii okulistycznej. Warto wspomnieć, że niektórzy chirurdzy sięgają po nie także podczas zabiegów ortopedycznych do mocowania tkanek miękkich do tkanki kostnej. Przykładem zielonych nici chirurgicznych są plecione, syntetyczne i niewchłanialne szwy POLYTRESSE, które ze względu na swoją strukturę odznaczają się niezwykłą poręcznością użytkowania. Niewchłanialne nici poliestrowe w kolorze zielonym rekomendowane są także do zabiegów z zakresu kardiochirurgii.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

 • O tym jak zakładać rękawiczki chirurgiczne, aby zachować ich aseptykę, powinien pamiętać każdy, kto przygotowuje się do procedur medycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: Ewa Urban)

  Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne?

  Marcin Lewicki
  Przed wykonaniem jakichkolwiek procedur medycznych, lekarz, a także pozostałe osoby biorące udział w zabiegu, muszą zadbać o prawidłowe założenie rękawiczek chirurgicznych. Tylko i wyłącznie wtedy będą dawać one im i…
 • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

  Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

  Marcin Lewicki
  W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
 • Nożyczki opatrunkowe typu Lister mają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza na sali zabiegowej (Źródło: commons.wikimedia.org, Autor: Saltanat ebli)

  Nożyczki opatrunkowe Lister – jakie mają zastosowanie?

  Marcin Lewicki
  Żeby opatrunek mógł prawidłowo chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zakażenie drobnoustrojami, musi zostać odpowiednio założony. Niezbędne jest do tego prawidłowe docięcie gazy, opaski czy plastra. Służą temu nożyczki…
 • Kleszczyki chirurgiczne obok igłotrzymaczy i nożyczek chirurgicznych są jednymi z najczęściej wykorzystywanych instrumentów w takcie zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej i nie tylko (Źródło: Pixabay.com, Autor: Mériele Oliveira Méri)

  Kleszczyki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Nawet w przypadku prostych zabiegów chirurgicznych, niezbędne jest zastosowanie wielu instrumentów chirurgicznych. Jednymi z najczęściej używanych narzędzi są kleszczyki chirurgiczne, które są niezwykle przydatne zwłaszcza przy konieczności zatrzymania krwawienia. Jakie…
 • Nożyczki chirurgiczne mogą mieć różny kształt, dlatego też wyróżnia się nożyczki proste i zagięte (Źródło: pixabay.com, Autor: Ahmad Ardity)

  Nożyczki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Pośród narzędzi, które są niezbędne do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, są nożyczki chirurgiczne. W zależności od kształtu i zakończenia ostrzy, można wyróżnić ich różne rodzaje. Po jakie nożyczki chirurgiczne chirurdzy sięgają…
 • narzędzia chirurgiczne na sali operacyjnej

  Podstawowe narzędzia (instrumenty) chirurgiczne na sali operacyjnej

  Marcin Lewicki
  Spośród narzędzi chirurgicznych można wyróżnić takie, które na sali operacyjnej stosuje się najczęściej. Jednym z nich jest nóż chirurgiczny, który służy głównie nacinaniu tkanek. Po jakie narzędzia chirurgiczne oprócz skalpela…

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×