Nici chirurgiczne – jakiego są koloru?

Nici chirurgiczne można podzielić na kilka kategorii. Do najczęściej stosowanych kryteriów klasyfikacji zalicza się zdolność do resorpcji, materiał wykonania, rozmiar czy też kolor. Tym razem przyjrzymy się, jak wygląda podział szwów ze względu na ich barwę. Jaki kolor nici stosuje się w kardiochirurgii, a jaki w otolaryngologii i chirurgii stomatologicznej? Na te i inne ciekawe pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Kolory nici chirurgicznych i ich zastosowanie

    W zależności od materiału wykonania i zastosowania, nici chirurgiczne mogą mieć mniej lub bardziej intensywną barwę. Bezbarwne i beżowe szwy stosowane są tam, gdzie oczekiwany jest wysoki efekt estetyczny zabiegu. Z kolei nici chirurgiczne o intensywnej barwie są dobrze widoczne i wykorzystuje się je w przypadkach, kiedy pole operacyjne jest ograniczone. Barwa zależy od rodzaju nici chirurgicznych, ich zastosowania oraz materiału, z którego zostały wykonane.

    Nici chirurgiczne bezbarwne i beżowe

    Bezbarwne i beżowe nici chirurgiczne produkowane są z materiałów takich jak kwas poliglikolowy (PGA), poliglekapron (PGCL), poliglaktyna 910 (PGLA), poliester czy len. Założenie szwów o mało intensywnej barwie gwarantuje wysoki efekt estetyczny zabiegu, dlatego też stosuje się je w chirurgii plastycznej, otolaryngologii, stomatologii i chirurgii dziecięcej, a w szczególności do szycia skóry. Nici tego typu świetnie nadają się do szwu ciągłego, śródskórnego.

    W chirurgii kosmetycznej często wykorzystuje się szwy resorbowalne bezbarwne, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest mniej widoczna. Przykładem nici tego typu są szybko wchłanialne plecionki Optime R wykonane z kwasu poliglikolowego czy też niezwykle miękkie i plastyczne monofilamenty Advantime, wykonane z poliglekapronu.

    • nici chirurgiczne wchłanialne Optime R
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA rapid – OPTIME® R
      Szwy syntetyczne, plecione o szybkim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu (PGA Rapid). Zapewniają doskonałe wyniki leczenia ran. Rekomendowane w sytuacjach, w których potrzebny jest krótki czas podtrzymywania rany. Nici bezbarwne, nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. 36 saszetek w opakowaniu.
      Cena:od 372,31
    • nici chirurgiczne wchłanialne Advantime opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne poliglekapron 25 (PGCL) ADVANTIME®
      Szwy syntetyczne, monofilamentowe, o średnim okresie absorpcji. Wykonane z poliglekapronu 25 (PGCL). Bardzo miękkie i delikatne – zapewniają doskonałe wyniki gojenia ran. Rekomendowane do szwu ciągłego, śródskórnego, szczególnie gdy wymagany jest wysoki efekt estetyczny. Dostępne są także z igłami kosmetycznymi z precyzyjnym ostrzem EXTRACUT®, przeznaczonymi do chirurgii plastycznej.
      Cena:od 404,51

    Bezbarwne nici chirurgiczne z naturalnych włókien lnu, np. LINEN, stosowane są z kolei do zakładania podwiązek. Materiały w kolorze beżowym mają mało intensywną barwę, dzięki czemu nie prześwitują przez skórę. Chirurdzy często sięgają po nie w przypadku zakładania szwu śródskórnego.

    źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli
    źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

    Nici chirurgiczne niebieskie i granatowe

    Nici chirurgiczne w kolorze niebieskim czy granatowym rekomendowane są podczas zabiegów z zakresu kardiochirurgii dziecięcej oraz chirurgii naczyniowej. W niektórych przypadkach stosuje się je również w chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i stomatologicznej. Ich intensywna barwa znacznie ułatwia wiązanie węzłów, co jest szczególnie istotne przy ograniczonej widoczności pola operacyjnego.

    Niebieskie i granatowe nici chirurgiczne produkowane są z polifluorku winylidenu, polipropylenu oraz poliamidu. Materiały te są bardzo wytrzymałe i plastyczne, co znacznie ułatwia sprowadzanie węzła. Granatowe nici z PVDF takie jak PREMIO świetnie sprawdzają się w kardiochirurgii dziecięcej oraz przy zespoleniach chirurgicznych u noworodków. Szwy z polipropylenu, czyli np. Corolene, stosowane są z kolei w chirurgii sercowo-naczyniowej, a także przy procedurach CABG.

    • nici chirurgiczne niewchłanialne naczyniowe Premio PVDF monofilament kardiochirurgia
      Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne PVDF PREMIO®
      Szwy nieresorbowalne wykonane z polifluorku winyldenu (PVDF), o długotrwałej stabilności węzła. Biokompatybilność i delikatna struktura nici pozwala osiągnąć ponadprzeciętny efekt estetyczny i komfort pacjenta po zabiegu. Rekomendowane do kardiochirurgii, stomatologii i chirurgii plastycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek nici chirurgicznych z wyjątkiem szwów nawiniętych na krążek z pianki, które pakowane są po 12 saszetek.
      Cena:od 422,00
    • Corolene nici chirurgiczne niewchłanialne polipropylen
      Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, polipropylen COROLENE®
      Szwy syntetyczne, monofilamentowe, niewchłanialne. Wykonane z polipropylenu. Bardzo miękkie i gładkie – zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Innowacyjne pakowanie “na prosto” zwiększa poręczność użytkowania. Wysoka wytrzymałość na rozciąganie umożliwia stosowanie szwu we wszystkich technikach szycia chirurgicznego. Rekomendowane do chirurgii sercowo-naczyniowej oraz chirurgii kosmetycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek.
      Cena:od 438,10
    źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

    Nici chirurgiczne fioletowe

    Fioletowe nici chirurgiczne produkowane są z polidioksanonu (PDS), kwasu poliglikolowego, poliglekapronu lub poliglaktyny 910. Materiały te mają zdolność do resorpcji, przez co po zagojeniu się rany nie trzeba ich usuwać.

    Nici chirurgiczne w kolorze fioletowym, podobnie jak granatowe zapewniają dobrą widoczność. Ponieważ mają intensywną barwę, rekomendowane są do zakładania szwów wewnątrz organizmu. Monofilamenty wykonane z poliglekapronu stosowane są w chirurgii dentystycznej, chirurgii przewodu pokarmowego oraz w urologii i ginekologii, a zwłaszcza do założenia szwu ciągłego, śródskórnego.

    Fioletowe plecionki z kwasu poliglikolowego, takie jak OPTIME, świetnie nadają się do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich w zamknięciach podskórnych i śródskórnych. Wykorzystywane są zarówno w chirurgii ogólnej, jak i weterynaryjnej.

    • nici PGA opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA
      Plecionka PGA o średnim czasie wchłaniania 60-90 dni. Wysoka wytrzymałość, poręczność i regularna absorpcja determinuje jej szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej i weterynarii. Wysoka poręczność użytkowania i łatwe sprowadzenie węzła dzięki miękkiej strukturze plecionki. Powleczenie i wysoka biokompatybilność szwu minimalizuje odczyn tkanki. Doskonały stosunek ceny do jakości. Opakowanie zawiera 12 saszetek.
      Cena:od 71,70
    • nici chirurgiczne wchłanialne plecionka PGA OPTIME
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA OPTIME®
      Nici syntetyczne, plecione, o średnim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego (PGA) ze specjalnym powleczeniem dla lepszego pasażu przez tkankę. Zapewniają wysoką początkową siłą podtrzymywania i regularne wchłanianie. Dzięki wysokiej poręczności i regularnej absorpcji znajdują szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej. 36 saszetek w opakowaniu.  (z wyjątkiem podwiązek na rolce pakowanych po 24 saszetki).
      Cena:od 256,09

    Nici chirurgiczne czarne

    Czarne nici najczęściej produkowane są z poliamidu i jedwabiu. Ze względu na intensywną barwę zakłada się je w przypadku, gdy istnieje konieczność szybkiego ściągnięcia szwów.

    Czarny kolor nici zapewnia dobrą widoczność w polu operacyjnym. W związku z tym, wykorzystuje się je w neurochirurgii i podczas zabiegów z zakresu mikrochirurgii, takich jak keratoplastyka. Czarne nici w małych rozmiarach, czyli np. NYLON Black, mogą być stosowane w chirurgii okulistycznej, a zwłaszcza podczas operowania zaćmy czy jaskry. Nici z jedwabiu, takie jak SILK, dzięki intensywnej barwie znajdują zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, otolaryngologii oraz neurochirurgii.

    • Silk Peters nici chirurgiczne niewchłanialne jedwab opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne jedwabne – SILK
      Szwy naturalne z jedwabiu, impregnowane woskiem dla ulepszonej tolerancji w tkance. Wyznaczają standard poręczności, są miękkie i przez to łatwe w wiązaniu. Materiał szewny o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, dzięki czemu ryzyko zerwania szwu chirurgicznego jest bardzo ograniczone. Polecane do stosowania w stomatologii i otolaryngologii. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek nici chirurgicznych  (z wyjątkiem podwiązek na rolce i odcinków bez igły pakowanych po 24 sasz
      Cena:od 207,36
    • nici chirurgiczne niewchłanialne okulistyczne Nylon Black
      Nici, szwy niewchłanialne nylon, mikrochirurgiczne, okulistyczne NYLON Black
      Nici syntetyczne, monofilamentowe z nylonu. Bardzo delikatne i odporne na zerwania – gwarantują wysokie bezpieczeństwo podczas zabiegu. Rekomendowane w zabiegach okulistycznych i mikrochirurgicznych.
      Cena:od 153,77
    źródło:https://commons.wikimedia.org, autor: Saltanat ebli

    Nici chirurgiczne zielone

    Zielone materiały szewne produkowane są z poliestru, dlatego też są poręczne i niezwykle wytrzymałe. Stosuje się je głównie w chirurgii sercowo-naczyniowej, neurochirurgii i chirurgii okulistycznej. Warto wspomnieć, że niektórzy chirurdzy sięgają po nie także podczas zabiegów ortopedycznych do mocowania tkanek miękkich do tkanki kostnej. Przykładem zielonych nici chirurgicznych są plecione, syntetyczne i niewchłanialne szwy POLYTRESSE, które ze względu na swoją strukturę odznaczają się niezwykłą poręcznością użytkowania. Niewchłanialne nici poliestrowe w kolorze zielonym rekomendowane są także do zabiegów z zakresu kardiochirurgii.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×