Blizny po oparzeniu

Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny po oparzeniu mogą wpływać na wygląd i samopoczucie. Z tego względu wielu pacjentów szuka sposobów na to, aby się ich pozbyć. Czy po oparzeniu 1 stopnia zostają blizny oraz jak zmniejszyć widoczność blizny po oparzeniu 2 stopnia? Odpowiadamy!

Spis treści

    Czy blizny po oparzeniu znikają?

    Wiele osób mając na swoim ciele widoczny ślad po urazie termicznym, zastanawia się nad tym, czy blizny po oparzeniu znikają. Niestety, jeśli dojdzie do powstania blizny, ta samoistnie nie stanie się niewidoczna. W niektórych przypadkach istnieje jednak szansa, że ślad się wygładzi i będzie nieco mniej wyraźny.

    Zarówno nowopowstałe, jak i stare blizny po oparzeniu można poddać terapii. Przy wyborze odpowiedniej metody, możliwe jest zmniejszenie rozmiarów śladu, a niekiedy nawet całkowite zastąpienie uszkodzonych komórek nowymi. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym sposobem na jak najmniej widoczną bliznę jest właściwe postępowanie w leczeniu rany.

    • Oparzenia 1 i 2 stopnia można leczyć samemu, w warunkach domowych, stosując się przy tym do ogólnych zaleceń.
    • Oparzenia 3 i 4 stopnia bezwzględnie wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, a nawet hospitalizacji.

    Oparzenia 1 stopnia prowadzą do uszkodzenia jedynie powierzchownej warstwy naskórka, przez co goją się z reguły bez żadnych powikłań. Blizny pojawiają się w przypadku oparzeń wyższego stopnia. Im to jest bardziej rozległe, tym trudniej o korzystny efekt estetyczny. Na skutek głębokiego oparzenia może bowiem dojść nawet do całkowitego zniszczenia warstwy rozrodczej skóry i uszkodzenia mięśni czy stawów.

    Jak pozbyć się blizny po oparzeniu?

    Co zrobić żeby nie było blizny po oparzeniu? Kluczowa jest natychmiastowa reakcja. Oparzone miejsce możliwie jak najszybciej należy schłodzić. W tym celu należy polewać je chłodną, bieżącą wodą przed okres od 15 do nawet 30 minut. Takie postępowanie pozwoli w dużym stopniu zapobiec wystąpieniu głębszych uszkodzeń.

    Aby uniknąć powstania dużej blizny, oparzone miejsce jak najszybciej należy schłodzić (Źródło: canva.com)
    Aby uniknąć powstania dużej blizny, oparzone miejsce jak najszybciej należy schłodzić (Źródło: canva.com)

    Aby nie martwić się o to, co na blizny po oparzeniu, warto posiadać w domu opatrunek hydrożelowy. Jest to taki rodzaj opatrunku, który również jest w stanie schłodzić miejsce oparzenia, ograniczy stopień uszkodzenia tkanki, a do tego zabezpieczy je przed przypadkowymi urazami mechanicznymi.

    Na oparzenia termiczne 1, 2, i 3 stopnia, a także oparzenia chemiczne i rany popromienne można zastosować również specjalny żel, który przyśpieszy proces gojenia. Dobrym wyborem będzie Prontosan® hydrogel X. Jest to bezbarwny, dwuskładnikowy preparat, będący kombinacją poliheksanidu 0,1% oraz betainy 0,1%, który pomaga w oczyszczaniu nekrozy, a dodatkowo pozwala utrzymać wokół rany właściwą wilgotność.

    Szybka reakcja przekłada się na znaczne ograniczenie widoczności blizny, natomiast zdarza się, że oparzenie jest na tyle rozległe, że pozostały po nim ślad mimo wszystko jest znaczny. Jak pozbyć się blizny po oparzeniu? Istnieje szereg innowacyjnych metod, które stymulują tkankę do regeneracji. Przykładem jest laseroterapia.

    Co na czerwone blizny po oparzeniu? Niekiedy na skutek urazu termicznego dochodzi do pojawiania się bliznowców. W takim przypadku blizna przez długi czas jest czerwona, a do tego z czasem staje się coraz bardziej twarda. Obecnie istnieją terapie, które pozwalają skutecznie zmniejszyć widoczność również takich blizn. Przykładem jest presoterapia elastyczna.

    Plastry na blizny po oparzeniu

    Maści i plastry na blizny po oparzeniu mogą zmniejszyć ich widoczność, ale tylko wtedy, kiedy mają odpowiedni skład (Źródło: canva.com)

    Wiele osób, zamiast zastosować specjalny krem na blizny po oparzeniu bądź plastry na blizny po oparzeniu, próbuje zmniejszyć ich widoczność domowymi sposobami. Powszechnie stosowanymi praktykami są wietrzenie rany czy też smarowanie jej masłem. Należy jednak mieć świadomość, że żadne domowe sposoby na blizny po oparzeniu nie będą tak skuteczne, jak zastosowanie specjalistycznych opatrunków czy maści. Co więcej, większość popularnych metod zamiast sprzyjać gojeniu się rany, doprowadza do jej pogłębienia. Nieprawidłowe postępowanie po oparzeniu może skutkować także pojawieniem się infekcji.

    Chcąc poprawić efekt estetyczny blizny, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który podpowie, jaka metoda terapii będzie w danym przypadku najbezpieczniejsza, a zarazem najskuteczniejsza. Jednym z częściej polecanych rozwiązań są plastry oraz maść na blizny po oparzeniu, których skład opiera się na silikonie. Ma on m.in. właściwości rozjaśniające, dzięki którym dochodzi do zniwelowania przebarwień.

    Źródła:

    1. LECZENIE BLIZN POOPARZENIOWYCH; dr Witold Sujka; Medi Oparzenia
    2. https://forumleczeniaran.pl/oparzenia-w-praktyce-pielegniarskiej-wywiad-z-ekspertka/
    3. https://sutricon.pl/blizny-po-oparzeniu-jak-je-usunac/

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×