Blizny po oparzeniu

Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny po oparzeniu mogą wpływać na wygląd i samopoczucie. Z tego względu wielu pacjentów szuka sposobów na to, aby się ich pozbyć. Czy po oparzeniu 1 stopnia zostają blizny oraz jak zmniejszyć widoczność blizny po oparzeniu 2 stopnia? Odpowiadamy!

Spis treści

  Czy blizny po oparzeniu znikają?

  Wiele osób mając na swoim ciele widoczny ślad po urazie termicznym, zastanawia się nad tym, czy blizny po oparzeniu znikają. Niestety, jeśli dojdzie do powstania blizny, ta samoistnie nie stanie się niewidoczna. W niektórych przypadkach istnieje jednak szansa, że ślad się wygładzi i będzie nieco mniej wyraźny.

  Zarówno nowopowstałe, jak i stare blizny po oparzeniu można poddać terapii. Przy wyborze odpowiedniej metody, możliwe jest zmniejszenie rozmiarów śladu, a niekiedy nawet całkowite zastąpienie uszkodzonych komórek nowymi. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym sposobem na jak najmniej widoczną bliznę jest właściwe postępowanie w leczeniu rany.

  • Oparzenia 1 i 2 stopnia można leczyć samemu, w warunkach domowych, stosując się przy tym do ogólnych zaleceń.
  • Oparzenia 3 i 4 stopnia bezwzględnie wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, a nawet hospitalizacji.

  Oparzenia 1 stopnia prowadzą do uszkodzenia jedynie powierzchownej warstwy naskórka, przez co goją się z reguły bez żadnych powikłań. Blizny pojawiają się w przypadku oparzeń wyższego stopnia. Im to jest bardziej rozległe, tym trudniej o korzystny efekt estetyczny. Na skutek głębokiego oparzenia może bowiem dojść nawet do całkowitego zniszczenia warstwy rozrodczej skóry i uszkodzenia mięśni czy stawów.

  Jak pozbyć się blizny po oparzeniu?

  Co zrobić żeby nie było blizny po oparzeniu? Kluczowa jest natychmiastowa reakcja. Oparzone miejsce możliwie jak najszybciej należy schłodzić. W tym celu należy polewać je chłodną, bieżącą wodą przed okres od 15 do nawet 30 minut. Takie postępowanie pozwoli w dużym stopniu zapobiec wystąpieniu głębszych uszkodzeń.

  Aby uniknąć powstania dużej blizny, oparzone miejsce jak najszybciej należy schłodzić (Źródło: canva.com)
  Aby uniknąć powstania dużej blizny, oparzone miejsce jak najszybciej należy schłodzić (Źródło: canva.com)

  Aby nie martwić się o to, co na blizny po oparzeniu, warto posiadać w domu opatrunek hydrożelowy. Jest to taki rodzaj opatrunku, który również jest w stanie schłodzić miejsce oparzenia, ograniczy stopień uszkodzenia tkanki, a do tego zabezpieczy je przed przypadkowymi urazami mechanicznymi.

  Na oparzenia termiczne 1, 2, i 3 stopnia, a także oparzenia chemiczne i rany popromienne można zastosować również specjalny żel, który przyśpieszy proces gojenia. Dobrym wyborem będzie Prontosan® hydrogel X. Jest to bezbarwny, dwuskładnikowy preparat, będący kombinacją poliheksanidu 0,1% oraz betainy 0,1%, który pomaga w oczyszczaniu nekrozy, a dodatkowo pozwala utrzymać wokół rany właściwą wilgotność.

  Szybka reakcja przekłada się na znaczne ograniczenie widoczności blizny, natomiast zdarza się, że oparzenie jest na tyle rozległe, że pozostały po nim ślad mimo wszystko jest znaczny. Jak pozbyć się blizny po oparzeniu? Istnieje szereg innowacyjnych metod, które stymulują tkankę do regeneracji. Przykładem jest laseroterapia.

  Co na czerwone blizny po oparzeniu? Niekiedy na skutek urazu termicznego dochodzi do pojawiania się bliznowców. W takim przypadku blizna przez długi czas jest czerwona, a do tego z czasem staje się coraz bardziej twarda. Obecnie istnieją terapie, które pozwalają skutecznie zmniejszyć widoczność również takich blizn. Przykładem jest presoterapia elastyczna.

  Plastry na blizny po oparzeniu

  Maści i plastry na blizny po oparzeniu mogą zmniejszyć ich widoczność, ale tylko wtedy, kiedy mają odpowiedni skład (Źródło: canva.com)

  Wiele osób, zamiast zastosować specjalny krem na blizny po oparzeniu bądź plastry na blizny po oparzeniu, próbuje zmniejszyć ich widoczność domowymi sposobami. Powszechnie stosowanymi praktykami są wietrzenie rany czy też smarowanie jej masłem. Należy jednak mieć świadomość, że żadne domowe sposoby na blizny po oparzeniu nie będą tak skuteczne, jak zastosowanie specjalistycznych opatrunków czy maści. Co więcej, większość popularnych metod zamiast sprzyjać gojeniu się rany, doprowadza do jej pogłębienia. Nieprawidłowe postępowanie po oparzeniu może skutkować także pojawieniem się infekcji.

  Chcąc poprawić efekt estetyczny blizny, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który podpowie, jaka metoda terapii będzie w danym przypadku najbezpieczniejsza, a zarazem najskuteczniejsza. Jednym z częściej polecanych rozwiązań są plastry oraz maść na blizny po oparzeniu, których skład opiera się na silikonie. Ma on m.in. właściwości rozjaśniające, dzięki którym dochodzi do zniwelowania przebarwień.

  Źródła:

  1. LECZENIE BLIZN POOPARZENIOWYCH; dr Witold Sujka; Medi Oparzenia
  2. https://forumleczeniaran.pl/oparzenia-w-praktyce-pielegniarskiej-wywiad-z-ekspertka/
  3. https://sutricon.pl/blizny-po-oparzeniu-jak-je-usunac/

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

   Rany cukrzycowe

   Sklep Medyczny Madens
   Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…
  • Inne rodzaje ran wyróżnia się ze względu na głębokość, ryzyko zakażenia oraz mechanizm urazu (Źródło: canva.com)

   Rodzaje ran

   Sklep Medyczny Madens
   W zależności od tego co jest przyczyną przerwania ciągłości skóry, a także jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran. Od tego jakiej wielkości jest uszkodzenie oraz jak długo…
  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×