Sklep Medyczny Madens w dobie COVID-19.

Pandemia koronawirusa SARS-COV-2, wywołującego chorobę COVID-19, ma wpływ na świat dookoła, w tym na działalność Sklepu Madens. Naszym priorytetem jest jak najwyższa jakość obsługi i bieżące realizowanie zamówień naszych klientów. Pragniemy zatem zwrócić uwagę na istotne kwestie współpracy w tych wymagającym okresie.

Zmiany – kontakt i czas realizacji zamówień

Zainteresowanie produktami medycznymi jest obecnie znacznie wyższe niż w normalnych czasach. Z tego względu otrzymujemy codziennie bardzo dużą liczbę zapytań i zamówień. Aby utrzymać jak najwyższą jakość obsługi klienta zdecydowaliśmy się wprowadzić następujące zmiany:

Kontakt wyłącznie mailowy – biuro@madens.pl

Prosimy kierować wszelkie zapytania dotyczące oferty i zamówień na adres biuro@madens.pl. Staramy się odpowiadać niezwłocznie, jednak ze względu na ilość zapytań czas odpowiedzi może się wydłużyć. W zależności od wagi zapytania pierwszy kontakt następuje w ciągu od kilku godzin do 3 dni roboczych.

Czas realizacji zamówień – do 7 dni roboczych

Ze względu na duże zainteresowanie czas realizacji czas realizacji zamówień wynosi do 7 dni roboczych. Zamówienia są realizowane w kolejności wpływu.

Dostępność medycznej odzieży ochronnej

Czasowa niedostępność towaru w sklepie może dotyczyć odzieży ochronnej. W takiej sytuacji zachęcamy do składania zapytań na biuro@madens.pl, na które odpowiadamy niezwłocznie. Staramy się na bieżąco uzupełniać braki magazynowe.

Drobna prośba na koniec…

Dokładamy wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom naszych klientów. Jesteśmy jednak tylko ludźmi, dlatego prosimy o wyrozumiałość i dobrą współpracę, w szczególności o pozostawanie z nami w kontakcie w przypadku jakichkolwiek pytań.

Życzymy Państwu zdrowia i wytrwałości w tym trudnym czasie!

Zespół Madens